עיר אקדמיה: התוכנית לפיתוח ההשכלה הגבוהה בירושלים נחשפת

הקמת בית ספר לתלמידי חו"ל במרכז העיר. פתיחת שלוחה של המכללה למשפטים קרית אונו. העתקת פעילות הפקולטה לחקלאות מרחובות. שינויים גם בקמפוסי האוניברסיטה העברית ובצלאל. גידול משמעותי בכמות הסטודנטים. כל הפרטים על תכניות פיתוח המוסדות להשכלה גבוהה של הר"לי

עדי פוליטנסקי, עמרי מניב | 8/3/2011 7:05 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תכנית עתידית לפיתוח פעילות מוסדות האקדמיה השונים ברחבי ירושלים - הכוללת הרחבה של מוסדות קיימים, הקמת שלוחות מקומיות למוסדות קיימים מרחבי הארץ ומשיכת עשרות אלפי סטודנטים ללימודים גבוהים בירושלים - נחשפה בשבוע שעבר לראשונה במסגרת ישיבה משותפת של ועדת התכנון העירוני והוועדה לכלכלה ופיתוח עסקי בנושא תכנית המתחמים להשכלה גבוהה של העירייה ונציגי פרויקט "עיר אקדמיה".
האוניברסיטה העברית בירושלים.
האוניברסיטה העברית בירושלים. צילום: פלאש 90


על פי עיקרי התכנית, בית ספר לתלמידי חו"ל ייבנה במרכז העיר, פעילותה של הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית תועתק בשנים הקרובות מרחובות לקמפוס גבעת רם ותיפתח בעיר שלוחה של מכללת קריית אונו במתחם אקדמי שמתוכנן להיבנות ברמות אשכול.

תכנית חדשה אחרת היא הקמת שלוחה של מכללת פיקוד ומטה של צה"ל בעמק צורים. כמו כן, צפוי לקום קמפוס לבנות מטעם מכון לב בשכונת פסגת זאב.

גם הקמפוסים הקיימים בעיר לא יקופחו. על פי התכנית, קמפוס עין כרם של בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית יורחב ב-50 אלף מ"ר.

בקמפוס הר הצופים תיבנה תוספת לבניין מדעי החברה, נוסף להקמת מרכז עולמי חדש לחקר האוטיזם, שיהיה במתחם שכיום נמצאת בו האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. כמו כן, תיפתח במתחם זה מכללה צבאית. פעילות בצלאל תועתק למבנה חדש במרכז העיר. גם קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה יורחב ובמקום יוקם מרכז לחקר המוח.
נדגיש את התחום הבין לאומי

על פי הערכת העירייה, בשנת 2020 צפויים ללמוד בעיר מעל ל-60 אלף סטודנטים במוסדות הלימוד הקיימים, לעומת 40 אלף הלומדים בהם כיום. במסגרת זו עתידים רוב המוסדות להתרחב פיזית באופן משמעותי, בין השאר כפי שתואר לעיל. נתונים שרוכזו בידי נציגי פרויקט "עיר אקדמיה", הפועל במסגרת הרשות לפיתוח ירושלים, מצביעים על צפי הגדילה המוערך של כל מוסד לימוד עד לשנת 2020 בהשוואה למספר הסטודנטים שלמדו בו בשנת 2010.

כך למשל, בית הספר לקולנוע וטלוויזיה סם שפיגל עתיד לגדול ל~600 סטודנטים לעומת 160 סטודנטים הלומדים בו כיום. גם כמות הסטודנטים במכון לב ובמכון טל יגדל על פי התכנון בכ~125 אחוז וכ~333 אחוז בהתאמה. יש לציין כי הצמיחה הגדולה במוסדות אלה נובעת מתחזית ולפיה בני המגזר החרדי ישתלבו באופן משמעותי בלימודים אקדמיים. 

במכללה להנדסה מוערך צפי הגידול מ-1,686 סטודנטים לכ-3,351 סטודנטים, ובמכללת הדסה צפי גידול עומד על 3,400 סטודנטים לעומת 1,800 כיום. כמו כן, במכללה לחינוך על שם דוד ילין הצפי הוא לכ~7,200 סטודנטים לעומת 4,200 סטודנטים

כיום. גם מספר הסטודנטים בבצלאל צפוי לגדולמ~2,000 סטודנטים עד לכ~3,000. האוניברסיטה העברית והאוניברסיטה הפתוחה לא צפויות להגדיל את מספר הסטודנטים. 

בישיבה, שכללה גם את נציגי מוסדות ההשכלה הגבוהה בעיר, סקר מנהל המחלקה למדיניות תכנון עופר אהרון את התכניות השונות הנלוות לתחזיות הגידול. בין השאר הועלו היוזמות הבאות: סוגיית הקמת מעונות סטודנטים בבית אגרון ומעבר האקדמיה לאמנות בצלאל למתחם מגרש הרוסים, הכוונה להוסיף 15 אלף מ"ר באזור מתחם החבצלת לטובת שימוש מכללת הדסה וריכוז בתי הספר לאמנויות במתחם מנורה, הנדונה בימים אלה בעירייה.

יוזמה אחרת שנדונה מבקשת כאמור לאתר שטח באזור עבור בית הספר לתלמידי חו"ל. "אנו נדגיש את התחום הבין לאומי ונדאג להבאת סטודנטים מחו"ל כדי ללמוד בעיר", אומרת רכזת פרויקט "עיר אקדמיה" נעמי סלומון. "מדובר בתיירות משמעותית - הם צורכים הרבה ומפתחים את התעשייה המקומית. כיום, מתוך 3,000 סטודנטים שבאים לישראל בשנה - בעיקר כאלה הבאים מארצות הברית לסמסטר בארץ – 2,000 מהם מגיעים לירושלים".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/jerusalem/ -->