הראשונה בפיתוח? כך תיראה ראשל"צ ב-2014

תוכנית פיתוח עירונית לשלוש השנים הקרובות אושרה בימים האחרונים בעיריית ראשון לציון. העלות: 2.25 מיליארד שקלים. מה בתפריט? פארק ענק במקום מחנה צריפין, אזורי תעשייה מהגדולים בישראל, שדרוג מוסדות חינוך ואולי היכל הספורט המתקדם בישראל. ורק באופוזיציה מצננים את ההתלהבות: "קל להבטיח, קשה לקיים"

טל טננבוים | 2/8/2011 14:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בפעם השנייה מאז שנבחר לראשות עיריית ראשון לציון, הגיש בשבוע שעבר דב צור תוכנית פיתוח עירונית רב-שנתית, שאושרה בישיבת המועצה האחרונה. התוכנית מתייחסת לשנים 2011 עד 2014, וכוללת בתוכה פרויקטים רבים של שיפוץ, בנייה ושיפור תשתיות. התוכנית נוגעת כמעט בכל נושא אפשרי, החל מבני הנוער, דרך טיפוח פני העיר, דיור בר השגה, חינוך ועוד.

"בתוכניות פיתוח מסוג זה", הסביר צור במסיבת עיתונאים שנערכה לכבוד האירוע, "המטרה העיקרית היא להתוות דרך כיוון שישמשו את העומדים בראש המערכת הפוליטית בשנים הקרובות". עבור מטרה זו, ציין צור, הוקדשו 2.25 מיליארד שקלים מהתקציב העירוני השוטף.

המשימה העליונה, לדברי צור, היא צמצום הפערים בין חלקי העיר. "נוצר מצב שבו בראשון לציון קיימות, למעשה, שתי ערים שונות. אחת ממטרות תוכנית הפיתוח היא לשים קץ לעניין זה".
הדמיה: יחצ
פארק האגמים המתוכנן בראשון לציון הדמיה: יחצ
הנה באה הרכבת

בימי מאיר ניצן הפכה ראשון למעצמת נדל"ן והצליחה להכפיל את מספר התושבים בתחומה בזכות בנייה מאסיבית של שכונות שלמות חדשות, בעיקר בחלקה המערבי של העיר. על פי תוכנית הפיתוח החדשה, נדמה שצור בוחר להשליך את יהבו דווקא על הצד העסקי.

חמישה אזורי מסחר ותעשייה גדולים אמורים להיבנות ברחבי העיר בשלוש השנים הקרובות. במרכז העיר, בשטח שבין אזור התעשייה הישן למכון הוולקני, צפויה התחלת בנייה של אזור תעסוקה בתוך חצי שנה; במרכז העסקים "שורק" הוסרו כל המחסומים וכמעט כל הקרקעות באזור שווקו לחברות ענק, כמו הבנק הבינלאומי, אלבר, לובינסקי, צ'מפיון מוטורוס ועוד.

שלושה מרכזי עסקים נוספים יקומו במערב העיר: האחד במקום אזור התעשייה "אלקטרה" ברחוב ספיר; השני בסמוך לסופרלנד, אשר ייקרא "פארק

האלף" (אלף דונם, למי שתהה), והשלישי פארק האגם, שבאופן לא מפתיע, ימוקם ליד האגם המפורסם לא רחוק מאצטדיון הכדורגל שבעיר.

"ישנם מספר יתרונות עצומים בבניית אזורי תעשייה ומסחר. ראשית, הצורך באלפי עובדים חדשים, שיגרום לתושבי ראשון להישאר בעיר ולא לצאת כל בוקר לכיוון תל אביב. שנית, ההכנסות הרבות מארנונה. למשל, רק באזור התעשייה שורק (מתחם איקאה) צפויות הכנסות של 40 מיליון שקל בשנה".

ומה עם הבעיות הצפויות? העומסים, הפקקים, מקומות החנייה? צור לא מודאג. "אנחנו מודעים לעניין ונערכים בהתאם. יוקמו אלפי מקומות חנייה חדשים, ייפתחו דרכי גישה ישירים מהעיר לכביש 431 וכמובן, ב-23 בספטמבר אמורה לצאת לדרך תחנת הרכבת החדשה בעיר, כך שההגעה לתל אביב וצפונה משם תהיה מהירה ונוחה".

הדמיה: יחצ
פארק האלף המתוכנן בראשון לציון הדמיה: יחצ
מהפכת החינוך

במהלך חופשה משפחתית באירופה או בארצות הברית, כולנו נתקלים לפתע במתחם מרשים, מלא מבנים חדשים, מדשאות מרשימות ופריחה צבעונית. כמה גדולה היא הקנאה כשאנו מגלים שמדובר בבית ספר עירוני רגיל.

כנראה שגם צור התמלא קנאה בביקוריו האחרונים במדינות שונות, שכן התוכנית החדשה מקדישה 400 מיליון שקל לשיפוץ מסיבי ובנייה מחדש של בתי ספר רבים בעיר.

הגימנסיה הריאלית, בית הספר רמז והאולפנה לבנות הם רק חלק מבתי הספר שייבנו מחדש. בעירייה מבטיחים סטנדרט גבוה שיגרום לבתי הספר להיראות "כמו שבתי הספר במדינות המערב נראים".

בנוסף, יוקמו מרכזי נוער (בעלות של 52 מיליון שקל), מועדוני קשישים ומרכזי תינוקות דוגמת "טיפת חלב" (בעלות של 65 מיליון) וישופצו בתי ספר קיימים (בעלות של 50 מיליון שקל). מי אמר חוק חינוך חובה חינם?

צילום: טל טננבוים
סניף איקאה בראשון לציון צילום: טל טננבוים
ריאה ירוקה

תושבים רבים בראשון לציון נוהגים לרטון על מחסור בשטחים ירוקים ברחבי העיר. "אנחנו מסתכלים על רמת גן, תל אביב או ערי השרון ומתמלאים קנאה", נאמר לא מזמן בישיבת מועצה. תוכנית הפיתוח לא מזניחה נושא זה ועל פני עשרות עמודים פורשת את משנתה.

גולת הכותרת היא, ללא ספק, הפארק הענק שיקום במקום מחנה צריפין. הפארק, שייקרא "גן בעברית", ישתרע על שטח של 50 דונם ויכלול בריכה ביולוגית, מתקני משחקים "מהמתקדמים בעולם", מזרקות המשלבות מוסיקה עם תאורה, מגרשי ספורט, מסלולי הליכה ושטחי דשא ענקיים.

עלות הקמת הפארק נעה סביב 35 מיליון שקלים, פי שתיים מזו של פארק גדול נוסף שייבנה באזור שדרות תש"ח (המחברות בין רחוב הרצל לכיוון רחוב רמז וכביש 4). גם במאות הגינות הציבוריות הקיימות יושקעו סכומים אדירים לטיפוח המראה שלהם.

רענן כהן
בסיס צריפין. במקומו יוקם פארק ענק רענן כהן
דירה לכל פועל

גם הנושא החם ביותר בישראל כיום – דיור בר השגה – לא פסח על תוכנית הפיתוח של צור. יותר מ-400 יחידות דיור בר השגה לצעירים ייבנו ברחבי העיר בביצוע החברה הכלכלית. התוכנית כבר אושרה על ידי הוועדה המחוזית, והבנייה אמורה לצאת לדרך ב-2012.

גם פרויקט "מקבץ דיור", המציע שכירויות נמוכות בסבסוד העירייה לאוכלוסיות חלשות, ימשיך לפעול ביתר שאת. "על פי השקפתי, העיריות צריכות לדאוג לתושבים לדיור במקומות שבו הממשלה והסקטור הפרטי אינם מצליחים לעשות זאת", מצהיר צור.

ומה עוד? 44 מיליון שקלים יושקעו בהקמת עשרה בתי כנסת, מתוכם שלושה לקהילה האתיופית בעיר (שניים ברמת אליהו ואחד במרכז העיר), וכן יוקמו חמישה מקוואות.

וזה ממש לא הכל. מוזיאון אגם בסמוך לתחנה המרכזית החדשה צפוי להיפתח לקהל הרחב באמצע שנת 2012; "מרכז רון" למחוננים ייפתח מחדש בסמוך לשכונת גן נחום; באזור "יס פלנט" יוקם אמפיתיאטרון שיארח, כך מבטיחים, את מיטב האמנים בארץ ובעולם; מרכז ספורט מרשים יוקם בנחלת יהודה ויכיל אולם ספורט חדיש, בריכה חצי אולימפית ועוד; פרויקט בשם "שפת רחוב" בעלות 150 מיליון שקלים ישדרג באופן ניכר את המראה הכללי של רחובות העיר, תוך התייחסות לצבעים, מדרכות, תמרורים, אדניות, ספסלים, תאורה ועוד; אצטדיון אתלטיקה בנאות שקמה (שיושלם סוף סוף), יחד עם מסלול אופניים באורך 20 קילומטר ומרכז ספורט באזור המכללה למינהל ישלימו את מיתוגה של ראשון כעיר ספורט אמיתית.

ולמרות שאנחנו לא אוהבים להקדים את המאוחר, נספר לכם שבקרוב מאוד נדע אם ראשון לציון תזכה לכבוד הלאומי להיות זאת שבתחומה ייבנה ה"ארנה" – אולם הספורט המרשים והמתקדם ביותר בישראל, שיכיל 5,000 מקומות ישיבה ויארח את החשובים שבמשחקי הכדורסל, כדוריד ועוד בארץ.

בעירייה לחשו לנו שהסיכויים לכך גבוהים, ובעירייה כבר פינו 75 מיליון שקל לתקצוב העניין, זאת בנוסף לכ-30 מיליון שקלים נוספים שהטוטו אמור להעביר.

צילום: ראובן קסטרו
ראש עיריית ראשון לציון דב צור צילום: ראובן קסטרו
דבר האופוזיציה

גם באופוזיציה לא חולקים על כך שהתוכנית נראית מרשימה, ובכל זאת, לא ממהרים לפתוח שם את בקבוקי השמפניה.

אחד מחברי המועצה אמר: "לפני שחוגגים, צריך לזכור שיישום תוכנית שכזאת הוא החלק הקשה שלה. יש תלות בגורמים רבים, שלא על כולם יש לעירייה כוח ויכולת השפעה.

יש המון מכשולים בדרך, ועמידה בזמנים לא תמיד מתקיימת בפועל. צריך לבחון את התוכנית לעומק מכל הבחינות, ותוך כדי הביצוע שלה, ולא לצאת בהצהרות מפוצצות לפני שהיא בכלל החלה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/shfela/ -->