ת"א: סיפורה של הכנסייה הרוסית ושל שכונת אבו כביר

ועדת השמות של תל אביב החליטה לאחרונה לכנות את אזור הכנסייה הרוסית בגבעת אבו כביר "טביתא". סיפורה של הכנסייה, של שכונת אבו כביר ושל צעירה יהודייה ששמה היה בכלל "צבייה"

אילן שחורי | 9/2/2011 18:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כמעט מכל מקום בדרום תל אביב ניתן לראות את גבעת אבו כביר ועליה כנסייה עשויה לבנים אדומות - אזור שלאחרונה החליטה ועדת השמות העירונית לכנות בשם "טביתא".
 
הכנסייה הרוסית
הכנסייה הרוסית צילום: אריק סולטן

"טביתא" הוא כינויה של צעירה יהודייה מלוד, ששמה העברי המקורי היה בכלל צבייה. על פי האמונה הנוצרית המובאת באוונגליון "מעשה השליחים", פרק ט', פסוק 36, פטרוס, תלמידו הבכיר של ישו, עשה במקום מעשה נסים והחיה את הצעירה לאחר שנפחה את נשמתה בקוראו "טביתא קומי", זאת בדומה לנס קודם שחולל ישו בירושלים לצעירה בשם טליתא.

הקהילה הרוסית אורתודוקסית מאמינה כי ביתו של שמעון הבורסקאי, שהנס של טביתא התחולל בו, נמצא מזרחית ליפו העתיקה בגבעת אבו כביר, ושם על פי המסורת הרוסית מאז המאה ה-19 מצוי גם קברה של אותה טביתא הצדיקה.

הכנסייה הרוסית שוכנת בלבו של מתחם רבוע ומוקף חומה בשטח של 32 דונם. הכנסייה, הגובלת בצפונה בבית הספר לטבע, עשויה מאבן בגוון ורוד ונושאת כיפה אדומה. בצדה המערבי מתנשא מגדל פעמונים בן חמש קומות בעל צריח מחודד כהה. שטח המתחם עשיר בצמחייה מטופחת. פנים הכנסייה מעוטר בעושר רב, ובכיפה נראית דמותו של ישו, וסביבו שמונה מלאכים מכונפים על רקע זהוב.
אכסניה לצלפים ערבים

ב-1871 ביקר באבו כביר הארכיאולוג והמדינאי הצרפתי שארל קלרמון-גאנו. הוא חפר באזור הכנסייה וחשף בגבעה ממזרח ליפו נקרופוליס - עיר קבורה יהודית, ובה 34 מצבות שיש, שעליהן חרוטים אותיות בעברית וביוונית וסמלים יהודיים, כגון לולב, מנורה והמילה "שלום".

קלרמון-גאנו קבע כי המצבות הן מהמאה הראשונה עד המאה השלישית וכי הן היו חלק מבית קברות של קהילת יהודי יפו. בין השאר נמצאו בבית הקברות מצבות מחדיאב, מקפדוקיה, מאלכסנדריה, מיוון ומלוב. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-1914 גורשו הרוסים מהמקום, ועל הכנסייה

השתלטו קצינים עות'מאנים.

לאחר המלחמה קיבלו את הכנסייה מידי הבריטים אנשי הכנסייה הרוסית הלבנה, נוצרים רוסים שנמלטו מרוסיה לאחר המהפכה הבולשביקית.

לאחר כ"ט בנובמבר שימשה הכנסייה אכסניה לצלפים ערבים שירו לעבר תל אביב ושכונותיה הדרומיות. לאחר שהשטח נכבש על ידי צה"ל בפסח 1948 ("מבצע חמץ") ולאור היחסים החמים שהיו אז בין ישראל לרוסיה הסובייטית, ניתנו השטח והכנסייה לידי נציגי הפטריארך המוסקוואי.

שטח הכנסייה פתוח כיום למבקרים, והוא אחד האתרים היפים והמיוחדים ברחבי תל אביב ויפו.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/center/ -->