"זה נגמר": האם ארגון הפשיעה של משפחת אבוטבול מתרסק?

חיסולו של פרנסואה אבוטבול הנחית מהלומה קשה על משפחת הפשע האימתנית מנתניה. השאלה הגדולה כיצד ישפיע מותו על המשך הפעילות העבריינית של הארגון, שראשיו מרצים עונשי מאסר ממושכים. פרקליטו של הנרצח: "כמו שזה נראה, הארגון של המשפחה נגמר". האומנם?

זיו גולדפישר | 7/8/2011 7:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פרנסואה אבוטבול היה איש שלא ידע פחד מימיו. הוא לא פחד מהשוטרים, הוא לא פחד מהשופטים בבית המשפט והוא לא פחד מיריביו בעולם התחתון. לפני שבועיים וחצי הוא זומן למשרדי היחב"ל והוזהר כי יש כוונה לחסלו.
פרנסואה אבוטבול בבית המשפט
פרנסואה אבוטבול בבית המשפט צילום ארכיון: חן גלילי


אבוטבול גיחך. על הכוונה לחסלו הוא שמע לא אחת בשנים האחרונות. לכן אזהרת השוטרים נכנסה באוזנו האחת ויצאה מאוזנו האחרת. מי מסוגל לרצוח אותי, תהה ודאי אבוטבול, שנחשב בכיר במשפחת הפשע המפורסמת מנתניה.

בלילה שבין שבת לראשון שעבר השיגו אותו כדורי המתנקשים. קשה לומר שחיסולו הפתיע מישהו. ככה זה כשבמשך שנים הוא חי על חרבו, הסתכסך עם יריביו בעולם הפשע וסומן כמטרה באיקס שחור. "הוא ידע שהוא יעד לחיסול וניסה להגן על עצמו", אומר פרקליטו מירון רוזנטל.

חיסולו של אבוטבול הנחית מהלומה קשה על משפחת הפשע האימתנית מנתניה. קשה להעריך כיצד ישפיע מותו של פרנסואה על המשך הפעילות העבריינית של המשפחה, אך ברור שמעמדה וכוחה בעולם התחתון אינם כתמול שלשום. בפרט כאשר שלושה מבני המשפחה נמצאים מאחורי סורג ובריח: אסי, פרנסואה ("הג'ינג'י") ואביב אבוטבול.

מעמד המשפחה הידרדר

בראשית השנה שוחרר פרנסואה אבוטבול מהכלא אחרי שריצה מאסר של שנתיים בגין תקיפת אשתו. פרנסואה נטל על עצמו את הפיקוד על עסקי המשפחה מאחר שאחיו אסי נשלח ל-18 שנות מאסר. המשימה לא הייתה קלה. פרנסואה נאלץ להתמודד עם מעמדה ההולך ונשחק של משפחתו ועם האיום המתמיד של ריקו שירזי ובני משפחת קראג'ה.

בני משפחת אבוטבול מככבים בכותרות זה שנים רבות והפכו לאימת השוטרים. פליקס אבוטבול, אביו של פרנסואה, נרצח בפראג. צ'רלי, אחיו של פליקס ודודו של פרנסואה, נפגע קשה בניסיון התנקשות. גם בניו של צ'רלי לא טמנו ידם בצלחת.

פרנסואה הג'ינג'י, בן דודו הצעיר של פרנסואה שנרצח, נשלח למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח הנער רענן לוי. אחיו, אביב, מואשם בסחר בחומרי חבלה וסמים. אח נוסף, אדם, הואשם בניסיון סחיטה ונעצר בעבר בחשד שתקף

את אחיה של רעות רובין, עדה התביעה בפרשת רצח הנער רענן לוי.

מי שעוד זכה לככב במדור הפלילים הוא לוסיאן אבוטבול, אחיהם של צ'רלי ופליקס, שנעצר בחשד שניסה לרצוח את גרושתו כוכבה, ואת בנו הנקרא אף הוא צ'רלי. לוסיאן, שנותר בצל ולא היה מעורב בעסקי המשפחה, הוזכר בפסק הדין שהרשיע את אחיינו אסי.

לוסיאן, כך עולה, השתתף בבוררות שבה נדרש אחד המתלוננים נגד אסי לשלם אלפי יורו. גם בניו של לוסיאן - צ'רלי, דניאל ומארק, צמחו לתוך עולם הפשע. מארק היה יעד לחיסול של משפחת זוארץ, ואילו אחיו דניאל וצ'רלי נעצרו בחשד לייצור סמים מסוכנים ושימוש בהם. נתי אוחיון, גיסו של פרנסואה, נרצח חודש לאחר שנישא לשירלי אבוטבול. ושי עמרם ולילי דבש, חברים בארגון הפשיעה של אבוטבול, ניצלו מניסיון התנקשות במסגרת מלחמת הכנופיות.

ובמלחמה, כמו במלחמה, גם כאן יש קואליציות ושיתופי פעולה. שותפו של שירזי - ומכאן יריבו של אבוטבול - הוא שלום דומרני, יעד מספר אחת של המשטרה בדרום. אבוטבול, מצדו, יצר ברית עם משפחת הפשע ג'רושי. משפחת פשע ערבית נוספת שנכנסה לתמונה והתייצבה לצד מחנה שירזי היא משפחת קראג'ה.

מסעדת בת האיכר בנתניה.
מסעדת בת האיכר בנתניה. צילום: יוסי אלוני

המאבק התנהל בין המשפחות על שליטה בשוק הפשע בנתניה. בתחילת השנה נעצרו אבוטבול ושותפו זיאד ג'רושי בחשד שתכננו לחסל את שירזי. גם שירזי נעצר יחד עם דומרני בחשד שתכנן לחסל את אבוטבול.

המתיחות בין אבוטבול לשירזי נולדה, בין השאר, על רקע הפיחות במעמד משפחת אבוטבול. זה החל עם הרשעתו של אסי, אחיו של פרנסואה, שהועמד לדין לפני שנתיים בגין ניהול ארגון פשיעה, סחיטה והלבנת הון. אסי, שעמד בראש המשפחה, נשלח כאמור ל-18 שנים לכלא. במקביל להרשעתו של אסי, נשלח גם פרנסואה לכלא באשמה שתקף את אשתו. וכך, כאשר שני האחים שעמדו בראש הארגון נעלמו מהשטח, החלה המשפחה להיקלע לקשיים.

כאשר פרנסואה היה בכלא, הוצתו שלוש המסעדות של רשת "בת האיכר" השייכת למשפחה. המשטרה העלתה הערכות לגבי זהות מבצעי ההצתה, שלפיהן מאחורי ההצתה עומדים היריבים מחמולת קראג'ה או אנשיו של ריקו שירזי, אך עלה גם החשד כי בני משפחת אבוטבול עצמם עומדים מאחורי ההצתה.

במשטרה חשדו כי משפחת אבוטבול נקלעה לקשיים כלכליים - המסעדה באזור התעשייה בנתניה הייתה סגורה בחודש שלפני ההצתה בגלל חוב של חצי מיליון שקלים לחברת החשמל וחובות נוספים לספקים שונים. בגלל החוב נותק זרם החשמל למסעדה ובעליה נאלצו להשליך לפח כמויות גדולות של בשר שנרקב. במשטרה העריכו כי למרות שהמסעדה אינה מבוטחת, בני המשפחה עשויים להכריז על פשיטת רגל, וכך אולי לנסות לחמוק מהנושים.

רשת המסעדות של משפחת אבוטבול נחשבה מאז ומתמיד לאחד העסקים המשגשגים של המשפחה, ולזירת מאבק בינה לבין המשטרה ובינה לבין ארגוני פשיעה יריבים. לפני כשלוש שנים הוציאה המשטרה צו סגירה לרשת במסגרת מלחמתה בארגוני הפשיעה.

לאחר שהצו בוטל, החליטה המשטרה להראות לפרנסואה מי בעל הבית והציבה שוטרים ליד המסעדות כדי להרחיק את הסועדים. באותה תקופה התעמת פרנסואה עם ראש העירייה מרים פיירברג והאשים אותה, מול מצלמות הטלוויזיה, בכך שהיא תוקעת סכין בגבו. לפני שנתיים הושלך רימון יד לעבר אחת המסעדות, ובנס איש לא נפגע. כל זה היה רק תקציר האירועים. מתחת לפני השטח המשיכו הצדדים לשגר איומים הדדיים מפורשים.

האם המאבטח היה משת"פ?

לפני שבועיים ערכו פרנסואה וריקו שירזי סולחה מתוקשרת. בתום הפגישה הם מיהרו להרעיף מילות פרגון הדדיות. "ריקו הוא כמו אח שלי", הכריז פרנסואה. לא ברור עד כמה, אם בכלל, מפגש הפיוס הזה היה כן ואמיתי. לא מן הנמנע כי השניים ביקשו "להרדים" זה את זה. בעולם הפשע הפתגם "כבדהו וחדשהו" מקבל משמעות חזקה בהרבה.

שירזי ודומרני בבית המשפט
שירזי ודומרני בבית המשפט  צילום: אריק סולטן

כך או כך, בלילה שבין שבת לראשון חוסל פרנסואה אבוטבול בעת שעמד בתחנת דלק בחבצלת השרון. מאבטחו האישי יצא לחנות סמוכה, ופרנסואה, שישב ליד ההגה, נורה למוות מנשק אוטומטי על ידי רוכב אופנוע.

"מהיום שאני מכיר את פרנסואה אני יודע שהוא יעד לחיסול", אומר השבוע פרקליטו מירון רוזנטל. "אני יודע שגם פרנסואה ידע שהוא יעד לחיסול. הוא תמיד דיבר על זה, ולכן היו לו מאבטחים. זה היה צפוי".

מה הוא עשה כדי לתגבר את ביטחונו?
"הוא השתדל לשמור על פרופיל נמוך, העסיק מאבטחים, החליף מכוניות. מה שכל האנשים במעמדו עושים. אלה אנשים שנמצאים בפחד מתמיד מאירוע כזה או אחר".

האם הוא פחד להירצח?
"אני לא יודע אם פחד, אבל הוא בהחלט ידע שהוא יעד לחיסול".

ובסופו של דבר זה אכן קרה.
"יש פה משהו לא מובן. יכול להיות שעשו לו תרגיל. בדיוק המאבטח יצא מהרכב ואז הוא חוסל. הוא נהג, וזה נדיר שהוא נוהג. היה כאן מחדל אבטחה. אסור שאדם הנמצא תחת אבטחה יישאר לרגע אחד לבד".

מה שאתה רומז בעצם זה שהמאבטח שיתף פעולה עם המתנקש.
"לא יודע. אני מאמין שהמשטרה תבדוק גם את הכיוון הזה".

מי לדעתך רצח את פרנסואה?
"אני לא חושד באף אחד. זה לא התפקיד שלי".

קשה לומר שמישהו, מלבד בני משפחתו, הזיל דמעה על חיסולו.
"פרנסואה היה אדם מיוחד. במהותו הוא היה אדם טוב. הוא עזר לאנשים רבים. לא סתם הגיעו מאות אנשים ללוויה שלו. הם באו ללוות מישהו שחשוב להם, שעזר להם. מצד שני, יש אנשים שיגידו שהוא עשה להם דברים רעים. אבל הוא היה אדם טוב לב ובעל וחוש עסקי מפותח.

רצח פרנסואה אבוטבול
רצח פרנסואה אבוטבול צילום: רענן כהן

"היה לו ראש עסקי. הוא ידע איך לנהל משא ומתן. היו לו מסעדות משגשגות. בעסק צריך לדעת לנהל משא ומתן עם ספקים ועובדים. אנשים עמדו בתור כדי לאכול שם".

מה יהיה כעת עם הארגון של אבוטבול?
"כמו שזה נראה, זה נגמר".

אדם נוסף שליווה את המשפחה אומר: "מי שחי את החיים בעולם הזה, זה חלק מהסיכונים שלו. אפשר רק לשאול את הקדוש ברוך הוא למה פרנסואה לא שמר על עצמו".

מטבע הדברים, מי שהוזכר כחשוד העיקרי בחיסולו של אבוטבול הוא ריקו שירזי. בתגובה לתקשורת הכחיש שירזי כל קשר למעורבותו ברצח. "אין לי שום קשר לזה ואני לא יודע למה מזכירים את השם שלי". פרקליטו של שירזי, משה שרמן, המייצג גם את דומרני, הדגיש: "אנחנו לא מגיבים לדברים שלא קשורים אלינו".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/local/hasharon/ -->