יוצאים לאור: בתי הכנסת של תל אביב מתמרקים לקראת יום כיפור

אם יש זמן שהתל-אביבים פוקדים בו את בתי הכנסת בעיר - זהו יום כיפור. לקראת החג משתפים הרבנים והגבאים בסיפורים מהווי בית הכנסת וחושפים אילו סלבים נוהגים לפקוד את המקום

מוריה בן יוסף ורועי צאיג | 17/9/2010 8:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בית הכנסת גאולת ישראל

רחוב מרכז בעלי מלאכה 16 א'

הרב יצחק ביר מנהל הפעילות של מרכז חב"ד בבית הכנסת.

מספר מקומות ישיבה?
"200 מקומות לגברים ועוד 80 בעזרת נשים, בית הכנסת עבר חידוש לאחרונה עם ארון קודש וריהוט חדש".

כמה שנים קיים והיסטוריה של המקום?
"75 שנה. תושבי שכונת מרכז בעלי מלאכה הקימו את בית הכנסת".

נוסח תפילה?
"מכל העדות ומכל הנוסחים. הנוסח הנהוג במקום הוא נוסח חב"ד, אבל משלבים בתוך התפילה שירה מעדות שונות, שירה עממית ויותר מוכרת".

ג'וני שועלי.
ג'וני שועלי. "אין על החב"דניקים בעניינים שקשורים בשמחה" אמיר מאירי

כמה מגיעים בימי חול, שבת וחג?
"בימי חול יש שני מניינים - הראשון בשש בבוקר, כ-15 מתפללים והמניין השני של שמונה וחצי, שם יש כ-30 מתפללים. אחרי השחרית, מעשר עד 12, יש פעילות יום יומית של מבוגרים שבאים לשעתיים של לימודים. אחר הצהרים במנחה וערבית ישנם כשלושים מתפללים, ולעיתים יותר כי באים אנשים שעובדים באיזור. בשבתות בשנים האחרונות ביום שישי בערב, ישנם כ-60 מתפללים ובבוקר שלושים. בחגים בתפילות הערב כ-100 ובבקרים כשמונים".

סלבס שמגיעים לתפילה?
"הרבה אנשי תקשורת בכירים. יש חבר'ה שהיו פה ועברו כמו גילי שושן ומיכאל וייגל שחקן הבימה. הזמר ג'וני שועלי מגיע הרבה אלינו, השחקן זבולון מושישאשווילי והאלוף במיל' אורן שחור".

תוכניות מיוחדות לכיפור?
"יש גנים ובתי ספר מהשכונה שמבקרים אותנו ורוצים ללמוד ולשמוע על השופר לפני הימים הנוראים אז גם אני מזמין את הילדים וההורים לבוא לתפילה בכיפור, אני מבקר בבית הספר בלפור ובגנים ומסביר להם על החגים, תוקע בשופר ונותן להם בכיפור. אצלנו כולם מתקבלים בברכה, מכירת המקומות היא מאתנו והלאה, אצלנו לכל אחד שמור כסא.

"אנחנו מנסים שיהיה נעים בתפילה, מכבדים את כולם בעליות לתורה ולפתוח את ארון הקודש. בסיום הצום בכיפור אנחנו מעלים את כל הילדים לארון הקודש והם משתתפים באמירת שמע ישראל ואבינו מלכנו, והרב תוקע בשופר. בשמחת תורה בהקפות אנו עושים הקפה לילדים".

עוד משהו?
"לפני כמה שנים היה רעש מגינת שינקין - נוער הרעיש והפריע לתפילה. המתפללים רצו להשתיק אותם, אבל הרב גרלציקי, רב בית הכנסת, לא היה מוכן. הוא יצא עם המתפללים, ואמר להם שמתחילים תפילת שבת עוד שתי דקות. שתי דקות לאחר מכן הרעש נפסק וחצי מהחבורה הגיעו להשתתף בתפילה".

דבר הסלב:
ג'וני שועלי: "אני מאוד אוהב את בית הכנסת, כשהתחלתי לחזור בתשובה בתחילת שנות ה-90 זה היה בית הכנסת הראשון שהגעתי אליו. המקום היה קרוב אלי גם בלב וגם פיזית. כיום אני מגיע לשם כשיוצא לי, כי בשבתות אני מתפלל בבית הכנסת ברחוב ביל"ו. מאוד התחברתי לבית הכנסת כי הוא באמצע שינקין, והרבה שחקנים ומוזיקאים היו באים לשם.

"החג
שאני הכי אוהב שם זה שמחת תורה, אין על החב"דניקים בעניינים שקשורים לשמחה. אני אומר את זה למרות שאני ברסלב, זו חוויה, מי שיגיע בערב החג זה מטורף. יש ריקודים ושתייה, מוציאים ספרי תורה וכולם רוקדים. כל אחד יכול לקבל ספר, הם שותים מלא וודקה, הייתי שותה אתם הרבה בעבר, אבל היום פחות. אני בלי נדר בטוח אגיע בשמחת תורה". 

צילום: ראובן קסטרו
הרב יצחק ביר בבית הכנסת גאולת ישראל. צילום: ראובן קסטרו
בית הכנסת שער אשר

רחוב נילי 8, קריית שלום

רב בית הכנסת מאז הקמתו הוא הרב שמעון אשר, בן 52, שמשמש גם כרב שכונת קריית שלום.

מספר מקומות ישיבה?
"בבית הכנסת יש כשבעים מקומות".

כמה שנים קיים והיסטוריה של המקום?
"הוקם לפני 15 שנה והוא יושב בכלל במקלט. שער אשר הוא אחד מתוך שישה בתי כנסת בשכונה שכולם פועלים במקלטים, כאשר בסך הכול יש בשכונת קריית שלום וסביבתה 13 בתי כנסת".

נוסח תפילה?
תפילה בנוסח עדות המזרח. "יש בנוסח הרבה פיוטים מרגשים, אני מנסה לתת דרשות שעוסקות בענייני דיומא ובפרט בין אדם לחברו".

כמה מגיעים בימי חול, שבת וחג?
"למרות המקום המוגבל, גם נשים מגיעות להתפלל בחדר המקביל ובחגים המקום מפוצץ. מגיעים פי שניים אנשים ממה שהמקום מכיל באופן סטנדרטי, והם נדחקים במדרגות כדי לקחת חלק בתפילה.

"בכלל, בשנים האחרונות יש גידול בכמות המבקרים והמתפללים בבתי הכנסת באיזור. בין אם זה תוצר של הבנייה המסיבית, התחברות מחודשת לדת או העלייה הגדולה מבוכרה שהתיישבה כאן בשכונה. נוצר מצב שבתי הכנסת הקיימים לא הספיקו כדי להכיל את המתפללים, ולכן נאלצנו לפתוח בית כנסת 'ארעי' כל כמה רחובות".

לדברי הרב אשר, בימים אלה נמצא בשלבי בנייה של בית כנסת גדול שיכיל כמאתיים איש ברחוב קיבוץ גלויות.

סלבס שמגיעים לתפילה?
"כל התושבים והמתפללים הם סלבים מבחינתנו".

תוכנית מיוחדת לכיפור?
"אין תוכנית מיוחדת, אבל יש אווירה חזקה של קהילתיות וקדושה".

עוד משהו?
"על אף הצפיפות והדוחק, ואולי דווקא בגללה, נוצרת תחושה של חום, קרבה ואחדות בין המתפללים. לפני מספר שנים הגיע יום אחד לבית הכנסת תושב מרחוב סמוך שעלה מרוסיה וכלל לא היה מחובר לדת, אך התעניין במה שמתרחש במקלט. הוא מצא כאן בית חם בזכות הקהילתיות והחמימות שהפגינו כלפיו המתפללים, ובהמשך אשתו באה והודתה לנו, והתברר כי בעבר הוא היה אדם די אלים פיזית ומילולית, אבל התנהגותו השתנתה כליל מאז שהחל להגיע לבית הכנסת שלנו".

ראובן קסטרו
בית הכנסת שער אשר בתל אביב. ראובן קסטרו
בית הכנסת קדושי אנטופול

רחוב אוליפנט 17 פינת סעדיה גאון

חנן שויסטר מכהן כגבאי בית הכנסת.

מספר מקומות ישיבה?
"בערך שלוש מאות מקומות".

כמה שנים קיים והיסטוריה של המקום?
"קיים 45 שנה. בית הכנסת הוקם על שם אנשי עיירה בשם אנטופול במחוז גרודנה בפולין, שנרצחו על ידי הנאצים בזמן השואה".

נוסח תפילה?
"נוסח ספרד, בשבתות יש חזנים שמתפללים חלק מהתפילה בנוסח אשכנז, ואז עוברים לנוסח ספרד".

מתי סרי. מאחל שבית הכנסת יהיה שוקק חיים
מתי סרי. מאחל שבית הכנסת יהיה שוקק חיים אמיר מאירי

כמה מגיעים בחול, שבת וחג?
"המצב לא שפיר בכל תל אביב, ואנחנו לא יוצאים מן הכלל. בדרך כלל אנחנו 15 איש בשבת. צעירים לא באים. אנשים מזדקנים, ולעתים מגיעים אורחים וזו התגבורת. בימי חול המתפללים הקבועים כמעט ולא מגיעים ומי שמאכלס את המקום הם תלמידי כולל, אברכים חוזרים בתשובה, כך שבתפילות היום ישנם כעשרים מתפללים.

"ביום כיפור מגיעים כמאה מתפללים. מגיעים שכנים של בית הכנסת שרובם חילוניים, אבל מגיעים לתפילה. אנחנו מנסים להביא רב שידרוש כדי לקרב עוד יותר את החילונים אבל זה לא עוזר".

סלבס שמגיעים לתפילה?
"מתי סרי מגיע בדרך כלל, אבל השנה הוא בירושלים. הוא שכן שלנו ומתפלל אצלנו בשבתות. ליליאן ברטו, שחקנית התאטרון, עשתה בר מצווה לבן שלה אצלנו בבית הכנסת. הייתה עוד שחקנית שעשתה פה בר מצווה לבן שלה, ואני לא זוכר את שמה".

תוכנית מיוחדת לכיפור?
"הרב שמעון פרנקל, רב בית כנסת, נותן דרשה מיוחדת אחרי כל 'נדרי' לפני תפילת ערבית. מעבר לזה אנחנו ניגשים לאנשים שלא מכירים את התפילה ושמחים לעזור להם, אם צריך טליתות יש לנו רזרבות, ואנו כמובן מחלקים למתפללים".

עוד משהו?
"בבר מצווה של הבן של ליליאן ברטו ראיתי הבזקים של פלאשים בתפילה. כמובן שעצרתי את זה ואמרתי שזה לא מקובל. זה היה לא במקום, אבל אני לא כועס, אני בטוח שאנשים פשוט לא ידעו שזה אסור. במקום אחר שזה היה קורה היו מעיפים אותן החוצה, אבל אנחנו מנסים לקרב את האנשים האלו. להסביר להם שלא ייכנסו לטראומה שהדתיים הם נוראיים.

"יש לידנו את בית הספר לאמנויות, כל שנה המחנכת של כיתה ב' מרימה אלי טלפון, והתלמידים באים לפני שהם מתחילים ללמוד תנ"ך. הרב שלנו מדבר אתם, שמים ספר תורה בארון הקודש. מי שמגיע גם לאירוע הוא רן ליפשיץ שסבו והסבא רבא שלו הקימו את בית הכנסת".

דבר הסלב:
מתי סרי: "בית הכנסת מאוד קרוב אלי הביתה, אני מאוד מעריך את רב בית הכנסת שמעון פרנקל, הוא חכם וגדול בתורה. אני גם מאוד אוהב את הגבאי חנן שהוא איש יקר. אני מגיע באופן קבוע בימי שישי בערב ולעתים גם בשבת בבוקר. הייתי רוצה לאחל להם לקראת השנה החדשה שבשנה הקרובה בית הכנסת יהיה שוקק חיים ומלא מקיר לקיר".

צילום: ראובן קסטרו
גבאי בית הכנסת חנן שויסטר קדושי אנטופול צילום: ראובן קסטרו
בית הכנסת יחזקאל

רחוב ארנון 2

הרב אריה לוין, בן 38, מכהן כרב בית הכנסת זה עשר שנים וכן כרב איזורי בצפון הישן. הוא קרוי על שם סבו, אבי האסירים האגדי מירושלים, הרב אריה לוין.

מספר מקומות ישיבה?
"בבית הכנסת יש כ-120 מקומות".

כמה שנים קיים והיסטוריה של המקום?
"בית הכנסת במתכונתו הנוכחית קיים כעשר שנים. בעבר התפילה בו הייתה בנוסח עדות האשכנז והוא כמעט נסגר, אך אז הוחלט לעשות מהפך ולעבור לתפילה בנוסח עדות המזרח, ומאז בית הכנסת משגשג. אני רב אשכנזי, אבל גם אשכנזים וגם מזרחים באים להתפלל כאן ולערוך בר מצוות. אנחנו משתדלים לשלב ולחבר את המזרח והמערב".

אורי מלמיליאן. ביום כיפור הוא בירושלים
אורי מלמיליאן. ביום כיפור הוא בירושלים צילום: דני מרון

כמה מגיעים בימי חול, שבת וחג?
"בנוסף לפעילות השגרתית של תפילות, בית הכנסת מקיים גם מערכת שיעורי תורה והכנה לבר מצווה אליהם מגיעות כיתות שלמות מבתי ספר באיזור. המוטו של המקום זה הארת פנים לכל נכנס באשר הוא, ולא משנה רמת דתיותו ורמת השכלתו.

"כשנכנסים לבית הכנסת רואים את האנשים שאתה רגיל לראות בבית הקפה השכונתי, בחדר הכושר, השכנים המסתובבים עם הכלב ברחוב, פשוט התל-אביבים בהתגלמותם. בקיץ ובפרט בחודש אוגוסט האחרון הציבור הצרפתי והאיטלקי שהגיע לעיר ורכש דירות כאן באזור התאהב בבית הכנסת, ונאלצנו לערוך מניין שני לכל התפילות כי לא היה מקום להכיל את כולם. כיום צריך להגיע מוקדם בשבת כדי לתפוס מקום".

מפורסמים שמגיעים לתפילה?
אחד מבתי הכנסת הפופולריים ברחבי העיר ומשמש מפורסמים רבים, ובהם השחקנית גילה אלמגור, כדורגלן העבר אורי מלמיליאן, השוער לשעבר שביט אלימלך, הזמר ברי סחרוף וכן השורד החדש נתן בשבקין.

תוכנית מיוחדת לכיפור?
"ביום כיפור כל הרחוב מסביב מלא באנשים ובבית הכנסת הם דואגים שיהיו שלושה חזנים כדי שהתפילה תתאים לכל אחד ואחת על פי המנגינות שהם מתחברים אליהם".

עוד משהו?
"כשהגעתי לראשונה לבית הכנסת פגשתי את מלמיליאן ולא ידעתי מי הוא, אז שאלתי אותו אם יש לו פרדס של תפוזים. הוא לא הבין מה אני רוצה ממנו, אז הסברתי לו שכילד בירושלים, כשהלכתי עם אמא לשוק מחנה יהודה, הרוכלים צעקו שם 'כל תפוז מלמיליאן'. היום אני כבר מכיר את המפורסמים ומעורה במה שקורה בברנז'ה התל-אביבית".

דבר הסלב:
אורי מלמיליאן: "אני מקפיד להתפלל בכל מיני בתי כנסת בעיר, כמו בית הכנסת ברחוב בוגרשוב ובית הכנסת במלון קרלטון. בשנים האחרונות אני פחות מגיע לבית הכנסת ברחוב ארנון, אבל זה בית כנסת מאוד מיוחד ויש שם אווירה טובה במיוחד. הרב אריה לוין הוא אמנם אשכנזי, אבל יש בבית הכנסת תחושה של מה שאפשר להגדיר 'חמימות ספרדית'. עם זאת, בימי כיפור אני תמיד בירושלים".

צילום: רענן כהן
הרב אריה לוין עם המתפלל ברי סחרוף בבית הכנסת יחזקאל. צילום: רענן כהן
בית הכנסת ברית אחים לעולי דמשק

רחוב קלמן 4, שכונת התקווה

יוסף תרב, בן 80, חזן בבית הכנסת במשך 35 שנה.

מספר מקומות ישיבה?
"שמונים".

כמה שנים קיים והיסטוריה של המקום?
"קיים 63 שנה. בית הכנסת הוקם על ידי עולי דמשק שהגיעו לשכונת התקווה, בזמנו חצי מתושבי השכונה היו עולים מתימן וחציים מדמשק".

נוסח תפילה?
"'נוסח שאמי' שזהו הנוסח של בני סוריה. בזמנו היו רק סורים מתפללים בבית הכנסת. היום ערב רב של כל מיני עדות, יש מסעדות ליד בית הכנסת, ולפעמים מגיעים משם אנשים להתפלל. כיום בבית הכנסת יש אשכנזים, ספרדים ותימנים".

כמה מגיעים בימי חול, שבת וחג?
"לצערי הרב היו באים פעם הרבה יותר. היום ביום חול מתפללים רק מנחה וערבית ובאים כ-15 אנשים. יש הרבה אזכרות במקום ובאירועים האלו מגיעים כשלושים מתפללים. פעם היו עשרים איש בשחרית ביום חול אבל חצי המניין הלך לעולמו וחצי עברו לחולון ולבת ים. בראש השנה באים 25 אנשים".

סלבס שמגיעים לתפילה?
"אין מישהו מיוחד כזה".

תוכנית מיוחדת לכיפור?
"אנחנו מביאים חזן מיוחד שיעזור להנעים את התפילה, אנחנו מביאים גם בעל תוקע, בין התפילות הם אומרים דברי תורה מעניינים בנושאי היום".

עוד משהו?
"לפני שנים רבות היה עומס כל כך גדול של מתפללים, ששמנו ברזנט בין בית הכנסת לרחוב ואנשים היו יושבים באותו מתחם. אני גר ליד בית הכנסת ואנשים ישבו בחצר שלי. זה לא הספיק ושכרנו גם דירה בבניין סמוך שיהיה מקום. לצערי היום המצב שונה".

צילום: יוסי אלוני
יוסף תרב בבית הכנסת ברית אחים לעולי דמשק. צילום: יוסי אלוני
בית הכנסת עתירת יצחק

יהונתן 17 א', צהלה

הרב חיים הורביץ, בן 33, מכהן כרב בית הכנסת בשש השנים האחרונות וכן כרב שכונות צהלה וישגב.

מספר מקומות ישיבה?
"קיימים כ-400 מקומות ישיבה לנשים וגברים, והוא פעיל במשך כל ימות השבוע".

כמה שנים קיים והיסטוריה של המקום?
"פועל כבר למעלה מ-45 שנה והוא נבנה מתרומה שניתנה על ידי איש העסקים והפילנתרופ היהודי-בריטי סר יצחק אייזיק (הלוי) וולפסון".

השר בוז'י הרצוג. אבא היה בין המייסדים
השר בוז'י הרצוג. אבא היה בין המייסדים צילום ארכיון: פלאש 90

נוסח תפילה?
"תפילה בנוסח אשכנז".

כמה מגיעים בימי חול, שבת וחג?
"בימות החול מגיעים לכאן כעשרים-שלושים איש, ולקראת שבת וחג המספר מכפיל את עצמו ומגיעים כשישים איש. בבר מצוות שנערכות לנערי השכונה מספר החוגגים יכול להגיע לכמאתיים איש".

מפורסמים שמגיעים לתפילה?
הבדרן והמנחה צביקה הדר, השר בוז'י הרצוג, השרה לימור לבנת, שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות, העיתונאי דן מרגלית, איש העסקים והבעלים לשעבר של מכבי תל אביב בכדורגל לוני הרציקוביץ, אשת העסקים והבעלים של הפועל באר שבע אלונה ברקת ועוד.

תוכנית מיוחדת לכיפור?
"ביום כיפור אין מקום בבית הכנסת, גם לא בעמידה, ובפרט בשעת 'כל נדרי' ותפילת נעילה. בשנה שעברה התפלל כאן ביום כיפור רוכב האופניים שניאור חשין ז"ל.

"לפני שלוש שנים הוצאנו אוטובוס בערב יום כיפור עם נערים לסליחות בכותל, בהתחלה קצת חששתי כי לא הייתי בטוח מה יהיו התגובות כי זו בכל זאת שכונה מאוד חילונית, אבל התגובות היו מאוד מפתיעות - ההורים רצו לדעת למה הם לא יכלו להצטרף בעצמם, וביקשו לעשות עוד פעילויות דומות. שנה לאחד מכן הוצאנו אוטובוס גם למבוגרים וגם השנה אנחנו ניסע תושבי השכונה, מבוגרים ונוער".

עוד משהו?
"בית הכנסת בנוי בצורה מאוד יפה ומיתמר לגובה רב, יש לו חצר ושביל שמייחד אותו, עצים ותאורת לילה, זה מקום מפנק כמו שצריך להיות בית השם. הקהל שמגיע הוא מגוון, החל מאנשים מבוגרים שהמסורת אצלם מאוד חזקה, ורגילים מקדמת דנא בהגעה לבית הכנסת, וכלה בצעירים ונוער, שהחלו באחרונה להגיע יותר גם הם בעקבות פעילויות לקירוב שאנחנו מקיימים".

דבר הסלב:
לוני הרציקוביץ': "אני תושב צהלה ומגיע לבית הכנסת כי זה בית הכנסת השכונתי, מה שנקרא עניי עירך קודמים".

השר בוז'י הרצוג: "אבא שלי היה אחד מהמייסדים של בית הכנסת, ואני פוקד את המקום כל כמה שבועות. הילדים שלי עלו שם לתורה. זה בית כנסת שכונתי וסימפטי מאוד, התושבים באיזור מאוד מכבדים את המקום ואת הסממנים הציוניים והצה"לים שבו. כמעט כל שבת יש שם בר מצווה של אחד מילדי השכונה, והיופי של בית הכנסת הוא בשיתוף הפעולה שהוא מקדם עם ועד השכונה ועם בתי הספר בענייני חינוך והעשרה".

צילום: אמיר מאירי
הרב חיים הורוביץ בבית הכנסת עתירת יצחק בצהלה. צילום: אמיר מאירי
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/center/ -->