ת"א: העירייה משיקה תוכנית למניעת קשרי יהודיות עם בני מיעוטים

העירייה ומשרדי הרווחה והקליטה הקציבו 250 אלף שקלים ל"תכנית סיוע לנערות עולות במצוקה". המטרה: למנוע מעשרות נערות, בעיקר ממוצא בוכרי, מדרום תל אביב התחברות לצעירים ערבים ולעובדים זרים

מוריה בן יוסף | 23/2/2010 7:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
התופעה ההולכת ומתגברת של נערות יהודיות משכונות מצוקה בדרום תל אביב שמתחברות עם גברים ערבים מדאיגה מאוד גורמי רווחה בממשלה ובעירייה וכן את בני העדה הבוכרית, שבנות רבות שלה מעורבות בקשרים רומנטיים ואחרים עם בני מיעוטים ועובדים זרים.
שכונת עג'מי ביפו
שכונת עג'מי ביפו צילום: יוסי אלוני


על רקע זה הקצתה לפני כשלושה שבועות ועדת הכספים העירונית סכום של כ-250 אלף שקלים לטובת מה שהגדירה "תכנית סיוע לנערות עולות במצוקה".

תכנית הסיוע תחל לפעול החודש בשכונות שפירא, קריית שלום ונווה עופר, ואחת ממטרותיה, לפי דוח הוועדה, "איתור נערות עולות במצבי סיכון, התערבות פרטנית משפחתית וקהילתית לאיתור נערות ולטיפול בהן ואיתור גורמים בקהילה הרלוונטיים לטיפול בנערות".

התכנית צפויה לכלול כ-120 נערות עד גיל 22, היא משותפת לעיריית תל אביב-יפו, למשרד הרווחה, למשרד הקליטה (שיממן כ-75 אחוזים ממנו) ולקונגרס הבוכרי, והיא תלווה בידי ועדת היגוי שהוקמה לצורך כך.

"המונח 'נערות עולות במצוקה' הוא רק מכבסת מילים ותיאור תקין פוליטית ליעד האמיתי של התקציב", טוען גורם בכיר בעירייה. "מדובר במלחמה נגד התופעה של עשרות רבות של נערות יהודיות שמתחברות לבני מיעוטים ולעובדים זרים, ומסתבכות אחר כך גם עם משפחותיהן וגם עם משפחות בני המיעוטים, שבמקרים רבים מנדות אותן בגלל היותן יהודיות".

לדברי חברת המועצה יעל בן-יפת (עיר לכולנו), החברה בוועדת הכספים, ציין מנכ"ל העירייה מנחם לייבה בישיבה כי מדובר בעיקר בנערות מהעדה הבוכרית, שחוברות לעבריינים ולבני מיעוטים. "לשאלתי אם חבירה לבני מיעוטים היא מצוקה ענה לייבה: 'בעיני המשפחות שמנדות אותן, זו מצוקה'", סיפרה בן-יפת.
בנות ממשפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך

ההחלטה על תקצוב המאבק בתופעה היא כנראה תוצאה של שתדלנות בנושא מצד חבר מועצת העירייה בנימין בביוף (ש"ס), בן העדה הבוכרית ותושב שכונת קריית שלום. בביוף פנה לפני כמה חודשים לראש העירייה רון חולדאי בבקשה שיוקם גוף עירוני אשר יאתר את אותן נערות ויטפל בהן. בביוף התייחס בפנייתו לחולדאי לנערות "מתבוללות", כהגדרתו, וטען כי יש לפעול בכמה וכמה מישורים, כגון תגבור כספי ותגבור של כוח אדם במדרשות שמפעילה ש"ס, אשר קולטות נשים יהודיות שמתרועעות עם בחורים ערבים.

"אלו בנות ממשפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, שסובלות ממצוקה קשה בבית, ולא מקבלות מספיק תשומת לב", הסביר השבוע בביוף. "לא פעם מדובר בבנות לא מקובלות שהמראה החיצוני שלהן לא מושך, ואותם גברים מנצלים את המצב הזה".

"זה קורה בכל הארץ וגם בכל תל אביב, אבל זה אופייני בעיקר באזור יפו ובדרום העיר, שם האוכלוסייה מגוונת יותר", טוען נ', המנהל כבר קרוב לעשרים שנה מדרשיות שמטפלות בנערות במצוקה. "הם יוצאים לציד נערות שאין להן מסגרת", מסביר נ'. "מדובר בערבים מהאזור וגם מהכפרים במשולש שבאים לעבוד כאן. בהתחלה הם מרעיפים עליהן הרבה אהבה,

פינוקים וכסף, וזה מגיע לשלב שהם מביאים אותן לכפרים שלהם - בדרך כלל אחרי חתונה. מהניסיון שלנו אנחנו יודעים כי בשלב הזה נגמר 'הסרט' של רומיאו ויוליה, ומתחיל סרט אקשן. הן משתעבדות. היו לנו כמה מקרים קשים של נערות שפנו אלינו וטיפלנו בהן. הן התחננו לצאת מהסיפור, אבל החברים הערבים שלהן לא נתנו להן".

נ' יודע לספר כי בדרום העיר וביפו קיימות יותר מעשר מדרשיות שיכולות לטפל בנערות האלה, אך יכולתן מוגבלת בגלל מחסור בתקציבים. "אנחנו קורסים תחת הנטל. מדובר במאות בנות שעברות את זה, וזה נהיה מחול שדים. נערה נופלת אחרי נערה", הוסיף.  

"זו תופעה מפחידה מאוד, הנערות גם מידרדרות לסמים ואלכוהול", מספר דוד מחלוף, פעיל מיפו. "לפני שנה וחצי הייתי עד למקרה מזעזע של ילדה בת 15 שהתחיל אתה בחור ערבי, היא נכנסה להיריון ועשתה הפלה, באיזשהו שלב הוא לקח אותה לכפר שלו, הלבישו אותה ג'לבייה, אבל כולם התייחסו אליה בצורה נוראה, וקראו לה 'יהודייה-יהודייה'. באיזשהו שלב היא התלוננה עליו, וחטפה ממנו מכות רצח. אחרי התקרית של המכות הבאנו אותה לעמותה בבני ברק, אבל אחרי תקופה היא חזרה אליו שוב".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים