יעקב טרנר על קריאת האצטדיון על שמו: מעריך מאוד את הנכונות לכבד אותי

יעקב טרנר מביע שביעות רצון מהסכמתה של המועצה להסדר ההימורים בספורט לקרוא לאיצטדיון החדש בבאר שבע על שמו. "ייאמר לזכותו של רוביק שהוא עקבי. הוא יזם את העניין", מחמיא ראש העירייה לשעבר ליורשו בתפקיד. ראיון.

חיים זלקאי | 5/9/2010 7:08 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ב"ש מציגה: איצטדיון יעקב טרנר

יעקב טרנר מחמם מנועים. כשנתיים לאחר נחיתת האונס שנכפתה עליו בעקבות ההפסד הצורב בבחירות לראשות העיר באר שבע, מתחשק לו לחזור למסלול ההמראה. ממרומי לשכתו במוזיאון חיל האוויר הוא עוקב אחרי המתרחש חמש דקות מהספיט פייר השחור, ומטפל בנושאים שברומו של עולם.
יעקב טרנר במוזיאון חיל האוויר בחצרים
יעקב טרנר במוזיאון חיל האוויר בחצרים צילום: דיאגו מיטלברג


שדרוג המוזיאון וטיפול בענייניהם של גמלאי המשטרה, ניצבים בראש סדר העדיפויות שלו. ברשימת המועדפים שלו מופיעים אתרים נוספים: הוא לא מוותר על המעקב הצמוד אחרי תנועותיהם של הכדורגלנים, מהפועל וממכבי באר שבע, ובזמנו החופשי מתעדכן לגבי מצבו של ה"בייבי" שלו,  הלא הוא איצטדיון הכדורגל החדש שחי ובועט בראשם של האדריכלים והקבלנים.

הכול היה נראה אחרת אלמלא היה ה"בייבי" כלוא מספר שנים ברחם. מועד הלידה מעורפל, והאב המודאג נשאר בלי ציפורניים. ובכל זאת, אלומת אור קלושה הופיעה בקצה המנהרה. טרנר קרא בשבוע שעבר במעריב על הסכמת המועצה להסדר ההימורים – טוטו ווינר, לקרוא לאיצטדיון המתוכנן על שמו, ופיזר חיוך מסוים.

רוביק דנילוביץ', בן טיפוחיו ומי שירש אותו בתפקיד ראש העירייה, חטף ממנו הרבה ביקורות. הפעם, טרנר נשמע מפויס כלפיו: "ייאמר לזכותו של רוביק שהוא עקבי. הוא יזם את העניין, וניהל בתקופה האחרונה 'קרבות' עם אנשי הטוטו עד ששכנע אותם. מלתו עומדת במבחן. המהלך לאיתור שם לאיצטדיון החדש התחיל כשהייתי ראש עיר, וכאשר התנהלו דיונים בנושא הזה יצאתי החוצה. לא רציתי לקחת חלק בדיון שהתקיים בהנהלת העירייה, כדי לא להשפיע על התוצאות". אגב, העיתונאי והסופר יצחק שתיל טוען, שהרעיון לקרוא לאיצטדיון החדש על שמו של טרנר היה פרי יוזמתו
.
שאלנו את טרנר איך מרגיש בן אדם "ערב" קריאת איצטדיון על שמו, והוא ענה: "מה אפשר כבר להגיד? אני מקבל את זה ברוח חיובית ומעריך את המאמצים שהושקעו ויושקעו בסיפור הזה".

איצטדיון טדי בירושלים מהווה מודל לחיקוי. אתה וטדי קולק באותה ליגה?
"לא אחלק אנשים לליגות. אני מאוד מעריך את הנכונות לכבד אותי, וכל שנותר לי הוא לקוות שתושבי באר שבע ייצאו נשכרים. מגיע להם איצטדיון בקנה מידה עולמי". 

יש לך מושג מדוע העסק תקוע כל כך הרבה זמן?
"האמת היא, שאני לא ממש מצוי בעניינים. ידוע לי שהתנהלו דיונים מרתוניים עם הגורמים השותפים לפרויקט, והוצבו קשיים כאלה ואחרים".

מדובר ב"בייבי" שלך, שכחת?!
"ברגע שהשם שלי מעורב, מתעוררת בעיה אתית. אני לא יכול להתעסק בזה באופן ישיר, וחייב לשמור מרחק. מותר לי לעקוב מרחוק אחרי מה שקורה, ואני רק יכול להצטער שזמן יקר הלך לאיבוד".

מתי יסיימו את הסאגה? בעוד שנתיים? בעוד שלוש שנים? יעמדו או לא יעמדו בלוח הזמנים?
"עוד ארוכה הדרך. לאחר שיושג סיכום כספי ויהיו סגורים על ההקצבות, יפרסמו מכרז. מי שיעבור את המכרז ויזכה בו, יידרש לעבוד סביב השעון".

יש לך מושג מתי הטרקטורים יעלו על השטח?
"לפני שיהיה מכרז לא ניתן יהיה להתקדם בשטח. אי אפשר להעלות טרקטורים לפני שיודעים של מי הטרקטורים. אני מקווה שירוצו מהר. האנשים בבאר שבע משוועים למתקן ברמה בינלאומית".

ובינתיים, אנשים סובלים בשקט ב-וסרמיל. יש לך מושג מתי הייאוש ייעשה יותר נוח?
"אני רואה את המשחקים, ומתרשם שהדשא במצב טוב. האיצטדיון עצמו מיושן, ולכן 'הלכנו' על מגרש חדש".

מה יעלה בגורלו של וסרמיל?
"וסרמיל ייהרס ועל הריסותיו ייבנו מגדלי מגורים. ניסינו ליצור זיקה בין בניית האיצטדיון ובין בניית מגדלי המגורים, אבל

זה לא עבד. מכיוון שהייתה נפילה בשוק הנדל"ן בתקופה שבה הנושא עלה על סדר היום, הוחלט להפריד בין המכרזים". 

אתה מצליח לעקוב אחרי תג המחיר של הפרויקט?
"על-פי התוכנית המקורית, היינו אמורים לגייס 180 מיליון שקלים. בהמשך הקטינו את כמות המושבים, וצמצמו בעלויות. אני לא יודע מי מוסיף ומי מוריד שורה באיצטדיון. בתור 'אאוטסיידר' קשה לי לאמוד את סכום ההשקעה המדויק". 

איזה ציון מגיע לעירייה על פעילותה בנושא הקמת האיצטדיון החדש?
"אני לא רוצה לחלק ציונים. אני הגיתי את הרעיון ואני גאה בו. אלה שבאו אחריי פועלים לקידום העניין על-פי הבנתם. כולנו באותה סירה והזמן יעשה את שלו".

הולך בעקבות טדי

בדומה לטדי קולק, ראש  עיריית ירושלים לשעבר, שזכה לראות בחייו את שמו מתנוסס על חומות האיצטדיון בבירה, מפעמת בלבו של הטייס הקשיש התקווה שהחיבור המיוחל של  הרוח עם החומר יושלם עוד בגלגול הנוכחי. 

סדר יומו מתנהל על-פי לוח זמנים צפוף. השכמה מוקדמת, התעמלות בוקר והתייצבות בבונבוניירה הצמודה לבסיס חצרים הפכו ללחם חוקו מאז שנפרד מהפוליטיקה. על כוס תה מהביל, מחוזק ברקיקים פריכים, פותחים את היום. אפילו סוס קרבות ותיק מסוגו לעולם לא יידע מה יילד יום, ומה יילד לילה. 

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ'
ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' צילום: יהודה לחיאני

סופי השבוע מוקדשים לאהבת הכדורגל. בימי שישי מכבי באר שבע מקבלת ממנו את היחס המגיע לה, ואחר כך מגיע תורה של האחות הבכירה לזכות בתשומת לבו. בניגוד לאחרון האוהדים, טרנר מצויד במאגרים בלתי נדלים של סבלנות ואורך-רוח: "לא בונים גורד שחקים מהקומה האחרונה. פרויקטים רציניים נבנים מהיסוד. צריך לתת צ'אנס לגורמים שמשקמים את הקבוצה, ועד שיימצאו חומרי בנייה תוצרת כחול-לבן, מותר להסתייע בתמיכה מבחוץ".

אינך סבור שהקבוצה האדומה "מוצפת" ביותר מדי שחקני רכש?
"אלונה שואפת להקים קבוצה מנצחת, ולא יהיה הוגן להתערב בשיקוליה. צריך לתת לה לרוץ ולהריץ את העסק על-פי ראות עיניה. אמשיך לעודד אותה ואת השחקנים מתוך תקווה שנטפס מעלה מעלה".

