קיבוץ איילת השחר: הסנדלריה ההיסטורית שבה לפעילות

המאבק נגד סגירת הסנדלריה ההיסטורית בקיבוץ איילת השחר הוכתר בהצלחה. המבנה ישופץ ויהפוך למרכז מבקרים, והסנדלר המיתולוגי שאול שבתאי יעבוד בו עם בנו מוש הראל

עדי חשמונאי | 14/1/2011 12:25 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעוד שלוש שנים יחגוג הקיבוץ הראשון שעלה לקרקע בגליל העליון מאה שנים להיווסדו, ולקראת המאורע החגיגי החלה לאחרונה המועצה לשימור אתרים לשפץ ולשחזר קודם כל את בית הקבע הראשון של קיבוץ איילת השחר, ששימש עם השנים כסנדלרייה הראשונה באזור. החידוש הפעם: את המקום יתחזקו שאול שבתאי בן ה-63, הסנדלר המיתולוגי של הקיבוץ, ובנו מוש הראל בן ה-34.
הסנדלריה באיילת השחר
הסנדלריה באיילת השחר צילום: אבישי שבתאי


"מבנה הסנדלרייה הוקם לפני כ-90 שנה , והיא פעלה עד לאחרונה עם כל המכשירים והציוד ששימשו לאורך כל התקופה את הסנדלרים של הקיבוץ", מספר עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים.

"ילד בקיבוץ היה מגיע מדי פסח לקבל סנדלים שייצרו לו בסנדלרייה, ובחנוכה היה בא לקבל נעליים לחורף. זה היה טקס של ממש, שעורר התרגשות רבה בקרב החברים. מי יודע, אולי אפילו יוסף טרומפלדור נכנס לסנדלריה הזו כדי לעשות חור בחגורה שלו, במסעו המתועד מדגניה לתל חי".
מחויבות ערכית והיסטורית

שבתאי עצמו החל לעבוד בסנדלרייה כשהיה בן 13, תחילה כשוליית הסנדלר. בנו, מוש הראל, מספר כי "עם השנים הביקוש לתיקון נעליים ירד, והקיבוץ רצה לסגור את הסנדלרייה במסגרת ההפרטה. אבל אבא, סנדלר בנשמתו, החליט למנוע את הגזרה ולממן את תחזוקת הסנדלרייה מכיסו. הוא אפילו התחיל לתקן נעליים בחינם, כי לא היה מסוגל לעזוב את העבודה הזאת. בלית ברירה הוא שילב אותה בעבודות אחזקה במרכז הקליטה ".

בשנה שעברה החלה תקרת המבנה העתיק

לקרוס ויוסי פלדמן, המנכ"ל הקודם של המועצה לשימור אתרים, החליט לשמר את המקום הנדיר. מוש הבן הכין תוכנית עסקית להפיכת המקום למרכז מבקרים, בו תמשיך הסנדלרייה של פעם לפעול, כששאול יעבוד, כאמור, לצדו של מוש, הבן הממשיך.

"מאוד מרגש אותי לחשוב שנעבוד ביחד בסנדלרייה שהוא כל כך אוהב", מסכם מוש. "אני אמנם כלכלן, אבל אני לא מסתכל על המקום הזה דרך החור של הגרוש. יש לי מחויבות ערכית והיסטורית למקום הזה ולמורשת שלו ".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/north/ -->