כתב אישום נגד ראש עיריית נצרת עילית

שמעון גפסו מואשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, שנחשפו בסדרת תחקירים שפורסמו ב-nrg מעריב. "הפרקליטות סופסוף הרימה את הכפפה"

עדי חשמונאי | 18/6/2013 13:09 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כתב אישום הוגש היום (ג') נגד ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, ועדי ברקו, חבר מועצת העיריה, לבית המשפט המחוזי בנצרת, בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים.

>> הפארסה של ראש עיריית נצרת עילית לא נגמרת
>> מי יעצור אותו? כך השתלט שמעון גפסו על נצרת עילית
>> אצל שמעון בחצר: שמעון גפסו, השריף החדש של נצרת עילית
 
ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו
ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו צילום: יגאל לוי.

סדרת תחקירים שפורסמה ב-nrg מעריב חשפו את העבירות המיוחסות לגפסו בכתב האישום, ביניהן: קבלת שוחד ממנהל שוק "רמלה לוד" בעיר כדי שיפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק.

בסיפור נוסף, שנחשף כאן בעבר, הוקלט גפסו כשהוא סוחט לכאורה באיומים חבר מועצה, תוך שהוא ובכיר נוסף בעירייה מזהירים אותו שאם לא יבצע את מה שחפץ גפסו, תפוטר גרושתו מתפקידה בחברה הכלכלית של העירייה. כשהגרושה פוטרה ורצה לבית הדין לעבודה, התערב ראש העירייה בהליכים המשפטיים, הורה ליועצת המשפטית לחתום על מסמכים משפטיים שהוא עצמו היה מעורב בהכנתם ולהגיש אותם לבית הדין.

גורדון, שסירבה לשתף פעולה עם המהלך הזה, נאלצה להודיע שהיא מתפטרת מייצוג החברה הכלכלית העירונית בתיק. כתב האישום מייחס לגפסו וברקו עבירה של לקיחת שוחד בגין התנית המשך ההעסקה בהתפטרותו של חבר המועצה.

גפסו מואשם עוד בעבירה של שוחד בחירות בהבטחת עבודה בעירייה לפעילים במערכת הבחירות לרשויות המקומיות, לפי חוק הרשויות המקומיות (בחירות) התשכ"ה – 1965.

במכתב שנשלח לעורכי דינו של גפסו נכתב כי על בסיס חומר הראיות שנאסף בחקירת המשטרה, לכאורה יש להגיש נגדו כתב אישום, בכפוף לשימוע, בעבירה של אי פרסום חלק מהסכם קואליציוני שנחתם עם אחת הסיעות בעירייה, לאחר בחירות 2008. במקרה זה, עומדת לגפסו הזכות לפנות בכתב בתוך 30 יום, ולנמק מדוע לא יוגש נגדו כתב האישום.

התיק הפלילי נגד גפסו בגין סחיטה באיומים של חבר המועצה שכב זה שלוש שנים וחצי במשרד המשפטים, התיק עם ההמלצה לכתב אישום בגין קבלת שוחד המתין לתורו כבר שנתיים וחצי.

מציאות משפטית מבוססת

"שומרי הסף בעירייה שילמו מחיר אישי כבד". גפסו בהארכת מאסר בשנת 2010 צילום: יוסי אלוני
פקיד בעירייה אמר לפני הגשת כתב האישום ל-nrg מעריב: "זה לא נורמלי, הרי שום בנק לא היה מאפשר למנהל סניף שיש נגדו המלצה לכתב אישום על קבלת שוחד או סחיטה באיומים, להמשיך לנהל את הבנק במשך שנים רק מפני שהפרקליטות מתמהמהת.

"שום גננת שיש המלצה להעמיד אותה לדין על התעללות בילדים לא הייתה נשארת כל כך הרבה זמן בתפקידה רק מפני שהפרקליטות עוד חושבת מה לעשות בתיק שלה. אבל כאן מדובר בכספי ציבור, אז לאף אחד לא אכפת".

התנועה לאיכות השלטון אשר מייצגת את שומרי הסף של עיריית נצרת עילית אשר עמדו בפני פיטורין בשל חשיפת מעשי שחיתות, מברכת את גורמי אכיפת החוק ובראשם הפרקליטות, אשר לאחר 6 שנים קיבלו החלטת תובע בענייני של ראש עיריית נצרת עילית – שמעון גפסו.

מהתנועה נמסר כי "קבלת הכרעת תובע עוד בטרם הבחירות לעיריות היא דבר הכרחי. הצורך בקבלת החלטות התחזק בפרשת ראש עיריית רמת גן, צבי בר. הפרקליטות סופסוף הרימה את הכפפה, ובאופן סדרתי מתקבלות הכרעות ביחס לראשי העיר המכהנים".

"מדובר במידע שהציבור צריך להתייחס אליו כשהוא בא להצביע לאותו מועמד, וכאשר מוגש כתב אישום זוהי מציאות משפטית מבוססת שניתן להסתמך עליה".


בנוסף טוענים בתנועה לאיכות השלטון כי "התנהלותו הבעייתית של ראש העיר כפי שעולה מכתבי האישום, מאמתת את מה שטוענים שומרי הסף של הרשות (הגזבר, היועצת המשפטית והמבקר) בשנים האחרונות ואת המעשים אותם הם ניסו למנוע. ואשר כתוצאה מפועלם, עמדו בפני ניסיונות פיטורין על ידי ראש העיר.ניסיונות הפיטורין נמנעו רק בזכות בקשותיהם של שומרי הסף (הגזבר והיועצת המשפטית) לצווי הגנה קבועים מטעם מבקר המדינה".

גפסו מסר בתגובה כי "כתב האישום שהוגש נגדי עוסק בפיטורי עובדת החברה הכלכלית - תיק שחקירתו הסתיימה לפני שלוש שנים וחצי, והשימוע שנערך לי היה לפני שנתיים וחצי. הן מעצם ההחלטה להגיש כתב אישום על לא כלום והן מהעיתוי של קבלתה עולה טעם לא טוב של ניסיון מצד הפרקליטות להתערב בהליך דמוקרטי. עד הבחירות אציג לציבור את עמדתי המפורטת בעניין, והציבור יאמר את דברו בקלפי".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום חיפה והקריות-

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים