חברים למשק: משפחת דונל מקיבוץ מבוא חמה

שבועיים לפני שמיכל התחתנה, ביטל בן זוגה את החתונה ושלח את חברו פרנק להרגיע אותה. המשימה הצליחה מעל ומעבר, ומאז מיכל ופרנק ביחד, כולל חתונה בסקוטלנד ב-1974, עם חמת חלילים בתוכנית האמנותית וכשהחתן לבוש בחצאית

נחמן גלבוע | 24/10/2010 14:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משתתפים: מיכל (62), פרנק (65), רם (35), תום (33), מור (27), אליאן (25), הנכדים: דור (6), עופרי (2.5) (של רם), קאי (שנה ותשעה חודשים), מיי (תשעה חודשים) של תום. וגם הכלב, שון (10), לברדור מעורב בצבע בז'.
צילום: נחמן גלבוע
מיכל ופרנק דונל בביתם במבוא חמה צילום: נחמן גלבוע

תיאטרון הבובות: מיכל יצאה לפני 29 שנים ללימודי חינוך יצירתי, ונושא תיאטרון הבובות כבש את לבה. היא החלה ללמד את הנושא הזה בחוגי מטפלות בעמק, ותוך כדי כך יצרה מופע ללא מילים, שבו הפעילה את הבובות ופרנק ליווה אותה בגיטרה ובשירה סקוטית. בהמשך כתבה הצגה בשם "מרטין, מרטין", העוסקת בהתמודדות של אם עם ילד חריג, והופיעה בה עם פרנק בפני

ארגונים חינוכיים בכל הארץ.

מיכל מפעילה את הבובות על הבמה, ולא מסתתרת מאחורי פרגוד. במשך שנים הופיעה עם הבובות לפני מבוגרים, ובעקבות לידת נכדתה, ילדה בעלת צרכים מיוחדים, החלה ליצור הצגות לילדים. לאחרונה היא מופיעה ב"סיפורים מהמזוודה", דקלומים לגיל הרך, ומדי שנה במופע מיוחד בפסטיבל סולם יעקב בגינוסר.

קנקן תירוש: פרנק שר ומנגן בלהקה של ארבעה יוצאי סקוטלנד הנקראת "קנקן תירוש", בפסטיבל סולם יעקב המוקדש למוסיקה אנגלו-סקסית ומתקיים בגינוסר ("זה הפסטיבל היחיד שבו אתה יכול להשאיר את התיק בלי חשש לגניבה, לשמוע אנשים שמבקשים סליחה אם הם מסתירים למישהו, ולא למצוא טיפת לכלוך על הדשא אחרי שלושת ימי ההופעות").

פרנסה: מיכל מלמדת במגמת חינוך לגיל הרך בבית הספר האזורי בית ירח, ולפני כן הייתה גננת ("אני מלמדת 25 שנים ולא שחוקה"). פרנק הוא עובד סוציאלי בתחנה לטיפול בילד ובמשפחה של עמק הירדן, וכן בפנימיית בקעת כנרות בבית זרע. הוא התמחה גם בתחום מניעת שימוש בסמים ובטיפול בטראומה, ובנוסף לכך, הוא עוסק בהגברה ובתאורה באירועים. לפני כן לימד בבית הספר לעבודה סוציאלית במכללת תל חי.

השורשים שלה: הוריה של מיכל, אני (92) ואוטו ז"ל רוס, היא ילידת אוסטריה והוא יליד צ'כיה, נמלטו מארצותיהם לאנגליה לפני מלחמת העולם השנייה ושם נפגשו ונישאו. כשמיכל ("באנגליה קראו לי ג'ניפר") הייתה בת שלוש, אביה קיבל עבודה בקנדה והמשפחה עברה לשם. כעבור שלוש שנים לקה האב, אוטו, בהתקף לב, ונפטר בגיל 39.

לאני היה אח בקיבוץ אפיקים, והוא הציע לה לבוא לקיבוץ עם שני ילדיה. בשנה שהם הגיעו לאפיקים, 1955, נהרג אחיה של אני שהיה נהג סמי-טריילר. אני נשארה בקיבוץ לאחר התלבטות קשה, וכעבור 12 שנים נישאה מחדש לאיזיה קן. אני עבדה כמטפלת במערכת החינוך ובאולפן, ולאחר מכן עבדה במטבח עד גיל 80. למיכל יש אח, מייק (67) בארצות הברית.

השורשים שלו: הוריו של פרנק, מרי (93) וג'יימס ז"ל דונל, נולדו ונישאו בגלזגו שבסקוטלנד. מרי הייתה עקרת בית ותקופת מה עבדה בחנות כלבו, ג'יימס עסק כהנדסאי בתחום בניית אוניות. אף על פי שהם היו נוצרים אתאיסטים, החליט פרנק בגיל 15 להצטרף לתנועת הנוער דרור הבונים. לאחר מלחמת ששת הימים הוא הגיע לארץ כמתנדב באולפני סט בהזורע, בשער הגולן ובאדמית, ולאחר מכן שב לסקוטלנד והצטרף לגרעין שהקים את מבוא חמה. לפרנק יש אחות, אליסון (60), בסקוטלנד.

SXC
סקוטי מנגן על חמת חלילים SXC

תרגיע: היא הייתה צעירה אחרי צבא שחיה באפיקים, ושמעה שיש במבוא חמה אנגלו-סקסיים נחמדים, שאחד מהם, חתיך הורס, רוקד בחוג ריקודי עם אזורי ("זה היה חבר גרעין של פרנק"). היא נפגשה עם החבר בריקודים, ובאה בעקבותיו כגננת למבוא חמה. הם הפכו לזוג, וקבעו להינשא.

חודשיים לפני החתונה החבר התחרט, וביקש מפרנק להרגיע את כעסה. פרנק הצליח במשימת ההרגעה מעל ומעבר, ועד היום היא מודה לגורל על השתלשלות העניינים ("אחרי שבועיים החבר הקודם רצה לחזור אליי, והבהרתי לו שאין סיכוי").

חמת חלילים: הם התחתנו ב-1974 בסקוטלנד ("עם חמת חלילים כשפרנק לבוש בחצאית").

הצאצאים: רם, נשוי ללירון ואב לשניים, עוסק ברפואה משלימה ואחראי על ספא, גר ברמת השרון. תום, נשוי לרוני ואב לשניים, אחראי על צוות גינון, גר בלוס אנג'לס. מור, חבר של עתליה, גר ומדריך בכפר הירוק ולומד פסיכולוגיה. אליאן, עובדת בטיפול בילדים, לומדת לפסיכומטרי לקראת לימודי מיילדות, גרה בתל אביב.

דאלי והללי: שטח הבית: 84 מ"ר לאחר הרחבה ("לפני עשר שנים במימון הקיבוץ"). בסלון, ליד פינת הישיבה, ניצבת כוננית שעליה מונחות הטלוויזיה ומערכת הסטריאו, ולצדן ספרים, תקליטורים, קלטות וצעצועים. במדפים העליונים נמצאות מספר בובות שמיכל יצרה, וכן תצלומים משפחתיים ותמונה שצייר סלבדור דאלי. על שאר הקירות תלויים ציורים שציירה חברה של מיכל מאפיקים, הללי סער - שדה, ציורים של עצים ושל דמויות שמיכל ציירה, ותצלומים שיצר אחיה, מייק.

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: קיבוץ מבוא חמה מופרט ומתנהל במודל רשת הביטחון זה עשר שנים. פרנק: "רציתי קיבוץ שיתופי, אבל זה לא הלך. השינוי נותן לנו עצמאות מהוועדות, יחד עם אחריות לעצמנו והמשך מעורבות בקיבוץ". מיכל: "היה לי חשוב שהתרבות המשותפת תישמר, ולשמחתי זה אכן קורה".

מצב כלכלי: בסדר.

מעורבות: פרנק חבר בצוות הפרט, והיה עד לאחרונה חבר בוועדת חינוך, מיכל פעילה בחגים.

עושה להם את היום: אצל מיכל - ציוץ הציפורים בבוקר, אצל פרנק - החיוך של מיכל.

טוב להם בקיבוץ (ציון מ-1-10): מיכל ופרנק - 10.


קיבוץ מבוא חמה נוסד ב-1968, נמצא על כביש 98 בדרום רמת הגולן, מונה כ-140 חברים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

חברים למשק

הפנים והשמות שמאחורי הקיבוץ

לכל הכתבות של חברים למשק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/north/ -->