תכירו את המועמדת הכי מפתיעה של "הבית היהודי"

איך הגיעה איילת שקד, חילונית שנולדה בשכונת בבלי בתל אביב ומתגוררת בה עד היום, למקום השלישי ברשימת הבית היהודי לכנסת?

שי גבעתי | 26/11/2012 16:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
רק אחרי ששומעים את איילת שקד מדברת על הנושאים הבוערים במדינה, אפשר להתחיל להבין איך מתפקדי הבית היהודי והאיחוד הלאומי הצביעו לה בהמוניהם.
 
איילת שקד.
איילת שקד. "מניחה שלא הרבה שכנים יצביעו עבורי" צילום: אלי דסה

נתוניה הבסיסיים - אישה, חילונית, צפון תל-אביבית-מתאימים הרבה יותר לפרופיל של "יש עתיד", בראשות יאיר לפיד, אך כשמקשיבים לה היא בהחלט יכולה להישמע כמנטורית של נוער הגבעות.

ואכן, המתפקדים של מפלגת הכיפות הסרוגות התעלמו מהיותה חילונית, והציבו אותה במקום השלישי ברשימה. בהתחשב בסקרים, המנבאים לבית היהודי תשעה עד 13 מנדטים, שקד למעשה כבר הבטיחה לעצמה מקום בדברי הימים של הפוליטיקה: החילונית הראשונה שתשב בכנסת מטעם מפלגה דתית.
הצד היפה של הדת

שקד (36), נשואה ואם לשני ילדים קטנים, היא ילידת שכונת בבלי בתל אביב, ומתגוררת בה עד היום. היא למדה בתיכון עירוני ד' והייתה פעילה בשבט החורש בצופים, לא בדיוק בתי גידול לאנשי ימין.

"תנועת הצופים היא די א-פוליטית", מסייגת שקד, "אי אפשר להגיד שזו תנועה שמאלנית. גם כשלמדתי בתיכון, הפוליטיקה לא הייתה המהות של החיים. כבר אז הייתי ימנית, אבל זה לא הפריע לי. ייצגתי את תנועת הליכוד בבחירות שעשינו במקיף ד' בצפון תל אביב, וניצחנו. נכון שהאזור הזה נוטה ברובו לשמאל, אבל זה לא אומר שהימין לא קיים".

מאיפה הגיעו הדעות האלה, מהבית?
"הבית שלי לא היה ימני. אימא שלי הייתה פחות או יותר שמאל, אבל היא הייתה גם מורה לתנ'ך, מה שחיבר אותי לשורשים. אבא שלי הוא ימין. הוא מסורתי, הולך בכל שבת לבית הכנסת. בצבא שירתי בסיירת גולני, והדעות הימניות שלי התחזקו, אבל זה לא משנה את העובדה שנוח לי לגור בתל אביב עד היום".

בעבר התפקדה לליכוד, אך פרשה יחד עם נפתלי בנט כדי להקים את תנועת הימין

"ישראל שלי", ובהמשך הצטרפה איתו אל הבית היהודי. כבר שנים שהיא מוכרת בחוגי הימין. את פעילותה הקדישה למאבקים נגד ארגוני השמאל ולחרמות נגד גופים ואמנים המביעים דעות שמאלניות.

"הייתי בליכוד ויכולתי להישאר שם,? היא אומרת, "אבל נאום בראילן של ראש הממשלה מאוד אכזב אותי. עזבתי את הליכוד כדי להתפקד למפלגת הבית היהודי, שקולעת יותר לדעות שלי".

וזו גם מפלגה דתית.
"בדיוק על השאלות האלה באתי לענות. כשאנשים שומעים על מפלגה דתית, הם מיד חושבים על החרדים, אבל יש גם את הציונות הדתית, שהיא יותר מקבלת ומזמינה. אני כאן כדי להציג להם הצד היפה הזה".

על ידי מאבק בחרדים?
"המטרה שלנו אינה להיאבק בחרדים. אני כן מעוניינת לערוך הליך של רפורמה ברבנות, אבל לא על ידי מאבק בהם. יש לנו גם תוכנית של גיוס בהסכמה, שחיברו הרב דרוקמן, הרב רונצקי ונפתלי בנט, שמדברת על גיוס הדרגתי ובהסכמה של החרדים. אם תשאל אותי, הייתי מעדיפה לתת לחרדים פטור ולעסוק רק בנושא השילוב שלהם בשוק העבודה".

תמיכה בכיתה של הילד

חוץ מתוכניות בנוגע לחרדים, על הכוונת של שקד נמצאים המסתננים ומהגרי העבודה. "צריך להבין שהשכונות בדרום תל אביב קורסות", היא מסבירה. "לך לשכונת שפירא ותראה מה קורה שם. יש שם קריסה של כל המערכות הסניטריות. אנשים עושים את הצרכים שלהם בחדר המדרגות, בחצרות של תושבים. תושבי הדרום סובלים מאוד, וכשהם מתקשרים ומבקשים לשלוח פקח - אף אחד לא מגיע.

נפתלי בנט. שקד פרשה יחד איתו מהליכוד
נפתלי בנט. שקד פרשה יחד איתו מהליכוד צילום:רענן כהן


"המהגרים האלה עוברים על חוק ההסתננות. רובם מוסלמים, הם מגיעים לכאן, מתיישבים דווקא בשכונות החלשות ומפוררים אותן. השכונות האלה נכבשו. הם לא באים לשכונות החזקות, ולכן זו חוכמה קטנה מאוד מצד תושבי צפון תל אביב לרחם עליהם ולדרוש שימצאו להם פתרון".

אבל צריך למצוא פתרון, לא?
"אני מסכימה עם שר הפנים שדורש להעביר אותם למתקני שהייה. אולי אפשר לסדר לחלקם עבודות בחקלאות, אם יהיו מעוניינים בכך. יש גם בעיה עם עיריית תל אביב. התושבים מרגישים שהעירייה פשוט מתעלמת מהם. יש בחורה בשם סופי, שגרה באחד הבניינים שם, והיא היהודייה היחידה באותו בניין.

"היא קיבלה דוח מהעירייה על לכלוך בחצר שהשאירו המסתננים. הפקחים לא ידעו למי לתת את הדוח, אז הם העבירו אותו לה. הסיפור הזה מראה כמה אטימות יש בעירייה, כמה הם סתומים. העירייה לא אוכפת חוקים בכל הנוגע למסתננים. אם אתה תפתח חנות בלי היתר - יסגרו לך אותה, אבל להם העירייה לא סוגרת".

הבעיה לא צריכה להיפתר ברמה הלאומית?
"נכון, אבל גם ברמה המוניציפלית אפשר למצוא פתרונות. עד לפני שנתיים-שלוש בעירייה בכלל לא רצו לפתור את הבעיה. לא הודו שיש בעיה.

"הייתה כאן מדיניות של הכלה מצד ראש העיר, שנשבה בקונספציה של ארגוני השמאל הקיצוני. רק לפני שנה חולדאי התעשת וביקש מראש הממשלה למצוא פתרון למצב. היום כבר יש קונצנזוס בנושא המסתננים, גם בדרום העיר וגם בצפון יודעים שלא מדובר בפליטים".

בתגובה לדברים נמסר מעיריית תל אביב: "בניגוד לנטען, ראש העיר פועל זה שנים רבות בשיתוף עם תושבי השכונה, אל מול הממשלה, במטרה להקל את מצוקת התושבים. בשנים האחרונות משקיעה העירייה משאבים ניכרים, בשיתוף המשטרה, באכיפה של הפעלת עסקים ללא רישיון בשכונות הדרום.
 

סתיו שפיר.
סתיו שפיר. "בחורה חכמה ורהוטה" צילום: יוסי אלוני

"עד כה הוגשו כתבי אישום רבים מטעמים שונים, אולם לא ניתן להשיג אכיפה מספיק אפקטיבית בעקבות חילופי ידיים תדירים בעסקים באזור ואי יכולת לאתר את בעלי עסקים, אשר לעתים אין להם כלל כתובת במרשם האוכלוסין".

איילת , כצעירה המתגוררת בתל אביב, מה עמדתך בנושא יוקר המחיה?
"לא השתתפתי במחאה החברתית. חשבתי שכל השיח של דרישה מהמדינה בלי כל כיסוי הוא מאוד ילדותי. רוצים הרבה, אבל מאיפה לקחת? אני לא רוצה להגיע למצב של ספרד ויוון. לכן בכלל לא התחברתי למחאה הזאת, ובוודאי שלא לסיסמה החלולה 'צדק חברתי'".

את סתיו שפיר אולי תפגשי בכנסת.
"סתיו היא בחורה חכמה ורהוטה. אני לא מסכימה איתה על שום דבר שהיא אומרת, אבל מעריכה את החלטתה להצטרף לפוליטיקה. המחאה הזאת הייתה פוליטית מלכתחילה.

"ארגוני שמאל קיצוני ניסו לעשות הפיכה חברתית-כלכלית, שתביא להפיכה פוליטית. אני מאמינה שסתיו ודפני תומכות בנושא של שמאל חברתי, אבל אני משוכנעת שהן הונעו מהדעות הפוליטיות-המדיניות שלהן. עובדתית, ארגוני שמאל קיצוני הזרימו למחאה הזאת המון כסף".

תגידי , כמה מהשכנים שלך בבבלי יצביעו עבורך בבחירות?
"אני מניחה שלא הרבה, אבל אני יכולה לספר לך שבשבוע שעבר הלכתי לבית הספר של הבן שלי, ואחת האמהות אמרה לי שהיא ראתה אותי בטלוויזיה ושהיא תצביע בשבילי. היא אמרה לי שהיא אפילו לא מתביישת להגיד את זה בקול רם. אז כן, אני מודה שהאזור שבו אני גרה נשלט על ידי השמאל, אבל זה עומד להשתנות ומספר המצביעים לימין, ולבית היהודי בפרט, רק ילך ויגדל". 

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום תל אביב-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים