אליהו המביא: לילו עופר הוא שוב המלך של וסרמיל

רק לפני כמה שבועות הייתה מכבי באר שבע בשר התותחים של הליגה הלאומית. אבל אז הוזעק לקווים אליהו עופר הוותיק וחולל שינוי שאיש לא חלם עליו. "מועדון קטן או גדול זה אותו דבר", אומר המלך החדש ישן של וסרמיל. ראיון בלי חשבון

חיים זלקאי | 9/3/2012 9:06 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בואו להיות חברים של זמן מעריב גם בפייסבוק

מכבי באר שבע שוב נושמת בכוחות עצמה. רגע לפני שהכניסו אותה לשקית שחורה, נשלפה נועלת הטבלה הלאומית ממרתפי היחידה לטיפול נמרץ, והוזמנה להשתתף בטיפול ניסיוני.
אליהו עופר ברגע של מתח
אליהו עופר ברגע של מתח צילום: שי מוגילבסקי


ממעמקים קראו לאליהו עופר, מציל מוסמך המתמחה בטיפול במצבי חירום, והפקידו בידיו את הפציינטית. בתום עשרה ימי טיפול נסללה הדרך לחדר ההתאוששות. החולה עדיין לא יצאה מכלל סכנה, אך היא לא במצב אנוש. מצבה קריטי, אבל יציב.

גם אם מבצע הצלתה של מכבי לא יסתייע, והיא תנשור לליגה א', עופר ייצא גדול ויקבל את הנקודות שלו. נכונותו להכניס ראש בריא למיטה חולה (ועוד בהתנדבות) ראויה למלוא חופן המחמאות. מעטים, אם בכלל, היו מעיזים להתנדב למשימה שכל מי שהבינה מצויה בקודקודו מבין שהיא בלתי אפשרית.

בשביל מה היית צריך את זה? שאלנו אותו השבוע, והוא השיב בלשונו הציורית: "החיידק היכה בי שוב. אף אחד לא יכול להגיד לי מה לעשות, כי אני לא חי מכדורגל. אני בנוי לאקשן ולבלגאן, הצעקות והקללות היו חסרות לי. אם ארצה לחזור לג'ונגל הגדול, אעשה את זה. בינתיים אני בג'ונגל קטן".

לא כולם ראו בעין יפה את ה'קאמבק' המדהים של שועל הקרבות הוותיק. אנשים שנרדמו בעמידה התעוררו בוקר אחד למקרא הכותרת במעריב שבישרה על חזרתו של לילו למגרשים. בצר להם, הם לגלגלו על המהלך וניסו לגמד את הענק המתעורר. זב"שם.

במכבי באר שבע מברכים על הגעתו של עופר, ולא בלי סיבה: בשני המשחקים שבהם היה המאמן הוותיק על הקווים, ליקטה קבוצתו ארבע נקודות. אליהו המביא. "חבל שלא הביאו את עופר לפני שמונה מחזורים, כשהקבוצה שיחקה הפוך וקיבלה בראש על בסיס קבוע", אומר גורם המקורב למועדון.

תגיד, עופר, אתה קוסם?
"לאט לאט, עוד לא עשינו כלום, אנחנו רק בתחילת הדרך. סבלנות".

מה עשה את השינוי?
"במכבי יש שחקנים טובים. אני בסך הכל כיוונתי אותם. צמצמתי מרחקים בין החוליות ודאגתי שהחבר'ה יפסיקו לשחק כבודדים. ברמה הכללית, ביצעתי מהלכים שנועדו להחזיר את שמחת החיים למועדון".

מהי הגדרת התפקיד המדוייקת שלך?
"מה נראה לך, שאחד כמוני יהיה מאחורי הקלעים? אני לבד ב'פרונט' בתפקיד המנג'ר, מנהל מקצועי שעובד מול השחקנים ומול ההנהלה. אם רק הייתי רוצה, יכולתי לעבוד בבית"ר ירושלים. במכבי אני עובד בהתנדבות. סיפור לא פשוט".

עד כדי כך קשה לך?
"מצבה של הקבוצה קשה. זו מנטאליות אחרת, יש תופעות שצריך לעקור מן השורש".

כמו למשל?
"נתקלתי בשחקנים שצריך לכוון אותם, אני מדבר על כאלה שלא ידעו לעמוד על המגרש ולא ידעו לאן צריך לרוץ. בהדרגה אני מלמד אותם את יסודות המשחק".

מה תגיד למאמנים הצעירים שמחשיבים את עצמם בתור היורשים של מוריניו?
"מה שאני שכחתי מאמנים אחרים לא ילמדו בחיים. יש מאמנים שלא בחרו בענף הנכון, וזו בעיה של אלה ששכרו אותם".

אמרת שאתה לבד ב'פרונט', ובכל זאת יש סביבך עוד כמה אנשים.
"בגיל 70 מותר לי קצת להתפנק. יש עוזר מאמן, יש מנהל קבוצה ויש אפסנאי. אם נצא מהבלגאן, נהיה מועדון רציני בלאומית".

