לוקח את העצב בקלילות: תזכרו את השם מאור אדרי

מאור אדרי, זמר צעיר מרמלה, פרץ לתודעה עם שיר הנשמה "לב קבור", ומאז הפך להיסטריה. אתמול (א') הכריז עליו השדרן אליקו כ"דבר הבא בז'אנר המזרחי". כעת הוא מספר איך עושים שירים שקטים במגה בארים, על סיפור גניבת הלחן של אייל גולן, שהיה או לא היה, ועל עבודתו כמוכר גלידה

ריקי בן בסט | 7/11/2011 17:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במשך שלושה חודשים עקב אליקו, שדרן "רדיו לב המדינה", אחרי זמר אנונימי מהז'אנר המזרחי. אליקו, שנחשב לגורו ומגלה זמרים בז'אנר הזה, שידר במשך ימים רבים קדימונים בהם הבטיח שהוא הולך לחשוף "את הדבר הבא בז'אנר המזרחי".
 
מאור אדרי
מאור אדרי צילום: יח"צ

באחד הבקרים לפני כשבוע קיבל מאור אדרי, זמר צעיר מרמלה, שיחת טלפון מפתיעה מאליקו. השדרן הידוע שאל את אדרי ההמום אם האמין שהוא הדמות העומדת מאחורי הזמר האנונימי שעומד להיחשף ולהתפרסם בקרוב, ושאחריו עקב אליקו לאחרונה. השיחה המרגשת שודרה לאורך כל השבוע ברדיו.

החשיפה הגדולה של אדרי הגיעה אתמול (א'). ארבע שעות, לא פחות, הקדיש אליקו ברדיו לחשיפתו של "הדבר הבא", הלא הוא אדרי. אליקו שמר על שמו של אדרי עד אחרי שהשמיע את השיר "לב קבור", שבזכותו השדרן התוודע לכישרון העולה.

וכך, במשך ארבע שעות גדושות ריגושים והפתעות, הרעיף אליקו על אדרי הטבות שונות שיעזרו לו לקדם את הקריירה שלו. כך למשל, "רדיו לב המדינה" ישדר את שירו של אדרי מידי שעה עגולה במשך שבוע ימים. אם לא די בכך, אדרי יופיע בערב ים תיכוני באילת, בהנחיית אליקו, שבו ייקחו חלק גם עומר אדם, דודו אהרון וליאור נרקיס.

במהלך השידור גדוש ההפתעות הגיעו לאולפן מעריצים של אדרי וכן בני משפחתו. החאפלה הרדיופונית שודרה בשידור חי. אחרי דודו אהרון, קובי פרץ ואחרים, אולי אליקו הימר הפעם שוב על קלף עולה ומנצח בזמר הים-תיכוני.
שירים באים מהשטח

לאחרונה הוציא אדרי, רק בן 23, את "את עוד אוהבת" - סינגל רביעי מתוך אלבום בכורה שעומד לצאת בקרוב. אדרי שפרץ לתודעה עם "לב קבור" שחרך את היוטיוב עם יותר ממיליון צפיות - המשיך לאחר מכן עם "את שלי","היא עוד תשוב", "רוחות רעות" ו"הגבר שכבש".
 


אדרי, זמר מוזיקת נשמה שמזכיר את זמרי הדיכאון של פעם, למרות גילו הצעיר, זכה לאחרונה להשתתף בתוכנית "נוסטלגיה" של ירון אילן, שסיפר מצידו כי גילה את הזמר הצעיר דרך המועדונים. "הייתי בהלם ממנו", סיפר אילן. "גם מהכבוד שהוא מקבל מהקהל, שאוהב כשהוא שר דיכאון סטייל עופר (לוי, רב"ב) או קובי (פרץ, רב"ב)) של פעם.


"פעם היו נולדים ככה שירים, כמו 'שיר הנשיקה' של מושיק עפיה שצמח מועדונים. פתאום, כמו פעם, יש זמרים שעולים ממועדונים ושירים באים מהשטח ומכתיבים את הרדיו".

מאור, אתה ידוע כתור מישהו שגדל על "מוזיקת העופר לוי". אתה חושב שהסגנון הזה הוא מה שנתן לך קרש קפיצה?
"גדלתי על המוזיקה הזו, וזה הסגנון שחשף אותי לקהל ברמה שהפתיעה גם אותי. זאת מוסיקה אמיתית שיוצאת מהלב, ומספרת על דברים שכולנו עוברים ביום יום" .

המעריצים שלך מפחדים שתתמסחר כמו קובי פרץ, ליאור נרקיס ומושיק עפיה. אתה יכול להרגיע אותם?
"אין פה קטע של להתמסחר. פה חשוב להבין, שצריך לשלב בין הרצון של התקשורת ובין הרצון של הקהל. לעשות למשל שירי נשמה עם טקסט אמיתי כמו שהקהל אוהב, אבל עם עיבודים מוסיקליים יותר קלילים, ולא ללכת רק לכיוון הטורקי. בשורה התחתונה - המעריצים שלי יכולים להיות רגועים, מכיוון שאני נשאר תמיד באותו מקום, עם אותה מוסיקה. זה בסך הכל מה שאני אוהב לעשות, ולא אשיר שירים שאני לא אוהב".

הרבה אנשים בתעשייה טוענים שהשנה הנוכחית תהיה שלך. אתה מרגיש שזו השנה? אתה בלחץ?
"אני לא אוהב להעיד על עצמי, אבל בהחלט יש משהו מורגש באוויר. אם זה שהמועדונים מלאים בקהל שבא לראות אותי בהופעות שלי, ואם זה סתם ללכת ברחוב ואנשים מזהים אותי הרבה יותר מפעם.
אני בן אדם מאמין, שהולך בדרך טובה יחד עם המנהלים שלי, כך שהתשובה לשאלה הזאת כתובה רק למעלה. אני מקווה שהיא חיובית".

של מי הלחן?

על אף גילו הצעיר, אדרי כבר הספיק לככב במיני שערוריה שנקשרה בשמו. שערוריה סטייל ג'ולייטה-שרית חדד, עם השיר "do you love me". השיר שעמד בלב הסיפור היה "לב קבור", שמעריציו של אדרי הפיצו שמועה כי לא פחות מאייל גולן גנב לו את השיר.
 

האזינו ללהיט "לב קבור"

"זאת שמועה שהופצה בפייסבוק, ולא אני הפצתי אותה", מדגיש אדרי. "הלחן לשיר הוא טורקי, ומותר לאייל לעשות בו שימוש. הרי אני השתמשתי  בלחן בדיוק כמוהו. אייל השתמש בלחן אחריי, וזה כבוד גדול בשבילי שזמר כמו אייל, שגדלתי על השירים שלו, ישתמש בלחן שגם אני השתמשתי בו".
 
מה בעצם הייחוד שלך, ששונה מאומנים מאחרים?
"אני חושב שהאומץ לבוא ולשיר שירי נשמה, במגה בארים של כמעט 1,200 איש - היה זה שנתן את ההצלחה. פעם אם היית רוצה לשמוע הופעות חיות של מוסיקת נשמה - היית צריכה ללכת למועדונים אחרים שמיועדים אך ורק למוסיקה הזו, עם חמישה-שישה אומנים בערב, ועם קהל יותר מבוגר.

"כשהופעתי בפעם הראשונה במועדון 'ארנה' בתל אביב, עם קהל של אלף איש, ביקשו ממני היחצ"נים לשיר רק שמח ולא שירים שקטים. לא הקשבתי להם, מכיוון שרציתי לנסות משהו אחר. פתחתי עם 'לב קבור', ובאותו רגע, כששמעתי קהל של אלף איש צורחים את השיר הזה בקולי קולות - הבנתי שיש פה משהו מיוחד".

בהתחלה המועדונים נרתעו ממך, ופחדו שאתה מביא אוכלוסייה שהיא קשה, בעייתית ודיכאונית. איך דילגתם מעל המכשול הזה?

מאור אדרי
מאור אדרי צילום: יחצ

"לכל בעל מועדון יש את הפחדים שיהיו מריבות ובלגנים במועדון שלו, אבל הם ראו את אהבת הקהל שיש, ואת האנשים שבאים אחריי לכל הופעה – אז נרגעו. המוסיקה שלי פונה לכולם, ולא לקהל יעד מסוים, כך שגם מי שלא אהב - למד לאהוב. זה מה שנתן להם אור ירוק".

אתה הולך על הז'אנר של שירי הדיכאון, שלא הצליח בשנים האחרונות. למה אתה חושב שיש לו מקום מחדש?
"תמיד היה לו  מקום, ותמיד יישאר לו. בעבר עשו את זה בצורה מוגזמת מדי של בכי, ולדעתי צריך לדעת לעשות את המוסיקה הזאת, לדעת איך להגיש שיר. תראי את עופר לוי, את איציק קלה - הם גם עושים מוסיקת נשמה, ובגלל שהם יודעים איך להגיש את השיר בצורה הטובה ביותר - זה מצליח להם. העיבודים השתנו, זה לא מה שהיה פעם. היום הכל נשמע יותר קליל, ולדעתי יותר יפה".

אדרי הגיע למוזיקה דרך חבר ילדות שהקים אולפן הקלטות, אך לפני שהיה שגור בפי כל, עבד אדרי בעבודות מזדמנות. אחת מהן הייתה כמוכר גלידה. "יום אחד עמדתי עם האוטו במושב באזור שלי, ומכרתי גלידות. פתאום באו כמה בחורים, והתחילו לשיר לי 'אל תבואי, אל תגידי אני מאוהבת' (הפזמון של "לב קבור", רב"ב). ככה, בלי תקשורת, סתם ככה בתוך אוטו גלידה זיהו אותי. זה משהו שריגש אותי מאוד, והראה לי שמכל מקום אפשר להגיע למעלה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים