נווה מדבר: תאגיד מים נוסף למגזר הבדואי בנגב

תל שבע, חורה, לקייה וכסייפה יתחברו בקרוב לרשות המים, במסגרת תאגיד אחד, "נווה מדבר". בעיר הגדולה רהט כבר קיים תאגיד מים מזה שמונה חודשים, אך ראש העירייה מתלונן: "מחיר המים שהתושב משלם הוא מאוד גבוה"

משה פריאל | 17/12/2010 15:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בתחילת חודש ינואר הקרוב אמורים היישובים תל שבע, חורה, לקייה וכסייפה להתחבר לרשות המים, במסגרת תאגיד אחד ששמו יהיה "נווה מדבר", אשר יאגד בתוכו את אותן רשויות הנחשבות קטנות במגזר הבדואי בנגב.
רהט
רהט צילום: דודו גרינשפן


מנכ"ל רשות המים בישראל, ישראל עינב, הגיע בתחילת השבוע ליישוב חורה להיפגש עם חברי הדירקטוריון של התאגיד העומד לצאת לדרך. במפגש תודרכו אנשי התאגיד

בכל מה שקשור לניהול תאגיד מים וביוב ועודכנו על ידי המנכ"ל בכל מה שקשור לסיוע הממשלתי.
יש לציין, כי תאגיד מים אחר במגזר הבדואי בנגב החל לפעול לפני שמונה חודשים בעיר רהט והוא אף הספיק להחליף מנכ"ל חדש שנכנס לתפקידו לפני שבועיים.

ראש עיריית רהט פאיז סהיבאן, מרוצה מתאגיד המים בעירו, אולם לא מהמחיר הגבוה שתושביו נאלצים לשלם: "מחיר המים שהתושב משלם הוא מאוד גבוה והדבר מכניס את האנשים ללחץ. צריך להבין שלאוכלוסייה הבדואית יש צרכים משלה. אומנם אין להם גינות צמודות לבית, אבל הם מגדלים בסמוך בעלי חיים – גמלים, כבשים, פרות ועוד".
צריכת המים גבוהה יותר

בנוסף, מצביע ראש עיריית רהט על השוני בין מבנה המשפחה היהודית לבדואית: "בניגוד למשפחה היהודית בה שני בני הזוג יוצאים לעבוד ובסיום הלימודים ילדי המשפחה הולכים למשפחתונים או לחוגים, אצלנו האישה נשארת בבית.

"האבטלה יוצרת מצב שגם הבעל בבית, המשפחה ברוכת ילדים, כך שרק טבעי הדבר שצריכת המים היא גבוהה יותר. משפחות משלמות

לחודש בין 1,000 ל-1,500 שקלים רק עבור מים".

רואה החשבון עימאד אלאסענא, תושב לקייה, שהוא מנכ"ל תאגיד המים החדש ברהט, מתייחס לעניין: "התאגיד הוא יחסית חדש ובא לטובת התושב. גביית המים והביוב שנעשתה בעבר על ידי הרשות המקומית וניתוב הצרכים שלה לא היו אופטימליים, והיו מצבים שהשתמשו בכסף הגבייה לצרכים אחרים.

"התרבות והמנטאליות של המגזר הבדואי היא שונה - היו תושבים שהתחברו בצורה פירטית למים ואותם אלה שהיו מחוברים בצורה חוקית ראו בתשלום המים תשלום רשות ולא חובה כמו תשלומים אחרים, כגון חשמל וטלפון.

"צריך לשנות את התודעה הציבורית, שהתושבים יבינו שתאגיד המים, בראש ובראשונה, נועד עבורם. ככול שנקבל הענות טובה יותר של התושבים, התאגיד יפעל טוב יותר למען שיפור התשתיות לתושבים. אם הצליחו במקומות אחרים בארץ, אין ספק שגם אנחנו נצליח".

מנכ"ל רשות המים, ישראל עינב, נדרש להשיב לשאלה, האם מחיר המים הוא גבוה לאוכלוסייה הבדואית בשל מבנה המשפחה והצרכים השונים שלה? ותשובתו: "אנחנו מקצים צריכת מים לכל אזרחי ישראל באותה כמות בסיסית של 2.5 קוב לאדם וזה בתשלום נמוך יחסית.

"לאחר מכן, יש את יתרת המים בתשלום אחר. לא עשינו שום הפרדה בין האוכלוסיות. באותה מידה, מחיר המים הוא אחיד בכל מדינת ישראל, למרות שבפועל העלויות אמורות להיות שונות בין סביבה עירונית לכפרית".

עוד הוסיף מנכ"ל רשות המים בישראל: "אני מקווה שתאגידי המים יעשו שוני מהותי בניהול התשתיות, בהורדת פחת המים ובהעלאת הגבייה, ואז הטענות יהיו שונות. אני מאמין שראש עיריית רהט יסייע לתאגיד המים, גם בשל קשריו הטובים עם האוכלוסייה, ולאט לאט המצב ייראה אחרת".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/south/ -->