"איבדנו שתי נקודות חשובות"

נתתם 'פור' גדול לליגה. אתה באמת מאמין שתוכלו להדביק את הפער מהקבוצה הממוקמת במקום ה-13?
"אנחנו בדרך הנכונה. נשארו מספיק נקודות בקופה, כך שאנחנו עדיין בתמונת ההישרדות".

במחזור האחרון, נגד עירוני בת ים, הובלתם 0-1 עד הדקה ה-78 ואז ספגתם את שער השוויון. כיצד אתה מתכוון לפתור את בעיית הנאיביות שלכם?
"בחצי הראשון יכולנו לגמור את המשחק. תוצאה של 1-4 לטובתנו הייתה משקפת את העניינים. במחצית השנייה מזג האוויר פעל לרעתנו, התחיל לרדת ברד, בום בום על הראשים של השחקנים, והשופט הפסיק את המשחק לשש דקות.

אליהו עופר בתחילת שנות ה-90
אליהו עופר בתחילת שנות ה-90 צילום: עדי אבישי

"המומנטום עבר לצד השני ואיבדנו שתי נקודות חשובות. תוספת של עוד כמה שעות אימון איתי הייתה משנה את התמונה והיינו מנצחים את בת ים. אילו באתי למועדון לפני שלושה שבועות הכל היה נראה אחרת".

אום אל פאחם מגיעה במחזור הקרוב. מה התחזית שלך לקראת ההתמודדות?
"יש התעוררות גדולה. השחקנים עברו הכנה מיוחדת. מרוב טירוף הם מטפסים על הקירות". 

עד לפני מספר שבועות ניהלת אורח חיים רגוע יחסית. כיצד השתנה סדר היום שלך מאז שחזרת למגרשים?
"החיים שלי השתנו מקצה לקצה. בדרך כלל אני רץ מעסק אחד שלי לעסק אחר כדי לספור את הכסף. עכשיו אני כל היום במגרש, מוקף בעוזרים ובבעלי תפקידים. אין לי בעיה לישון במגרש, העיקר ללמוד את הקבוצה מקרוב".

עם יד על הלב, מכבי באר שבע לא קטנה עליך?
"מועדון קטן או גדול זה אותו דבר. המטרה שלי – להעמיד את מכבי באר שבע על הרגליים. בשבילי להוביל את הצוות המקצועי במכבי זה כמו לאמן את הפועל תל אביב, בית"ר ירושלים והפועל באר שבע. האתגר הוא אותו אתגר. בכל מקום שאימנתי היה חשוב לי לשנות את תפיסת החיים בראש של השחקנים".  

אתה חושב ששינית לחברים של צי'קיטאני את קו החשיבה?
"תשאל את השחקנים והם יגידו לך. הם מבינים שאני רציני, שהגעתי אליהם מהטופ של הכדורגל".

ומה ניצב בראש רשימת הליקויים במכבי שמצריך התערבות דחופה?
"סף השבירה במועדון נמוך מדי והנושא הזה מחייב טיפול יסודי. העלאת רמת הביטחון העצמי של השחקנים היא הכרחית. באיזשהו מקום אנחנו פועלים בשיטה שגילי לנדאו משתמש בה בהפועל פתח תקווה. מושקעת במועדון שלנו המון עבודה פסיכולוגית. המפתח הוא לחזק אצלם את האמונה שלא אבדה התקווה".

"לא מתעסק בליגת העל"

כיצד התרשמת מההרכב הפרסונאלי בצמרת המועדון?
"בכדורגל אין הנחות. כשמדובר במשמעת וברוח קרב, אין דין ואין דיין. היו"ר אפריים אביגדור קיבל אנרגיות מחודשות, כל יום הוא מגיע עם חיוך למועדון. המנכ"ל יוסי אורה וג'ימי האפסנאי משקיעים את הנשמה. יש אנשים נחמדים, אכניס את חיים בננו חזק לתוך המערכת ונבחן רעיונות חדשים".

אינך סבור שהדרך להינצלות עוברת דרך חשבונות הבנק של השחקנים והעובדים?
"ישבתי עם אפריים וסוכם בינינו שייעשה מאמץ לשלם את המשכורות בזמן. לפני המשחק בבת ים שולם הכסף. אם לא תהיה ברירה, אביא אותם לרמת רצון שישחקו גם בלי לקבל משכורת בזמן".

באיזה מקום בהיררכיה של מכבי באר שבע אתה נמצא כרגע?
"אני לא מחפש להיות האיש החזק. הנוכחות שלי לבדה מוסיפה חשמל לאוויר. לפני שהגעתי כולם היו כבויים, כי לא הייתה סביבם דמות כריזמאטית. באתי והדלקתי אותם. נקווה רק שזה לא נעשה מאוחר מדי".

בשני המחזורים האחרונים אגרת ארבע נקודות מתוך שש אפשריות. קצב כזה של אגירת נקודות יספיק כדי להבטיח את הישארותכם בליגה?
"אני לא בטוח. מה שכן, אם לא ניקח נקודות בקצב מסחרר, יהיה קשה מאוד להדביק את הפער לעומת הקבוצות שמדורגות לפנינו בטבלה".

מלבד "העמידה הנכונה על המגרש" הצלחת להחזיר את החלוץ הגיאורגי גאגא צי'קיטאני, לעניינים. תוכל להרחיב את הדיבור על כך?
"הגרוזיני הוא שחקן עם הרבה כוח שכדי להפיק ממנו את המקסימום צריך שישקיע מינימום אנרגיה מחוץ לרחבה. עליו לבוא מלמטה, ולנצל את משחק הראש המצויין שלו. אנחנו צריכים אותו בשיא הרעננות והריכוז ברחבת העונשין. לא אסכים שינוצל לדברים אחרים על המגרש".

בשמונת המחזורים שקדמו להגעתך מכבי באר שבע הייתה שק החבטות של הליגה. אפשר להזדכות על השק הארור הזה?
"היום הכל שונה. ממצב של קבוצה עצובה ומיואשת הבאתי את המערכת לעמדה שהיא מאמינה בכוחה לחולל את הבלתי יאומן. נשארו עוד עשרה משחקים, שבהם אנחנו חייבים להשיג 80 אחוז מהנקודות. אם נעשה את זה, נישאר בליגה".

ראינו אותך משתולל על הספסל בניצחון הביתי על כפר סבא. מאיפה אתה שואב את האנרגיות האלה?
"בתוכי אני עדיין אדם צעיר. אם לא אקרין ביטחון, איך אעמוד מול השחקנים שלי? גם המשמעת השתנתה. אצלי שחקנים מגיעים מגולחים לאימונים. אין לי בעיה להזמין את כולם לאימון בשעה שש בבוקר. בנושאים האלה אני יותר קשוח מכל מאמן אחר, כולל קשטן".

אפרופו דרור, מה דעתך על המאמנים בליגת העל?
"אני ממש לא מתעסק בזה. אני כל כולי במכבי באר שבע. אם ארצה לעבוד בליגת העל אבדוק מי המאמנים, מי העסקנים ומי הכתבים".

הפועל באר שבע? ליגיון זרים

מצדו השני של הכביש הפועל באר שבע מנהלת את מאבק ההישרדות שלה. אתה מחזיק אצבעות לקבוצתך לשעבר?
"כשהפועל באר שבע תפסיק להיות לגיון זרים ותחזור למקורות, אחשוב עליה. בתקופתי על כל שני זרים היו 20 שחקני בית. לגבי המצב בתחתית - 'רישון' והפועל פתח תקווה כנראה גמרו את הסיפור.
אם בית"ר ירושלים לא הייתה בתמונת הירידה, באר שבע הייתה עלולה להיות היורדת השלישית".

מאיר ברד, חברך משכבר הימים, עבר ניתוח להשתלת ברך והוא מתהלך בסיוע הליכון. לא כואב לך עליו?
"ברד תמיד סבל מהברך. הוא שיחק הרבה שנים ולא נתן לגוף שלו הנחות. הוא נפגע בברך כמו שאני נפגעתי בגב ואפריים צבי סובל משרירי הבטן. הרבה שחקנים מהדור שלנו פיתחו סוג של נכות. זה גורלו של שחקן טוב שפתח באלף משחקים ועבד כמו סוס באימונים. טבעי שהמכונה נשחקת, והתוצאות מופיעות אחרי גיל 60. תגיד, עיתונאים שכותבים הרבה שנים לא מפתחים בעיות באצבעות הידיים"?

מאיר ברד
מאיר ברד צילום: דודו גרינשפן


אנחנו נותנים לאצבעות ללכת במקומנו. תגיד, ערכת ביקור חולים אצל ברד?
"אבקר אותו בשמחה. הוא בחור חיובי מאוד. 'פיגורה' כמוהו יכולה לתרום להפועל באר שבע. חבל שלא משבצים אותו בתפקיד רציני בקבוצת נעוריו".  

דרבי באר-שבעי הוא סרט דמיוני?
"מכבי באר שבע הוא מועדון לגיטימי. עם קצת יותר משאבים והכוונה נכונה, שחקני הקבוצה שלנו אולי יוכלו בעתיד להציג רמת משחק כמו של קבוצות מרכז טבלה בליגת העל. דרבי? זה רחוק מדי. קודם עלינו להיחלץ מהבלגאן בתחתית, וזו משימה מאוד מסובכת בשביל קבוצה במצבנו". 

האם לדעתך בשלב הנוכחי של העונה יש מקום להגביר את קצב האימונים?
"האימונים מחוייבי המציאות בגלל הבעיות המקצועיות בקבוצה. ברור שהייתי מעדיף לנצל את הזמן לשיחות מוטיבציה. לא נורא, נשלב בין הדברים. יש לוח, יש גיר ויש את אליהו עופר שיחזיר לשחקנים את העוצמה".

לסיום, איך הרחוב הספורטיבי קיבל את ה'קאמבק' שלך?
"הרבה אנשים אמרו לי שהם לא מאמינים שאחד כמוני חזר לכדורגל. אני בשלב שבו אני עושה דברים למען הנפש. אני לא מחפש את הגאווה, את הכסף או את הקידום. את כל אלה השגתי כבר לפני 40 שנה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אשדוד-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים