בנה של פרידה הכט: בתור ילד, אהבתי את התקופה שהיא הייתה בסמים

אפילו בנוף הביזארי למדי של האח הגדול המתמודדת הלסבית והנרקומנית לשעבר, פרידה הכט, נראית חריגה. בנה נדב, אחיה טל, בת זוגה חגית וחברתה הטובה אירית פתחו שולחן במסעדה שלה, "פרידה הכט", וניסו לנתח את האניגמה

עינת טורס | 8/1/2011 10:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בדברי ימי "האח הגדול" תיזכר פרידה הכט בוודאי כמתמודדת שהצליחה לכופף את חוקיו הנוקשים של הבית. צופי התכנית, שהספיקו כבר לפתח מנעד של רגשות כלפי המתמודדת הצבעונית, שנע בין אהבה ואהדה לשנאה ותיעוב, הופתעו בשבוע שעבר כשהיא לא הגיעה לסלון המשותף בזמן השידור החי וה"נא להתנהג בהתאם".
 
פרידה הכט בכניסה לבית האח הגדול
פרידה הכט בכניסה לבית האח הגדול צילום: פלאש 90

הכט החליטה שלא להתנהג בהתאם ולהחרים את השידור. הסיבה: בניגוד לכללים, דרשה המתמודדת קצוצת השיער להכניס ספר לבית המסוגר על מנת שיעצב את תסרוקתה, וכשבקשתה נענתה בשלילה פרצה בצרחות ובבכי. כשזה לא עזר - היא סירבה לצאת מהמיטה במהלך השידור החי ולא זכתה לראות בהדחתו של המתמודד הדתי יורם כהן, שאתו כבר הספיקה להיכנס לעימות עוד קודם.

רוב הצופים כנראה גלגלו עיניים בתמיהה כשהתברר המניע לדרמה הגדולה שחוללה פרידה, אבל בקרב משפחתה וחבריה לא ממש התפלאו מהפרובוקציה, שאגב הצליחה והביאה לביקורו של הספר בבית. "היא קיצונית לגבי מה שחשוב לה", הסביר השבוע אחיה, טל הכט (36). "ונראה לי שהשהייה במקום מובילה אותך למקומות האלה. פה היא לא הייתה מגיעה למצב כזה".

"הבנתי אותה לגמרי", מוסיף בנה נדב (22). "זה יצא בכאלה עוצמות בגלל שהיא תקועה שם, אבל השיער שלה חשוב לה, ואם יעשו לה את זה גם בפעם הבאה שהיא תרצה להסתפר היא מסוגלת להתפוצץ מזה".
חידת פרידה

עוד לפני ההתפוצצות הבאה, שבוודאי תגיע, הצופים לא נשארו אדישים לסרטון ההיכרות שבו הוצגה פרידה בפרק הפתיחה של העונה החדשה של האח הגדול.
 

נדב הכט
נדב הכט צילום: אריק סולטן
לרגע היה נדמה כאילו דבריה לקוחים מתוך תסריט: לסבית מוצהרת מאז גיל ההתבגרות, גדלה בפרדס כץ, בעברה מכורה להרואין, נהגת משאית לשעבר, גרושה מבחור אנגלי, אימא, בעלת מסעדה בתל אביב, והכי חשוב: מוכנה לספר על הכול מתי שרק תבקשו.

אין ספק שמלכתחילה הכט נראתה חריגה בנוף הדי בנאלי של בית האח הגדול, שגם החריגים בו תמיד ייפלו לאיזשהו סטראוטיפ או משבצת ברורה. גם שיחות ארוכות עם האנשים הקרובים ביותר אליה וביקור במסעדת האוכל הביתי שלה ברחוב בן יהודה בתל אביב, שקרויה על שמה, אינם מסייעים בפתרון החידה ששמה פרידה הכט.

"מה שרואים בתכנית זה מה שיש, זו נטו פרידה, אין משחקים ואין הצגות. הישירות זה חלק מזה", מנסה להסביר את האניגמה
חברתה הטובה של הכט זה 20 שנה, אירית קנריק.

תקופת הסמים, שעליה מדברת הכט בפתיחות, לא הייתה כה פשוטה, כפי שאפשר לתאר, עבור הסובבים אותה. "אני הייתי בבית עם ההורים שלי באותה תקופה, זו הייתה תקופה מאוד קשה בשבילם", מספר אחיה טל. "מי שלא בתוך זה לא יודע איך להתמודד עם זה. לקח זמן עד שהבנו שהיא מכורה. אבא שלי מימן לה באופן קבוע את טיפולי הגמילה, ובסוף היא עשתה איזו זריקה שעזרה לה לצאת מזה".

טל מספר שלאורך רוב התקופה הכט המשיכה לעבוד ולטפל בבנה נדב, שהיה אז ילד קטן: "היא עבדה בעבודות גבס, חלק מהתקופה היא גרה בפרדס כץ אצל סבתא שלי ואצל ההורים שלי וחלק מהתקופה בתל אביב, והיא המשיכה לטפל בנדב. היא לא התפרקה".

יש חשש שיום אחד היא תיפול לסמים שוב?
"אנשים שנגמלו מסמים, זה מעסיק אותם כל החיים. תמיד יש את הפחד ליפול בחזרה. לכן לדעתי זה לא טוב שהיא מתעסקת ביותר מדי דברים, במיוחד בגלל מה שהיא עברה. היא צריכה להוריד קצת מהעומס. חלק מהסיבה שהיא הלכה לתכנית זה גם בשביל לקבל קצת חופש, היא עבדה באינטנסיביות שבע פעמים בשבוע. אני מקווה שהתכנית תעשה לה טוב גם מהבחינה הזו".

נדב , היום כאמור כבר בן 22, הבין שאמו משתמשת בסמים כשהיה בן שש, אך הוא מודה כי הוא לא זוכר את התקופה כטראומטית במיוחד: "בתור ילד, אהבתי את התקופה שהיא הייתה בסמים. חלק מהתקופה גרנו בפרדס כץ וחלק ממנה בשכונת שפירא, היינו נוסעים כל יום לאלנבי, היא הייתה הולכת לעשות את העניינים שלה עם הסמים ברחוב ומביאה לי 50 שקל, ואני הייתי הולך למגדל האופרה ומשחק במשחקי מחשב.

"היא לא הכניסה אותי לעולם הזה, אני לא ידעתי מה היא עושה שם. ברגע שהיא הבינה שאני יודע היא שלחה אותי לגור אצל סבתא שלי, נכנסה לגמילה אינטנסיבית וגם נגמלה. לקח שנתיים עד לגמילה מוחלטת, ואז יצאתי מהבית של סבתא שלי וחזרתי לגור עם אימא במרכז העיר, זה היה לפני 12 שנים".

אני מניחה שגם להתמודד עם זה שאימא שלך היא לסבית בטח לא היה קל.
"אני זוכר את היום בו הפנמתי את זה. הייתי בן עשר בערך, חזרתי הביתה מבית הספר עם שתי ילדות מהכיתה ורבתי אתן, ואני זוכר שהן איימו עליי שהן יספרו לחבר'ה שלי מהכדורגל שהן ראו את דגל הגאווה על האוטו של אימא שלי.

"אמרתי להן שהן יכולות לספר ובאמת לא הפריע לי, וגם כשהן סיפרו והחברים שאלו אותי אם זה נכון אז אמרתי שכן. אף פעם לא ראיתי את זה כמשהו בעייתי".

לא מתביישת בכלום

האח טל מספר כי בקרב בני המשפחה עניין הנטיות המיניות של פרידה מעולם לא היווה בעיה: "ההורים שלי מאוד ליברלים. אבא שלי היה טיפוס מיוחד, ואימא שלי, למרות שהיא תימנייה ומגיעה ממשפחה פרימיטיבית, קיבלה את מה שאבא שלי חשב, ולכן כולנו קיבלנו אותה".
 

חגית רימון
חגית רימון צילום: יהונתן שאול
נדב נמצא עד היום בקשר טוב עם אביו, גינקולוג אנגלי עמו התחתנה הכט בצעירותה וכפי שהיא תיארה אותו בתכנית לא פעם - הגבר היחיד בו התאהבה בחייה. "אני מבקר אותו בערך שלוש פעמים בשנה באנגליה", מספר נדב. "אני לא יכול לחכות שהיא תחזור כבר מהתכנית כי אז אוכל לנסוע לטייל קצת, והתכנון הוא גם לנסוע לאנגליה, לגור שם ולעבוד".

שתי אחיותיה הנוספות של פרידה המבוגרות ממנה, חיה ורחל, אינן נמצאות בקשר רציף אתה. "אני בקשר איתן", מספר האח טל, "אבל לא כמו הקשר עם פרידה, אנחנו הרבה יותר קרובים. פרידה עצמה בקושי בקשר אתן כי היא מאוד שונה מהן והן לא כל כך מסתדרות".

מי שאולי מרגישה יותר מכולם בחסרונה של הכט היא בת זוגה זה שלוש שנים וחצי חגית רימון. "פנו אליה מההפקה בשביל שהיא תשתתף. כשהיא סיפרה לי על זה בהתחלה פרגנתי לה אבל זה היה נראה לי רחוק. כשהיא עברה את המיונים ואמרו לה כן, פתאום זה נהיה מאוד קונקרטי", אומרת רימון.

"אם זה מה שהיא רוצה וטוב לה אז בסדר, אבל אין ספק שהסיטואציה הזו מוזרה. למזלי, יש לי את עצמי ויש לי המון חברות, אני הולכת לאירועים וטוב לי, אבל זה מוזר שיש לך בת זוג, והיא נוכחת ולא נוכחת בו בזמן".

בדומה להכט, גם רימון (39), עורכת דין מתל אביב, הייתה נשואה בעבר לגבר ונולדו לשניים שני ילדים. לאחר גירושיהם החלה לצאת עם נשים, ואת הכט פגשה דרך אתר היכרויות. "אני מים שקטים חודרים עמוק, ופרידה מאוד שונה ממני", היא מספרת. "כשהיא סיפרה לי בהתחלה על הסמים זה היה הלם בשבילי, זה עולם שאין לי שום קשר אליו, אני אפילו לא מעשנת סיגריות.

"אבל יש בה דברים מאוד יפים, כמו החוכמה וטוב הלב שלה והעובדה שהיא בן אדם פתוח שלא מתבייש מכלום. פרידה אמרה בתכנית שאם שמים את האמת לאנשים בפנים אז אין להם מה להגיד. אני באופן אישי הסתרתי את האמת שלי המון שנים, ולמדתי מפרידה להגיד את האמת ולעשות דברים שאת רוצה לעשות, כל עוד שזה לא פוגע באחרים".

מפריע לך שהפתיחות שלה מופנית עכשיו כלפי כל המדינה?
"לגבי הסמים, זו תקופה שהיא לא מתביישת בה. היא תמיד אומרת שהיא לא הייתה מוותרת עליה כי זה עזר לה להגיע לתובנות, ושרק מי שנפל קשה יודע לשמוח בחלקו. פרידה מעריכה את כל מה שיש לה, אפילו האוטו הישן שלה הכי טוב ויפה בעולם בעיניה.

"אני מאוד מכבדת ומעריכה את התכונה הזו שלה. מצחיק אותי קצת שהיא אומרת את שם החיבה שלי מול כולם ("תותי", ע"ט) ועכשיו כל העולם מכיר אותו".

אוכל חינם לזקן הרעב

בחודש האחרון, מאז נכנסה פרידה אל בית האח הגדול, קשה למצוא מקום פנוי במסעדה של פרידה, במיוחד בסוף השבוע. זו כמובן אחת מההטבות שמגיעות יחד עם השתתפות בתכנית פריים טיים עתירת רייטינג (ע"ע פותנה ג'אבר).

מסעדת פרידה הכט בתל אביב
מסעדת פרידה הכט בתל אביב צילום: נאור רהב
לדברי בני משפחתה, לעומת החודשים האחרונים, בהם העסקים במסעדה לא היו בשיאם, כעת נרשם גידול של עשרות אחוזים במספר הלקוחות. "כל ההתלבטות והמשא ומתן מול האח הגדול היו בשיתוף אתי", אומר האח טל.

"הייתה התלבטות אדירה כי מצד אחד פרידה לא התעניינה בפרסום, אבל מצד שני היא רצתה קצת חופש, והיא ידעה שזו יכולה להיות מקפצה לעסק. אני עודדתי אותה ללכת וצדקתי, הפופולריות של המסעדה עלתה, קנינו ציוד חדש וגייסנו עוד כוח אדם".

תחילתה של מסעדת "פרידה הכט", שנפתחה לפני ארבע שנים בתחילת רחוב בן יהודה, היא בסיר של 20 ג'חנונים שהכט הכינה לבני משפחתה לפני תשע שנים. "פרידה התחילה בבית", מספר טל. "היא הכינה ארוחה משפחתית וקיבלה מלא פידבקים. אחרי ההצלחה בארוחה היא החליטה להתחיל למכור מהבית. היא גרה אז עם נדב ברחוב שלמה המלך בדירה קטנה עם מטבח פצפון. אני הייתי סטודנט ועזרתי לה מדי פעם עם שליחויות לאנשים מהאזור".

אז איך הפכו כמה ג'חנונים שנמכרו לשכנים לעסק?
"היא החליטה להוסיף חמין, ואז מעסק שעבד חזק בשבת זה הפך להיות שישי-שבת. אחר כך היא הוסיפה עוד מאכלים ביתיים כמו ממולאים, קוסקוס, מפרום, כדורי בשר ופתאום היא הייתה עסוקה בבישולים כל השבוע.

"היא הבינה שהבית שלה קטן מדי ושכרה גם את הדירה הצמודה אליה, שיפצה אותה, חצי בית היה שלה ושל נדב וחצי מטבח. הכול היה בלי אישורים, ואז איזה שכן פתח עיניים והעירייה עשתה ברקס, ובצדק. לכן היא החליטה לפתוח מקום".

את רוב המימון לפתיחת העסק העניק טל, ועד היום הוא משמש לפרידה גב כלכלי. עם זאת, מלבד התמיכה הכספית, טל, בעל חברה לניהול כספים לחברות, אינו נוטל חלק פעיל בניהולה הכלכלי של המסעדה.

"כמעט ולא נגעתי בעסק של אחותי כי היא הייתה תמיד נורא עקשנית לגבי זה, ולי לא היה כוח להילחם", הוא מספר. "החלטתי שאני עוזר בשקט כשצריך וזהו. אבל מאז שהיא בתכנית התחלתי לנהל שם את הכספים, ואני רואה שדברים עובדים הרבה יותר נכון. אני מקווה שזה יימשך ככה כשהיא תחזור. פרידה היא מספר אחת בלהכין אוכל, אבל לא בניהול כספים".

עד שתשוב פרידה מהגלות בנווה אילן, את המסעדה מנהלת במקומה מאיה פלמון, שלא הייתה לה שום היכרות מוקדמת עם פרידה. "לפני חודשיים חברה משותפת התקשרה אליי ושאלה אם מעניין אותי תפקיד זמני של מנהלת מסעדה", היא מספרת.

"איך שפרידה ואני נפגשנו היה קליק. עד היום זה נראה לי קצת לא נורמלי שהיא בטחה בי ככה והשאירה לי את העסק שלה אחרי היכרות כל כך קצרה. האישה הזו נכנסת מתחת לעור, עד כדי כך שהנאמנות שלי אליה היא על גבול האבסורד. אני מקדישה את חיי עבור העסק שלה".

במהלך החפיפה התוודעה פלמון לאנשים הרבים להם מסייעת פרידה. "אחרי שהיא עברה אתי על כל הדברים הטכניים פתאום היא התחילה להסביר לי שפעם בשבוע אני צריכה לשלוח ג'חנון בחינם לזקנה שגרה למעלה", היא מספרת, "ושיש חבורה של קשישים שגם להם שולחים אוכל, ושאם נכנס איש זקן שנראה רעב קודם כול נותנים לו לאכול בלי שישלם. רוב העובדים במסעדה נמצאים פה בשבילה. אנשים מוכנים ללכת בשבילה עד סוף העולם".

"שתביא את המיליון"

כמו חצי מהמדינה (35 אחוזים אם להיות יותר מדויקים), גם משפחת הכט עוקבת באדיקות אחר התכנית. "אני צופה בתכנית לא מעט, ואימא שלי כל היום מול הטלוויזיה", מספר האח טל. "פתחתי לה את הערוץ, היא צופה ומתלהבת. היא לא הביעה דעה יותר מדי כשפרידה נכנסה כי היא לא הבינה את המשמעות והפורמט, אבל עכשיו היא מכורה".
 

אירית קנריק
אירית קנריק צילום: נאור רהב
לעומת זאת, כמה מחבריה של פרידה לא ממש מקפידים על צפייה. "אני כמעט ולא צופה בתכנית, אני לא סובלת את התכנית הזו", אומרת חברתה אירית קנריק. "אמרתי לה שהיא לא נורמלית, לדעתי זה טירוף שהיא הלכה לתכנית הזו, אבל אם היא כבר הלכה - לפחות שתביא את המיליון. מגיע לה".

בשבועיים הראשונים בתכנית זכתה פרידה לפרגון ואהדה, בעיקר בגלל הצטיירותה כ"אימא של הבית" - זו שמבשלת, דואגת ומייעצת לכולם, אך לאחרונה עמדה במרכזן של שתי שערוריות זוטא: לפני כשלושה שבועות כשהתעקשה להכניס ספר תנ"ך לשירותים למורת רוחו של המתמודד הדתי יורם כהן (שבינתיים הודח), מה שהצית מריבה סוערת בין כותלי הבית ואף הביא לפתיחת קבוצה חדשה בפייסבוק, עליה חתמו מעל 3,800 איש, שקוראת להעיף את פרידה מהתוכנית; וכאמור, תקרית התספורת.

"אני יכול להבין את יורם. הוא מזל גדי והגדיים נולדים זקנים ועם הזמן נהיים צעירים יותר", מסביר נדב. "הוא טיפוס כזה. רואים שכשהוא היה צעיר הוא היה אינטליגנט, והוא לא שם לב לזה שעכשיו הוא תינוק. כל ההתנהגות שלו ילדותית, והוא גם היה מאד צבוע. אמא שלי הייתה מאד סבלנית איתו לדעתי".

"בחיים לא ראיתי אותה מאיימת על אף אחד, וברור לי שהיא גם לא הייתה עושה שום דבר", אומרת בת הזוג חגית. "אני מניחה שיצא ממנה כל הלחץ. אין ספק שההתנהגות לא הייתה נעימה, אבל ראו שהיא הייתה במצוקה".

ההתנהגות הזו מביכה אותך?
"אני לגמרי עושה הפרדה ביני לבינה. אני שונה ממנה, ואני לא לוקחת על עצמי דברים פחות טובים שלה שיוצאים החוצה. אנשים ניגשים אלי ואומרים לי דברים עליה, ואני עונה להם אותו הדבר. באופן כללי אני מאד מפרגנת לה".

עד שפרידה תחזור, מטפחת חגית את אתר האינטרנט שלה "אישה", שם היא גם מעלה פוסטים העוסקים בתחושותיה לגבי שהותה של פרידה בבית האח הגדול, ובנוסף היא כותבת ספר בהשראת חייה עם פרידה בעזרת אמנון ז'קונט.

"כשהיא נכנסה אמרתי לה שהיא תהיה שם ארבעה חודשים, וזה ממש המון זמן שלא נהיה ביחד, אז היא אמרה לי - 'מה זה ארבעה חודשים לעומת הנצח'", מספרת חגית. אני רוגעה, טוב לי עכשיו ויהיה לי טוב גם אחר כך, ואני יודעת שמהחוויה הזו יצאו רק דברים טובים".

"בהתחלה זה היה מוזר לראות אותה רק דרך הטלוויזיה, אבל זה עבר", אומר הבן נדב. "התרגלתי. כרגע יש לי לחץ על הראש עם המסעדה ובכלל בחיים, ואני יודע שאם היא הייתה פה - היא הייתה מרגיעה אותי".


כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/center/ -->