בושה וחרפה: בית החייל בי-ם לא ראוי למגורי אדם

בית החייל בירושלים קם כדי לספק מענה לחיילים שמצבם הכלכלי והמשפחתי קשה. כעת קובע מבקר המדינה כי המקום אינו ראוי למגורי אדם. כתבת זמן ירושלים ראתה כיצד שישה חיילים מצטופפים בחדר הדומה לתא מאסר

עדי אדמית | 10/4/2011 15:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חדרים מוזנחים המעלים עובש, צפיפות נוראית וחימום שלא עובד בימי החורף הקרים ביותר - אלה רק חלק מהממצאים שחשף מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס במסגרת דוח הביקורת על מנגנוני הביטחון לשנת 2010, שפורסם לפני כמה ימים.
בית החייל בירושלים
בית החייל בירושלים צילום: שימי נכטיילר


הזרקורים הופנו אל הכשלים שנתגלו במוסד ובהשתלטות הצבא על קרקעות, אולם הדברים הקשים שנכתבו על תנאי מחייתם של החיילים קשי היום בבית החייל בעיר נשכחו. כתבת "זמן ירושלים" ביקשה לראות את הזנחת הצבא את חייליו בעיניה, ושבה בבושה גדולה בתור ישראלית. 

היום לנים בבית החייל בעיר 62 חיילים כדיירי קבע, 44 מהם מסיבות סוציו-אקונומיות והשאר בשל מרחק ממקום שירותם הצבאי. המבנה הוקם בשנת 1970 והוא מנוהל על ידי האגודה למען החייל, במסגרת הסכם שגובש בין העמותה ובין צה"ל בעבר.

מטרת ההסכם הייתה להבטיח מקום לינה לחיילים בודדים או לאלה שאין להם מקום לינה מסיבות אישיות. במקור בתי החייל הוקמו כדי לתת מענה קצר מועד לחיילים כשירות מלונאות פשוט, אולם בפועל רוב החיילים מתגוררים בהם לתקופות ארוכות של שנתיים ושלוש, עד תום השירות.

לגבי איכות המגורים במקום, נכתב כי "החדרים צפופים מאוד: שטחו של כל חדר הוא כ-18 מ"ר, הוא מיועד לשישה חיילים [...]. תשתית המתקן ישנה, לכן הוא אינו יכול לשמש פתרון מגורים הולם לאותם חיילים הזקוקים לכך". עוד נכתב כי "הארונות צרים מאוד וארוכים ויש בהם מעט מדפים. מרבית השטח בארון מיועד לתליית בגדים, וניכר כי הם קטנים מלהכיל ציוד אישי של חייל ששוהה במתקן בקביעות [...]. החדרים צפופים מאוד ולא ניתן לשבת בהם אלא על המיטות".
מפגעים בטיחותיים

הביקורת במקום נערכה ביום "קר במיוחד", כך על פי הדוח. "החדרים היו קרים, והחימום לא פעל. בחלק מן החדרים סידרו החיילים חיבורי חשמל פיראטיים כדי להדליק את החימום או כדי לחבר מכשירי חשמל אחרים, אף שהדבר אסור ויש בו משום מפגע בטיחותי".

גם כאשר אין תקלות במערכת החימום, היא מופעלת רק בחלק משעות היום. עוד מתברר כי "הארונות האישיים אינם ניתנים לנעילה, חלקם אף לא ניתן לסגירה, ולפיכך נבצר מהחיילים להגן על הציוד האישי מגניבות. השירותים והמקלחות, המשותפים לכמה חדרים, נראו מיושנים ומוזנחים, וניתן היה להבחין בהם בסימני עובש ולכלוך".

בית החייל בעיר במתכונתו הנוכחית אינו יכול למלא את מטרותיו

העיקריות. חיילים המעוניינים ללון במקום, אם ללילה אחד ואם בקביעות, לא ימצאו חדר משום תפוסתו המלאה.

בדוח נכתב כי "רשימות ההמתנה לדירות ארוכות מאוד. למרות זאת, בשנת 2009 היו מקומות פנויים בדירות שלא ניתנו ברציפות לחיילים שנזקקו לכך". על פי הדוח, הסיבה לכך נובעת מליקויים שנמצאו בתפקודו של המרכז לשירות הפרט, המנהל את הפעילות הקשורה בהלנת חיילים בדירות אלה.

ואכן, בדיקה שערך זמן ירושלים בניסיון ללון במהלך הלילה במקום העלתה תשובה שלילית של הפקיד בכניסה, בנימוק כי אין מיטות. כאשר נשאל אם יש סיכוי שיתפנה חדר במהלך היום או אף מחר, השיב כי "אין מקום בחדרים כבר יותר משנה".

לא משפצים

במסגרת שיחות עם החיילים במקום עלו בעיות נוספות שלא תוארו בדוח. החיילים שלנו בעבר בבתי חייל נוספים מציינים כי זהו הגרוע מכולם. לטענתם, אין במקום כל אפשרויות פנאי, אלא מיטות צפופות בלבד.

"הייתי שמח אם לפחות היה אינטרנט, כמו בכל בתי החייל בתל אביב וברמת וגן", אומר מ', חייל שעלה מרוסיה לבדו והתגייס לצבא. הוא מסביר כי "זה בית החייל הכי ישן בארץ. אני חושב שהרבה אחרים לא נהנים והיו רוצים את הפרטיות שלהם. יש טלוויזיות אבל הן מונחות על שולחן הכתיבה היחיד בחדר, אז יש טלוויזיה אבל אין שולחן".

באתר האגודה למען החייל נכתב על בית החייל ברמת גן כי "במקום 114 חדרים חדשים וממוזגים, המאובזרים בריהוט חדש, במקרר אישי ובטלוויזיות פלזמה". התיאור ממשיך ומוסיף כי בכל חדר יש מרפסת הפונה לגן ירוק נוסף לשירותי כביסה, מועדון משחקים וארבע כיתות לימוד שנבנו עבור הדיירים. בית החייל בבאר שבע מציע לדייריו "מתחם של בריכת שחיה וסאונות". שני בתי החייל הללו גם עברו סדרת שיפוצים בשנים האחרונות.

חייל בבית החייל בירושלים
חייל בבית החייל בירושלים צילום: זמן ירושלים

המבקר ממליץ "לבחון ביסודיות" את התנאים השוררים במקום, וכן במתקנים נוספים הקשורים לתנאי השירות של החיילים. בין היתר הוא דורש לקבוע בהסכם את שטח המחיה המזערי שיש להקצות לחייל.

בצה"ל בחרו לא להתייחס לטענות עצמן ומסרו באופן כללי כי "דוח מבקר המדינה התקבל בצה"ל וממצאיו נותחו, נלמדו וישמשו כלי עבודה מרכזי לשיפור והתייעלות. צה"ל כארגון מבוקר מחויב להפקת לקחים ולתיקון כלל הליקויים העולים מהדוח, תוך מעקב סדור אחר התקדמותם ודיווח על כך לגורמים הרלוונטיים בממשלה, בכנסת ובמשרד הביטחון ככל שיידרש".

"הותקנה טלוויזיה בכל חדר"

מהאגודה למען החייל נמסר: "עוד בטרם פרסום דו"ח המבקר, ההערות הספורות על בית החייל אומצו, ננקטו צעדים מיידיים לתיקון הליקויים, ואף מעבר לכך. בית החייל בתפוסה מלאה, ובאכ''א יש רשימת המתנה של חיילים בודדים המבקשים להשתכן בו.

"לגופו של עניין, מספר החיילים הבודדים הלנים בחדר צומצם מ- 6 חיילים ל- 4 חיילים בלבד; מכלולי השירותים והמקלחות במקום עברו שיפוץ מקיף, כולל החלפת כלי הסניטריה והריצוף, צביעה כוללת ואבזור מחדש.  גם מסדרונות מגורי החיילים עברו שיפוץ מלא. כל החדרים מצוידים במזגנים מפוצלים, אשר יופעלו לבקשת החיילים לחימום או קירור - בכל שעה משעות היום.

"בכל הנוגע לפעילויות פנאי, בכל חדר הותקנה טלוויזיה בכבלים, ובימים אלה מוקם במקום מועדון לשימוש החיילים שיכלול מחשבים לגלישה באינטרנט, פינות הסבה וצפייה במכשיר טלוויזיה ענק וספריה. מתוכננים הקמת קפיטריה בקרוב ושיתופי פעולה שיביאו לפעילות חברתית נוספת לרווחת החיילים המתגוררים במקום.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/jerusalem/ -->