גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


אל סלבדור

NRG מעריב | 12/6/2006 15:14 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שם: רפובליקת אל-סלבדור
מיקום: מרכז אמריקה
בירה: סן-סלבדור
שטח: 20,752 קמ"ר
אוכלוסיה: 6.1 מליון נפש
מטבע: דולר אמריקני, קולון של סלבדור
דת: 75% קאתוליים, 20% פרוטסטנטיים
שפות: ספרדית, נאואה.
קידומת: 503

מזג אוויר: שתי עונות באל סלבדור: גשומה (מאי עד אוקטובר) ויבשה (נובמבר עד אפריל). במהלך העונה הגשומה יורד בדרך כלל מבול מדי ערב. בעונה היבשה המדינה יבשה ומאובקת. הטמפרטורות אינן משתנות כמעט במהלך היום ומגיעות ל-30 מעלות בנובמבר ול-34 מעלות במרץ-אפריל. במישור החוף חם הרבה יותר מאשר בשאר חלקי המדינה. סן סלבדור נמצאת בגובה של 680 מטר מעל פני הים, כך שהאקלים בה מתון יחסית לשאר חלקי המדינה, אך גם ככה לח בה מאוד.
אל סלבדור: היסטוריה

סלע אולמק, פסל אבן של ראש ענק שנתגלה במערב אל סלבדור, מהווה עדות לנוכחותה של תרבות אולמק באזור החל משנת 2000 לפני הספירה לפחות. שרידי הפירמידות המדורגות בטאסומאל (Tazumal) ובסן אנדרס (San Andrés) מצביעים על כך שגם בני המאיההתגוררו במערב אל סלבדור במשך 1,000 שנה ויותר. עם השבטים שחיו במזרח המדינה נמנו הצ'ורטי (Chorti), הלנקה (Lenca) והפוק'אומאמה (Pok'omame).

ביוני 1524 תקפו הספרדים את הילידים באל סלבדור והובסו. רק ב-1546 הכריז המלך קרלוס הראשון הספרדי על סן סלבדור כעיר. כמעט 300 שנים שלטו הספרדים באל סלבדור, עד שבנובמבר 1811 החלה התקוממות של ילידי מרכז אמריקה נגד כובשיהם. לאחר קרבות ממושכים, נחתם בספטמבר 1821 בגוואטמלה, חוק העצמאות למרכז אמריקה.

ב-1823 הקימו מדינות מרכז אמריקה את איחוד הפרובינציות. הארגון פורק ב-1838 ומאז אל סלבדור עצמאית. הרווחים הגדולים של ייצוא הקפה, הובילו להשתלטות אוליגרכים על האדמות. כך, במאה ה-19 נוצר רצף של נשיאים מהמעמד האוליגרכי שסייעו לייצוא הקפה ע"י בניית תשתיות, העברת חוקים נגד נוודות על מנת לחזק את כוח העבודה הכפרי ודיכוי מרידות ביד קשה.

תעשיית הקפה גדלה ללא רחם באל סלבדור. כתוצאה, עשירי העם סיפקו את רוב הכנסות הממשלה במיסי ייבוא על התוצרת אותה ייבאו בעזרת הכסף הזר שהרוויחו ממכירת הקפה. תמיכה זו, בשילוב עם השחיתות בממשל, הבטיחו למגדלי הקפה השפעה מכרעת על הממשלה והצבא.

הרוב העני ניסה אמנם להעלות מדי פעם את חוסר הצדק החברתי והכלכלי באל סלבדור לסדר היום הציבורי, אך נתקל בדיכוי אכזרי. התנועה העממית הראשונה שקראה לשינוי קמה בעקבות התמוטטות הבורסה ב-1929 וצניחתם של מחירי הקפה. בינואר 1932 הוביל אוגוסטין פאראבונדו מארטי, מייסד המפלגה הסוציאליסטית של מרכז אמריקה, מרד של איכרים ושל אינדיאנים. הצבא הגיב ברצח שיטתי של כל מי שנראה אינדיאני או תמך במרד, ובסך הכול, נהרגו באותה מהפכה כ-30,000 בני אדם. מארטי נעצר והועמד בפני כיתת יורים; זכרו הונצח בשמה של מפלגת FMLN (חזית מארטי לשחרור לאומי).

ב-1979 הפילה את השלטון חונטה של אנשי צבא ושל אזרחים והבטיחה רפורמות. כשההבטחות לא מומשו, התאגדו מפלגות האופוזיציה תחת השם 'הפדרציה המהפכנית הדמוקרטית', כשבתוכה היתה FMLN המפלגה הגדולה ביותר. כשהארכיהגמון הפופולרי אוסקר

רומרו נרצח במהלך תפילה ב-1980, הצית מותו מלחמת אזרחים.

לוחמי הגרילה של FMLN כבשו אזורים בצפון המדינה ובמזרחה, פוצצו גשרים, קרעו חוטי חשמל ושרפו מטעי קפה, כל זאת במאמץ להרוס את כלכלת המדינה. ב-1982 נטלה מפלגת הימין הקיצונית ARENA את רסן השלטון, וחוליות המוות החלו לפעול שוב, הפעם נגד מנהיגיהם של איגודי העובדים ונגד תומכי הרפורמות בחקלאות.

באפריל 1990 החלו שיחות בחסות האו"ם בין הממשל לבין מפלגת FMLN, ולבסוף, ב-16 בינואר 1992, הושגה פשרה והוכרז על הפסקת אש. FMLN הפכה למפלגת אופוזיציה, והממשל הסכים לבצע רפורמות שונות, כולל פירוקן של חוליות המוות והחלפתן בכוח לאומי של משמר אזרחי. עוד נקבע, כי האדמות יחולקו בין האזרחים, והפרות של זכויות האדם ייחקרו לעומקן.

במהלך המלחמה שנמשכה 12 שנה, נהרגו כ-75,000 איש, והממשל האמריקני תרם סכום עצום של שישה מיליארד דולר למאמץ המלחמתי של ממשלת אל סלבדור, למרות שידע על מעשי הזוועה שמבצע הצבא. במרץ 1994 נבחר קלדרון סול ממפלגת ARENA לנשיא, בצל האשמות בדבר זיופים בקלפיות.

בבחירות לנשיאות של 1999 נבחר פרנסיסקו פרס (Perez). מבחנו האמיתי הראשון היה ב-13 בינואר 2001, כאשר רעידת אדמה קשה יצרה מפולת בוץ שקברה תחתיה את השכונה לאס קולינאס (Las Colinas), פרוור של סן סלבדור שתושביו נמנו עם המעמד הבינוני. כמו כן, נפגעו גם עשרות בקתות ופחונים בשכונות סמוכות. פרז סירב לשמוע בקולם של שוחרי איכות הסביבה, שהתריעו מפני בנייה נוספת על גבעות החול הבלתי-יציבות של לאס קולינאס; ייתכן שהחלטתו זו הביאה למותם של 1,200 איש, ולהותרתם של 250,000 איש ללא קורת גג.

ב-2004 נבחר לנשיאות, אנטוניו סאקה, פלשתיני שנולד בשטחים. למרות זאת, ממשלת אל סלבדור ידועה כפר-ישראלית. במרץ 2005 כמעט נוצר משבר דיפלומטי בין אל סלבדור לישראל, כשראש עריית סן-סלבדור החליט לקרוא לכיכר העיר המרכזית על שם יו"ר הרשות הפלשתינית המנוח, יאסר עראפאת. מחאתו של שגריר ישראל במדינה ושל עורכי דין שהתנגדו לשינוי שם הכיכר, גנזו את הרעיון.

אל סלבדור: גיאוגרפיה

 אל סלבדור היא מדינה זעירה, המשתרעת לחוף האוקיאנוס השקט במרכז אמריקה, וגובלות בגואטמלה במערב ובהונדורס בצפון ובמזרח. היא שופעת, ירוקה ומוקפת הרים אפופי עננים, עם יותר מ-25 הרי געש כבויים הפזורים בה. זו המדינה היחידה במרכז אמריקה ללא קו חוף לים הקאריבי. שני רכסי הרים חוצים אותה ממזרח למערב: הסיירה מדרה ושרשרת הרי געש, הכוללים את הר הגעש סנטה אנה.

הבעיה הבולטת ביותר של המדינה היא פינוי האשפה. בעלי חיים ששרדו למרות המתקפה על הסביבה כוללים את הקצאל (quetzal), הטוקאן, סוגים שונים של קופים, האייל לבן-הזנב ואינספור פרפרים. עם זאת, יש כאן גם 90 זנים שנמצאים בסכנת הכחדה, בהם צב הים והארמדיל.

אל סלבדור: תרבות

אל סלבדור היא מדינה קתולית ברובה. במהלך המלחמה הניח השלטון, שהכנסייה הקתולית תומכת בקומוניזם, בשל האהדה שלה לעניים, ומשום כך הפכה גם הכנסייה למטרה לאלימות מצדו. כתוצאה מכך נטשו רבים את הדת הן בגלל החשש לחייהם והן משום שלא היו מרוצים מהקשר של הכנסייה עם האופוזיציה. הדתות הפרוטסטנטיות, ובעיקר האוואנגליזם, הציעו חלופה טובה, ועדות נוצריות נוספות כאן הן הבפטיסטית והפנטקוסטית.

