עיריית י-ם תשקם את סמל היישוב היהודי בעיר העתיקה

64 שנה לאחר חורבנו, ויום לפני כ"ט בנובמבר, אישרה ועדת השימור העירונית בירושלים את שחזורו של בית הכנסת "תפארת ישראל", שנהרס בקרבות מלחמת העצמאות

יוסי אלי | 29/11/2012 7:58 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יממה לפני שהרשות הפלסטינית תיגש לאו"ם בבקשה להכיר בעצמה כמדינה פלסטינית, אישרה אתמול (ד') הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים את שחזורו של בית הכנסת "תפארת ישראל", שנחרב בעת מלחמת השחרור בשנת 1948.
 
בית כנסת תפארת ישראל בשנות שיגשוגו
בית כנסת תפארת ישראל בשנות שיגשוגו צילום: עיריית ירושלים


מדובר באישור היסטורי וסמלי, שכן האישור התקבל יום לפני כ"ט בנובמבר, היום שבו הוכרזה באו"ם מדינת ישראל. שחזור המבנה צפוי לעורר זעם ברחוב הערבי מאחר שיהיה גבוה יותר ממבנה כיפת הסלע.

תוכנית השחזור המוצעת היא לבית הכנסת "תפארת ישראל" הממוקמת ברובע היהודי בעיר העתיקה ברחוב תפארת ישראל. התוכנית נערכה על ידי האדריכל קרלוס פרוס, ביוזמת החברה לפיתוח הרובע היהודי. קידום התוכנית הוא בשיתוף רשות העתיקות ובמימון ציבורי וכספי תרומות. סך העלות לשיקומו של בית הכנסת מסתכמת בכ-50 מיליון שקל.

על פי התוכנית, שטח בית הכנסת יעמוד על 275 מ"ר והבניין יורכב משלוש קומות. התוכנית מציעה שחזור מלא של הבניין המקורי, תוך שמירה על חלקי הקירות והבסיס שנותרו מהבניין המקורי.
 
כך ייראה בית הכנסת לאחר השיחזור
כך ייראה בית הכנסת לאחר השיחזור צילום: עיריית ירושלים

בישיבת ועדת השימור העירונית שהתקיימה ביום שני הומלץ לאשר את התוכנית, וכן הומלץ כי יוקצה מקום מיוחד לתצוגת הסיפור ההיסטורי של בית הכנסת והשרידים שנותרו ממנו.

בנוסף, הומלץ כי במהלך הבנייה יוצב שילוט גדול מחוץ למתחם הבנייה המתאר את הפרויקט המבוצע. יש לציין כי בית הכנסת המתוכנן יאפשר ביקורי תיירים במקום על מנת לספר על עברו ההיסטורי הייחודי והמפואר.
"צעד שיחזק את ירושלים"

לאחר שחזורו צפוי בית הכנסת "תפארת ישראל" להיות המבנה הגבוה ביותר בעיר העתיקה, מה שעלול להכעיס את הציבור הערבי, שכן יהיה זה מבנה שאף יאפיל על כיפת הסלע. "בדיוק היום, כשפלסטין משקיפה לאו"ם, התשובה שלנו היא בנייה מחדש ברובע היהודי", אמר חבר הוועדה, עו"ד אלישע פלג.

"מדובר בצעד שהוא חיזוקה של ירושלים בכך שלעולם לא תחולק ולא תהווה בשום דרך בירתה של פלסטין. יהיה זה המגדל הגבוה ביותר בעיר העתיקה, ונוכל להחזיר עטרה ליושנה".

"העירייה רואה חשיבות רבה בשימור ושחזור אתרי המורשת של ירושלים",

אמר ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. "בית הכנסת'תפארת ישראל' היה מסמלי היישוב היהודי בירושלים, ואנו גאים לשחזר אותו ולבנות אותו מחדש".

בית הכנסת "תפארת ישראל" נחנך בשנת 1872 והיה אחד הבניינים המפוארים ביותר ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים. יחד עם בית הכנסת "החורבה" היווה בית הכנסת "תפארת ישראל" נקודת ציון וסמל בקו הרקיע של העיר העתיקה ושימש במשך כ-70 שנה מרכז חסידי וציבורי עד חורבנו בשנת 1948 במהלך קרבות מלחמת העצמאות. כיום כל שנותר מהמבנה המפואר הם שרידי החזיתות.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום ירושלים-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים