תיכוניסטים הפעילו דוכן להנחת תפילין והושעו מביה"ס

חינוך לדמוקרטיה? שלושה שמיניסטים בתיכון עירוני ה' החילוני בחיפה הציבו אתמול (ב') דוכן להנחת תפילין בחצר בית הספר. המנהל פחות התלהב מהיוזמה והשעה את שלושתם עד להודעה חדשה. המנהל בתגובה: התלמידים נענשו משום שלא נענו להנחיות והתחצפו

אורנה נירנפלד | 28/2/2012 6:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שלושה תלמידי תיכון עירוני ה' בחיפה, אשר הציבו אתמול (ב') בבוקר דוכן להנחת תפילין בחצר בית הספר, הושעו על ידי מנהל בית הספר, שלומי דהן. השלושה נדהמו לדבריהם מיחסו המשפיל של המנהל כלפיהם ומהעובדה שהושעו ללא כל בירור וזאת עד להודעה חדשה.
 
שניים מהתלמידים שהציבו דוכן להנחת תפילין בתיכון
שניים מהתלמידים שהציבו דוכן להנחת תפילין בתיכון 

"זה נכון שלא קיבלנו אישור להצבת הדוכן, אבל לבייש אותנו ולהלבין פנינו בפני מאות תלמידים על דבר כזה - זו הגזמה", אמר נסער ש' (השם המלא שמור במערכת), אחד משלושת התיכוניסטים שהושעו. אנחנו הרי בית ספר יהודי אחרי הכל".

גורמים בבית הספר העריכו כי אחת הסיבות לתגובתו הקשה של המנהל היא הטענה שבקרבת בית הספר פועלים זה תקופה אנשי חב"ד, הפונים אל התלמידים ומציעים להם להניח תפילין.

מ', ח' ו-ש' הם שלושה שמיניסטים מעירוני ה' שלדבריהם, לפני כשנה, החלו בתהליך התחזקות והתקרבות לדת. אתמול (ב') בשעות הבוקר החליטו השלושה להציב דוכן להנחת תפילין בחצר בית הספר בו הם לומדים. "תלמידים רבים ניגשו וביקשו להניח תפילין", מספר ש', "בשלב מסוים ניגשה אלינו אחת המורות וביקשה שנקבל על כך אישור ממנהל בית הספר".

"לפתע", ממשיך לתאר ש', "תוך כדי כך שהתלמידים מניחים תפילין, הגיע גם המנהל לחצר של השכבה שלנו, צעק עלינו ליד כולם, אילץ את אלה שהיו באמצע תפילה והנחת תפילין - להסיר את התפילין מידם. הוא  אמר לנו דברים פוגעים וסילק אותנו מבית הספר".
לא מתכוונים לוותר

מה הוא אמר לכם?
"הוא צעק שנקפל מיד את התפילין. אז ביקשנו שיאפשר לאלה שהיו באמצע ההנחה והתפילה לסיים. הוא לא הסכים ודרש מהם בתוקף להוריד מיד את התפילין וצעק".

רק שלושתכם עמדתם ליד הדוכן?
"היו אתנו עוד תלמידים, אבל אנחנו היינו בחזית השולחן, כך שרק שלושתנו נתפסנו כאחראים ישירים לדבר. היו עוד עשרות תלמידים ששמחו על הצבת הדוכן. לא חשבנו שהמעשה הזה נורא כל כך, כך שיצדיק השעיה מבית הספר. אפשר היה להסביר לנו שטעינו, שללא אישור לא יכולנו להביא תפילין ולהציע לחברים, ולא להלבין את פנינו בפני כל התלמידים שעמדו מסביב, נדהמים מהצעקות של המנהל עלינו".
 

תיכון עירוני ה' בחיפה
תיכון עירוני ה' בחיפה צילום: זמן חיפה
איך הגבתם?
"התנגדנו להחלטה השרירותית וביקשנו שרק יתאפשר לחברים שכבר היו עם התפילין מלופפים על היד לסיים. כשהמנהל ראה שאנחנו לא מתקפלים מיד ומנסים לבקש עוד קצת זמן, הוא צעק וסילק אותנו".

מה בכוונתכם לעשות עכשיו?
"ההורים שלנו הוזמנו להגיע אתנו לשיחה אצל מנהל בית הספר. אנחנו לא מתכוונים לוותר, כיוון שלא עשינו שום דבר רע. חשוב היה לנו לאפשר לתלמידים שרוצים להניח תפילין ולא מתאפשר להם לעשות את זה בבית, להניח לפני הלימודים. בסך הכל אנחנו בית ספר יהודי ועירוני ולא פגענו באף אחד. אנחנו לא מנסים להחזיר אף אחד בתשובה. מי שניגש להניח תפילין, ניגש מרצונו החופשי".

מנהל עירוני ה' שלומי דהן מסר בתגובה: "תלמידי בית הספר לא נענשו משום שקיימו מצוות הנחת תפילין, אלא משום שלא נענו להנחיות מנהל בית הספר, התחצפו ולא כיבדו את מוריו. בית הספר מכבד את המאמינים ומאפשר לכל תלמיד לנהוג על פי דרכו ואמונתו. עירוני
ה' אף מפעיל 'בית מדרש' בו יכולים תלמידים המבקשים זאת, להתפלל ולהניח תפילין. בית ספר עירוני ה' מקפיד לחזק את ערכי היהדות בקרב התלמידים והם אף נדרשים לעמוד בבחינת בגרות ביהדות, בנוסף לזו בתנ"ך".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום חיפה והקריות-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים