"שכחתי מה זה לצחוק": סרגיי צריוק חושף את הצלקות

סרגיי צריוק היה אלוף הארץ בהיאבקות בשמונה השנים האחרונות. אבל בלילה ארור אחד בקיץ האחרון הוא נעצר כשבילה עם חבר, ובזמן שישן עציר בכלא ניצן שפך עליו שמן רותח ושלח אותו לחודשים ארוכים בבית החולים במקום להתאמן לאולימפיאדה. כיום הוא מטפס על הקירות בביתו שברחובות, כשהכוויות על גופו והאבל על אובדן הקריירה המבטיחה מונעים ממנו לישון. על הכוונת: תביעה נגד שב"ס

אביטל ליברמן | 13/12/2011 14:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הסלון המרוהט בדלות ריק מאנשים, סרגיי מתיישב, או ליתר דיוק, צונח, על הספה הכחולה. הוא מכונס בתוך עצמו, לחייו שקועות לאחר שהפסיד 12 ק"ג ממשקלו מאז "המקרה". מי שיביט בו כיום ובתמונות לפני חצי שנה, עלול לחשוב שמדובר בשני אנשים שונים.

"בזמן הזה", הוא אומר בשקט, לאחר שתיקה ארוכה, "יכולתי להתחרות באליפות אירופה ואליפות עולם כדי לקבוע קריטריון לאולימפיאדת לונדון והיה לי סיכוי טוב להגיע לשם. שום דבר לא יחזיר את הזמן אחורה".
 
סרגיי צריוק, השבוע
סרגיי צריוק, השבוע צילום: אביטל ליברמן

הסיפור של סרגיי צריוק בן ה-21 מצמרר. הוא היה אלוף הארץ בהיאבקות בשמונה השנים האחרונות, ייצג את ישראל באליפויות בינלאומיות לנוער, זכה בתארים וחלם לייצג את המדינה באולימפיאדה. המשפחה עלתה מאוקראינה לפני כ-15 שנים ומאז הם גרים ברחובות. כל ארבעת הבנים במשפחת צריוק עוסקים בהיאבקות: אחיו הבכור ולדימיר, סרגיי ושני אחיו התאומים הצעירים ממנו בשלוש שנים, אנדריי ואילייה.

בחודש יולי השנה יצא צריוק עם חבר לבלות במועדון האומן 17 בתל אביב, שניהם נעצרו בחשד לשוד קטינים וכך מצא את עצמו צריוק מעביר את הלילה בבית המעצר ניצן שבמתחם כלא איילון ברמלה. הוא שהה בתא המעצר עם כמה עצירים, שאחד מהם, שהוגדר כעציר בסיכון גבוה, הציק, כך טוען צריוק, ל"בחור החדש" בתא.

צריוק, שזו לו הפעם הראשונה בתא מעצר, טוען כי דיווח על כך לסוהרים וביקש שיעבירו אותו לתא אחר, כי "אחרת זה ייגמר רע". אבל אף אחד לא התייחס לבחור הצנום. באותו לילה, אחרי שצריוק הלך לישון, שפך עליו אותו עציר קומקום עם מים רותחים, שמן רותח וחומרים נוספים, וגרם לכוויות חמורות בגופו של צריוק, שזעק מכאבים.

צריוק פונה לבית החולים והוגדר במצב קריטי עם סכנת חיים ממשית. חלום האולימפיאדה שנגדע באותו רגע אכזרי הוחלף ברצונם של אהוביו שרק יישאר בחיים. חודשיים הוא טופל בבית החולים, מתוכם במשך כשלושה שבועות היה מחוסר הכרה, מורדם ומונשם. אחרי שהתעורר עבר צריוק סדרת טיפולים אינטנסיביים באמבטיות מיוחדות בבית החולים תל השומר, בניסיון למזער את נזקי הכוויות. לאחרונה חזר לבית הוריו שברחובות.
"כמו איזה זקן"

צריוק אמנם נשאר בחיים, אך גופו ונפשו צולקו ללא היכר. קודם לאירוע הוא שירת בצה"ל כספורטאי מצטיין, לפני כמה ימים שוחרר מהצבא. "לא טוב לי עם זה, רציתי לסיים את הצבא כמו כולם", הוא עדיין לא משלים עם הגזירה. אם זה לא מספיק, בשבוע שעבר התקשרו אליו מצה"ל ואמרו לו שהוא לא זכאי לקבל את מענק השחרור.
 

אמבולנס בבית המעצר ניצן
אמבולנס בבית המעצר ניצן צילום: יוסי אלוני

אתה יודע מי עשה לך את זה?
"אני זוכר הכל, אסיר אחד בשם דוד. אני יודע מי עשה, איך עשה ומה עשה. אני לא יודע איך אותם דברים, קומקום ושמן, היו בחדר בשעה כזאת".

אתה מצליח להירדם בלילה?
"אני כמעט ולא מצליח לישון. אני לא נרדם וחושב על דברים כמו מה יהיה, איך אעזור למשפחה שלי להביא כסף הביתה. אי אפשר לא לחשוב על מה שהיה, זה בא אליך מעצמו, רק בארבע בבוקר אני נרדם".

איך מצבך הפיזי?
"אני לא יכול להרים את היד עד הסוף ואני לא יכול להרים דברים כבדים, זה קשה". הוא משחרר אנחה שאומרת הכל. "לשגרה ולאימונים אני לא אוכל לחזור. קשה לי מאוד מנטאלית, אני כמעט לא ישן, כל הזמן יש לי מחשבות על מה יהיה בהמשך, איך החיים יסתדרו, איך עכשיו אתמודד עם הכל. הרבה אנשים אומרים לי 'תהיה אופטימי', אבל יש דבר אחד להגיד ודבר אחד לעשות, קשה לי להיות אופטימי אחרי מה שקרה לי".

מה אתה עושה במשך היום?
"אני שוכב ומסתכל על הטלוויזיה כמו איזה זקן, קראתי כמה ספרים. אני רגיל לפעילות פיזית ועכשיו אני בכלל לא יכול לעשות כלום, אפילו לא לעזור להורים שלי לסחוב את השקיות של הקניות".

ניסית קצת להתאמן?
"אני מנסה לפעמים בבית לעשות שכיבות סמיכה, אני עושה שתיים ונופל על הרצפה. זה כואב מאוד. שלושת האחים מתאמנים, כיף לי לראות אותם וגם אני רוצה להצטרף, אבל אני לא יכול. ברגע אחד החיים שלי השתנו, ולא לטובה. לפני זה עבדתי והבאתי קצת הכנסה לבית, כמו שאת רואה המצב שלנו לא משהו, עכשיו אפילו לעבוד אני לא יכול. מי ייקח אותי וישלם לי על דברים שאני לא יכול לעשות פיזית?".

על מה אתה חושב בשעות הערות הרבות שלך?
"על התסכול שבלראות את ההורים עובדים קשה ואני לא יכול לעזור. הם יוצאים כשעוד חושך בבוקר וחוזרים בערב כשחושך, ואני שוכב כל הזמן בבית. זה אמור להיות ההיפך, לא? אני חושב על הרבה מאוד דברים כמו מתי אוכל להתחיל לעבוד, אני אפילו לא חושב על להתאמן. הרופאים אומרים שיש לי עוד סדרה ארוכה של ניתוחים פלסטיים. הכל השתבש, אני לא יודע מה יהיה הלאה".

אחיו הבכור ולדימיר, מתאבק מוכשר בזכות
עצמו, ייצא בקרוב לאליפות אירופה במהלכה ינסה להשיג את הקריטריון לאולימפיאדה. על מצבו של אחיו הוא אומר: "הוא לא אותו סרגיי שלפני הפציעה, היה תמיד כיף בבית ובאימונים, היינו יוצאים ביחד ביום שישי לסרט, תמיד היה לנו מה לעשות ועכשיו אני מרגיש נורא לראות אותו ככה, הוא מתבודד הרבה ונמצא בעיקר עם החברה שלו. אני רוצה שהוא יגיד דברים טובים, אבל זה לא קורה ואני יכול להבין אותו כרגע".

"שיקבל עונש חמור"

צריוק מתקשה להתאושש מהפציעה, לא רק הפיזית הנראית לעין, אלא גם זו הנפשית. הראיון מלווה בשתיקות רבות, הוא משחק עם אצבעות ידיו, בוהה בנקודה מסוימת ומדבר במשפטים קצרים ולאים. לא צריך להיות איש מקצוע על מנת להבחין שהוא מצוי בדיכאון ומתקשה להרים את עצמו. בינתיים אין בו שמץ של אופטימיות. מאז חזר לביתו הוא נמצא בטיפול פסיכולוגי, גם הוריו קיבלו עזרה מקצועית.

סרגיי צריוק בביתו
סרגיי צריוק בביתו צילום: אביטל ליברמן

"בחודשיים האחרונים אני עובר טיפול ולוקח כדורי הרגעה בגלל שאני נמצא בלחץ ובדיכאון", הוא מודה. "הטיפול הפסיכולוגי עוזר כי אני מדבר על כל מה שאני חושב".

מה הכי מציק לך?
"שעל כלום נכנסתי לכלא. יכולתי לייצג את המדינה ולהראות מה אני יכול לעשות ולשמח את המשפחה שלי. אני מדבר ממש מעט עם האחים שלי, לפני זה היינו כל היום ביחד. השתניתי מקצה לקצה. נהייתי יותר שקט, פחות דברן ושכחתי מה זה לצחוק".

היית במצב קריטי, אבל עכשיו אתה מתפקד. אולי תוכל בעתיד להיות מאמן?
"בגלל שעסקתי בספורט אני משתקם מהר יחסית, גם הרופאים אומרים שאם לא הייתי במצב פיזי מעולה, אולי זה היה נגמר קצת אחרת. אבל להמשיך כספורטאי אני לא אוכל ובארץ מאמן מרוויח פחות ממנקה, אני אעדיף להיות מנקה מאשר מאמן ספורט. נכון שמאמן זה הרבה יותר טוב כי אתה מלמד ילדים שמתחילים מאפס, אבל זה לא מספיק כדי לחיות בארץ. מקריירה של מאמן היאבקות לא תגיע כל כך רחוק".

איך ולמה הגעת לתא המעצר?
"הגעתי לתא המעצר בגלל שחבר שלי, שיצאתי איתו למועדון, גנב טלפון. לא ידעתי שיש לו משהו בכיס, מסתבר שהוא לקח משהו ממישהו, אני לא ידעתי מזה ועצרו אותנו, אותי לקחו כשותף לכל הדברים שהוא עשה".

ספר על מה שהוביל לאותו מקרה בתא המעצר.
"בבוקר אותו עציר רצה ממני את המזרון, לא הבאתי לו. הוא כל הזמן רצה לקחת ממני דברים. אמרתי לשב"ס שאני רוצה לעבור תא, כי אני חושב שיהיה משהו בלילה או בעוד כמה ימים. פניתי לשב"סניק שהיה ואמרתי לו שיעביר אותי תא, הוא נפנף אותי ואמר 'בסדר, בסדר'. אחר כך שאלתי אותו שוב מה הוא עשה עם הבקשה שלי והוא אמר לי 'דבר עם זה וזה', אמרתי שאני לא יכול להגיע אליהם וביקשתי ממנו שידבר איתם בשבילי. בערב הוא עבר שוב כשהתא היה סגור ושאלתי שוב מה עם ההעברה שלי, הוא עשה לי סימן כזה של 'מה אתה רוצה ממני?' ובאותו הלילה זה מה שקרה".

שחזור החוויה גוזל מצריוק אנרגיה רבה. הוא מתנשף, מוציא את האוויר שנשאר, קופץ אגרוף ומכניס את האצבעות לתוך פיו. "אני לא יודע איך הם משאירים בלון גז, קומקום, סירים ומאוורר בתוך התא", הוא ממשיך לאחר שנרגע מעט. "בתוך תא שאין בו שומרים ומצלמות אפשר לעשות דברים נוראיים כמו שעשו לי. יש בלון גז שמישהו יכול להפעיל אותו והתא יעלה לשמיים, יש שם הרבה אסירים שחולמים לעשות דברים כאלה. עם חוט אחד של מאוורר אפשר לחנוק תא שלם. אף פעם לא הייתי קרוב לדברים האלה. לחזור אחורה כבר אי אפשר. ואני, לקחת חיים של מישהו אחר, כמה שתעצבנו אותי, לא יכול".

איך טיפלו בך בזמן שזה קרה?
"כל זה קרה בשלוש בלילה, הייתי בהכרה מלאה. רק בשעה שבע בבוקר הגעתי לבית החולים. לקח לשב"ס בערך רבע שעה להגיע אליי לתא ועמד שב"סניק שהיה במשמרת ושמע את הכל. עד שהם הגיעו ועד שהם לקחו אותי, ובמצב הזה עוד התחילו לחקור אותי ולשאול שאלות, איך אני יכול להגיב ככה? אני זוכר שצעקתי להם 'תזמינו כבר אמבולנס', לא יכולתי לדבר בגלל כל החומר שהוא שפך עליי.

"חודשיים הייתי בבית חולים, בהתחלה במצב קריטי, אחר כך הם ראו שאני מבריא מהר יחסית ואחרי חודש עברתי למחלקת כוויות. עשו לי כל יום אמבטיות, זה היה בלתי נסבל וכל כך כאב. גם היום, אם אני מתקלח עם מים מעט חמים, זה כואב לי. אפילו בקור הזה אני מתקלח במים קרים".

מה היית רוצה שיקרה?
"שאותו עציר יקבל עונש חמור על מה שהוא עשה לי, אפילו לו אני לא מאחל את מה שאני עובר".

ניפגש בבית המשפט

 כלא ניצן
כלא ניצן נאור רהב
עורכי דינו של צריוק, רן חודוס ופליקס גורודצקי, מתכוונים להגיש בימים הקרובים תביעה נגד שירות בתי הסוהר. "כל פיצוי כספי לא יחזיר את הגלגל אחורה ולא יתקן את הנזקים החמורים שנגרמו לסרגיי פיזית ונפשית", מסביר עו"ד חודוס. "חשוב לי להבהיר שלא מדובר פה בניסיון התעשרות, כל סכום לא יסיר את הצלקות החמורות שיש לסרגיי ולא יחזיר אותו למסלול של הישגים ספורטיביים או התקדמות מקצועית, אבל זה יקל עליו".

מה יכלול כתב התביעה?
"תוגש תביעת נזיקין נגד שירות בתי הסוהר בגין התרשלות של רשויות השב"ס בפיקוח על הנעשה בין כותלי בית הסוהר. מעבר לנראה לעין, הנזק הוא גם בבחינת אפשרויות של סרגיי כספורטאי, הוא היה אחת התקוות של הספורט הישראלי והכל נגוז באותו מקרה מזעזע. מדוע אסירים ברמת סיכון שונה שהו באותו תא? מדוע אותו אסיר שנכלא עקב עבירה חמורה היה באותו התא עם סרגיי?

"המחדל מתחיל באותו ויכוח בין סרגיי לאסיר ובאיומים שהושמעו מאותו אסיר. סרגיי דיווח לסוהרים שיכול להתרחש מקרה קיצוני והם נפנפו אותו. עצם העובדה שלאחר כיבוי אורות בתא המעצר יש גישה לקומקום ולדברים מסוכנים אחרים ואין שום פיקוח על כך מצד השב"ס. מדובר בעצירים ובאנשים שמועדים לפורענות, זאת לא קייטנה, איפה הפיקוח והאחריות של רשויות השב"ס למנוע את אותם מקרים?".

משב"ס נמסר בתגובה: "נשוא הכתבה נעצר בחשד לשוד והושם בבית מעצר ניצן יחד עם עצורים נוספים בתא.

"בעקבות האירוע הוגשה תלונה במשטרת ישראל ונפתח תיק פלילי כנגד החשוד במעשה. אין עוררין על כך שמרגע התקרית טופל העצור שנפגע באופן מהיר ומקצועי על ידי רופא מקומי ולאחר מכן פונה בדחיפות להמשך טיפול בבית החולים. האירוע תוחקר בשירות בתי הסוהר ומסקנות התחקיר נלמדות בימים אלה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים