גוש חלב: הקייטנה הארמית הראשונה

תושבים נוצרים-מרונים ביישוב הגלילי מעבירים לדור הצעיר את מורשת השפה הקרובה לעברית, אותה הם מחשיבים כשפת אמם: "קיבלנו השראה ממחייה השפה העברית אליעזר בן יהודה"

עדי חשמונאי | 23/7/2010 10:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
קייטנה מאוד לא שגרתית נפתחה אתמול בגליל העליון ללימוד השפה הארמית, והיא מיועדת לחשוף את השפה המזרח-תיכונית העתיקה, הקרובה לעברית, לילדים הנוצרים-מרונים מהיישוב גוש חלב.
 
הקייטנה אתמול.
הקייטנה אתמול. צילום: חמד אלמקת
 
לדברי התושבים, השפה הארמית - שבה נכתבו כתבי קודש יהודיים רבים, ובהם ספר הזוהר, התלמוד הבבלי וכן קטעים מהתלמוד הירושלמי ומספרי התנ"ך דניאל ועזרא - היא שפת האם של נוצרים-מרונים רבים.

"קיבלנו השראה ממחיה השפה העברית אליעזר בן יהודה", סיפר שאדי חלול רישא, יוזם הפרויקט להחייאת המורשת הארמית-מרונית. "ארץ המוצא שלנו היא בין ארם נהריים לארם צובא, שזה איזור צפון סוריה של היום. בארם חיו גם יהודים שלקחו איתם את השפה הארמית לארצות אחרות".

עם התקדמות הפרויקט להחייאת השפה הארמית אישר לראשונה משרד החינוך לבתי הספר הנוצרים-מרונים בגוש חלב לשבץ ארבע שעות שבועיות של לימוד השפה לתוכנית הלימודים של כיתות א' ו-ב'.

קייטנת הארמית הראשונה, שנפתחה אתמול, היא צעד נוסף למימוש החייאת השפה בקרב ילדי היישוב. בכוונת המדריכים ללמד את האל"ף-בי"ת

הארמי וכן את השירה והמורשת הארמיות. כן יצאו הילדים לטיולים במקומות בארץ הנושאים שמות בארמית.

"ניקח אותם למשל לביקור במעיין עין צפרא, שמשמעותו "עין הבוקר"; לכפר מעיליא, שהתרגום שלו מארמית הוא "המעלה" ; ולעוד מקומות רבים באזור, שבלי שהם ידעו על כך נושאים שמות בארמית", סיכם רישא.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/north/ -->