השר יאיר שמיר: "הבדואים אינם אויבים שלנו"

שר החקלאות מונה על ידי רה"מ נתניהו לטיפול בסוגיית ההתיישבות הבדואית. הדגל שהוא מניף הוא הידברות וכבוד הדדי, אבל הוא לא מתכוון להיות פראייר: "אם הצד השני לא יפרע את השטרות לא נגיע לשום מקום". עכשיו, כל מה שנותר לו הוא להסתער קדימה: "אני אהיה בעל הבית. אני קובע, עושה ומבצע"

אריק בנדר | 8/1/2014 11:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש הממשלה נתניהו החליט: תוכנית פראוור תיגנז

"הבדואים לא אויבים שלנו ואני לא בא אליהם עם גרזן", כך אומר שר החקלאות ופיתוח הכפר יאיר שמיר, בראיון ראשון מאז שהממשלה אישרה בראשית השבוע את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר לידיו את הטיפול בהסדרת "ההתיישבות והפיתוח הכל כלי-חברתי של הבדואים" - תפקיד שמילא בעבר השר לשעבר בני בגין.
השר יאיר שמיר. ראש בריא למיטה חולה
השר יאיר שמיר. ראש בריא למיטה חולה צילום: יח''צ תע''א


הממשלה אישרה גם את העברתם של הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב ואת מטה היישום להסדרת התיישבות הבדואים בנגב ממשרד ראש הממשלה למשרד החקלאות, וזאת במטרה להעניק לשר החקלאות את כל הכלים לקידום הנושא.

לאחר תשעת חודשי כהונה במשרד החקלאות זוקף שמיר לזכותו הישגים לא מבוטלים. ענף החקלאות קיבל בספקנות מהולה בחשש את מינויו של השר, שלו רקע עשיר בביטחון ובהיי-טק, אולם לאחר מסע שכנועים הצליח שמיר לייצר תוכנית ארוכת טווח לחקלאים בדמות שורת צעדים, ובהם הגדלת מכסות המים ב-30 אחוזים לתקופה של שלוש שנים, קביעת מחיר אחיד למים לחקלאות והגדלת המכסות לעובדים זרים.

עוד בנושא ב-nrg מעריב:
- מסתמן רוב בוועדת הפנים נגד אישור חוק פראוור
- בגין: "לא אמרתי שהבדואים מסכימים לתוכניתי"
- הפגנות סוערות ברחבי הארץ נגד מתווה פראוור

בשבוע שעבר קיבל מנהל מקרקעי ישראל החלטה היסטורית לאפשר שימושים חורגים לחקלאים ביישובים, ואף להעניק בעלות על הקרקע לתושבי הקיבוצים.

לצד אלה הסתער שמיר על קידום המחקר והפיתוח החקלאי עם קידום "ארגו" - פארק חקלאי בבית-דגן המיועד לחברות חקלאיות וטכנולוגיות, התנעת קרן "יוזמה לחקלאות" ויישום תוכנית קנדל למינוף מחקר ופיתוח חקלאי, שנועדה להביא לידי ביטוי את היתרון היחסי של מדינת ישראל כמובילה עולמית במגמות חקלאיות.
באדיבות ''פאנט''
הפגנות בדרום נגד תוכנית פראוור באדיבות ''פאנט''
לא יהיה גרוע יותר

האתגר החדש של שמיר, כאמור, הוא הסדרת ההתיישבות הבדואית - נושא שלקח עליו לבקשת ראש הממשלה. כבר אתמול הוא החל בתפקיד ויצא עם אנשיו לסיור ראשון בשטח.

השר שמיר, מדוע להכניס ראש בריא למיטה חולה? למה אתה צריך את זה?
"אתה יכול לשאול אותי את אותה השאלה בהקשר של הכניסה לפוליטיקה. כשאתה מחליט לתרום למדינה ולעם היהודי אתה מקבל עליך מטלות. אני מניח שלא הייתי הבחירה הראשונה של ראש הממשלה לטפל בנושא הבדואים. הוא פנה תחילה לכמה אנשים אחרים וקיבל מהם תשובה שלילית.

"כשהוא פנה אליי אמרתי לו שאני רוצה לשקול את הדבר. חשבתי על הנושא כשבוע, ולאחר שנפגשתי והתייעצתי עם אנשים - ובהם בני בגין ואהוד פראוור, שעל שמו נקרא 'מתווה פראוור'- השבתי בחיוב".

מה יעץ לך בגין?
"הוא דווקא יעץ לי לקחת את התפקיד. לדבריו, הוא זה שהציע לראש הממשלה נתניהו לפנות אליי. הייתה לי תחושה שיש פה הזדמנות - הרי יותר גרוע לא יכול להיות, ובכוונתי להשתדל לעשות טוב יותר".

השר לשעבר בגין הודיע על גניזת מתווה פראוור ועל עצירת הצעת החוק להסדרת אדמות הבדואים שעולה כעת לדיון בוועדת הפנים, בשעה שבפועל ראש הממשלה מינה אותך להמשיך בהסדרת התהליך וגם ועדת הפנים ממשיכה בחקיקה.
"אני לא הייתי שותף לתהליך. הייתי בניויורק כשהתקשרו אליי. בני בגין בעצמו ניסה למצוא אותי. אני מצדי המלצתי מניו-יורק גם לראש הממשלה נתניהו וגם ליו"ר ועדת הפנים מירי רגב להמשיך בדיוני החוק, משום שאמרתי כי לא ייתכן שניתן פרס לאלימות ולהתלהמות. הממשלה לא החליטה לגנוז את הצעת החוק ואת מתווה פראוור".

אז מדוע הודיע בגין על גניזת הנושא?
"אני מניח שאולי הוא לא בחר בקפידה את מילותיו, אבל אני לא בא אליו בטענות. יכול להיות שהתסכול שלו גרם לו לומר זאת. הוא הרי עשה מעל ומעבר למה שנדרש בתפקידו, ופתאום הוא קיבל ביקורת ובאו אליו בטענות".

האם המנדט שקיבלת מראש הממשלה כולל הבטחה לכך שאתה תהיה הסמכות האחרונה בכל מחלוקת בנושא הסדרת אדמות הבדואים?
"כן, זו ההסכמה. אני אהיה בעל הבית. אני קובע, עושה ומבצע. הבטחתי לראש הממשלה שאעדכן אותו בכל השינויים שאעשה. הייתה החלטת ממשלה מסודרת בנושא, וכעת אני לוקח פסק זמן של חודש לצורך לימוד מעמיק של הסוגיה. בתקופה זו ועדת הפנים של הכנסת תעצור את הדיונים ולא תמשיך בהליך החקיקה".

צילום: פלאש 90
השר לשעבר בגין. התוכנית שלו נגנזה צילום: פלאש 90
לא לורנס איש ערב

בחודש יוני האחרון עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק הממשלתית המבקשת ליישם את מתווה תוכנית פראוור ולקבוע מנגנון פינויפיצוי, שבמסגרתו יפונו עשרות אלפי בדואים מבתיהם ובתמורה יוקמו יישובים חדשים שבהם תכיר הממשלה. חברי הכנסת הערבים הביעו מחאה חריפה נגד ההחלטה, כינו אותה "טרנספר" וח"כ אחמד טיבי אף קרע אותה לגזרים מעל דוכן המליאה ושפך עליה מים.

לפני שבועות אחדים יצאו אלפים מערביי ישראל להפגנות זעם נגד התוכנית ברחבי הארץ. ההפגנה הגדולה ביותר התקיימה בצומת חורה שבנגב, ובה יידו מפגינים אבנים על כוחות המשטרה שפיזרו אותם באמצעות גז מדמיע, זרנוקי מים וכדורי גומי. בהפגנה מאוחרת יותר מול בית משפט השלום בבארשבע שפך גבר יהודי כוס תה רותח על פניו של ח"כ אחמד טיבי.

ראש מפלגתו של השר שמיר, שר החוץ אביגדור ליברמן, אמר שהבדווים רוצים את המקל ללא הגזר, ושאנו עדים להמשך המלחמה על אדמות הלאום, שהחלה עוד בתקופת חומה ומגדל.

יש מי שמתייחס אל הבדואים כאל גורם עוין. שר החוץ ליברמן למשל הציע לשקול לבטל את ההטבות שהובטחו לבדואים במתווה פראוור. כיצד אתה רואה את הדברים?
"קודם כול הבדואים הם לא אויבים שלנו ולא גורם עוין - לפחות הם עדיין לא כאלה. אולי תהיה הידרדרות, אבל אני לא בא אליהם עם גרזן כדי לתת להם מכה בראש. צריך להראות להם קודם כול תקווה וחזון. אם אתה רק מניף מקל, זה אומר להשאיר אותם בזבל, כמות שהם.

"הדברים שליברמן אמר לא מקובלים עליי. אנחנו מתעסקים פה עם בני אדם לא טיפשים, שיש להם הרבה חוכמת חיים. הם פחות קיצונים מאחרים. ביסודם הם היו בעד המדינה ולא פעלו נגדה. חלק גדול מהם התגייסו בזמנו לצה"ל, ובעיניי הם אזרחים לכל דבר.

"יש להם ראש על הכתפיים, ואפשר להסתדר איתם מתוך כבוד הדדי ולוודא ששני הצדדים יקיימו את הבטחותיהם. אבל צריך גם להבהיר שאם נגלה חולשה והצד השני לא יפרע את השטרות לא נגיע לשום מקום. הדרך להתקדם היא באמצעות כבוד הדדי ואיזונים ראויים".

צילום: יהודה לחיאני
הפגנת הבדואים בבאר שבע. לא לורנס איש ערב צילום: יהודה לחיאני

אתה מתכוון להתחיל מאפס או להמשיך בחקיקה מואצת של החוק להסדרת אדמות הבדואים מהמקום שבו הוא נעצר?
"פה בכנסת חושבים שחוקים לבדם פותרים את כל הבעיות, אבל זהו חוסר הבנה של הבעיה. אני לא מזלזל בחוק - החקיקה נדרשת - אבל החוק הוא לא חזות הכול. לפעמים מספיקות רק תקנות והסכמות. אני רוצה להזכיר שלרוב הבדואים אין בכלל תביעות בעלות על קרקע - רק ל-304 מהם יש תביעות בעלות.

"אז על מה אנחנו מדברים? מי שמדבר רק על החוק מסיט את הנושא למקום אחר. אני רוצה קודם כול לראות איך אני משפר את תנאי החיים שלהם, איך אני מביא להם מים וחשמל ומקומות עבודה, איך כל זה עובד. אם אצליח להביא להם אלפי מקומות עבודה, זה יותר חשוב מכל חוק כזה או אחר.

"אם אצליח לשכנע אותם לשלם מסים, לשלוח את הילדים לבתי ספר או לקום בבוקר לעבודה, בזה כבר שינינו סדרי עולם. לא החוק עומד במרכז העניין. צריך אמנם לתת לכל ההסדרים שיושגו מעטפת חוקית, אבל אני רוצה להעניק לבדואים חזון ותקווה. החוק להסדרת אדמות הבדואים הוא רק חלק מהפתרון - לא הפתרון בכללותו".

בני בגין הודה שהוא לא הציג בפני הבדואים את תוכניות ההסדרה. אתה מתכוון לשתף אותם בתכנון, להידבר איתם?
"אני לא אנסה להיות לורנס איש ערב ולהציג כאילו נעשיתי בדואי בעצמי, אבל אני אתן להם את כל הכבוד הראוי להם. אפגש איתם ואדבר איתם. כפי שאמרתי, הבדואים אינם אויבים. אמנם התנועה האסלאמית מנסה לרכב על גב הבדואים ולהפוך את הנושא לבעיה לאומית, אבל אני מאמין שהבדואי עצמו רוצה לחיות טוב. הוא רוצה שילדיו והוא עצמו ישתלבו במדינה.

"יש בינינו ויכוח אך לא מלחמה. התוכנית צריכה להיעשות יחד עם הבדואים ובשיתוף איתם. הם צריכים לרצות לפתור את הבעיה. מבחינתם יהיה זה מאמץ לא פשוט לראות את עתידם כחלק ממדינת חוק וסדר שנותנת להם גם תקווה".

יש לך רעיונות משלך כיצד לפתור את סוגיית אדמות הבדואים? קרקע מול קרקע, פיצויים, בניית ישובים חדשים? יש כבר 'מתווה שמיר'?
 "אין לי עדיין דעה מגובשת, אבל ברור לי שצריכים להיות הגונים וחכמים. הכי חשוב לא להיות צודקים אלא להיות חכמים, וליישב את הבדואים במקום שבו יהיה להם עתיד.

"בנגב הולכים לתנופת בנייה אדירה. ייבנו שם מחנות, יישובים, תשתיות, מפעלים ורכבות. לא ניתן להשאיר את הבדואים מחוץ לכל התנופה הזאת. אני מקווה להציג בתוך כמה שבועות עם תוכנית ברורה מה הולכים לעשות, אבל את התוכנית ודאי אי אפשר ליישם מהיום למחר - זה עניין לשנים".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מדורים