אשדוד: למה כבה האור במגדלור בגבעת יונה?

הוא שימש מעין סמל, סימן היכר של אשדוד. מאין שלא צפית לכיוונו, ראית אותו. גבוה. בולט. מגדלור. עם הבהובים ונצנוצים ואלומות אור. הוא ניצב עדיין, זקור ומרשים, באותו מקום, אבל רק מגדל, לא מגדלור

משה אדמון | 6/7/2010 6:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשנות ה- 60 שימש המגדלור בראש גבעת יונה מעין סמל, סימן היכר של אשדוד. מאין שלא צפית על אשדוד, ראית אותו. גבוה. בולט. צילמו אותו מכול צד והוא ניבט, זקור ומרשים, ממגוון תמונות ושלל פרסומים.
גבעת יונה
גבעת יונה צילום: זמן הדרום


היום זה כבר סיפור אחר. אם פעם צפית מכאן על אשדוד וראית את בתיה ודרכיה פרושים למטה, כעל כף ידך, הרי שעכשיו הכול השתנה. העיר גדלה וצמחה,  לצדדים וגם לגובה, ומה שנראה מפה בעבר, כבר לא נראה.


במילים אחרות, את הנמל, את נחל לכיש ורצועת החוף, עוד רואים מפה. אבל את אשדוד עצמה, להוציא קטעים ורחובות בודדים, לא רואים, כי הבתים שליד הגבעה, חוצצים, מסתירים.

כשם שלא רואים מגבעת – יונה את אשדוד, לא רואים מאשדוד את גבעת – יונה. לא אותה ולא את המגדלור שבראשה. כדי לראותם, צריך לעבור קרוב לידם. וכך ירד המגדלור, שהיה, כאמור, מעין סמל, סימן היכר של אשדוד, מגדולתו וכבר אינו מככב כמעט בפרסומים כאלה ואחרים, כפי שכיכב, בגאון ובבטחה, לאורך שנים.
איבד את חשיבותו ואת סמליותו

המגדלור ובריכת המים שלרגליו, הוקמו בתחילת שנות ה- 60. אבל קבר יונה הנביא שלידם, נמצא שם מזמן. מימים קדומים. מאוחר יותר, נבנה מעליו בית עם כיפה. במפת מידבא, הנמצאת ברצפת פסיפס בירדן והנחשבת לאחת המפות העתיקות בעולם, מצויים כמה ציורים, שבהם מתוארת אשדוד הקדומה, כולל הבית עם הכיפה. לידו מתנוסס, באותיות יווניות, שמו של יונה.

בית – הכיפה בגבעת יונה, נזכר גם בכמה ספרי מסעות. ראשוני אשדוד זכו לראותו. בנימין פרנקל כותב בספרו "מסעות בנימין השביעי", שפורסם באחרונה, כי ראה אותו בשנת 1959. יום אחד, ככה פתאום, הבית נחרב, נהרס עד היסוד. פרנקל מצא במקום

שרידים של אבני כורכר מנופצות. זה הכול. מי החריב את הבית עם הכיפה? איש לא ראה. למה החריב? איש לא ידע. הסיפור הזה נותר עד היום בגדר תעלומה.

המגדלור בגבעת – יונה איבד את חשיבותו ואת סמליותו, לא רק בגלל שהוא פחות בולט ופחות נראה, אלא גם בגלל שהוא, כמה חבל, כבר לא מגדלור. אלומות האור הבוהקות, ששיגר מפה למרחבי הים ושסימנו לאוניות שבדרך את הכיוון לנמל, כובו וכבר אינן בוהקות. המכשור החדיש שבכלי השיט של ימינו, ביטל את הצורך בהן והאניות מוצאות את דרכן לאשדוד בכוחות  עצמן. כך נעלמו, לא רק אור הנגוהות שבמגדלור, אלא גם יופיו הלילי, הרומנטי, הייחודי.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

משה אדמון

צילום: עצמי

לשעבר כתב הארץ בדרום ודובר עיריית אשדוד

לכל הטורים של משה אדמון

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים