הן מפחדות: גל תקיפת נשים באיזור התחנה המרכזית בתל אביב

איציק חייאב לא נותן לבנותיו לחזור מבית הספר לבד, ושולה קשת מבקשת מנהג המונית להמתין עד שתדליק את האור. גל מצמרר של תקיפות נשים, בעיקר בידי פליטים מאפריקה, שוטף בשבועות האחרונים את דרום העיר

עדי חלפון | 1/1/2010 11:18 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פליט מאריתראה נעצר השבוע באזור התחנה המרכזית הישנה בחשד כי תקף זונה. בשבוע שעבר נעצר ברחוב נווה שאנן באותו אזור פליט סודאני החשוד כי תקף צעירה בת 22 וניסה לאנוס אותה.
סודאנים בנווה שאנן. למצולמים אין קשר לידיעה
סודאנים בנווה שאנן. למצולמים אין קשר לידיעה  צילום: אלי דסה


שני אירועים שהם רק קצה הקרחון של תופעה מסוכנת, ההולכת ומתפשטת בתקופה האחרונה בדרום העיר: נשים צעירות המותקפות בידי פליטים, רובם יוצאי מדינות אפריקה.

להערכת המשטרה, חלה בשנה האחרונה עלייה של 15 עד עשרים אחוזים במעורבות של מהגרים יוצאי אפריקה במעשי פשיעה באזור תל אביב. את גל הפשיעה הזה מרגישים היטב על בשרם תושבי שכונות נווה שאנן ושפירא, הצמודות לתחנה המרכזית הישנה וגם החדשה. לדברי רבים מהם, מראות של תקיפת נשים כבר נהיו אירועים יום יומיים באזור, והמשטרה ממש לא פקטור בעניין.

"זוהי תופעה שהולכת ומתגברת, בייחוד בחודש האחרון", מספר איציק חייאב, יושב ראש ועד הפעילים של שכונת שפירא. "זה ממש מחריד מה שהולך פה. יום אחד ישבנו בבית ושמענו צרחות מכיוון רחוב בעל העקדה. לא ייחסנו לזה חשיבות כי זה משהו שקורה די הרבה. באיזה שלב החלטנו להציץ מהחלון במר? פסת, וראינו גבר ממוצא אפריקני תוקף בחורה בגז מדמיע, נותן לה מכה בראש וחוטף לה את התיק".
"כל אישה זונה"

גם ששי בן מנחם, רכז הביטחון של שכונת שפירא, מזהה את גל התקיפות עם המהגרים שחומי העור מאפריקה, אולם הוא מקפיד להיות מסויג יותר. "אני לא רוצה להכליל, אבל כמו בכל קבוצה, גם אצלם יש גורמים בעייתיים", הוא מסביר, וממהר להוסיף: "זה נכון בנוגע לעובדים זרים וגם בנוגע למשת"פים (משתפי פעולה פלסטינים שחיים בשכונת שפירא. תוקפי הבחורות בשכונה הם מכל הסוגים-יש ערבים, יש עובדים זרים, מהגרים וגם תושבי המקום".

שולה קשת, תושבת שכונת נווה שאנן, נזהרת גם היא שלא להכליל את כל העובדים הזרים

ברשימת התוקפים הפוטנציאליים. "יש פה עובדים זרים עם משפחות וילדים, והם נחמדים, ויש כאן גם הרבה עובדים זרים, גברים, שמגיעים לפה לבד. כשהם משתכרים בפאבים ומתחילים לזרוק מילים - זה משהו לא נעים", מודה קשת.

התוצאה: תושבי האזור, בייחוד נשים ונערות, חיים בפחד. לא פשוט להיות הורה לילדים, באזור שהיה מאז ומתמיד אחד ממרכזי הפשיעה בישראל. "זה משפיע על כל מי שגר בסביבה, בייחוד על הילדים", טוען חייאב. "לדוגמה, לא מזמן הותקפה בחורה על רקע מיני ליד המתנ"ס, לעיני ילדים".

אז מה עושים?
"אני למשל לא נותן לילדים שלי להסתובב לבד ברחוב. הבת הגדולה שלי בת 18, ובכל יום לפני שהיא חוזרת הביתה מהלימודים היא מתקשרת, ואני בא לאסוף אותה באוטו. גם לילדה הצעירה יותר אני לא מרשה לצאת מהבית בלי ליווי. לכל מקום שהן הולכות אני מקפיץ אותן ברכב".

גם קשת משתדלת שלא להיחשף לסכנות האורבות בכל פינה. "זה אזור מסוכן מאוד לנשים, הרי יש פה מוקד של סחר בנשים", היא קובלת. "יש כאלו שאפילו מפחדות ללכת ברחוב כי אז מכוניות עוצרות לידן, והנהגים מנסים לשדל אותן לזנות. הרי כל אישה פה נחשבת זונה. כשאני חוזרת הביתה בשעה מאוחרת אני לוקחת תמיד מונית עד פתח הבית, ומבקשת מהנהג שיחכה באוטו עד שאכנס לחדר המדרגות כי אפילו בחצרות יש נרקומנים וסחר בנשים".

תרצה , תושבת ותיקה בשכונה, מודה גם היא כי מאז החל גל התקיפות האחרון, לפני כחודש, היא משתדלת שלא לצאת הרבה פעמים מביתה. "יש כאן הרגשה של מערב פרוע, שכל אחד יכול לעשות פה מה שבא לו", היא זועמת. "פה, ממש ליד הבית שלי, ניסו לאנוס מישהי. אני מפחדת לצאת מהבית בערב, וכשיורד החושך אני ננעלת בבית. זה מצב לא נורמלי שאני, שנולדתי פה, צריכה לחיות כמו בכלא, ואלה שהבאנו מאפריקה מסתובבים כאן חופשי כאילו זאת המדינה שלהם".

את הסיבה לעלייה בתקיפות הנשים התושבים תולים בכמה גורמים, ובהם העובדה שרבים מן המהגרים מאפריקה המתגוררים באזור הם מובטלים, משועממים ולא פעם גם שיכורים. "הם חסרי מעש, אין להם תעסוקה, וכל היום הם יושבים ומחפשים מה לעשות", הסביר אחד התושבים הוותיקים בשכונת שפירא, "וכשאתה משועמם, אתה נגרר לפשע".

סודנים בנווה שאנן
סודנים בנווה שאנן צילום ארכיון: אלי דסה

גם הטענה שהמשטרה אינה טורחת לערוך סיורים קבועים באזור שבה ועלתה פעמים רבות. "נוכחות המשטרה לא מורגשת בכלל", קובל חייאב. "השוטר הקהילתי הקודם עזב לתפקיד אחר, והשוטר הקהילתי החדש צריך לטפל לבדו בשלוש שכונות".

המשטרה מסרה בתגובה כי פעילות השוטר הקהילתי בשכונת שפירא נותנת מענה מלא לפניות התושבים, ופעילות המשטרה באזור אינה חסרה. למרות עליית המעורבות של יוצאי אפריקה באירועים פליליים, במשטרה מציינים כי סך העברות הפליליות באזור התחנה המרכזית הישנה ירד בעשרים אחו? זים בחודשים האחרונים.

כמעט מיותר לציין שהנתון הזה לא עודד אפילו תושב אחד. "נקווה שהדברים ייאכפו כי הכול פרוץ באזור הזה, ולא ניתן להתעלם מכזו הצטברות של מקרי תקיפת נשים בתקופה כזו קצרה", אומר בן מנחם..

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים