דרעי עצבני: רב העיר ב"ש יוצא לקרב על הצניעות

רב העיר באר שבע יהודה דרעי עצבני. בראיון מיוחד לכבוד הפסח הוא יוצא נגד הכוונה להקים חוף ים מלאכותי בעיר ("זו גזירת שמד לציבור הדתי"), תוקף את אירועי הגאווה ("בעבודה שקטה מנענו את החרפה הזאת") ומפרגן לאחיו, אריה דרעי ("ניחן בכישורים נדירים מאוד של הנהגה"). דרעי בלי חשבון

משה פריאל | 8/4/2012 12:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יומיים אחרי ששב משהות בארצות הברית ורגע לפני  חג הפסח, התפנה הרב הראשי לבאר שבע מזה 15 שנה, יהודה דרעי, להעניק לנו ראיון.

כבוד הרב, אתה מצטער שלא זכית בשנת 2005 בתפקיד רבה הראשי של תל אביב?"לא, ממש לא. אני יכול לומר לך שלמחרת כבר הפסקתי לחשוב על זה אפילו לרגע. התפקיד שלי כרב העיר של באר שבע וראש אבות בתי הדין שלה ברמה הרבנית בארץ הוא לא פחות חשוב מרבה של העיר תל אביב.

בואו להיות חברים של "זמן מעריב" גם בפייסבוק

"ארבעת הרבנים של הערים הגדולות - תל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע - מכהנים באופן אוטומטי כחברי מועצת הרבנות הראשית וזוכים באותם תנאים, כך שאין הבדל. מה עוד, שאין ספק, שתושבי באר שבע שונים מכל עיר אחרת בישראל, מבלי לפגוע בשאר הערים. מדובר באנשים יותר מסורתיים ויותר חמים".
צילום: דודו גרינשפן
הרב יהודה דרעי צילום: דודו גרינשפן

מה היו ועדיין היעדים שלך בתפקיד?
"הם מתמקדים בשלושה נושאים מרכזיים: להרים את קרנה של הכשרות בעיר; לעמוד על ביצור חומות הדת, הכוללים שמירת שבת, מלחמה במיסיון והפצת תורה; ויהדות לעם. אני יכול לומר היום, שבמשך השנים כל שלושת היעדים האלה בוצעו בנחישות וביעילות, והעובדות מדברות בעד עצמן".

כולל פתיחת בתי עסק בשבת?
"מיד. בוא קודם נדבר על מה שהושג, אחר כך נדבר על מה שעוד לא. ניקח את הרמת קרן הכשרות, אז קיבלנו עיר עם 55 עסקים שהם תחת פיקוח הרבנות וכיום יש לנו למעלה מ-300 תחת פיקוח ו-25 מהם פיקוח מהדרין של בד"צ באר שבע.

"ביצור חומות הדת. כולם מכירים את הפעילות הנחושה שלנו במאבק במיסיון, שבו הועמדתי למשפט פעמיים ויצאתי זכאי ללא רבב. אני שמח שהצלחנו למנוע חלק גדול מהפעילות שלהם, עד כדי כך שהורדנו אותם למחתרת. זה תודות לאלפי אנשים שנענו לקריאתי, לצאת ולמחות.

"נעבור לנושא השבת. אי אפשר להתעלם מכך שהעיר

באר שבע, שלא מוגדרת לא חרדית ולא דתית אלא חילונית, היא היחידה בה הקניונים סגורים בשבת, כולל הקניון ההולך ונבנה, 'גראנד קניון'. כבר בהנחת אבן הפינה שלו קיבלתי הבטחה משני היזמים, שהמקום יהיה נעול בשבתות ומועדי ישראל.

"כל זאת, מלבד קניון הביג, שאנחנו מבליגים, כי מבחינתנו הוא מחוץ לעיר. זה לא מפריע לרגשות של אף אחד ולא היה לנו עניין להילחם בו. לדעתי, זה הישג שהושג ללא שום הפגנות ומחאות, כמו שראינו בערי ישראל השונות. הפעילות על ידנו הייתה נכונה, שקטה, במסדרונות הנכונים והביאה לתוצאות הללו".

צילום: יהודה לחיאני
מסיבת הגאווה בבאר שבע. ''מנענו חרפה'' צילום: יהודה לחיאני

מה באשר לחילול שבת בפרהסיה, הנגרם מאירועי תרבות בליל שישי ובשבת במקומות של הרשות המקומית?
"אין ספק, שאנחנו לא שבעי רצון, בלשון המעטה, מכל הפעילות הזו שנעשית בשבת. אנחנו היינו רוצים לראות את כל הפעולות, הנמצאות לפחות בחסות העירייה ומשלם המסים, שלא יתקיימו בשבת. אבל, בתוך עמי אני יושב, אני לא ראש העיר ולא יכול לעשות את כל מה שאני רוצה. אני התרעתי לא אחת על הפעילות המתקיימת בשבת במשכן לאומנויות הבמה".

מנגד, בשנת 2010 הצלחת לעצור את מצעד הגאווה בבאר שבע, שלא התקיים ברחובות העיר, אולם נערך אירוע גאווה על גג מרכז הצעירים?
"אנחנו הצלחנו בעניין הזה בהצלחה שהיא מעל ומעבר לכל המצופה. היה אמור להתקיים מצעד כפי שהוא מתקיים, לצערנו הרב, בכל הערים הגדולות בישראל. העיר היחידה בארץ שלא היה לה מצעד, היא בבאר שבע. מה שסוכם, שביום שישי בצהריים, עם סגירת בתי הספר, הם יקיימו כינוס פנימי על הגג של מרכז הצעירים.

"אני חושב שכל אזרח מבין את ההבדל בין מצעד הפגנתי ברחובות העיר, לבין כינוס פנימי, והראייה, ששנה לאחר מכן אותו כינוס פנימי שכונס באותו מקום נחל כישלון חרוץ והשתתפו מעט אנשים. לדעתי, זאת המלחמה השקטה. ללא הרבה רעש, פעמונים והפגנות, הצלחנו למנוע את החרפה הזו מהעיר באר שבע, עיר האבות".

צילום: יהודה לחיאני
רוביק דנילוביץ' צילום: יהודה לחיאני
סוד הקסם של באר שבע

אם איזה ראש עיר היה לך קל יותר לעבוד, יעקב טרנר או רוביק דנילוביץ'?
(צוחק) "טוב, זו שאלה טובה מאוד. התשובה עוד יותר טובה. אני חושב שיעקב טרנר הניח תשתית טובה מאוד של סטטוס קוו, שאפשר לחיות פה בהרמוניה. תקצר היריעה מלתאר ולפרט את כל ההישגים המשותפים שלנו במה שקשור לדת בעיר, וזה ייאמר לזכותו של טרנר. הוא פעל בנושאים של פתיחת עסקים בשבת, מכירת בשר לא כשר בשכונות העיר שבעבר הייתה תופעה".

וכיום?
"אני חייב לומר שראש העיר הנוכחי רוביק דנילוביץ', ממשיך בדרכו של טרנר".

בנחישות ובנחרצות?
"אי אפשר להשוות אף פעם בין אנשים. כל אחד, יש לו את הדינאמיקה שלו ודרך העבודה שלו, אבל בגדול הייתי אומר שראש העיר עושה ככל שביכולתו לשתף פעולה עם הרבנות, מתוך מגמה לייצג את כל גווני הקשת של העיר. המגמה, הייתי אומר, נמשכת.

"סוד הקסם של העיר שלנו הוא בזה שיש בה פסיפס ומרקם מאוד עדין – חרדי, חילוני, עדות שונות. לקחת את כל אותם אנשים ולשים אותם תחת קורת גג עירונית אחת, מצריך כושר מנהיגות גדול וזה נעשה כל השנים הללו בזכות שיתוף פעולה ומנהיגות נכונה. אבל, כפי שזה נבנה במנהיגות חכמה, חלילה וחס ביום שנקבל החלטה כזו או אחרת שתפגע ברגשות האחר, הכול יכול לקרוס בן רגע".

כבוד הרב מרמז על משהו?
כן, ישנו נושא שמטריד אותי. ישנה ידיעה פרסומית שהופיעה בכלי התקשורת והיא מאוד-מאוד מסוכנת, שאמור לקום 'חוף ים' ("סיטי פארק") במרכז העיר באר שבע. הראו לי כתבה על שני עמודים, שפורסמה באחד העיתונים, ושם נכתב: 'תושבי באר שבע הכינו את המטקות ואת בגד הים'... פניתי לכמה גורמים בכירים בעיר וביקשתי שיבדקו יחד עם ראש העיר מה קורה כאן. הם חזרו וגיחכו, ואמרו שזה לא יכול להיות, לא מדובר על ים, מדובר על פארק בלבד. אמרתי, למה העירייה לא מפרסמת הכחשה, ולצערי לא קיבלתי עד היום שום תשובה.

"בנוסף, שמעתי שבאתר האינטרנט הרשמי של עיריית באר שבע מופיעים כן מסרים של חוף ים. אי אפשר להתעלם מפרסומים בעיתונות ובאתר העירייה, ומשתיקה מאוד לא מובנת של העירייה בנושא זה. אני רוצה לומר לך, שהתושבים שנוסעים על הכביש הראשי ורואים את השילוט שעוטף את המתחם הזה, יש שם תמונות לא צנועות של שיזוף.

צילום: דיאגו מיטלברג
הרב יהודה דרעי. צילום: דיאגו מיטלברג

"לא ייתכן שיש כל כך הרבה איתותים מחשידים והעירייה לא מסבירה את דעתה. אולי הכוונה בסך הכל לפארק, בו עוברת תעלת מים המאפשרת לאנשים בימי הקיץ החמים או האביב לשבת על ספסל וליהנות משקשוק המים וציוץ הציפורים".

זה יהיה מקובל עליך?
"מקובל עלי מאוד".

ואפשרות אחרת של רחצה במים, שיזוף ובילוי כמו בשפת ים?
"זה כבר לא מקובל. לא יעלה על הדעת שבמקום שמסביבו עשרות בתי כנסת (וגם ישיבה) יתנהגו בכפייה אנטי דתית ממדרגה ראשונה, כי כל בן אדם שהולך לעירייה, לקניון הנגב, ונוסע לכל מקום בעיר, צריך לעבור ולראות את מראות הפריצות, שמבחינתנו זה קו אדום! אני רואה בזה גזרת שמד וכצו גירוש של כל היהדות הדתית המסורתית מהעיר הזאת, כי יהודי דתי לא יוכל לחיות בעיר הזאת על פי פסק הלכה.

"אף יהודי נורמאלי לא יוכל לשלוח את בנו לתלמוד תורה או לבית ספר, לא יוכל ללכת לבית כנסת. אני מתאר לעצמי שבשבת תהיה פעילות מוגברת, ואנחנו נילחם בזה. אני רוצה להאמין ואני בטוח, שאף אחד מפרנסי העיר לא ייכנס להרפתקה כל כך אומללה ומטופשת וכל כך לא מעשית. זה אפילו בחלום בלהות לא יכול להיות".

אם היו מקימים את זה בפאתי העיר?
"אז לא הייתי מרגיש צורך לזעוק על כך".

אחי, אריה דרעי

אי אפשר שלא לדבר על אחיך הצעיר אריה דרעי, לשעבר חבר כנסת בולט. ישנם דיבורים שהוא חוזר לפוליטיקה. מה דעתך?
"דעתי תאכזב אותך כנראה, כי אני כראש אבות בתי הדין בעיר, אסור לי במוצהר לחוות דעות פוליטיות כאלה ואחרות, והנושא שהעלתה הוא פוליטי. אני מנוע מלומר את דעתי. אני רק יכול לומר את דעתי כאח לאח. והייתי אומר, שאחי אריה יש לו והוא ניחן בכישורים נדירים מאוד של הנהגה, וציבור התומכים בו הולך וגובר.

"ציבור, שלא נטש אותו גם בזמנים הקשים ביותר, שזה הייתי אומר, דברים על טבעיים. לא רק שבעולמנו אנשים כאלה כבר שכחו מהם מזמן, אצלו זה רק הולך ומתעצם. חרף כל מה שנכתב וחרף כל הכתישה המאסיבית, הציבור עדיין דבק בו, זה אומר הכל".

נעבור אליך. ישנם דיבורים, כבוד הרב יהודה, שבלי נדר אתה הולך לתפקיד אחר.
"כל זמן שהנושא לא רלוונטי ולא מעשי, אני פשוט לא חושב עליו. אני היום נמצא בבאר שבע, כאשר ראשי וגופי נמצא בתפקידי הנוכחי. אני שקוע בו מאוד ואת כל זמני אני מקדיש ונהנה מכל רגע מחדוות היצירה. אני רואה פירות בעמלי ושמח בתפקידי. אלה היו 15 השנים, מצד אחד אני מדגיש זאת, הקשות ביותר שלי בחיים ומצד שני, היפות ביותר. מה יהיה הלאה, אינני יודע".

צילום: יוסי אלוני
אריה דרע צילום: יוסי אלוני

כיצד נערכתם השנה לפסח?
"הרבנות בבאר שבע השנה נערכה למבצע גדול מאוד בהיקפו, של שירותי כשרות טובה ברמה גבוהה לימי חג הפסח. זה מתחיל בהכשרת עשרות בתי העסק, שמבקשים להיות פתוחים, המשך במבצע הגעלת כלים בכל שכונות העיר חינם אין כסף, הפצת אלפי חוברות הסברה שפרסמנו בהם כל דבר שיהודי צריך לדעת לכבוד פסח וכמו כן, מבצע קמחא דפסחא.

"לצערי הרב, יש הרבה עניים בעיר הזאת וכל שנה אני חש את זה יותר על בשרי, משום שאשתי מנהלת אגודה לחלוקת מזון ותלושים באופן פרטי. מדי שנה, בכל החגים, אנו נערכים לעריכת סדרים ציבוריים ולמי שאין לו היכן לעשות את ליל הסדר אנחנו מכוונים".

לסיום, הרב הראשי של באר שבע, מה היית מאחל לתושבי העיר?
"ראשית, מה שנאמר בכתבה זה לא רק נזקף לזכותי, זה בזכות תושבי באר שבע ופרנסיה - רבני השכונות, עובדי המועצה הדתית והממונה עליה. כל הקרדיט והתודה יש לזקוף לזכותם. אני מאחל לכל תושבי העיר ולכל תושבי בית ישראל, פסח כשר וחג שמח".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אשדוד-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים