דרישה בנתניה: העירייה צריכה לממן את חגיגות הסילבסטר

על רקע ערב השנה האזרחית החדשה מתלהטות הרוחות בנתניה סביב השאלה האם ראוי שהעירייה תשתתף בחגיגות. חברי המועצה יוצאי מדינות חבר העמים לשעבר טוענים שההתעלמות מהחג מבריחה תיירים, גורמת להפסדים ומעכירה את האווירה. מנגד טוענים הגורמים הדתיים: "שהעירייה תממן את הסילבסטר? הגזמתם!"

ויטלי קטייב | 31/12/2010 10:03 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
רגע לפני החגיגה הגדולה בעולם, ובישראל בכלל ובנתניה בפרט לא פוסק הוויכוח על המוסריות בחגיגות הסילבסטר על שם הקדוש הנוצרי סילבסטר שהיה אנטישמי.
עץ אשוח מקושט בחג המולד. בקרוב בנתניה?
עץ אשוח מקושט בחג המולד. בקרוב בנתניה? צילום: אי-פי


כשזה מגיע לקהילת יוצאי חבר העמים לשעבר, שרבים נוהגים להציב בביתם עץ אשוח בתקופה זו במסגרת ה"נובי גוד" (שנה חדשה) העניינים מתלהטים אף יותר. אך מעבר לוויכוח הפיקנטי כשלעצמו, גורמים תיירותיים בנתניה מצביעים על כך שהגישה השלילית כלפי החג מביאה לעיר ולעסקיה אובדן הכנסה משמעותי.

לטענתו של חבר המועצה בוריס צירולניק (ישראל ביתנו) האחראי על התיירות בעיר, לקראת חגיגות השנה האזרחית החדשה מגיעים לישראל אלפי תיירים, אשר בוחרים ללון באתרים ובערים שבהם נערכת פעילות חגיגית. "סוכני התיירות מזהירים את התיירים כי בעירנו אין מה לעשות", הוא מתקומם.

"בכל העיר יש רק מלון אחד או שניים אשר מארגן פעילות לכבוד השנה החדשה, וגם אותה הוא מקיים בסתר מחשש שייקחו ממנו את תעודת הכשרות, אף שאני אישית לא רואה סיבה לכך", אומר צירולניק, "הדבר אבסורדי במיוחד על רקע העובדה שהישראלים בעצמם, ובעיקר הצעירים, נוסעים לתל אביב על מנת לחוש באווירת החג".
"אין בזה שום פסול"

לטענת צירולניק, יש גם עיריות "יהודיות" שבוחרות להשתתף בחגיגות כגון אשדוד וראשון לציון. "הם אמנם לא מציבים עצי אשוח ברחובות, אך מקציבים תקציב מסוים", אומר צירולניק. "בהתחשב במגמה לפיה תיירות הפנים נחלשת לטובת תיירות חוץ, כדי שנתניה תשרת אותה כמו בעבר, נצטרך לספק את צרכיה".

צירולניק מבהיר כי גם במקרה שלו, הרצון לשמור על המסורת שבה גדל ומאפייניה, כגון להציב עץ אשוח וקלקשטו, אינו פוגע ביהדותו והשילוב אף טבעי. "ילדיי מוצאים מתנות מתחת לעץ האשוח, ועם זאת הם חוגגים בר מצווה, הולכים לבית כנסת ומציינים את ראש השנה היהודי - אין שום סתירה.

"איני מתבייש בזה

כי אין בכך שום דבר רע, זה מניע נוסף להיפגש עם ההורים, החברים, ולתת לילדינו סיבה לעוד מסיבה", אומר חבר המועצה. את החג הקרוב, לדבריו, יבלה בקיבוץ גשר הזיו עם משפחתו: "הייתי בשמחה חוגג בנתניה, אך בגלל המצב אני נוסע עם משפחתי לצפון כפי שעושים רבים".

חבר המועצה לאוניד קרול, שחבר לאחרונה לליכוד, מסכים עם הדברים. "הגיע הזמן שאנשים סוף-סוף יבינו את ההבדל בין הסילבסטר ובין תחילת השנה האזרחית שאותה אנו חוגגים עם העולם כולו. כולנו חיים ופועלים לפי הלוח הלועזי. כל פעילות פיננסית או פעילות אחרת מתחילה בראשון בינואר ונגמרת ב-31 בדצמבר, בין שנרצה ובין שלא".

"צריך לחגוג את כניסת השבת"

אלא שבעיר, באופן ברור, נשמעים גם קולות אחרים, בעיקר מקרב החוגים הדתיים. "רוצים שהעירייה תממן את הסילבסטר? הגזמתם!", תוקף סגן ראש העירייה מטעם סיעת "למען נתניה" שלמה ישי. "לוח השנה של מדינת ישראל הוא לוח עברי, ואנחנו פועלים על פי החגים הרשמיים שהם יהודיים. העובדה שחלק מתושבי נתניה חוגגים את הסילבסטר בוודאי אינה לרוחי, ואם הם חוגגים סוף שנה כמו סוף חודש או סוף שבוע אז שיחגגו".

לדברי חבר המועצה סימון מינק (מפד"ל), במקום לחגוג פעם בשנה את החג השנוי במחלוקת, שהשנה גם נופל על שבת, הוא חוגג בכל שבוע את כניסת השבת. "אני לא רב על הנפש של אדם אחר, רק על שלי ושל משפחתי", מציין מינק. "בעניין התיירות, בכל מקרה אנשים באים לנתניה בעיקר בקיץ, ובחורף הם מעדיפים את אילת. חוץ מזה, יש כל כך הרבה חגים יהודיים יפים שמן הראוי לחגוג אותם. מי שלא יהודי - שיחגוג את החג שלו".

את דבריו מחזק חבר המועצה הרב שר סימון יעקוב (ש"ס): "בתקופה הזאת איני רואה הרבה תיירים בנתניה. כל אחד בפני עצמו ואני לא אגיד לו מה לעשות, אבל ללכת להפוך את זה לדבר ציבורי בניגוד לדת היהודית יחד עם הרשות המקומית - זה לא! חברי המועצה האלה, הטוענים שהם גם שומרים על מנהגים יהודיים, לא ראיתי אותם נלחמים כל כך על שמירת שבת או על יום כיפור כמו שהם נלחמים עבור הסילבסטר". 

מעיריית נתניה נמסר: "עיריית נתניה מקיימת שורת אירועים לאורך השנה ומשקיעה רבות בתרבות ובציון אירועים מרכזיים. ערב השנה האזרחית החדשה אינו חג רשמי ולכן אין העירייה מציינת אותו"

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/hasharon/ -->