"מכור מראש": כך הופרט כנס שדרות לחברה

מה שהיה אמור להיות הבמה המרכזית בישראל לדיונים ביקורתיים על מצב החברה והפריפריה הפך למשחק מכור. תחקיר מגלה: משרדי הממשלה רוכשים בעשרות אלפי שקלים מושבים בכנס שדרות, ואף קובעים את רשימת המשתתפים. מארגני הכנס: "הם רק תומכים בנו תקציבית"

עמרי מניב | 16/12/2012 8:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"כנס שדרות לחברה", שהפך סמל לעיסוק במצב הפריפריה והחברה בישראל, הופרט, לכאורה, למרבה במחיר. זו התמונה המצטיירת ממסמכים רשמיים שהגיעו לידי מעריב, מהם עולה כי משרדי ממשלה וחברות עסקיות קנו במאות אלפי שקלים מושבים בכנס, בחרו את נושאי הדיון, ואף קבעו מי ישתתף בהם ומה ייאמר.
 
כנס שדרות לחברה. רוצים להשתתף? תשלמו
כנס שדרות לחברה. רוצים להשתתף? תשלמו צילום: אדי ישראל

"כנס ישראל-שדרות לחברה" נוסד בשנת 2003 על ידי יו"ר מפעל הפיס כיום, אלוף במילואים עוזי דיין, ובשיתוף מכללת ספיר והמועצה לביטחון חברתי. הכנס, שנערך בכל שנה ושייפתח בעוד יומיים, מורכב ממושבים שונים העוסקים בנושאי חברה ופריפריה.

עם זאת, תחקיר מעריב מגלה כי מושבים רבים בכנס, בהם אמורים להתקיים דיונים ביקורתיים ונוקבים, נרכשו על ידי משרדי ממשלה המכתיבים את נושאי הדיונים וזהות המשתתפים. כך למשל, ממסמכים רשמיים של משרד החינוך, עולה כי המשרד רכש שני מושבים בכנס הקרוב ב-100,000 שקלים .

לפני שבוע וחצי נערך דיון בועדת הרכישות במשרד החינוך בנושא "השתתפות והזמנת מושב על ידי משרד החינוך בכנס שדרות". בפרוטוקול הדיון נכתב כי "מנהל מדע וטכנולוגיה מבקש לאשר התקשרות עם המכללה האקדמית ספיר להזמנת שני מושבים על ידי המשרד בכנס שדרות".

עוד נכתב כי "נושאי המושב יוכנו על ידי המינהל למדע וטכנולוגיה ותוצריו יתפרסמו באתר המנהל. המנהל יזמין לכנס משתתפים בהתאם לתחומי המומחיות לנושאים שיעלו". בפרוטוקול דיון אחר, עליו חתומה מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, נכתב כי "עלות 2 המושבים 300,000 שקלים , סה"כ השתתפות המשרד ברכישת המושבים הללו- 100,000 שקלים".
גופים חברתיים רבים נשארו מחוץ לכנס

אך לא רק משרד החינוך רכש מושבים בכנס. משרד התמ"ת רכש מושב אחד בסכום של 75,000 שקלים , ומשרד הפנים שילם 30,000 שקלים . גם המשרד לאזרחים ותיקים קנה את הזכות להרכיב דיון בכנס, אך סרב לחשוף את הסכום אותו שילם.

עם זאת, גורמים המעורים בנושא סיפרו כי מדובר בכ-60,000 שקלים . בנוסף, המרכז למורשת בגין, המתוקצב על ידי הממשלה, שילם אף הוא 30,000 שקלים עבור מושב בכנס.

בנוסף, יש לציין כי נציגי עמותות וגופים חברתיים רבים נשארו מחוץ לכנס. מנכ"ל עמותה חברתית שלא הוזמנה להשתתף בו, מתח אמש ביקורת על מדיניות רכישת המושבים ואמר כי "העובדה שהממשלה קונה דיון מבטיחה שלא יתקיים דיון ענייני אלא שיר הלל לאותו המשרד ולשר הממונה.

"זה מכור

מראש, איך ניתן להעביר ביקורת על סוגיית הטמעת הטכנולוגיה בפריפריה כשראש המינהל קובע מי ישתתף בדיון והמשרד שילם עבורו? חבל שזה מה שעושים במאות אלפי שקלים של משלמי המיסים, בתקציבים שניתן היה להעביר לפרויקטים חברתיים".

מכנס שדרות נמסר כי "ישנם משרדים התומכים תקציבית בכנס. הפעילות נעשית על פי כל הכללים והנהלים המקובלים ובאישור. אין לדבר קשר למושבים, לנושאים ולהשתתפות של שרים בכנס".

מהמשרד לאזרחים ותיקים, המקיים מושב בנושא "אזרחים ותיקים עובדים מחדש", נמסר כי "כנס שדרות לחברה הוא במה מרכזית וחשובה להעלאת נושאים מדיניים וחברתיים לסדר היום הציבורי, ולכן המשרד שותף בו על פי העלות למושב שנקבעה על ידי הוראות החשב הכללי".

ממשרד הפנים, המקיים מושב בנושא "עצמאות השלטון המקומי", נמסר כי "המשרד תמך בכנס בהיקף של כ-30 אלף שקלים". ממשרד התמ"ת, המקיים מושב בנושא "פוטנציאל הצמיחה בנגב - תעסוקה וחברה", נמסר כי "המשרד ישא בעלות מימון בהיקף של כ-75 אלף שקלים. ההתקשרות קיבלה את כלל האישורים הנדרשים מוועדת המכרזים המשרדית וועדת החסויות".

המרכז למורשת בגין, המקיים מושב בנושא "צדק חברתי על פי מנחם בגין", מסר כי "החליט לקיים שיתוף פעולה עם הכנס, שערכיו עולים בקנה אחד עם ערכי המרכז ויעדיו. במסגרת זאת אנו מסייעים בחלק מההוצאות הרבות שיש לכנס חשוב זה על מנת לסייע להמשיך ולקיימו.

"השנה מלאו עשרים שנה למותו של בגין ואנו עומדים לפני שנת המאה להולדתו. במסגרת זו נערכים ימי עיון וכנסים, ואין זה מפתיע כי גם בכנס זה נערך מושב לציון תאריכים אלו".

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.


בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אשדוד-
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים