בת 84 קיבלה חשבון מים מנופח, לאחר שהתלוננה הזרם לביתה נותק

סיפור שלא ייאמן: בוקר אחד קיבלה קשישה ערירית בת 84 מחולון חשבון מים אסטרונומי בסך 2,267 שקל עם הסבר: "חיוב חשבונך הגיע בעקבות הצלבת מונים עם השכן". מחאתה על החיוב התמוה הולידה דרישת תשלום חדשה ומפתיעה בסך 3,246 שקל... לאחרונה ניתקה העירייה את זרם המים בביתה של הקשישה

ליאת לוי | 15/1/2011 11:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לפני כמעט שנה קיבלה רחל וייס, קשישה בת 84, תושבת חולון החיה בגפה, חשבון מים אסטרונומי על סך של 2,267 שקל. בחשבון הוסבר כי "חיוב חשבונך הגיע בעקבות הצלבת מונים עם השכן".
קשישה
קשישה יוסי אלוני


נוכח הדרישה התמוהה פנה בנה של רחל, ד"ר יעקוב וייס, אל מנהל מחלקת המים ואל לראש העירייה מוטי ששון, ושאל "מה זה הצלבת מונים? האם מדובר בקריאות מונה? מתי התגלתה ההצלבה הזו? איך הם חישבו את הסכום?".

ד"ר וייס אף דרש פירוט חודשי של הקריאה, ואת פנייתו הוא חתם באמירה "האם התסריט היה שמישהו התלונן על חשבונות מוגזמים, החזרתם לו סכום והחלטתם לאזן את תקציב העירייה מחשבון הבנק של אלמנה זקנה בסכום המתקרב לקצבתה העלובה, בהנחה שהיא לא תוכל להתעסק איתכם?

ובכן, נכון, לא קל לה להתמודד עם התנהגות כוחנית כזו. אבל לי אין בעיה ליזום תביעה ייצוגית בשמה ובשם אחרים, אם אמי לא תקבל החזר מלא או הסבר בפירוט ההולם מינהל תקין והנהלת חשבונות תקינה בעירייה מתוקנת".

תגובת העירייה לא איחרה לבוא והפתיעה את ד"ר וייס. "התגובה שקיבלנו היא אצבע משולשת", סיפר השבוע, "החשבון השוטף הוקפץ עוד יותר, לפתע צצה 'יתרה' לתשלום בסך 3,246.40 שקל בדיוק, ובנוסף איום בניתוק מיידי".
איך נקבע חוב?

שוב ד"ר וייס כתב מכתב לעירייה: "מובן מאליו שאין עם מי לדבר – בטלפון שסיפקתם ברוב חן לבירורים אמרו לי ש'יש יתרה', והגדילו ונתנו לי את הטלפון של 'גברת רבקה', שאיש לא עונה לו, וברכוני בברכת 'יום טוב'. אין מישהו שמסוגל ומוכן לומר למה ואיך נקבע חוב? די טבעי שאם כל חשבונות המים של כל תושבי העיר הגדולה הזו מתנהלים בראשה של פקידה אחת, מוכשרת ככל שתהיה, היא תהיה עסוקה מכדי לנמק אותם".

ד"ר וייס לא נענה, וכתב עוד מכתב לראש העירייה, למנהלת ההכנסות, לגזבר, למבקר העירייה ולמנהלת מחלקת פניות הציבור. "חשבונות המים של הוריי לא היו סבירים רוב הזמן", הוא כתב, "לפני ארבע שנים

נפטר אבי, ומאז התדרדר מצב בריאותה של אמי כך שהיא מכבסת מעט בכיור, מכינה לה תה ומתרחצת בדרך כלל בהרטבת מטליות.

"צריכת המים ירדה מאוד, אבל החשבונות מתנהלים במתווה משלהם. ברור שגם החשבונות המקוריים, כמו ה'תיקון' הרטרואקטיבי שמכונה 'הצלבה' וכמו ה'יתרה' הנוספת שנולדה באחת משום מקום, כנראה כתגובה לכך שהעזנו לבקש הסבר, ובלי אפילו מראית עין של נימוק, שרירותיים".

השבוע אמר: "היא לא עשתה להם רע ולא גנבה מים או כל דבר אחר. מה יש להם ממנה? אם מד המים שגוי – שיתקנו אותו, אך שלא יקנסו אותה. אם הם מתבססים על הערכות והסתברויות, שיציינו זאת ויתקנו אותם בהתאם למצבה".

אין מים

עיריית חולון המשיכה להתעלם מפניותיו של ד"ר וייס, ולאחרונה מצא בתיבת הדואר של אמו מכתב מההוצאה לפועל המודיע על ניתוק אספקת המים. נוסח המכתב פשוט ומבהיל:

"למרות החשבונות וההודעות הרבות שהעברנו אליך, טרם פרעת את חובך. אי לכך לפי חוק עזר לחולון נותקה אספקת המים לביתך. אספקת המים תחודש תוך ארבע שעות לאחר סילוק החוב ובנוסף תשלום אגרת חיבור-ניתוק בסך של 124 שקל".

בצעד נואש פנה ד"ר וייס במכתב לשרי הפנים והמשפטים, וסיפר על מצבה של אמו: "מוטי ששון ניתק לאימי בת ה-84 וחצי את אספקת המים, למרות שיש לה הוראת קבע מאז שהמציאו את הוראות הקבע. מכתבים חוזרים לראש העירייה ולכל הגורמים הרלוונטיים במידה כלשהי בעירייה בבקשת הבהרה, לא נענו בכלל.

ברז מים
ברז מים צילום: דני זאק

"אמי היתה אחרי בדיקת סי.טי. שבה קיבלה בטעות יוד. היה עליה לשתות ולהוריד את מימיה בתדירות גבוהה כדי להיפטר ממנו. היה עליה לקחת תרופות לאיזון סכרת ולחץ דם.

"היה עליה לבשל ולאכול בתדירות גבוהה בגלל הסכרת. היא פגועת כליות ואסור לה להתאפק מללכת לשירותים. התלוננתי במשטרה, אבל הם אמרו לי שראש עירייה יכול לעשות מה שהוא רוצה. אני מניח שחוקי העזר העירוניים אכן מאפשרים לו לעשות מה שהוא רוצה".

לפי ד"ר וייס, ניתוק המים נמשך ארבעה ימים שלמים, ולאחריהם נכנע והגיע למחלקת המים העירונית. לדבריו, רק לאחר דין ודברים חוברה באופן זמני, "אבל המצב כעת הוא שאמי בסכנת ניתוק חוזר ובעקבותיו שוב סכנת חיים, אם לא תשלם ולי אין לאן לפנות. אני אדם עובד ואמי לבדה חסרת ישע. כמה ימי חופש אני צריך לקחת כדי להביא לה מים מחדר הזבל, וללכת לצעוק בעירייה?".

תגובת תאגיד המים

מ"מי שקמה", תאגיד המים והביוב בחולון, נמסר בתגובה: "להלן תשובתנו החלקית מאחר שאנו בודקים את הנושא לעומק. בין המד של הגב' רחל וייס ומד של אחד השכנים בוצע הצלבה בין המונים.

"ההצלבה בוצעה עוד לפני קום התאגיד. למקום יצא האחראי על מדי המים עם מנהל התפעול של התאגיד במטרה לאסוף נתונים בשטח ולהבין את הבעיה. לאחר שנעשה התאמות של שעוני המים של כל הדיירים ורישום של כל הנתונים, נשיב תשובה מלאה ואופרטיבית. כמו כן התאגיד הורה לא לבצע הליכי גבייה וניתוקים או כל פעולה אחרת עד סיום הבדיקה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/shfela/ -->