שינוי הנוף הניהולי בהפועל באר שבע נחשב לאחד מהישגיו הגדולים כראש עיר. מאבקיו המרים עם היו"ר הקודם, אלי ז'ינו, הוכרעו לטובתו רק לאחר שהאוהדים נרתמו לצדו, ובכוחות משותפים העבירו את מפתחות האגודה מאולם השמחות לעולם ההיי-טק.

טרנר: "המהלך להזזתו של ז'ינו היה הכרחי, לנוכח המוראל העירוני שהיה בשפל המדרגה באותה תקופה. העברת הפיקוד הייתה כרוכה בקשיים כבירים. ידעתי שצריך לארגן 'נדוניה' ועשיתי כמיטב יכולתי כדי לקבל את התמיכה של נוחי דנקנר, ושל עוד קבלן, שתרם את תרומתו. בלעדיהם זה לא היה הולך".

ז'ינו רצה לעזוב?
"המהלך עבר להילוך גבוה כשהיה ברור לנו שז'ינו מתכוון ברצינות לסיים את חלקו בניהול המועדון. השקעתי את נשמתי באיתור מקורות מימון, כי ידעתי שנחוץ לנו הרבה כסף כדי לפתור את הבעיה".

איך הגעת לאלונה?
"אלונה הייתה המלצה של מנכ"ל קרן רש"י, אלי אלאלוף, שהכיר אותה מתחומי פעילותם המשותפת למען הקהילה. עם כל הכבוד לאלה שקפצו על העגלה בהמשך הדרך, ונחשבים בעיניי כטרמפיסטים, זכות הראשונים מגיעה לאלאלוף. הוא שמע אותה מתעניינת ועדכן אותי. ביום ששמעתי עליה, החלטתי לגייס אותה. שנינו הגענו אליה בשבת ושכנענו אותה ואת אלי בעלה. ככה זה התחיל".

יעקב טרנר
יעקב טרנר צילום: קובי קלמנוביץ'

קשריו המיוחדים עם אלונה ברקת תרמו תרומה מכרעת לחילופי העונות ב-וסרמיל, ויש רגליים לסברה שסייעו גם להשארתה לאחר פרשת המכונית של גיא עזורי. "אלונה היא נכס לעיר, וצריך לשמור עליה מכל משמר", אומר טרנר. "היא בחורה עדינה והחלטית. אסור להפריע לה".

אתה עדיין בקשר איתה?
"בוודאי. אנחנו מדברים על בסיס פחות או יותר קבוע, בעיקר כשיש עניין לעסוק בו. אני מעריך אותה מאוד. היא אישה אמיצה וטובת לב".

מה עשית בעקבות איומי העזיבה שלה?
"עשיתי כל מה שיכולתי לעשות, כדי להניא אותה מכוונתה. דיברתי איפה שצריך, וגם איתה".

"לא נמצא אלונה שנייה"

טרנר, אלונה ואלי ברקת נפרדים מדי שנה ממיליוני שקלים שנספגים באדמת הלס הנגבית. מצד שני, חלק מכספי התמיכה העירונית, שאתה קבעת את היקפם, טרם הועבר אליהם. אתה רואה פתרון לבעיה?
"הבטיחו לה X, והיא מקבלת Y – תקלה. אני חושב שצריך לעמוד בהבטחות ובסיכומים. צריך לבדוק את טענותיה ולנטרל את המטענים שמפריעים לה. החשש הגדול הוא שהנצחת המצב הקיים עלולה לייאש אותה".

ברקת לבדה במערכה, והשאלה המתבקשת היא לאן נעלמו איילי ההון המקומיים?
"אני לא רוצה לחשוב מה יקרה אחריה, כי לא תימצא אלונה שנייה. יהיה קשה מאוד למצוא מישהו שיחליף אותה, ועלולות להיות לכך השלכות הרות אסון על הקבוצה. הצעתי פשוטה: לתמוך בה ובניר קלינגר, שהוא איש מקצוע ברמה גבוהה, ולא לחדור לשניהם לתוך הוורידים".

בעבר הלא רחוק הגדרת את באר שבע כ"ברזיל של ישראל". אתה עדיין דבק בהשוואה הזאת?
"הכדורגל הפך לסם החיים של רבים מאיתנו. הבעיה היא שלא כולם יודעים לעשות את ההפרדה בין ספורט לבין 'מלחמה'. כל פיפס מודדים כאן, וכל גול שנכנס לכתובת הלא נכונה הוא הרה אסון. צריך לשנות את הגישה. מוכרחים לתת לקבוצה להתמקד במטרותיה ולהתארגן בהתאם לשיטת העבודה שנקבעה לה. תנו למאמן לעשות את שלו על-פי הבנתו".

מדוע הצטרפת כנשיא כבוד למכבי ולא להפועל?
"הפועל לא דיברו איתי על נשיאות, והנשיאות של מכבי זו אמירה שעדיין לא ברור לגמרי מה עומד אחריה. לא עזרתי למכבי כדי לקבל מחמאות. ראיתי קבוצה עם 27 כדורגלנים שהם תושבי העיר, ששיחקו בנחישות ובאמביציה. הניצחון שהשיגה מכבי במשחק ההישרדות מול רמת השקמה שכנע אותי שצריך לעזור לה".

כיצד מתבטאת עזרתך?
"פניתי לכל מי שאני חושב שמתאים להרים תרומה כדי לחסל את החובות של מכבי".

עם יד על הלב, האם לדעתך יש זכות קיום לשתי קבוצות מקצועניות בבאר שבע?
"אם בפתח תקווה יש מקום להפועל ולמכבי, אז גם באר שבע יכולה 'לספוג' שתי קבוצות".

מכבי מושכת למשחקיה הביתיים 150-100 צופים בממוצע. מדוע הקהל מדיר את רגליו ממשחקיה? 
"אם יתחילו לנצח, יגיע קהל. מצפייה במשחק הבית הראשון, נגד אחי נצרת (1-1), יכולתי להתרשם שמכבי עוד לא אמרה את המלה האחרונה".

אלונה ברקת
אלונה ברקת צילום: יהודה לחיאני

מוטי אבוקסיס, היו"ר, ממשיך להסתייע בך?
"רק מי שיש לו כסף יכול לנהל קבוצה באחת משתי הליגות הבכירות, ומוטי נתפס בעיניי כאיש אמיץ שמסכן את הבית ואת האמצעים המשפחתיים העומדים לרשותו, לטובת המשך תפעול הקבוצה. בזהירות המתבקשת אני יכול לומר שחיסול העניינים המשפטיים שלו סייע לחיסול החובות".

הפועל או מכבי - את מי משתיהן אתה אוהד?
"את שתיהן באותה מידה".

ואם יהיה דרבי?
"כשיהיה דרבי, נדבר. כללית, אני מעריך קבוצה על פי המרץ והנחישות שמפגינים שחקניה. אם מוטלת לפניך קבוצה נרפית ובטלנית לא אתמוך בה".

המגרש הביטחוני של טרנר

המגרש הביטחוני והזירה הפוליטית מוכרים היטב לטייס המיתולוגי מבסיס חצרים. במגרשו הביתי ביקרו ראשי ממשלות, נשיאים ושועי עולם. גם גיבורי פרשת המסמך המזויף מכירים אותו. "כשהכול יתברר, כולנו נהיה הרבה יותר חכמים", אומר יעקב טרנר, בהתייחסו לצל שהעיב על המטכ"ל בעטיו של המסמך הארור. "בינתיים, מדובר רק ביריות באוויר".

אינך מודאג מהאווירה העכורה שיצר המסמך בקרב אלופי צה"ל?
"אני לא מודאג, כי תרגילים מן הסוג הזה נעשים בכל מקום. זוהי לא הפעם הראשונה שנעשים דברים כאלה במערכות הציבוריות".

האם לדעתך הצבא ספג טלטלה בעקבות "מלחמות הגנרלים"?
"לא הייתה מלחמה בין הגנרלים, ולא הרגשתי שום טלטלה בחיל האוויר".

נמריא מזרחה. האיומים המופנים כלפינו מאיראן ומכיוונו של חסן נסראללה מלבנון צריכים להדאיג אותנו?
"אנחנו יודעים לחיות עם איומים, ויש לנו היסטוריה ארוכה של התמודדויות מול אתגרים ביטחוניים כאלה ואחרים. אני מציע לסמוך על הצבא ולא לשקוע בתוך בור של הערכות מצב".

אולי מכת מנע תסיר את האיום האיראני?
"אם יצטרכו להגיב בצורה כלשהי, יגיבו. אני ישן טוב בלילה".

יעקב טרנר
יעקב טרנר קובי קלמנוביץ'

מה תגיד לאזרחים המודאגים?
"שיירגעו. לישראל יש את האמצעים להגן על עצמה". 

אתה מצדד במדיניות העמימות הגרעינית?
"אני לא הכתובת הנכונה להעברת מסרים בעניינים כל כך רגישים. לא יכול להיות שכל אחד שקצת מתמצא בענייני ביטחון יתבקש להרגיע את הציבור. יש שלטונות ויש צבא ובתוקף תפקידם לנקוט בצעדים הנדרשים. אני סומך עליהם. הפטפטת בנושא האיראני היא מיותרת ומזיקה". 

רבים כותבים ומדברים על נקודת 'האל חזור' של האיראנים בנושא הגרעין. מהי עמדתך בנושא?
"לא כל אחד צריך להיות פרשן בגרוש. מי שצריך לנהל את המדינה, זו הממשלה".

על-פי השקפתך, האם הממשלה ניהלה נכון את המשבר שהתפתח בעקבות המשט הטורקי?
"עצוב שטורקיה הפכה למדינה עוינת, והתקרבה לציר האיראני. אני מקווה שהדברים יחזרו לקדמותם. הבעיה היא לא ארדואן באופן אישי, אלא הנטייה של מדינות בעולם המוסלמי להקצין ולהיעזר באלמנטים דתיים".

דילגנו על טורקיה, והמראנו לבולגריה. אינך מוטרד מכך שהטיסות ל-ורנה וסביבותיה עוברות מעל אדמת טורקיה?
"טיסות אזרחיות מעל טורקיה עדיין בטוחות. כשיחשבו שמסוכן לטוס מעליה, אולי ישקלו לשנות מסלולים. הטורקים לא מפילים סתם מטוסים".

רמזת בתחילת הראיון שמלחמות הגנרלים הן לא המצאה של 2010, ואף-על-פי-כן האם מוכרת לך סיטואציה דומה שבה שר הביטחון עשה 'זובור' לרמטכ"ל?
"גבי אשכנזי עשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר. חבל שהתעוררה בעיה של הידברות בינו לבין ברק, ולדעתי היה צריך לפתור את הבעיה הזאת ביניהם. קורה שאין כימיה בין שני אנשים".

ראוי לציין שאתה מתמצא במרחב. לא מדגדג לך לחזור למרכז הבמה?
"לפעמים מדגדג לחזור לעניינים, אבל לא למערכת הפוליטית. כרגע אני במוזיאון חיל האוויר, ומכהן כנשיא גמלאי המשטרה. 24 אלף שוטרים בדימוס נמצאים תחת אחריותי, ואני בדרך לקדנציה שלישית  כראש הוועד שלהם". 

מהו יעד "התקיפה" העתידי שלך?
"היעד המרכזי - המשך פיתוח מוזיאון חיל האוויר וקידום נושא מועדון הגמלאים של המשטרה והשב"ס. ב-13 בספטמבר תיפתח במוזיאון שלנו תערוכה ב'כיכובו' של ה'סופר פרלון', מסוק צרפתי שהיה שותף להרבה מבצעים גדולים במלחמת ההתשה. המסוק הזה הטיס בשנת 1979 את מנחם בגין ואנואר סאדאת לבאר שבע במסגרת שיחות השלום עם מצרים. סאדאת הגיע לאל עריש, בגין נסע להביא אותו משם, ושניהם טסו לחצרים. הם התארחו אצלי במשרד. בגין, שהיה אדם לבבי מאוד, התחבק איתי. עם סאדאת החלפנו כמה מלים בנושאים מקצועיים".

הבאת מטוסים נוספים היא לא בשמיים. ספר לנו עליהם?
"אנחנו מטפלים בהבאת ה'קומנדו', מטוס דמוי דקוטה. במלחמת השחרור ה'קומנדו' עשה עבודה חשובה מאין כמוה, כשהטיס ארצה את התחמושת מצ'כיה. בבטנו שכבו ארבעה מטוסי מסרשמידט מפורקים. הרכבנו אותם והם היו המטוסים הראשונים שהשתתפו במלחמת יום העצמאות".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/south/ -->