ירוק בעיניים: כך ייראה הפארק האקולוגי קריית ספר בת"א

גן תבלינים, אמפיתאטרון ובריכות מים. כך ייראה פארק קריית ספר בלב תל אביב, שהקמתו צפויה להתחיל במרס 2011

חגי מטר | 29/12/2010 12:18 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
העבודות להקמת פארק קריית ספר עומדות לצאת לדרך בתוך כשלושה חודשים, ומתכניות הפארק שאושרו במפגש תושבים שהתקיים לאחרונה עולה שמדובר בפרויקט קהילתי ואקולוגי ייחודי.
 
הדמיית פארק קריית ספר
הדמיית פארק קריית ספר באדיבות אדריכל רם אייזנברג

התכנית עובדה עם התושבים, ותוצריה הוצגו בפניהם לפני כחודש וזכו לברכתם. על פי הדמיית הפארק, שנחשפת פה לראשונה באינטרנט, לצד מרכיבים סטנדרטיים כמו גינת כלבים ומתקני כושר, אמורים לקום בפארק מגרש פטאנק (משחק כדור), שתי גינות קהילתיות וגן תבלינים, שולחן לפיקניקים קהילתיים, קיר להקרנת סרטים בטבע ואמפיתאטרון טבעי במורד שיפוע.

כל אלה יסתדרו סביב התכנון המרכזי והמעניין ביותר בגן, שמתבסס על מוטיב המים: בכניסה לגן מכיוון רחוב יהודה הלוי יוצב שולחן הגשם - מערכת שתשאב מים מזוהמים מאקוויפר החוף, ותזרים אותם במורד המדרון המזרחי של הגן. המים יעברו סינון דרך שלוש בריכות ביופילטרים, שיטהרו את המים באמצעות צמחייה מיוחדת, ויחזירו אותם לשימוש בריא.

מלבד השימוש הפרקטי, הביופילטרים יהוו מוקדי משיכה ומשחק לילדים ולפעוטות. חלק מהמים יופנה גם לנחל ובריכה ליד מוקדי התאספות שכונתיים ולאזור משחקים בערוץ נחל קטן עם חול ומגלשות, שתוכנן בין היתר בזכות ניסוי של שיתוף ציבורי מעשי שהתקיים בשטח הפארק לפני כמה חודשים במעורבות ילדי השכונה.
החניונים מעכבים

"הליך התכנון היה בשבילי בית ספר בלתי רגיל, עם עבודה מאוד קרובה עם התושבים והעירייה", אומר אדריכל הפארק רם אייזנברג. "כשמסתכלים על התכנית עכשיו אפשר ממש לראות שהיא מבטאת רצונות של הרבה מאוד אנשים, שלא יד אחת בנתה אותה אלא הרבה ידיים".

"הפארק נולד בזכות עקשנות והתמדה של תושבים זה 15 שנה, שפעלו למען ירוק בצד בטון בלב העיר", אומרת מי שליוותה את הליך שיתוף הציבור מטעם עיריית תל אביב, סגנית ראש העיר מיטל להבי. "אני גאה שהתוצאה המדהימה הושגה בהליך שלא היה כדוגמתו עד כה".

"תהליך העבודה היה מאוד משתף, ואנחנו מאוד מרוצים מהתכנון ומההתקדמות",

אמר אופיר ברומברגר, אחד הפעילים בקריית ספר. "אנחנו רק מחכים שיפנו כבר את השטחים של הפארק שעדיין תפוסים". ואכן, אף שבתקציב העירוני הוקצו חמישה מיליון שקלים לתחילת העבודות בשטח, ואף שראש העירייה צפוי לחתום סופית על התכניות ממש בימים אלה - חניונים של הצבא ממערב ושל יזם פרטי ממזרח עדיין מפריעים למימוש התכניות באופן סופי.
 
מסיבה זו, ובמקביל להתנהלות משפטית סבוכה שדוחה את הפינויים, העבודות שיתחילו ככל הנראה במרס יתמקדו בשלב הראשון בלב הפארק - שטח של כשישה דונמים וחצי, ורק בעתיד יוכלו להשלים את התכנית כולה, על עוד כ-11 דונם.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/center/ -->