הצעה בתל אביב: לגרש את הפליטים בכוח מדרום העיר

לא תאמינו מה כוללת תוכנית שהוגשה לעיריית תל אביב לפתרון בעיית הפליטים בדרום העיר: "זו צריכה להיות פעולה אלימה מאוד"

חגי מטר | 9/4/2012 7:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
התחנה המרכזית החדשה תהפוך לבסיס פעולה, רשת מודיעין תוקם בקרב עובדים זרים, 500 פקחים ומאבטחים יצאו ל"פעולה אלימה מאוד", יעצרו מאות או אלפי פליטים באזור נווה שאנן ויגרשו אותם - את התרחיש הקיצוני הזה הציג לפני שבועיים נציג עיריית תל אביב בוועדה המיוחדת לעניין העובדים הזרים של הכנסת.

בואו להיות חברים של "זמן מעריב" גם בפייסבוק

הנציג, סגן ראש אגף הפיקוח בעירייה דורון חדד, הדגיש אומנם שמדובר בהצעה שהוגשה לעירייה ונדחתה, וגם יו"ר הוועדה, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, דחה אותה על הסף, אבל פעילים למען הפליטים מודאגים מחלחולן של הצעות מסוג זה לשיח הציבורי והפוליטי בארץ.
צילום: אריק סולטן
עובדים זרים בדרום תל אביב צילום: אריק סולטן

ההצעה התגבשה בחברת האבטחה הפרטית BTS, של אלוף משנה במיל' בני טל. טל גיבש את התוכנית כהצעה לעיריית תל אביב, והגיש אותה לראש העיר רון חולדאי לפני קצת יותר מחודש. "אני יודע שחולדאי אדם מאוד רציני, אבל הוא פשוט הוריד את זה מהאג'נדה שלו, למרות שזה היה יכול להביא אותו להיות ראש הממשלה הבא", אומר טל באכזבה.

"ג'וליאני בנה את עצמו בניו יורק על ניקיון כזה, והניקיון של תל אביב הוא לא פחות חשוב". ההצעה של טל, כאמור, רדיקלית למדי. בחזונו הוא מציע להציב מאות מצלמות באזור התחנות המרכזיות, לאסוף מודיעין ולהשתמש במאות מאבטחים כדי לעצור, לאזוק ולהעלות לאוטובוסים או למשאיות המוני פליטים.
"זו צריכה להיות פעולה מאוד אלימה עם מוכנות לקבוצות התנגדות אלימות של מסתננים", כתב טל.

בשיחה

עמו אומר טל כי על פי מידע ממקורותיו, קהילת מבקשי המקלט בדרום העיר נעשתה אלימה, מסוכנת ופורעת חוק באופן קיצוני, עד כדי כך שהיא "משליטה טרור". "אני לא מאמין שיש בעולם מקום כל כך אלים, גם לא בחלקים הקשים של ניו יורק. לכן צריך להביא חבר'ה שלא חוששים מכלום, להעלות אנשים על משאיות, מרצון או לא, ובתוך חצי שנה להחזיר את התחנה לתושביה. מדובר באנשים שכל המהות שלהם זה עבירות. כל מי שנמצא שם מבצע פשעים, זו אוכלוסייה מאוד בעייתית".

כשהוא נשאל על נתונים של המשטרה ושל מרכז המידע של הכנסת, שמראים שרמת הפשיעה באזור התחנות אינה חורגת באופן מיוחד ממקומות אחרים בעיר, ושרוב האוכלוסייה באזור נמצאת בישראל עם אישורי שהייה כחוק, טוען טל שהנתונים אינם נכונים ומקורותיו יודעים טוב יותר.

הממשלה הפקירה את דרום העיר

טל עדיין מצפה שבעירייה ייענו להצעתו. בעירייה, לעומת זאת, מבהירים שאין כל כוונה להיעזר בחברה של טל, ושהצגת הנושא על ידי חדד בישיבת הוועדה בכנסת נועדה להציג את תחושת חוסר הביטחון שממנה סובלים התושבים הישראלים בדרום העיר.

"הדברים של חדד נאמרו בהקשר של המחסור בכוח אדם לפקחים ולשוטרים באזור", מספר יפתח בריל, פעיל המשמר החברתי שהיה נוכח בדיון. "זה נשמע קצת כמו 'תראו לאן מובילים אותנו' או 'תחזיקו אותנו שלא נלך לכזה כיוון'. זו הייתה רוח הדברים, וכך עלתה ההצעה המפחידה הזאת". "האנשים האלה חוקיים ומחזיקים באשרות של משרד הפנים ולכן הם לא מגורשים", אומרת אורית מרום מארגון הסיוע לפליטים א.ס.ף.

הפגנה נגד מסתננים
הפגנה נגד מסתננים
הפגנה נגד מסתננים"הפשע היחיד שלהם הוא שהם ברחו ממדינות שמסוכנות להם. כל זה לא אומר שלא צריך להתעלם ממצוקתם האמיתית והגדולה של תושבי הדרום, שסובלים מהמדיניות של הממשלה, של הפקרת מבקשי המקלט והשארתם כאנשים שקופים ללא זכויות חברתיות או יכולת לעבוד. אם המדינה הייתה מעניקה להם אישורי עבודה הם היו יכולים להתפזר בצורה נורמלית ברחבי ישראל, ולא להוות נטל על שכונות הדרום".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב מקבלת פניות רבות ומגוונות מהמגזר הפרטי לשיתופי פעולה ורעיונות בכל התחומים. בבסיס מדיניותה של העירייה היא אינה מעסיקה חברות אבטחה פרטיות לנושאי סדר ציבורי (מלבד מאבטחים למתקני ומוסדות חינוך), ולכן גם פנייה זו נדחתה על הסף ללא כל דיון".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום תל אביב-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים