חשש בנתניה: מפעל שנפ יקבל היתר לזהם

לידיעת תושבי נתניה: המשרד להגנת הסביבה שוקל להעניק היתר מיוחד למפעל המצברים שנפ לפלוט לאוויר חומרים מזהמים, בהם עופרת הנחשבת למתכת רעילה. בעבר היה המפעל מעורב בפגיעה בסביבה, לאחר שגרם לזיהום קרקע באתר אחסון בחיפה. המשרד להגנת הסביבה: "המפעל עומד בקריטריונים". מנכ"ל החברה: "אין סכנה בריאותית"

זיו גולדפישר | 13/11/2011 11:04 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ההודעה הקצרה שפורסמה בשבוע שעבר בעיתונות הייתה לקונית. המשרד להגנת הסביבה, כך נכתב בהודעה, שוקל להעניק היתר פליטה לכמה מפעלים, בהם מפעל שנפ, הנמצא באזור התעשייה בנתניה. למרות הביטוי המוזר מעט, מדובר בהליך בעל משמעות סביבתית מרחיקת לכת.
מפעל שנפ בנתניה
מפעל שנפ בנתניה צילום: אסף פרידמן


היתר פליטה הוא רישיון שהמדינה מעניקה למפעלים לפלוט חומרים מזהמים לאוויר, שמקורם בתהליך הייצור.

מפעל שנפ, העוסק בייצור מצברים לרכב, משתמש במהלך הייצור בעופרת, הנחשבת למתכת רעילה ומסוכנת. ההיתר מאפשר לה לפלוט לחלל האוויר עופרת בכמויות קטנות, לצד חומרים מזהמים נוספים, כגון תחמוצות חנקן ותחמוצות גופרית.

בעבר הייתה החברה מעורבת בזיהום סביבתי שמקורו במתכות הכבדות שהיא משתמשת בהן במהלך עבודתה. אז התגלה כי זיהמה את הקרקע במפעל שלה במפרץ חיפה בעופרת, כספית וגופרית.

עם זאת, במשרד להגנת הסביבה מבהירים כי אין כל סכנה מהזיהום שנפלט מארובות המפעל בנתניה, ומנכ"ל החברה מדגיש: "אנחנו עומדים בכל התקנים".

הסכנה: נזק למוח ומוות

מפעל שנפ, שנוסד לפני 60 שנה, הוא מפעל המצברים הגדול ביותר בארץ. רובנו יודעים שהמצבר מסייע להתנעת הרכב, רק מעטים יודעים כי מדובר במכל הכולל כמה מהחומרים המסוכנים ביותר: חומצה גופרתית ועופרת.

באופן טבעי, המפעלים המייצרים את המצברים משתמשים בחומרים אלה, ופולטים אותם לאוויר.
העופרת, אותה מתכת שמשמשת לייצור סביבונים, היא חומר מסוכן הנפלט לאוויר במהלך ייצור המצברים. העופרת עלולה להצטבר בגוף, ולגרום נזקים למערכת העצבים ולמוח, לצד נזקים נוספים. העופרת רעילה באופן מצטבר, גורמת לסרטן ולמומים מולדים.

גם רמות נמוכות ביותר של חשיפה לעופרת יכולות לפגוע באיכות החיים של בני אדם. ברמת בינונית של חשיפה לעופרת נוצרים תסמינים שונים הדומים לאלה של הזדקנות. ברמות

גבוהות של הרעלת עופרת יש סכנת מוות מוחשית. מסיבה זו, השימוש בעופרת הולך ומצטמצם. אם בעבר עופרת הייתה מרכיב בדלק, כיום הבנזין הנמכר הוא נטול עופרת.

למרות רעילותה, יש לעופרת שימושים תעשייתיים רבים. ייצור מצברים הוא אחד מהם. לוחות העופרת, הטבולים בתוך החומצה, מעבירים זרם חשמלי המאפשר את התנעת הרכב. במפעל שנפ מודעים לסכנות הללו. בדוח התקופתי של החברה, שפורסם בשנת 2010, הוקדש פרק שלם לסיכונים הסביבתיים שעמם מתמודד המפעל.

"נוכח עיסוקה של החברה בחומרים מסוכנים, כמו עופרת וחומצה גופרתית, כפופה הפעילות השוטפת של החברה לפיקוח הרשויות המקומיות והמשרד להגנת הסביבה בקשר למניעת זיהום הסביבה. להערכת הנהלת החברה, החברה עומדת בדרישות גופים אלה".

לא תמיד החברה עמדה בסטנדרטים הסביבתיים שקבע המשרד להגנת הסביבה. בשנת 2003 גרם אתר אחסון של החברה בצומת וולקן בחיפה לזיהום הקרקע.

מדובר באתר המיועד לאחסון מצברים, שזיהם את הקרקע בעופרת, כספית, גופרית וחומרים פחמימניים. המשרד להגנת הסביבה קבע כי הקרקע המזוהמת היא פסולת מסוכנת, ויש לטפל בה. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אף רשמה הערת אזהרה בטאבו שהקרקע במקום מזוהמת ודורשת טיפול.

בשנת 2008 נחקק "חוק האוויר הנקי" המחייב מפעלים הפולטים חומרים מזהמים להצטייד בהיתר מיוחד מטעם המשרד להגנת הסביבה. עופרת היא אחד החומרים המזהמים הנכללים בחוק, ולכן מפעלים המטפלים בה מחויבים להוציא היתר פליטה. הנהלת החברה פנתה למשרד וביקשה לקבל היתר. מטיוטת ההיתר עולה כי במפעל יש 12 ארובות, שמונה מהן פולטות לאוויר עופרת.

ההיתר מתיר לכל ארובה לפלוט עד חצי מ"ג עופרת וחומרים מסוכנים אחרים, כמו תחמוצות חנקן בשיעור של עד 200 מ"ג, תחמוצות גופרית בשיעור של עד 35 מ"ג וחד תחמוצת הפחמן (CO), שהוא גז רעיל.

ממדידות שנעשו במפעל עולה כי הוא עומד בתקנים. בחישוב שנתי המפעל פולט 23 ק"ג עופרת בשנה מהארובה של המחלקה העוסקת ביציקת לוחות העופרת. מארובות נוספות נפלטות כמויות קטנות יותר של עופרת, בסדר גודל של קילוגרמים אחדים בשנה.

עומדים בתקני הסביבה

בשבוע שעבר פרסמה איריס שמר, ראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה, הודעה כי היא שוקלת להעניק למפעל שנפ את היתר הפליטה. נוסף לשנפ, יזכו בהיתר עוד כמה מפעלים ברחבי הארץ.

על פי ההיתר, המפעל יחויב להקים מתקנים לטיפול בגזים הנפלטים במהלך הייצור. כמו כן, החברה תהיה חייבת לנקוט את כל האמצעים כדי לצמצם ולמנוע פליטת מזהמים העלולים לגרום למפגעי ריח.
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר:

זיהום אוויר
זיהום אוויר צילום: איי-אף-פי

"בטיוטת ההיתר צוינו המזהמים וערכי הפליטה המותרים, בהתבסס על התקינה האירופית ועל יישום הטכניקה המיטבית הזמינה. בנוגע לסכנה בריאותית, הפליטות נבחנות במודל פיזור מזהמים כדי לוודא שתהיה עמידה בתקני הסביבה, כפי שמגדיר חוק האוויר הנקי".

מעיריית נתניה נמסר: "חוק אוויר נקי, שהתקבל בכנסת ב-2008, מחייב את השר להגנת הסביבה לקבוע ערכי איכות אוויר וערכי סביבה. על פי חוק זה פעל המשרד להגנת הסביבה בתיאום אגף איכות הסביבה בעיריית נתניה, וחייב את מפעל שנפ להגיש בקשה להיתרי פליטה.

"בקשה זו מלווה בעריכת מדידות זיהום אוויר ממקורות פליטה שונים במפעל. תוצאות מדידות הפליטה מצביעות כי מפעל שנפ עמד בתקני הפליטה. לאור זאת, המשרד להגנת הסביבה אישר למפעל שנפ היתר פליטה".

מנכ"ל שנפ, אורי רוזנשיין, מסר בתגובה: "אין סכנה לציבור מהמפעל. אנחנו עומדים בכל הדרישות. אין קשר בין מה שקרה בחיפה למפעל בנתניה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים