רב בריח: ההסתבכות החדשה של יצחק דרורי

בגיל 66 יצחק דרורי "המוח" חוזר לשבת מאחורי הסורגים. אחרי שפרסם שני רבי מכר, לשודד המפורסם ממתין כתב אישום חמור חדש: עד מדינה הפליל אותו כמי שחבר לכנופיית גנבים אלימה. "אני לא מכיר אותו ולא קשור לשום שוד", אומר דרורי. "גמרתי מזמן עם הפשע"

שמעון איפרגן | 15/12/2010 11:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יצחק דרורי, המכונה "המוח", לא האמין  שזה קורה לו. לפני כמה שבועות הוא ישב בביתו ברחוב האפרסמון בירושלים והחל להתאמן על צילינדרים של מנעולים.
בית מישפט באר שבע היום כנופית שודדים שיצחק דרורי המוכנה המוח כניראה עמד בראשה
בית מישפט באר שבע היום כנופית שודדים שיצחק דרורי המוכנה המוח כניראה עמד בראשה צילום: יהודה לחיאני


בעיצומו של האימון נשמעה דפיקה על הדלת: "משטרה". דרורי הציץ מבעד לעינית הדלת ונדהם לראות שם בלשים בלבוש אזרחי ובמראה קשוח. דרורי פתח את הדלת ובלשי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש כפתו אותו באזיקים ועצרו אותו. דרורי שתק ונכנס לניידת.

כמה שעות לאחר מכן דרורי כבר היה בחדר החקירות של ימ"ר לכיש, כחשוד בשורה ארוכה של מעשי שוד אכזריים.

קצין המשטרה הסביר לדרורי את החשדות נגדו. דרורי נראה די נינוח וניסה להסביר לקצין שהוא לא פראייר ושהם טעו בכתובת. "אתה יודע, כתבתי ספר על איך עד מדינה הפיל אותי כאשר הקליט אותי בפרשה שבה הייתי מעורב", הוא אמר לו.

קצין המשטרה הוותיק השתדל להישאר מאופק, אבל לא לאורך זמן. הוא החזיר ל"מוח" עקיצה קטנה: "אתה יודע שיש לנו עד מדינה שהפליל אותך. עכשיו אתה יכול לכתוב את הספר השלישי שלך:'המוח לא למד את הלקח'". דרורי איבד את קור הרוח המפורסם שלו וענה בזעם: "מה אתה צוחק עליי?".

יצחק דרורי, 66, נחשב לפורץ הכספות מספר אחת בישראל. הוא מדור העבריינים של פעם. מהסוג של נחמן פרקש, אלוף הבריחות מבתי מעצר, החתול המטפס מיכה "פפה" רוקשטיין, שהיה מרוקן בתים וכספות במרכז הארץ, ויורם לנדסברגר שעד לאחרונה עוד שיגע את ימ"ר מרכז בגנבות המתוחכמות שביצע.

דרורי עלה לכותרות כאשר עמד בראש כנופיית "הבוכרים" בירושלים, שהייתה מעורבת בשני מעשי שוד מהגדולים בישראל. דרורי היה המוח של הכנופיה והמתכנן של המבצעים. אחד מהם היה השוד המפורסם של מפעל תכשיטי "צדף" ב-1976, שבו שדדו חברי הכנופיה עשרות קילוגרמים של זהב ותכשיטים.

השוד השני, שבגללו זכה לכינוי "המוח", התרחש בסניף בנק הפועלים בירושלים ב-1985. השודדים, בראשות דרורי, שברו את קירות הבנק, נטרלו את מערכת החשמל והאעזקה וגנבו מהכספת כמיליון וחצי דולר שעד היום לא נמצאו על ידי המשטרה. דרורי נעצר בתחילה ושוחרר לאחר שהציג אליבי לחוקרים. אחד מחברי הכנופיה הפך לעד מדינה והפליל אותו ודרורי נידון לשבע שנות מאסר.

בזמן שהותו בכלא דרורי כתב את הספר "המוח", שהפך לרב מכר. לפני כשלוש שנים הוא הוציא לאור את "המוח 2", שבו פירט את התוכניות שלו לשדוד אוצרות יקרים בסורינאם וביוון. דרורי קיבל מעמד מיוחד והרבה כבוד בעולם העברייני, ולאורך השנים השיטות שלו רק הלכו והשתכללו.

פורצי כספות מתחילים קיבלו אצלו הדרכות תמורת תשלום, כיצד לעבוד בלי ללכלך את הידיים או להיתפס. עבריינים בכירים קיבלו ממנו טיפים היכן לבצע פריצות. במרוצת השנים עלה

שמו של דרורי לכותרות כמי שחשוד בתכנון שוד חנויות תכשיטים ויודאיקה, אבל הוא תמיד יצא בעונשים קלים.

ב-2002 הוא נעצר בחשד לפריצה לבנק הפועלים בראשון לציון, ממנו נגנבו 1.5 מיליון שקל, וכן למשרדי ענף התביעות במשטרת מרחב השפלה. אבל החוקרים התקשו להשיג ראיות נגדו והוא שוחרר.

לפני כשלוש שנים הוא ריצה שמונה חודשי מאסר בגין מעורבות בפריצה לחנות יודאיקה בירושלים. אחרי ששוחרר, לפני כשנתיים, הוא נעצר בפעם האחרונה בחשד שיחד עם בנו יהודה פרץ לדירה בירושלים וגנב מתוך שתי כספות כחצי מיליון שקל במזומן. המשטרה שוב גיששה באפלה ודרורי שוב צחק אחרון.

"המשטרה מתנכלת לי בגלל שקוראים לי המוח", קבל אז דרורי. "סתם עוצרים אותי, אני כבר מזמן לא בעסק הזה. אני אזרח ישר שרוצה לחיות חיים שקטים". אך נראה שבעקבות הפרשה האחרונה דרורי ייאלץ לוותר על החיים השקטים האלה.

דמי ייעוץ

לפני כחצי שנה, לפי החשד, חבר דרורי לכנופיה קווקזית אלימה, שחבריה בשנות ה-20 לחייהם , ורובם גרים בשדרות. את הקשר בין דרורי לתשעת חברי הכנופיה רקם עבריין ירושלמי לשעבר. חברי הכנופיה נפגשו עם דרורי בכמה מקומות.

"יצחק הביא לנו את התוכניות היכן כדאי לפרוץ, ולמי יש כסף. בעיקר על חנויות תכשיטים, חלפנים וזקנים שמחזיקים המון כסף מזומן בבית", סיפר עד המדינה ס', כבן 25, שהפליל את "המוח".

"הוא אדם מאוד חכם, החזקנו ממנו מאוד. סמכנו עליו בעיניים עצומות. כל מידע שהוא נתן לנו על אדם או על בית שיש בו כסף היה בול. הערכנו אותו. היינו מתחלקים איתו בכספי השוד. הוא היה מקבל מעין דמי ייעוץ".

יצחק דרורי בשנות השמונים
יצחק דרורי בשנות השמונים  צילום: סקופ 80

עדותו של עד המדינה, המתפרסמת כאן לראשונה, חושפת כיצד גזר דרורי קופון של מאות אלפי שקלים עבור המידע שהשיג עבור הכנופיה.

"יצחק המוח היה נותן לי הוראות לאיזה וילות או בתים לפרוץ, איפה לבצע שוד. הוא ידע בדיוק על הכסף והתכשיטים שהיו בכל המקומות", סיפר עד המדינה לחוקרי ימ"ר לכיש. "הוא היה רכז המודיעין של הכנופיה. היה לו הרבה אינפורמציה על המקומות שבהם כדאי לבצע את השוד. היה לו מידע מדויק על הכל. הוא עזר לנו מאוד".

לדברי רפ"ק אורי אפללו, קצין החקירות של ימ"ר לכיש, הכנופיה שאליה חבר דרורי היא אחת הכנופיות האכזריות והאלימות שפעלו בשנים האחרונות באזור הדרום ובירושלים. "מדובר בכנופיה שהייתה די ממודרת, אפילו בין חבריה. אף אחד לא ידע מה השני עושה, עד כדי כך. כנופיה שקשה מאוד לחדור אליה ולהשיג מידע על פעילותה. יש להם קודים שאסור להלשין אחד על השני. זה יכול להסתיים ברצח. עד המדינה עזר לנו לפצח אותה ולהביא למעצרו של דרורי ושאר החברים", ציין רפ"ק אפללו.

ארבעה חודשים ישבו חוקרי ימ"ר לכיש על דרורי וחבריו לכנופיה. יחידת "העוקבים" של משטרת ישראל עקבה אחריהם, הקליטה שיחות טלפון ביניהם ואת הקודים שבהם השתמשו ותיעדה פעולות שונות שלהם. כדי להשלים את משימותיהם היו נוהגים חברי הכנופיה להתחפש לעובדי דואר, לטכנאים או לעובדים של חברת מים.

יצחק דרורי
יצחק דרורי  צילום: סקופ 80

כך, למשל, שדדו חברי הכנופיה איש עסקים חרדי בן 54 מירושלים, שעמד בראש עמותה שעסקה במתן גמילות חסדים, ואשר כונה בשם "הבנק". האיש החזיק אלפי דולרים בבית, ודרורי, לטענת החוקרים, מסר לכנופיה מידע על פעילות האיש.

על פי החשד, דרורי שילם 5,000 דולר למקור שלו, אשר גילה לו על הכסף שיש בביתו של "הבנק". חברי הכנופיה הגיעו לביתו של האיש, הכו אותו, שברו לו שתי צלעות, גרמו לו לאיבוד הכרה וגנבו ממנו סכום של 105 אלף דולר, שעונים ותכשיטים.

"הרבצנו לו מכות רצח", מסר עד המדינה, "ידענו בדיוק היכן הוא מחביא את הכסף בבית. הוא ניסה להתנגד, סתמתי לו את הפה במגבת ואיימנו להרוג אותו אם ימשיך לצעוק. כשהוא התנגד, קשרנו לו את הרגליים בחוט חשמל שהבאנו. שברנו לו את הצלעות עד שהוא איבד את ההכרה. יצחק היה זה שנתן לנו את הכתובת של האיש וסיפר לנו על הכסף שיש לו. הוא צייד אותנו בכלי פריצה והסביר לנו איך לבצע את הפריצה. יצחק אמר שיש לחרדי הזה מיליון דולר בבית. במזומן. זה הדליק אותנו".

מאה שוטרים בעקבותיו

מה שהדליק נורה אדומה במחוז הדרום במשטרה היה שוד אכזרי של קשיש, בעל חנות תכשיטים, שאירע בשדרות לפני כחודשיים. בעקבות השוד הורה ניצב יוחנן דנינו לימ"ר לכיש לעצור את השודדים בכל מחיר. כמאה שוטרים ובלשים גויסו למשימה.

המאמץ השתלם. לפני חודש עצרו השוטרים את עד המדינה, שהיה חלק מהכנופיה, והוא נשבר והסכים להפליל את דרורי ואת שאר החברים. "השתמשנו באכזריות רבה כלפי קשישים ואנשים מסכנים. זה לא התאים לי יותר, זה גרם לי חלחלה. גועל נפש", הסביר עד המדינה.

"המצפון היה מייסר אותי. הרבצתי סתם לאנשים מסכנים. ראיתי ילדים וכאב לי הלב. החלטתי לפתוח דף חדש בחיים ולא להתעסק יותר בפשע. אם המשטרה לא הייתה תופסת אותי, הייתי ממשיך עד שהייתי נעצר. עשינו מעשים רעים ואני יודע שצריך לשלם מחיר".

עד המדינה תיאר כיצד במקרה אחר הגיעה הכנופיה לבית של משפחה עשירה בזכרון יעקב, כשבאותה העת נמצאה בבית נערה בת 14 ששמרה על התינוק של המשפחה.

"אמרנו לה שאנחנו מחברת המים", סיפר עד המדינה. "התינוק ישן. לא רציתי לבצע את השוד. כאב לי על התינוק, אבל ראש הכנופיה אמר שחייבים לעשות את זה. חזרנו לדירה, קשרנו את הבייביסיטר. אמרתי לה שלא אפגע בה. סתמתי לה את הפה בתחבושת ולקחנו מהמקום 250 שקל, שעון'רולקס' וזהו. הייתה אכזבה".

יצחק דרורי
יצחק דרורי פלאש

היו כמה מקרים שהמשטרה הצליחה לסכל את מעשי השוד של הכנופיה. כך, למשל, הם תכננו לשדוד שתי חנויות תכשיטים בנתיבות, אך שוטרים סמויים הוזעקו למקום וחברי הכנופיה ויתרו על הרעיון.

בעימות שנערך בין עד המדינה לחברי הכנופיה, חלקם הכחישו את המעשים שיוחסו להם ואחרים שמרו על זכות השתיקה. "דרורי העדיף לשתוק. כל פעם שעד המדינה הטיח בו דברים הוא הסתכל על התקרה, על עד המדינה, על הקירות, אבל לא דיבר", הסביר רפ"ק אפללו.

"אנחנו לא צריכים את הגרסה שלו. עד המדינה אמין ביותר ואני מקווה שכולם יישלחו לשנים ארוכות בכלא על המעשים שביצעו. דרורי אולי נראה כמו סבא חביב, אבל הוא ממש לא. הוא מעורב במעשי שוד אכזריים ביותר".

שלשום הגישה פרקליטות מחוז הדרום כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד עד המדינה, דרורי ושמונה חברי הכנופיה האחרים. הם מואשמים בעברות של ביצוע שוד, קשירת קשר לביצוע פשע וניסיונות שוד. 22 אישומים בסך הכל.

דרורי אמר בתגובה: "אני גמרתי מזמן עם הפשע. אני לא מכיר את חברי הכנופיה ואת עד המדינה. המשטרה סתם מעלילה עליי עלילות. אני לא קשור לשום שודים. סתם עצרו אותי כדי לעשות כותרות על חשבוני".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/south/ -->