עירוני ח' בת"א: בגרות רק למתגייסים, איסור כניסה למשתמטים

תלמידי עירוני ח' בתל אביב מורגלים ברעל הצבאי שמחדיר בהם המנהל. אבל בשנה האחרונה החליט הרב ספי שרמן למנוע מבוגריו המשתמטים להיכנס לתיכון ולהשתתף בטקס חלוקת תעודות

קרין ספינגולד | 15/10/2009 12:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
המלחמה בהשתמטות חרגה כבר מזמן מגבולות צה"ל והתרחבה לרשויות המקומיות, לתעשיית הקולנוע ואפילו לתיאטראות, שהודיעו כי לא יעסיקו אמנים שהתחמקו משירות צבאי. אלא שהיוזמה האחרונה של מנהל תיכון עירוני ח' ("בראשית") בתל אביב לוקחת את המאבק בהתחמקות משירות צעד נוסף קדימה.
הרב ספי שרמן, מנהל עירוני ח'
הרב ספי שרמן, מנהל עירוני ח' צילום: ארכיון עיריית תל אביב


בשנה האחרונה מונע הרב ספי שרמן מבוגרי התיכון שלא התגייסו לצה"ל להיכנס לתחומי בית הספר, ממדר אותם מטקס חלוקת תעודות הבגרות השנתי - ושולח להם את התעודות בדואר. "אנחנו מוקיעים את המשתמטים מכל וכל, ומי שלא הולך לצבא עושה מבחינתי עבירה", מסביר המנהל.

ועוד מבית מדרשו של הרב שרמן: מדי שבוע מגיעים נציגי יחידות של צה"ל לחניכה לימודית של תלמידי כיתות י"א ו-י"ב, ומרצים בפניהם על החשיבות שבגיוס לצה"ל. שרמן בחר בעצמו רבים ממחנכי כיתות י"ב, כאשר הקריטריון שהנחה אותו הוא קצינים בעלי עבר קרבי. תלמידים שמשתמטים מהצבא לא מקבלים מבית הספר מכתב המלצה למלגות ללימודים גבוהים. שרמן אף מטיל עליהם חרם אישי ואוסר עליהם להיכנס לתחומי התיכון.
"השאיפה: מאה אחוז גיוס"

עירוני ח' שביד אליהו, תיכון דתי לבנים בלבד, נחשב למוסד שמחנך אוכלוסיית מצוקה. מרבית התלמידים מתגוררים בשכונות דרום העיר, וכ-20 אחוז מהם בוגרים של מערכי החינוך בבתי הספר החרדיים בעיר, מה שמבטיח להם רמת ידיעות נמוכה במיוחד עם הגיעם לתיכון. למוסד מגיעים גם תלמידים מישיבות תיכוניות, שהתפקרו לאחר שהמסגרת לא התאימה להם. לא פעם סיפר הרב שרמן כי רבים מתלמידיו אסף מהרחוב.

אלא שלמרות נתוני הפתיחה הבעייתים, שרמן לא מוותר לתלמידיו: לפי נתוני הגיוס העדכניים של אגף כוח אדם בצה"ל, התיכון זינק מ-75 אחוזי גיוס בשנת 2006 ל-96 אחוזים ב-2007. בהתאם לנתונים יזם המנהל חוקים בית ספריים חדשים.

"השאיפה שלי היא להגיע למאה אחוז גיוס לצה"ל", הוא מצהיר. "תלמיד שלא התגייס, לא יכול יותר להיכנס לבית הספר, אפילו לא בשביל לקבל את תעודת הבגרות שלו. היא נשלחת אליו בדואר".

לשאלה האם היו מי שהתקוממו נוכח המדיניות המחמירה, משיב שרמן:

"רק ברמה של נחמדות, מבקשים שאחרי כל השנים האלה יחד אהיה אליהם נחמד ושנגמור בטוב".

בבית הספר מספרים שהמנהל משקיע את מירב זמנו בעידוד לגיוס, וגם הרב שרמן עצמו לא מכחיש. "החידוש הגדול ביותר בנוגע לאחוז הגיוס הגבוה בתיכון, הוא העובדה שזה כנגד הרבה מאוד רוחות דתיות שנושבות בשכונה", אומר המנהל.

"האוכלוסייה בבית הספר היא בעייתית, כיוון שהתלמידים הם גם דרומיים וגם דתיים. נושא הציונות מקבל דגש מאוד גדול אצלנו, ואני עצמי נשאר בקשר עם המתגייסים מהרגע שהם מגיעים לבקו"ם ועד שש שנים אחרי. הרבה מהם אני גם מחתן".

ואם חשבתם שכאן מפסיקה המדיניות המחמירה של הרב, טעות בידיכם. גם לסיוע זוכים רק התלמידים שבתום כיתה י"ב עולים על מדים. "בבית הספר שלנו מחולקות גם 20 מלגות לתלמידים מצטיינים, ואני לא ממליץ על מי שלא הולכים לצבא", מגלה המנהל. "שילכו ללמוד רפואה בחו"ל ושיעשו מה שהם רוצים - ספי שרמן לא מדבר איתם".

הסיפור המלא יובא מחר בזמן תל אביב.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים