עיריית הרצליה לתושבים: בואו לתכנן את חוף התכלת

גונדולות שישוטו בתעלות ים, הקמת מנהרות תת קרקעיות, גשרים שמשתלבים בנוף, דולפינריום ומצפה תת-ימי. הנה מבחר מההצעות המקוריות שעלו אחרי שבעיריית הרצליה החליטו לשתף את הציבור בתכנון מתחם חוף התכלת, אחד ממתחמי החוף היקרים בארץ

מרב לונדנר | 18/5/2010 10:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תוכניות בנייה גרנדיוזיות מונחתות לעתים על הציבור לאחר שעברו תחת ידיהם של אדריכלים, מתכננים, חברי מועצה וועדות תכנון כאלה ואחרות. בהליך התכנוני במתחם חוף התכלת בהרצליה, מנסים לפעול בדרך אחרת.
 
צילום ארכיון. לחוף המצולם אין קשר לכתבה
צילום ארכיון. לחוף המצולם אין קשר לכתבה 

לאחר כ-70 שנה בהן הקרקע עומדת על המדוכה, החל לאחרונה תהליך מעניין של שיתוף כלל הציבור בעתידו של השטח. בשלב מאוחר יותר, מתוכנן אף לקום אתר אינטרנט אשר ישקף לציבור את כל ההחלטות המתקבלות במועצה הציבורית. ההליך מושך אליו גם נציגי ציבור אשר אין להם אינטרס ישיר או נגיעה ברורה לפרויקט.

"בנושא של שיתוף הציבור מדובר בדרך כלל באיזורים קיימים", אומר צביקה הדר, חבר מועצת העיר הרצליה וחבר בצוות ההיגוי של הפרוייקט, "תמיד מגיעים אנשים המתנגדים או אלה שהולכים להיפגע מהפרוייקט. עוד לא מצאנו דרך להביא אנשים שאין להם נגיעה ישירה לפרוייקט.

"כאן אין שכנים, זהו אזור חדש ובתולי ולכן התהליך בצורה שהעירייה יזמה אותו נותן מקום לכל מי שיש לו ידע, ניסיון, דעה וגם אינטרס להשתתף וכך גם קורה בפועל".
כל אדם וחזונו

פיסת האדמה היוקרתית הזו נמצאת רובה בידי בעלי קרקעות פרטיים, אשר במשך שנים רבות מנסים לקדם בדרכים שונות את תחילת בנייה בשטח. ייעודו המקורי של רוב השטח היה לחקלאות, אך הבעלים הפרטיים ניסו בעבר מספר פעמים לממש את הנכס שברשותם.

מרינה הרצליה. גובלת בחוף התכלת
מרינה הרצליה. גובלת בחוף התכלת צילום: אלי דסה

בדיון רב משתתפים שנערך בחודשים האחרונים, נתבקשו נציגים שונים להציג את החזון שלהם לגבי אותם 2,200 דונם אשר נמצאים באיזור התעשיה בהרצליה, וגובלים בחוף הים ובמרינה.

בדיון השתתפו נציגי שכונות, חלק מבעלי הקרקעות, מהנדס עיריית תל אביב לשעבר ומי שמונה לראש צוות התכנון בפרוייקט - דני קייזר, חברי מועצת העיר הרצליה, נציגים ירוקים, מהנדסת העיר דניאלה פוסק וראש העירייה יעל גרמן.

שאלות רבות הנוגעות לחזון לגבי המתחם עלו בדיון. שאלות כגון "מהי הרצליה בעיניך?", "מהן הזדמנויות הפיתוח במקום?", "מה חסר בעיר וניתן להשלים בקרקע הזו?" ועוד. כן דובר רבות על חשיבות ואפשרויות החיבור בין העיר הקיימת לבין האיזור החדש שיוקם.

על מנת לענות על הצורך לגשר בין מרכז העיר לאיזור הבנייה על החוף עלו רעיונות
מעניינים של הקמת מנהרות תת קרקעיות או גשרים אשר משתלבים בנוף ויפים למראה וזאת בכדי לשמר מה שיותר את תוואי השטח הטבעי.

גרמן פתחה וסיפרה במהלך הדיון כי במסגרת שיחותיה על גורלו של המתחם עם אדריכלים וגורמים שונים, הגה אחד מהם רעיון ארכיטקטוני מעניין שעוסק בבניית תעלות ים ובהן גונדולות שישיטו נופשים סביב המצוק. רעיון נוסף שעלה בכנס הוא הקמת מוזיאון, דולפינריום או מצפה תת ימי באיזור.

"בסך הכל זהו תהליך חיובי שעיריית הרצליה מובילה, אשר מטרתו לשתף את הציבור בהליך כולו", אומרת ציפי איסר איציק, תושבת הרצליה ומי שהיתה עד לפני כחודש מנכ"לית עמותת אדם, טבע ודין. "נושאים רבים שעלו בדיון היו חשובים ביותר כגון לא להקים שכונה לעשירים, הכרח הדיון הפומבי והמילה 'חלום' עלתה הרבה בדיון".

אז מהו החלום שלך לגבי חוף התכלת?
"לדעתי, לא היינו רוצים לראות שם מגדלים גבוהים שחוסמים את הים משאר תושבי העיר. הבנייה צריכה להשתלב בשטח החופי שהולך ואוזל ממישור החוף. הייתי רוצה לחלום את השטח הזה כמשמש למטרות ציבוריות ולא פרטיות, שזה יהיה אזור משיכה לכל תושבי העיר שנמצאים רוב הזמן במרחב עירוני וצריכים את הטבע העירוני ובטח משאב כמו חוף ים.

"כמובן שהתכנון צריך לקחת בחשבון דרכי גישה ממרכז העיר לקרקע הזו כגון שבילי אופניים והליכה למרות שזה חוצה את כביש החוף".

לא לעשירים בלבד

הצעה אמנותית נוספת שעלתה היא הקמת פסל סביבתי גדול ויפה בצורת קונכיה או אלמנט ימי אחר. היו שדיברו על החשיבות בהקמת מקומות בילוי, פאבים ומסעדות בשל מחסור במקומות משיכה כגון אלה באיזור.

ציפי איסר איציק.
ציפי איסר איציק. "בסך הכל תהליך חיובי" יחצ

בשאר הדיון נבחנו שלוש חלופות לבנייה במקום, הראשונה היא חלופה מוטת מגורים, חלופה מוטת תעסוקה וחלופה מוטת אזור עירוני ונופש. גרמן דיברה על החשיבות של דיור בר השגה במקום ונציגים שונים סברו כי הדיור במקום, שעל פי ההערכות צפיפותו לקרקע תהיה 10 דירות לדונם, צריכה להיות מיועדת לכלל האוכלוסייה ולא לעשירים בלבד.

"יש כמה דברים שאנחנו צריכים להקפיד עליהם. האחד הוא שמירה על ערכי טבע, אנחנו נמצאים על אחת מרצועות הכורכר האחרונות שנשארו ולשמחתי יש קונצנזוס מקיר לקיר בעניין הזה", אומר הדר וממשיך: "השני הוא התמהיל בין מגורים, תעסוקה ומלונאות.

"לדעתי יש צורך לעשות מחקר כלכלי שנותן תחזיות לגבי הפיתוח האיזורי העתידי אבל אם אני צריך לנחש תחושת הבטן שלי אומרת שצריך להיות שם קודם כל מגורים, אחוז מסוים לתעסוקה ואחוז קטן למלונאות. באיזור המרינה היו הרבה קרקעות שהוקצו למלונאות באיזור המרינה שלא מתקרבות בכלל לניצול ולכן אין סיבה להקצות עוד".

גם הדר מדגיש את החשיבות של מגורים בהישג יד: "לגבי בנייה למגורים רצוי למצוא את הדרך שזה לא יהיה רק דירות בחצי מיליון דולר ומעלה".

"הם קנו שטח חקלאי, שיעשו חקלאות"

רצועת הנדל"ן הזו היא הנחשקת ביותר באיזור המרכז, ואחת הפיסות הבודדות שנותרו בקרבת החוף שטרם נבנו עליה מבני מגורים. למרות הדיון באפשרויות הבנייה במקום, לא הכל סבורים כי הברירה הטבעית בשטח היא בנייה.

דרור עזרא. זה כל מה שנשאר
דרור עזרא. זה כל מה שנשאר צילום: יהונתן שאול

"לדעתי, השטח הזה צריך להישאר שטח פתוח, ולשמור את זה עתודה לדורות הבאים, שהם יחליטו אם לבנות שם או לא", אומר נציג הירוקים בהרצליה שהשתתף בדיון, דרור עזרא. "אין שום בעיה שיגדלו שם תפוחי אדמה ואבטיחים עוד 20 שנה. מי אמר שבהכרח צריכה להיות שם בנייה? אולי באזור הקרוב יותר לאזור התעשיה ניתן לאפשר בנייה אבל רוב רובו של השטח צריך להישאר פתוח".

בעלי קרקעות רבים ממתינים כבר שנים לבנייה על השטח הזה.
"האם בכל שטח פתוח המטרה היא שיבנו עליו מגדלי יוקרה? הם קנו את השטח כחקלאי, שיעשו חקלאות. זוהי הרצועה האחרונה שיש. בתל אביב בנו, בבת ים בנו, יש פה קיר בנייה ארוך וענק של מגורים מהרצליה ועד חולון בין החוף לכביש. אנחנו צריכים לחשוב איך אנחנו שומרים על המעט שיש לנו במקום להרוס אותו, אם נהרוס בקצב הזה לא יישאר הרבה לדור הבא".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים