הערבים האלה: יעקב זוהר לא מבין מה רוצים ממנו

אתה בונה להם מתנ"ס, משלם משכורות, מטפל בתאורה. בסוף הם מנסים להתנקש בך. יעקב זוהר, ליכודניק, בא לעשות סדר בטורעאן. בלי לדבר עם התושבים, בלי לפגוש אותם. רק כי הוא "מכיר את המנטליות". זה נגמר בארבע יריות על הרכב ושני מאבטחים צמודים

שרה ליבוביץ דר ואחיקם משה דוד | 8/1/2010 11:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יעקב זוהר, ראש המועצה הקרואה בטורעאן, צופה מאולם המבוא על רחבת המועצה. לצדו שני מאבטחים. הרחבה שקטה, יום שלישי בצהריים אינו אחד מימי קבלת הקהל. שר התרבות לשעבר, ראלב מג'אדלה, מגיע לביקור.
יעקב זוהר, ראש מועצת טורעאן
יעקב זוהר, ראש מועצת טורעאן צילום: מקס ילינסון


זוהר לא יורד להקביל את פניו. הוא נשאר מבוצר באולם. לפני כחודש נורו ארבע יריות אל רכבו במגרש החניה. מאז הוא מאובטח 24 שעות ביממה, שני מאב בטחים צמודים אליו בשעות היום, מאבטח אחד שומר על ביתו בלילות, ניידת משטב רה מלווה אותו בכניסה לטורעאן וביציאה, חלונות חדרו כוסו בברזל מונע ירי.

בוא איתנו לסיבוב, הצענו לו, נשוחח עם תושבים, תאמר להם מה אתה מרגיש בעב קבות הירי, הם יאמרו לך מה מטריד אותם. זוהר מסרב. אם יירו בך, אנחנו מפצירים, גם אנחנו ניפגע. נגן עליך, אנחנו מבטיחים. דבר לא ישכנע את זוהר לצאת אל העיירה שבראשה הוא עומד.

"אני לא פוחד, אבל אני לא מתיימר להיות גיבור", הוא אומר, "אני מנהל את המועצה מצוין גם ככה. אני אחד מראשי המועצות המוערכים. הערבים האלה בכלל מבינים מה אני עושה בשבילם? ". הערבים האלה? "זה בצחוק. אני מתבדח ככה עם העובדים כאן. הם צוחקים עליי ואני צוחק עליהם".
מקומי בגן עדן מובטח

זוהר, חבר מרכז ליכוד, בעבר עוזר ראש עיריית קריית אתא ועוזר למנכ"ל נמל חיפה, נשוי ואב לארבעה, הגיע לטורעאן באוגוסט לפני שנה. הוא מינוי של מאיר שטרית, שר הפנים הקודם. מועצת טורעאן, כפר בן 12 אלף תושבים, כחמישית נוצרים, השאר מוסב למים, סמוך לצומת גולני, פוזרה כשנה לפני כן בעקבות גירעונות שהגיעו לכ-38 מיליון שקל.

זוהר הגיע לעשות סדר. הוא החליף כמה מבעלי התפקידים, הקיף את חדרו בדגלי ישראל, תלה על הקיר את מגילת העצמאות ואת תמונותיהם של בנימין נתניהו ושמעון פרס. "מדינת ישראל שלחה אותי כדי לנהל את המועצה. אני בשליחות של המדינה ואני עושה את זה טוב".

יש לו רשימה ארוכה של הישגים. "עמדתי כאן מעבר לציפיות, מקומי בגן עדן מובטח", הוא אומר, "קודם כל הפחתי את הגירעון בב 11 מיליון שקל. ישראל כץ, שר התחבורה,

הבטיח לי שיסלול כבישים וכיכרות. עובדי המועצה מקבלים תלושי משכורת.

עד שאני הגעתי לכאן, הם לא ידעו מה זה תלוש משכורת. העמקתי את הגבייה. לפני שהגעתי רק העניים שילמו ארנונה, נבחרים לא שילמו פה מסים, היו אנשים שביצעו עסקאות עם המועצה כדי לא לשלם ארנונה. ביטלנו הנחות פסולות בסכום של עשרה מיליון שקלים.

"היום רוב התושבים משלמים. אני בעצמי לא מבין איך עשיתי את זה. אני מקים בית ספר נוסף, ביטלתי את ההתחברות הפיראטית לרשת המים. אנשים מכובדים מאוד היו מחוברים לרשת המים בצורה פיראטית".

את רשימת ההישגים הכין זוהר בחוברת מהודרת על נייר כרומו מבהיק, בעברית ובערבית, מלווה בצילומים. ב-28 עמודי החוברת פזורים 23 צילומים של זוהר. אמשיך בפיתוח הכפר, הוא מבטיח, ברצוני להודות לכם על שיתוף הפעולה.

שיתוף הפעולה, אומרים תושבי הכפר, קיים רק בדפי החוברת. בחודשים האחרונים הייתה שרפה במחלקת הגבייה, מנהלת מחלקת החינוך קיבלה איומים בטלפון ובקבוק תבערה נזרק על רכבה. רכבו של מזכיר המועצה, ריבחי דאחלה, נשרף.

השיא היה בדיוק לפני חודש כשארבע יריות נורו על רכבו של זוהר. אחד הקליעים חדר דרך תא המטען האחורי עד למושב הנהג ונתקע בו, השני פגע במכסה האחורי של הרכב, השלישי בקיר הסמוך, עליו עדיין יש סימני ירי והרביעי בדלת הזכוכית שנמב צאת מול רכבו של זוהר.

החשוד בירי הוא מועצתם עדווי, בן 32. באותו לילה הוא נעצר. יומיים לאחר מכן נעצר שותף נוסף לעברה, עבד, בן דודו של מועצתם, בן 20. בתא המעצר הוא לא הפסיק להתגאות במעשה. בפני אחד המדובבים אמר עבד כי ביחד עם שותפו הם תכננו לבצע ירי לעבר "ראש המועצה היהודי ששונא מוסלמים".

החשודים בירי על ראש מועצת טורעאן
החשודים בירי על ראש מועצת טורעאן צילום: מקס ילינסון

אני גאה במעשה, כל הכפר תומך בי, הוסיף. לפי עבד, כבר בעבר הם ניסו לירות בזוהר ללא הצלחה כיוון שהיו אנשים ברחוב. הטעות, אמר עבד למדובב, הייתה בכך שכמה שעות לאחר האירוע הוא חזר לזירה. למועצתם הייתה גרסה אחרת. למדובבים אמר שמי שירה דומה לו ולא לשאר העצורים.

נגד השניים הוגש כתב אישום על ניסיון רצח. "מבצע המעשה מסתובב חופשי, עבד התרבב בפני המדובב שהוא פושע גדול, זה היה דאווין", אומר סנגורו של מועצתם, עו"ד סעיד חדאד.

"הלקוח שלי הכחיש את החשדות והאישומים נגדו בחקירתו למשטרה", אומר עו"ד צאדק נאסר, סנגורו של עבד. במשטרת נצרת הקימו צוות חקירה לפענוח הפרשה. "מדובר בחקירה קשה מאוד שמשביתה תחנה לכמה ימים", אומר מפקד התחנה, סנ"צ שמעון בן שבו. "המעשה הזה לא מקובל על מרבית האוכלוסייה בטורעאן ולמיטב ידיעתי גם לא על המשפחות".

זוהר לא מבין מאיפה הרוע, איך יכלו לעשות לו את זה. "שבוע אחרי שחילקתי את חוברת ההישגים ובאותו יום שבו הודעתי שאני מקים בית ספר חדש, ירו על המכונית שלי", אומר זוהר.

"היה לי מזל והתעכבתי בחדרו של מזכיר המועצה, תודה לריבחי שהציל את החיים שלי כשפתאום שמענו רעש משונה. לא הבנו מה קורה. ירדנו מהר למטה, ראינו את חורי הירי במכונית, ריבחי השתלט על העניינים, הורה לי לעלות מיד לחדרי והזמין משטרה.

"אני לא מבין, אתה בונה להם בית ספר, אתה בונה להם מתנ"ס, אתה פותח את שנת הליב מודים בצורה חלקה, מפעיל אולם ספורט שהיה שומם, מה יותר טוב מזה? אני לא גר פה ובכל אופן טיפלתי בתאורה, לפני שהגעתי עמודי החשמל נראו כמו מגדל פיזה, אני כמו אבא שמגדל את הילדים שלו ובסוף הם רוצים להרוג אותך. באתי לפה לשתול פרחים והם מנסים להתנקש בחיי".

זה ממשל צבאי

החוברת הופצה בבתי התושבים לקראת חג הקורבן לפני כחודש וחצי ופתחה תיבת פנדורה. היא דרדרה את היחסים בין הצדדים לשפל. זוהר אומר שהוא הכין אותה אחרי שהבין שתושבי טורעאן אינם מודעים לגודל הישגיו ואף נאבקים בו.

"לפני שלושה חודשים הייתה שביתה של מרכז השלטון המקומי. אני התנגדתי להשבתת מערכת החינוך. ועד ההורים תמך בהשבתה. כל דבר הם היו עושים ההפך ממני. ועד ההורים ביקש ממני שומר לבית הספר. הם בטוחים שאם יהיה שם שומר ההישגים בלימודים יגדלו. השומר, לדעתם, מציל הכל. תביני איך הם מתייחסים לחינוך".

לא רק ועד ההורים נלחם בזוהר. השייח המקומי סירב ללחוץ את ידו, כרוז שטנה הופץ בכפר שטען שזוהר אינו ממלא את תפקידו כיאות. אנחנו לא רוצים ראש מועצה מוצנח, תנו לנו ראש מועצה משלנו, נכתב בכרוז.

"הייתה פה קבוצה של אנשים שאמרה שאני לא עושה כלום", אומר זוהר, "הושבתי אותם מולי וסיפרתי להם על כל ההישגים שלי, רבע שעה אני רק מספר להם מה עשיתי, אחד מהם אומר לי אז תפרסם חוברת. אמרתי להם שחשבתי למנוע את העלויות של החוברת, קיוויתי שההצלחות שלי יעברו מפה לפה".

ראלב מג'אדללה
ראלב מג'אדללה  פאפרצי: בייגל

טורעאן הפך לכפר מלא מתחים שלא נעים להיות בו, אומרים בני המשפחה של החשודים ברצח. יש מתיחות בכפר. אחד מזקני הכפר ושלושה צעירים-סטודנט, מהנדס ובעל חנות מחמולת עדווי אומרים שהחוברת שהושלכה אל בתי התושבים בערב החג הייתה הקש האחרון. "בשנה אחת אף אחד לא יכול להגיע להישגים כאלה", הם אומרים.

"חלק מההישגים נשענים על מה שעשו קודמיו של זוהר, אבל הוא מתגאה בהם. הוא יוצר את ההרגשה שהוא הגיע לאדמה ללא צל, וזה לא ככה. הוא הגיע מבחוץ, הוא לא מכיר אותנו, לא מכיר את המנטליות שלנו, לא יודע מה מחמם אותנו, אין כימיה בינינו, אנחנו רוצים ראש מועצה משלנו ולא אדם מבחוץ. יש פה הרבה אקדמאים ואנשים מכובדים, למה שאחד מאיתנו לא ייבחר לראשות המועצה.
חזרנו אחורה, לימי הממשל הצבאי. אין לנו אמון בו".

אתם מתעלמים מהעובדה שארבע יריות נורו על רכבו. "נעשה פשע, אבל לא ככה צריך לטפל בזה. גם לעברו של ראש המועצה הקודם שהיה מהחמולה שלנו נורו יריות ואף אחד לא שמע על זה. במקרה הזה הכפר הוצף במשטרה, עשו מזה סיפור, אנשים פחדו לצאת מהבתים. הגענו למצב שלא נוח לנו בכפר שלנו".

ברור שלא נוח לכם. בעבר הצלחתם להתחמק מתשלום ארנונה ועכשיו אתם נאלצים לשלם.
"הגבייה אגרסיבית. יש פה לא מעט אנשים ששילמו ארנונה אבל הוטלו עליהם עיקולים. התחושה קשה ומתוחה. אנחנו מקווים שראש המועצה יתפטר ויח? סוך לנו גם את עלות השמירה עליו". עלות המאבטחים היא כשני מיליון שקל - כמיליון וחצי מתקציב המועצה והשאר במימון משרד הפנים. הם עומדים במסדרון המוליך לחדרו של זוהר. רק מוזמנים מורשים להיכנס. זוהר, שנהג לצאת לסיורים בכפר, שולח את עובדיו במקומו. "אני נותן סמכויות למנהלים. אני עושה דברים אחרים".

חי עם ערבים

חזרה למג'אדלה. שר התרבות, המדע והספורט הקודם הגיע לטורעאן כדי לנסות לשכנע את זוהר לצרף אותו למיזמים של החברה. דו קרב קטן מתפתח ביניהם. כשהיית שר לא נתת כלום, מטיח בו זוהר. הוא בא מאוחר, מסביר מג'אדלה, "אני הייתי לפני בחירות".

אתה מבין את הזעם של התושבים כאן כלפי ראש מועצה ממונה?
"הציבור לא אוהב ועדות קרואות. יש מועצות יהודיות נחשלות יותר ולא ממנים להן ועדה קרואה. במקום לעשות טיפול שורש ממנים ועדה קרואה. מהיום הראשון זיהיתי ביעקב זוהר ידידות. הוא חי עם ערבים ומכיר את המנטליות הערבית".

זוהר מסכים עם מג'אדלה. מהיכרות עם המנטליות הערבית, הוא אומר, הוא יודע עד כמה חשובה ועדה קרואה. "אנשים פה רוצים בחירות דמוקרטיות, והעיקר שיהיה אדם משלהם, אבל המדינה רוצה להבריא את המועצה. פה במגזר הכל הולך על חמולות משפחתיות. ככה קורה שאדם שמעולם לא ניהל משהו אבל יש לו מאגר קולות גדול מנצח בבחירות. הסיכוי של אדם מוכשר ממשפחה קטנה להגיע לראשות העיר הוא אפסי".

לא ראוי יותר שבראש מועצה ערבית יעמוד ערבי?
"ערבי מנהל את בית החולים בנהריה, אז למה שיהודי לא ינהל מועצה קרואה ערבית? כולנו בני אדם. החברים הכי טובים שלי הם לא יהודים. אני לא בטוח שהעוינות כלפיי היא רק בגלל שאני יהודי. מפריע לאנשים מסוימים שמגיע ראש מועצה שעושה. את יודעת שכל בוקר אני נותן סוכרייה לעו? בד הניקיון האילם? אני מאמין שבישיבות הנהלה צריכה לשבת גם עובדת הניקיון. אני מאוד רגיש לעובדים".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים