בעקבות רצח הנער בב"ש: הורים שוכרים חוקרים פרטיים

החופש הגדול נפתח בבאר שבע בצל מותו של הנער פיליפ גלר במסיבת אלכוהול. בעקבות הטרגדיה שכרו חלק מההורים חוקרים פרטיים על מנת שיעקבו וידווחו על מעשי ילדיהם. גם הנהלת בית הספר בו למד גלר שלחה להורים מכתב ובו הנחיות לקראת החופש: "חשוב שלא לאפשר לילדים לקיים מסיבות ללא נוכחות מבוגר"

שמעון איפרגן ודני בלר | 27/6/2011 11:08 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תופעה חדשה בקרב הורי בית הספר מקיף ז' בבאר שבע שאחד מתלמידיו, פיליפ גלר בן ה-16, נדקר למוות על ידי חברו לפני כשלושה שבועות. בעקבות מותו של גלר, שכרו כמה הורים לילדים בבית הספר חוקרים פרטיים העוקבים אחת לשבוע אחר ילדיהם ומוסרים להם דו"חות מפורטים באשר למקומות בהם הם מסתובבים ומעשיהם.
 
הנער שנרצח, פיליפ גלר
הנער שנרצח, פיליפ גלר צילום רפרודוקציה: יהודה לחיאני

"אני לא מוכן שהבן שלי יגמור את הבילוי בקבר. לקחתי יחד עם עוד כמה הורים חוקרים פרטיים שעוקבים אחרים כשהם יוצאים לבלות", מסביר אחד ההורים, "נכון שזה עולה כסף, אבל זה עדיף מאשר לקבל ילד מת. אנחנו מקבלים דיווח מה הם עשו, שתו, עישנו כדי שנהיה ערוכים לטפל בזה בזמן".

גם הנהלת בית הספר מקיף ז' שיגרה מכתבים להורי התלמידים בתיכון, לפיו חל איסור מוחלט על עריכת מסיבות אלכוהול בקרב התלמידים, גם במהלך חופשת הקיץ. המכתב נשלח אף הוא בעקבות מותו הטראגי של גלר.

מנהלת בית הספר, רחל פלג, החליטה בעקבות הארועים לעשות ככל יכולתה על מנת למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד. הנהלת בית ספר שלחה את המכתבים להורים לקראת חופשת הקיץ, הטומנת בחובה סכנות רבות לתלמידים, ובהם שלל עצות וטיפים כיצד למנוע מקרים דומים.

"חשוב שלא לאפשר לילדים לקיים מסיבות ללא נוכחותו של מבוגר (יכול להיות הורה או אח גדול), אולם אין להשאיר את הבית ללא השגחה", מורה המכתב, "החופשה חושפת את הצעירים לסכנות וזאת בשל העדר מסגרת ומחויבות. חשוב שההורים יידעו היכן נמצאים ילדיהם. אצל מי הם נפגשים ומתי אמורים לחזור. חשוב לקחת מספר טלפון של עוד חבר עמו נמצא הילד, למקרה שישתבש קו הטלפון הנייד של ילדכם".

עוד מציעה הנהלת בית הספר להורים להגביל את מספר היציאות של ילדיהם מהבית, בעיקר בשעות הלילה, כדי שלא יבלו את זמנם במסיבות אלכוהול בפארקים ויהיו חשופים בשל כך לסכנת חיים.

"מרבית הילדים יושבים עד השעות הקטנות של הלילה בפארקים ולא עושים הרבה", צוין במכתב, "אפשר להגביל את הבילוי הזה לפעם-פעמיים בשבוע ולא לכל יום. לא צריך לחשוש מהעמדת גבולות. ניתן להגיע להחלטה משותפת לאחר דיאלוג, כשההורה הוא זה שקובע בסופו של דבר. מותר גם להגיד לילדים שמדי פעם תבקרו אותם בפארק".

עוד מציעה הנהלת בית הספר להורים לעקוב אחר ילדיהם, ולדעת היכן הם הולכים לבלות ומה הם עושים עם דמי הכיס השבועיים שהם מקבלים. "חשוב לעמוד על כך שבבילוי בבתים לא יהיה אלכוהול", נכתב, "אמירה חד משמעית, נוכחות הורית, השגחה תוך מעורבות וקיום שיח ודיאלוג עם ילדים הם האמצעים העיקריים במניעת התנהגויות סיכוניות".
בן 10 עם רד בול

ההתמכרות לאלכוהול ולסמים בקרב בני נוער ובוגרים היא בעיה לאומית, שאינה פוסחת גם על באר שבע. המשטרה אמנם הקשיחה מאוד את האכיפה, במיוחד בקרב ילדים ובני נוער, אך הבטלה של החופש הגדול וזמינותם הרבה של אלכוהול וחומרים מסממים נוספים, יוצרים חבית של חומר נפץ, במיוחד בעיר בעלת מאפיינים סוציו-אקונומים קשים כמו באר שבע.
 

נערים שותים אלכוהול
נערים שותים אלכוהול פלאש 90

לעיתים קרובות, ילדים ונערים משתמשים בחומרים מסממים שזמינים בכל בית ואינם כלולים בפקודת הסמים, כמו דבק מגע, מדלל צבע, גז מזגנים, סם הריטלין הנרשם לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, כל אלה משמשים ל"שעשוע", אשר לא אחת נגמר בצורה טראגית. בנוסף לאלה, גם עישון נרגילות הפך נפוץ בקרב צעירים, אפילו צעירים מאוד. זאת על אף שמדובר בעישון מזיק לכל דבר, כמו עישון סיגריות. תרבות האלכוהול חלחלה לא רק אל בני הנוער, אלא גם לילדים בני 10 ופחות.

רותם בן ה-10 יוצא מקיוסק באחת משכונות העיר, עם שלוש פחיות משקה אנרגיה. "אני מרביץ את שלשתם ביחד ואז אני כמו קפיץ, משתולל עד שאני כבר עם הלשון בחוץ", הוא אומר. "כולם שותים, בחופש אפשר לדפוק קצת וודקה עם אקס-אלים (משקה אנרגיה, ד"ב), בלי שההורים יידעו. העיקר שלא יהיה לך ריח של אלכוהול בפה". רותם לא מבין בכלל על מה המהומה: "כולם שותים,
מה כבר ייקרה מקצת וודקה".

ילד אחר, בן גילו, נכנס לקיוסק, קונה פחית משקה אנרגיה ונתקל באמא שלו. "תזרוק את הזבל הזה מיד!", היא צורחת עליו, "מה נהיית, שיכור? חסר לך שאתפוס אותך עוד פעם עם הזבל הזה ביד".

משקאות אנרגיה אינם אסורים למכירה לקטינים, אולם מכילים חומרים ממריצים, בהם כמויות גדולות של קפאין. החומרים חוקיים כמובן, אך ספק אם רצוי שילד קטן יצרוך אותם.

אולם משקאות האנרגיה הם "כסף קטן", לעומת תרבות השתייה שפשטה בבאר שבע. וודקות מכל הסוגים, מהזולות ועד היקרות והממותגות. המשקה הנפוץ זה תערובת של וודקה עם רדבול או משקה אנרגיה אחר. שתייתם של אלה בקרב מבוגרים אינה אסורה על פי חוק. הבעייה מתחילה כשהשתייה המדודה, החברתית, ההנאה למשל מכוס יין או ליקר אקזוטי, הופכת לשתיינות כבדה עד אובדן הכרה, במיוחד בסופי שבוע, כשהצעירים מבקשים "לדפוק את הראש".

פעילות מוגברת של הרשויות

הנוער בבאר שבע אינו שתיין יותר מנוער במקום אחר בארץ. הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, מספר הדובר שמאי גולן, משקיעה בבאר שבע מאמצים רבים בשילוב הרשות המקומית ורואה חשיבות רבה בהסברה ומניעה. גם בעיריית באר שבע מודעים לכך שהחופש הגדול והיעדר תעסוקה הולמת לנוער הם חבית של חומר נפץ. הניסיון המר מראה, כי פארקים ציבוריים, כניסות לבתים ומסיבות הופכות במהרה, בהיעדר הורה מפקח, למסיבות שתייה, כמו זו בה נרצח גלר. גם קטטות שיכורים אינן נדירות בבאר שבע ולא אחת אלה עושים את צרכיהם או מקיאים בכניסות לבתים.

"במסגרת התוכנית 'עיר ללא אלימות' המשותפת לעיריית באר שבע ולמשטרת ישראל, גובשה תוכנית מיוחדת לחודשי הקיץ שבמסגרתה יינתן מענה לנושא אלכוהול בקרב בני הנוער", אומר דובר עיריית באר שבע, אמנון יוסף. 

"מדובר בחודשים יולי ואוגוסט שהם פעילים מבחינת מגוון אירועים המתקיימים לטובת התושבים ובעיקר לבני הנוער החופשים. העירייה והמשטרה ייערכו בפעילות מעובה בעיקר בשעות הלילה למתן מענה כולל, זאת כדי לאפשר תחושת בטחון אישי ואיכות חיים בקרב התושבים, שתבוא ליידי ביטוי בהגברת הנוכחות ופריסה רחבה של שוטרים ופקחים".

עוד אמר יוסף כי "בנוגע לתחום הסמים ואלכוהול, יופעל 'קו חם' בו ייטלו חלק אגפי העירייה השונים. בינהם חינוך, פיקוח, הנדסה, רישוי עסקים, מינהל והלשכה המשפטית. הצוותים יטפלו בנושא מכירת משקאות משכרים לקטינים, קטטות, דקירות, שימוש בסמים ועישון בחנויות. סביב המועדונים יפעלו צוותי אכיפה בכוחות מתוגברים, הן במישור המניעה והן בתגובה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/south/ -->