עירוני א': אתר מגמת התאטרון הושק בשפה הערבית

ת"א: אתר המגמה הכולל מידע על הפקות ופרויקטים מיוחדים עלה לאוויר בשפה הערבית. מרכז המגמה דוד שטיינברג: המטרה היא לפנות לתלמידי יפו

יונתן אסתרקין | 6/2/2010 10:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יוזמה חדשה מבית היוצר של מגמת התאטרון בתיכון עירוני א': אתר המגמה הכולל מידע על הפקות, פרויקטים מיוחדים, רשימת בוגרים, מידע על המורים, על הבגרויות, על מגמות תאטרון בחו"ל, מאגרי מידע ועוד, הושק השבוע בגרסא מחודשת בשפה הערבית.
תיכון עירוני א'
תיכון עירוני א' צילום: נעם וינד


זהו האתר הראשון מבין אתרי מגמות התאטרון בארץ שמציע גם גרסה בערבית, ולדברי יוזם המהלך, מרכז המגמה דוד שטיינברג, המטרה אינה רק תקינות פוליטית אלא מעשית לגמרי.

"המטרה הבסיסית", אומר שטיינברג, "היא לפנות לתלמידים ערביים ביפו ואולי גם ביישובים ערבים מסביב לתל אביב כדי לתת הזדמנות לתלמידים ערביים בעלי כישרון שרוצים ללמוד תאטרון ברמה גבוהה לבוא וללמוד תאטרון במגמה של עירוני א'.

עד כמה שידוע לי, אין שום תכנית רצינית ללימודי תאטרון בבתי ספר ערביים בסביבה, אף שיש תכנית לימודים בתאטרון בשפה הערבית, שכתב משרד החינוך".

אז איך זה אמור לעבוד?
"תלמיד שירצה יפנה, ייבחן למגמה, ואם הוא יהיה מוכשר, הוא יוכל לבוא ללמוד פה. נכון שהוא יצטרך ללמוד בבית ספר דובר עברית, ואגב הם לא יהיו התלמידים הערבים הראשונים בעירוני א' כי כבר יש, אבל מה שאנחנו נעשה הוא שהם יוכלו לעשות לפחות חלק מהחומר המעשי בערבית. לדוגמה, בחינות הבגרות שלנו בכיתה יא במונולוגים ודיאלוגים נעשות כבר שנים ארוכות בבית הספר מתוך קטעים של שייקספיר.

"שייקספיר מתורגם כולו לערבית כבר ממזמן, וזאת ממש פנטזיה שלי

לשמוע יום אחד את המלט בערבית מעל הבמה של עירוני א'. מלבד זה, למשרד החינוך יש גם בחינה בערבית, ובקרב המורים שלנו ובקרב המורים לערבית בבית הספר יש נכונות לאפשר לתלמידים לכתוב את המבחנים שלהם גם בנושא התאטרון בערבית, ויבדקו להם את זה תוך כדי תרגום.

"כך הם בעצם יכולים להחליט אם הם רוצים לכתוב בחינות בתאטרון בערבית או בעברית. חשוב לנו לאפשר להם סביבה שהם יוכלו ללמוד ולעשות בה תאטרון בשפה שלהם. זה גם יעשיר גם אותנו כמובן".

איך התגובות למהלך עד כה?
"התגובות מצוינות. מנהל בית הספר רם כהן אמר שריגש אותו מאוד לשמוע על היוזמה, מכל מי ששלחתי לו את הקישור לאתר וגם מהתלמידים עצמם התגובות ממש חיוביות. אני חושב שהמהלך מתקבל טוב מכיוון שהוא אמנם פוליטי חברתי, אבל לא לעומתי. מדובר פה במשהו שנועד לקירוב וללימוד הדדי".

זה בכלל אפשרי, טכנית, לתלמיד מיפו ללמוד בעירוני א'?
"יש עניין של אזורי רישום, אבל המגמות של עירוני א' ייחודיות ואין מגמות כאלה, לפחות לא באותה רמה, במקומות אחרים, ולכן התלמיד יכול להגיש בקשה ללמוד מחוץ לאזור הרישום שלו כדי ללמוד במגמות. אני בטוח ומאמין שבעירייה ובכל המקומות הרלוונטיים ידעו להתייחס לבקשה כזאת. הרי זה באמת יהיה מרגש, לא?"

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/center/ -->