כפר סבא: כך הפכה אולפנת "אמנה" לאקדמיה לכלות תנ"ך

כבר שנתיים שולטת אולפנת "אמנה" בכפ"ס בחידון התנ"ך, ולא במקרה. תוכנית מיוחדת מכינה את הכוכבות. התוצאה: מקום ראשון ב-2010 ומקום שני השנה

עמיחי אתאלי | 12/5/2011 11:56 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
באולפנת בני עקיבא "אמנה" בכפר סבא החליטו לכבוש באופן קבוע את צמרת חידון התנ"ך העולמי. וכמו בכדורגל, גם כאן איתור הכוכבים מתחיל מגיל צעיר.
ראש הממשלה ונועם חדד בחידון התנך
ראש הממשלה ונועם חדד בחידון התנך צילום: מוקי שוורץ


המיועדות מסומנות כבר בכיתה ז', ומאז הן זוכות לליווי צמוד בלימודים ולהכנה מנטלית לתחרות ומקבלות פטור משיעורים ומבחנים, הכל כדי לאפשר להן לטפס לשלבים הגבוהים בחידון. ההצלחה לא איחרה להגיע: גם כלת התנ"ך העולמית של השנה שעברה וגם סגנית חתן התנ"ך העולמי השנה הן בוגרות האולפנה.

כשבנות האולפנא פוסעות במסדרון בין השיעורים, הן לא יכולות שלא להבחין מהתמונות ומקטעי העיתונות אודות שתי הכוכבות. מאחורי היוזמה עומד רכז התנ"ך באולפנא, קובי פריד, שלקח על עצמו לייצר כמה שיותר כלות תנ"ך.

"אפשר לומר שלקחתי את העניין הזה כפרויקט אישי", אמר אמש פריד בסיפוק, יום לאחר שבוגרת התוכנית שלו, נועם חדד, זכתה שלשום במקום השני בחידון התנ"ך העולמי. "לפני שלוש שנים התחלתי עם זה. אני מנסה לאתר את הבנות כבר בכיתה ז' ורואה למי יש פוטנציאל".
"בנות כל כך מוצלחות"

פריד משלב את הבנות שנבחרו למבחנים בבית הספרם ובמבחני המחוז, למרות שהם מיועדים לתלמידי כיתות ט'. " המטרה היא להעביר להן את עניין הלימוד האינטנסיבי כבר משלב מוקדם", הוא מסביר.

ברמה המקצועית הבנות מקבלות ליווי צמוד מפריד, הוא מתכתב איתן בדואר אלקטרוני ועוקב אחר קצב ההתקדמות שלהן בלימודים.

במקביל הוא מסייע להן לקבל פטור ממבחנים במקצועות אחרים ומשחרר אותן משיעורים, במקרה הצורך. "בדרך כלל אלו בנות כל

כך מוצלחות, שהן לא צריכות הקלות", הוא אומר בגאווה, "אבל בשלבים האינטנסיביים חייבים לפנות אותן מכל לימוד אחר".

כדי שהבנות יהיו להוטות לנצח, פריד לוקח אותן לצפות בחידונים כמעודדות. "אנחנו מכינים יחד שלטים לעידוד המתמודדים ולפעמים אפילו מבריחים אותם לתוך האולם, מעודדים ושרים, הכל כדי להכניס אותן לאווירה". בהמשך פריד עומד בקשר עם הורי התלמידות ויועצת בית הספר מלווה אותן ומוודאת שהיא עומדת בעומס הנפשי.

"זה כמו סיירת בצבא"

פריד גאה מאוד בשתי הכלות שהתוכנית שלו הצמיחה בשנתיים האחרונות. "נועם חדד היא ילדה מאוד מיוחדת", הוא מסביר. "מתישהו גילינו שלפעמים היא נרדמת בשלוש לפנות בוקר בחדר הלימוד, ואז התחלנו לפקח שלא תלמד יותר מדי".

אולפנת אמנה בכפר סבא
אולפנת אמנה בכפר סבא  צילום: יוסי אלוני

הוא מספר שאור אשואל, כלת התנ"ך של השנה שעברה, הקדישה שנה וחצי של לימוד לקראת החידון. "זה כמו סיירת בצבא", אומר פריד.

"כל הזמן להתאמן ויש לא מעט משברים אישיים. אני מורה כבר 20 שנה, כתבתי ספרים ואני מדריך מורים, אבל אני יכול לומר שגם אור וגם נועם עולות עלי בכמה רמות בבקיאות בתנ"ך".

לפריד יש תוכניות ברורות לשנים הבאות: "לשנה הבאה אין לנו מועמדת שתגיע לשלבים הגבוהים, אבל בכמה השנים שאחר כך בהחלט נראה לי שאולפנת'אמנה' תמשיך להיות חזק על מפת חידון התנ"ך העולמי ".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/hasharon/ -->