חולון: משרד הפנים התערב, העירייה תיקנה את חוק העזר

מועצת עיריית חולון נאלצה לתקן חוק עזר עירוני המחייב את התושבים בתשלום היטל חדש, כיוון שמשרד הפנים דרש שהחוק לא יחול על השכונות הוותיקות. טוב שמישהו דואג להן

שחר חי | 10/11/2009 14:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משרד הפנים דואג לתושבי השכונות הוותיקות בחולון, הרבה יותר מחברי מועצת העירייה עצמם. זו התמונה שעלתה מישיבת המועצה השבוע, שעסקה באישור חוק עזר עירוני החדש לשטחים ציבוריים פתוחים.
ראש עיריית חולון מוטי ששון
ראש עיריית חולון מוטי ששון צילום: אלי דסה


מסתבר שכבר בחודש מרץ 2009 אישרה מועצת עיריית חולון את חוק העזר העירוני לשטחים ציבוריים פתוחים, לפיו מטילה העירייה היטל חדש – היטל הקמת שטחים ציבוריים פתוחים כאשר מוקמים בעיר מדשאות, משטחים מרוצפים, משטחים סלולים, מתקני משחק, גני ילדים, גנים ציבוריים, פרגולות, מתקני נופש, ספורט ובידור, גינות נוי, שבילים, והרשימה עוד ארוכה.

כוונת העירייה הייתה, לפי נוסח חוק העזר אז, לחייב בהיטל החדש בעלי נכסים בכל שכונות העיר, לרבות בשכונות הוותיקות. ההיטל נועד, לפי חוק העזר העירוני, למימון הוצאות העירייה בשל הקמת שטחים ציבוריים פתוחים שכונתיים או רובעיים בשטח העירייה, ללא זיקה לעלות הקמתם.

לאחר שאושר חוק העזר העירוני ברוב קולות, שלחה העירייה כמתבקש את פירוט החוק למשרד הפנים לקבלת אישור אחרון ליישומו. משרד הפנים אמנם אישר את חוק העזר, אך עם תיקון מהותי: החוק יחול אך ורק על בעלי נכסים בשכונות החדשות: ח-300, ח-370, ח-501.

כבר בחודש מרץ התנגדו לחוק העזר חברי האופוזיציה, אלא שזעקתם לא נשמעה. "טענו שזה לא הוגן לחייב עכשיו דיירים ששילמו בעבר את אגרות הפיתוח בעד הקמת שטחים ציבוריים פתוחים", מסביר חבר האופוזיציה ניסן זכריה. "זה לא הגיוני לדרוש תוספת מאנשים שכבר בנו. בנוסף טענו שמדובר בחוק שמנסה לחלוב את כיס התושב, אך כרגיל, הרוב האוטומטי הרים את ידו מבלי להבין בכלל על מה בדיוק מצביעים".
נצטרך לשלם מידי בוקר שיפנו לנו את הזבל

לאור הגבלת תוקף חוק העזר רק על שכונות חדשות, אמר זכריה: "בסופו של דבר הטענה שלנו הייתה צודקת ונכונה, אבל אף אחד לא הקשיב לנו. לצערי הרב תושבי חולון תלויים יותר ויותר בפקידי משרד הפנים ולא במועצת העירייה. תושבי העיר משלמים כבר ארנונה, אגרות בנייה, ועכשיו בא המס החדש, זה פשוט לא נגמר.

לא רחוק היום שנגיע למצב בו אנחנו נצטרך לשלם מידי בוקר שיפנו לנו את הזבל. זה ממש מצער שמועצת העירייה פועלת ללא בקרה וללא הבחנה בטובת הציבור, וכל הצבעה מתקיימת בצורה אוטומטית, ללא בדיקה. מדובר במקרה מביש, שלא מוסיף כבוד לחולון, שמנוהלת על ידי אנשים שלא רואים עין בעין את טובת הציבור".

חבר האופוזיציה, רועי כהן, הוסיף ואמר: "עיריית חולון הסתדרה עד היום היטב ללא השתת היטל זה על תושביה. העיר מתברכת בשטחים

ציבוריים פתוחים, מפותחים, שמומנו מהיטלי ההשבחה שהעירייה גובה וממקורות אחרים. חבל מאוד שהתושב בעיר חולון הפך למסחטת כסף מכל פינה ודרך אפשרית".  

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "עיריית חולון החליטה לחוקק את החוק האמור מאחר שמשרד הפנים מעודד את הרשויות המקומיות לחוקק חוק כזה. המטרה היא לאפשר לרשויות לבצע פיתוח של שטחים ציבוריים פתוחים לרווחת תושביהן, וזאת במסגרת השאיפה הכלל ארצית ליצור ערים ירוקות יותר המציעות איכות חיים וסביבה טובים.

"יודגש כי בחודשים האחרונים חוקקו חוקים דומים ברשויות מקומיות רבות ברחבי הארץ, ורשויות רבות נוספות החלו בתהליך חקיקה כזו. חברי האופוזיציה, מעצם היותם אופוזיציה, מבקרים כל מהלך חיובי שעושה העירייה לרווחת התושבים. כל טענותיהם נענו בישיבת המועצה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים