כתב האישום נגד פאר ויסנר: האם זהו קץ הקריירה הפוליטית שלו?

פאר ויסנר, סגן ראש עיריית ת"א ויו"ר מפלגת הירוקים, ידע כבר הסתבכויות עם החוק בעבר וצבר אויבים לאורך השנים, אבל תמיד שב ונבחר לתפקידים בכירים בעירייה. האם כתב האישום שהוגש נגדו השבוע בגין זיוף חוזה שכירות יוביל כעת לסיום הקריירה הפוליטית שלו?

חגי מטר | 14/1/2011 9:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כתב האישום על זיוף וקבלת דבר במרמה שהוגש השבוע נגד פאר ויסנר הוא, כידוע, לא כתב האישום הראשון שמוגש נגד סגן מכהן של ראש העיר רון חולדאי - קדם לו כתב אישום שהוגש לפני שנתיים וחצי נגד נתן וולוך בגין קבלת דבר במרמה. אבל לא רבים יודעים שאין זה כתב האישום הראשון שמוגש נגד ויסנר.
 
פאר ויסנר, יו''ר מפלגת הירוקים
פאר ויסנר, יו''ר מפלגת הירוקים צילום: יוסי אלוני

לצד מעצרים רבים בגין פעילותו הפוליטית - חסימות צירים בהפגנות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, השחתת פני מקרקעין בתליית כרזות ועוד, נושא מאחוריו סגן ראש העיר וסגן יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה הרשעה באי הגשת דוחות כספיים, פסיקה מבית המשפט העליון בעקבות שימוש לא מורשה בסימן רשום ופרשייה שעניינה הפרות בנייה בביתו בקיסריה, שנסגרה במסגרת עסקת טיעון בה לקחה אשתו את כל האחריות על המעשים בביתם המשותף והורשעה.

"זה דפוס חוזר אצלו. הוא יוצר מציאות, שבה הוא מחליט מה החוקים", מאשים השבוע את ויסנר בכיר לשעבר במפלגת הירוקים, שפעל עם יו"ר המפלגה במשך שנים רבות. "נראה שהפעם הוא חצה את הקו. אנשים שהירוק בלבם מצפים שפאר ישעה את עצמו מתפקידו, ואבלים שדמות כמו פאר ויסנר היא זו שמובילה את התחום בתל אביב. אין הרבה אנשים שהיו אתו בקשר בעבר ועדיין בקשר אתו".
הכול התחיל בג'ינס

על פי כתב האישום, שהוגש ביום שני השבוע נגד ויסנר, מייסד ויו"ר מפלגת הירוקים, ביוני 2004 שיכן ויסנר בחלל משרדי גדול שבבעלותו ברחוב חפץ חיים 10 את עמנואל מימון, עובד בבית דפוס סמוך, לשני לילות בשבוע, וזאת בלי לגבות על כך תשלום.
 

עיריית תל אביב
עיריית תל אביב צילום: ראובן קסטרו
מטרת האירוח, לפי כתב האישום, הייתה הצגת הנכס בפני רשויות העירייה ככזה שמשמש למגורים ולא כמשרד, ובכך לחתוך את הוצאות הארנונה מכ-300 שקל למ"ר לשנה ל-35 שקל למ"ר לשנה, כלומר חיסכון של כמעט 89 אחוזים מהארנונה.

עוד עולה מכתב האישום כי ויסנר זייף לכאורה, בשותפות עם מעסיקו של מימון, אמיר להב, חוזה שכירות, שעמו פנה לאגף לחיובי ארנונה, על מנת לשנות את סיווג הנכס. משנדחתה הבקשה הגיש ויסנר מכתב לוועדת ערר, שוב תוך זיוף לכאורה של פנייה מצד מימון, מה שהוביל לשינוי הייעוד. ויסנר מואשם בזיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, שימוש במסמך מזויף וקבלת דבר במרמה.

כאמור, זהו אינו כתב האישום הראשון עמו נאלץ ויסנר להתמודד. בשנות ה-90 הורשע ויסנר בבית משפט השלום בתל אביב באי הגשת דוחות על הכנסת חברת הטקסטיל שהייתה ברשותו "פרארי פורמולה", שהתמחתה בייצור ג'ינסים.

בשנת 1993 מצא את עצמו ויסנר בבית המשפט העליון בעקבות תביעה שהוגשה נגד חברת "פרארי פורמולה" לאחר שמשלוח מגפי ג'ינס שהעביר לארצות הברית נתפס
על ידי המכס בשל הפרות של סימן זכויות יוצרים. ויסנר זכה בתביעה בבית המשפט המחוזי, אך העליון הכריע כי שני הצדדים נהגו בחוסר תום לב וחילק ביניהם את הנזק שווה בשווה.

ב-2001, כשהוא כבר חבר מועצה מטעם הירוקים, הוגש נגד ויסנר ונגד רעייתו סוזן כתב אישום בבית משפט השלום בחיפה בגין בנייה לא חוקית של קומת מרתף גדולה בביתם בקיסריה. במאי 2005 אישר בית המשפט עסקת טיעון, שבמסגרתה הודתה סוזן במעשים, נקנסה ב-27 אלף שקל, והאישום נגד פאר בוטל.

כן יצויין, כי לפני הבחירות המוניציפליות האחרונות הסיעה ומפלגת "הירוקים" בראשותו סבלו מסכסוכים פנימיים קשים, והתמודדו עם מתנגדים שהקימו תנועה חדשה בשם "התנועה הירוקה". לאחר הבחירות הירוקים הפסידו מכוחם (ויסנר הגיע רביעי ואחרון במירוץ לראשות העיר), ירדו לשלושה מנדטים בלבד, וסבלו מעזיבות פרסונליות, כמו דובר המפלגה עדו טנדובסקי והמנכ"ל קובי פלקסר.

לכך יש להוסיף את מפלת המפלגה בבחירות הארציות בשנת 2009, שבה המפלגה שוב לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה.

לא שמח לאידו

מי שהתייצב לצדו של ויסנר השבוע היה חברו ויו"ר מטה הבחירות של הירוקים בבחירות הארציות האחרונות מיכאל רועה. "רק בסוף התהליך המשפטי יהיה אפשר להגיב על זה משפטית, אבל כבר עכשיו אפשר לומר שאתם בתקשורת גורמים לכך שלא יהיה כדאי להיות איש ציבור במדינת ישראל", אומר רועה. "גם אני עברתי דברים כאלה, ופגעו בשמי, ולקח שבע שנים עד שהבינו שזו הייתה תפירת תיק.
 

נתן וולוך
נתן וולוך צילום: ראובן קסטרו
"בזמן הזה אני יצאתי מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ומה קרה? 17 פרויקטים של פינוי-בינוי בדרום העיר לא קרו. זה נזק אדיר. אנשים כמוני לא ירצו לחזור למערכת הפוליטית, והציבור מפסיד. בניגוד לסגן ראש העיר השני (נתן וולוך, שהורשע בהפרת אמונים, ח"מ), הסיפור של פאר לא קשור לניצול תפקידו הציבורי. זה משהו אישי לגמרי, שפאר עשה כמחווה כלפי בן אדם, כטובה. בכל אופן לא מדובר בניצול לרעה של התפקיד הציבורי שלו".

על הטענה האחרונה חולק שותף לשעבר נוסף של ויסנר, חבר הכנסת ומועצת העיר לשעבר מרדכי וירשובסקי. "מדובר בהאשמה מאוד חמורה, יותר ממה שהיה נגד וולוך והרבה יותר חמור ממה שטענו נגד מיכאל רועה", אומר וירשובסקי, שלאחר חמש שנות ישיבה באותה סיעה עם ויסנר נפרד ממנו בטונים צורמים.

"יש פה טענות של זיוף, שאם הן נכונות אז הוא הרוויח הרבה מאוד כסף מהעירייה, שהוא חבר ההנהלה שלה. זו הפרה של השוויון בפני החוק, וזה ציבורי בהחלט. אני ממש לא שמח לאידו, ומדובר באמירה של אזרח לאזרח. מדובר בסגן ראש העירייה, סגן יו"ר ועדת תכנון ובנייה. זה אדם שצריך להיות ללא רבב".

בישיבת מועצת העיר ביום שני השבוע בחרו להתעלם באופן מוחלט מכתב האישום. ויסנר עצמו נשא נאום קצר על תכנון ארוך טווח של מפעלי ספורט עירוניים, ועזב מוקדם. עם זאת, בדיקה שערך זמן תל אביב בקרב ראשי סיעות וסגנים אחרים של ראש העיר השבוע מעלה שרבים מצפים שוויסנר ישעה את עצמו.

"אני חושב שאמרנו אין ספור פעמים בעבר שנורמת ההתנהלות בעבר היא שאם מוגש כתב אישום נגד סגן הוא לא יכול להמשיך לכהן כסגן", אמר השבוע אסף זמיר (רוב העיר). לדבריו הצטרפה גם הסגנית מיטל להבי (מרצ), חברי מועצה מעיר לכולנו.

ראובן לדיאנסקי (לתת לחיות) הוסיף: "ויסנר תרם תרומה מכרעת בהעלאת הנושא הירוק והסביבתי לסדר היום הציבורי, אך כתב האישום שהוגש השבוע נגדו מחייב את הפסקת כהונתו כסגן ראש העירייה, ואני מאחל לו שיוכיח את חפותו בבית המשפט".

מי שהיו מסויגים יותר היו נתן וולוך (הגמלאים), שאמר שהנושא צריך להיות מוכרע על ידי היועץ המשפטי, וארנון גלעדי (ליכוד), שהצטרף לעמדה הרשמית של העירייה.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "לאחר שנקבל את הדברים בכתב בצורה מסודרת, נתייחס אליהם ונפעל בהתאם לכללי המינהל התקין, כפי שידענו לעשות במקרים דומים בעבר".

"תשתית רעועה"

ויסנר סירב השבוע להתראיין לתקשורת. פרקליטו מנחם רובינשטיין אמר השבוע בשמו: "כתב האישום הזה לא היה צריך להיות מוגש. הוא הוגש כאשר יש בו תשתית ראייתית חסרה, לקויה ורעועה.
 

פאר ויסנר
פאר ויסנר צילום: ראובן קסטרו
"אנחנו בשעתו קיימנו הליך שימוע בפרקליטות, שבמסגרתו הצגנו מסמכים עצמאיים, שמפריכים את כל מה שטוען המתלונן. מאז לא השתנה שום דבר במצב הראיות, אבל הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום בשיטה המוכרת של 'לא אנחנו נחליט - יחליט בית משפט'. זו לחיצה קלה על ההדק, שפגיעתה מאוד קשה בלקוח שלי.

"אם ניקח בחשבון שהמערכת המשפטית לא מתנהלת במהירות רבה, הנזק הוא מוחשי. אני סמוך ובטוח שהוא יצא זכאי, אבל עד אז ייפגע מבחינה פוליטית ואישית".

יש קולות רבים במועצה שאומרים שוויסנר לא יכול לכהן כסגן ראש העיר במצב הנוכחי. מרשך מתכוון להשעות את עצמו?
"אני לא הייתי מייעץ לו לעשות את זה. ויסנר הוא לא דרעי, לא מבחינת המטריה ולא מבחינת הרעיון, ודרעי הוא הרי התקדים המשפטי הרלוונטי. אציין גם שאני לא תמים כל כך שאאמין שאין מי שעומד מאחורי המתלונן. פאר ויסנר הוא פוליטיקאי לא ממוצע, ולפעמים בדרכו הפוליטית הוא עושה צרות לכל מיני אנשים, פוגע באינטרסים של אנשים. מעניין במי".

פרקליטיו של אמיר להב, עורכי הדין בועז בן צור ואלירם בקל, מסרו בתגובה: "אמיר להב לא היה מעורב בכל המסכת העובדתית המיוחסת בכתב האישום לפאר ויסנר. אמיר להב פעל בעניין בתום לב ועל מנת לסייע לעובד במציאת פתרון מגורים. להב לא יצא נשכר מהעניין בדרך כלשהי, ואף כתב האישום אינו גורס אחרת. אנו משוכנעים כי הסוגיה תתברר בבית המשפט וכי העניין יסתיים במהרה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/center/ -->