לצד התערובת הרגילה של פופ מארצות הברית, ממקסיקו ומחלקים אחרים של אמריקה הלטינית, מאזינים כאן גם למוסיקה עממית אלטרנטיבית (canción popular), השואבת את השראתה מהאירועים העכשוויים באל סלבדור. גם השירה פופולרית מאוד, והמשוררים המפורסמים הם מאנילו ארגטה ופרנסיסקו רודריגס.

הכפר לה פאלמה (La Palma) התפרסם בזכות אסכולת האמנות שייסד בו פרננדו ליורט. העיירה אילובאסקו (Ilobasco) מפורסמת בקרמיקה שלה, ואילו סן סבסיטאן (San Sebastián) ידועה בייצור האריגים בה.

המאכל הנפוץ ביותר באל סלבדור הוא קאסאמיינטו (casamiento) - תבשיל אורז ושעועית. מאכל נפוץ נוסף הוא פופוסאס (pupusas), מאפה מקמח תירס, עם גבינה, שעועית מבושלת, או צ'יצ'ארון (chicharrón - שומן חזיר מטוגן). ליקואדוס (Licuados - שייקים מפירות), קפה וגאסאוסאס (gaseosas - משקאות קלים) תוכלו למצוא בכל מקום. טיק-טק וטוריטו (Torito) הם משקאות אלכוהוליים דמויי וודקה, העשויים מתסיסת קני סוכר ואינם מתאימים לבעלי קיבה עדינה.

אל סלבדור: אירועים מיוחדים

פסטיבל אל סלבדור דל מונדו (El Salvador del Mundo - מושיע העולם), לכבודו של ישו, נחוג בכל המדינה בשישי באוגוסט. החגיגות בסן סלבדור מתחילות כמה ימים לפני כן וכוללות יריד ומצעד ענק.

חגיגות נוספות נערכות במהלך סמאנה סנטה (Semana Santa), השבוע הקדוש שלפני חג המולד, וב-12 בדצמבר, יום חגה של מריה הקדושה מגואדאלופה (La Virgen de Guadalupe). בכל עיירה חוגגים מדי שנה גם את יום חגו של הקדוש המקומי. 

אל סלבדור: אתרים ואטרקציות

סן סלבדור - הבירה יושבת למרגלות הר הגעש הגדול סן סלבדור. העיר סובלת מזיהום אוויר בשל התנועה הכבדה בעיר ומכמות גדולה של עניים. האבטלה כאן עומדת על כ-% 50, כך שיש בעיר משכנות עוני רבים, והרחובות עמוסים אנשים שמוכרים הכל רק כדי להתפרנס.

אין בעיר מבנים עתיקים, משום שהיא נהרסה מספר פעמים - ברעידות אדמה בשנים 1854 ו-1873, בהתפרצות האחרונה של הר הגעש סן סלבדור ב-1917 ובשטפונות ב-1934. רעידת האדמה האחרונה ב-1986 גרמה לנזק רב, וכך גם שתי רעידות אדמה שפקדו את האזור בראשית 2001.

מוקד העניין העיקרי בעיר הוא קתדרל­מטרופוליטנה (Catedral Metropolitana) המכוסה בכיפה, בה קבור הארכיהגמון אוסקר רומרו. הקתדרלה ניצבת מול הכיכר המרכזית, פלאסה באריוס (Plaza Barrios). בסמוך ניצב תיאטרו נאסיונאל (Teatro Nacional) מ-1917, התיאטרון הלאומי המפואר, שמחופה בפנים בקטיפה אדומה. ציור התקרה החושני של התיאטרון נמשך גם בתיאטרו קפה (Teatro Cafe) הסמוך.

בעיר יש חמישה שווקים; המעניינים שבהם הם מרקאדו אקס-קוארטל (Mercado Ex-Cuartel) למלאכות יד, לאריגים ולקרמיקה, ומרקאדו סנטראל (Mercado Central) לצרכי היום יום. במוזיאון הלאומי לאנתרופולוגיה (Museo Nacional de Antropología) מוצגים הממצאים הארכיאולוגיים החשובים ביותר של המדינה, וחרדין בוטאניקו לה לגונה (Jardín Botánico La Laguna) הוא גן בוטאני נאה שנבנה מעל ביצה לשעבר, בקרקעית הלוע הגעשי.

סונה רוסה (Zona Rosa) הוא מתחם המסעדות וחיי הלילה המהודר והיוקרתי ביותר בעיר, אך גם פאסאו אסקאלון (Paseo Escalón) ובולבארד דה לוס אראוס (Boulevard de Los Heroes) משופעים באפשרויות בילוי.

עתיקות טאסומאל - שרידי המאיה בטאסומאל, החשובים והשמורים ביותר באל סלבדור, נמצאים בעיירה צ'אלצ'ואפה. השרידים המוצגים כאן הם רק חלק קטן מאתר עתיקות המשתרע על שטח של עשרה קמ"ר, חלקו הגדול קבור תחת העיירה. ארכיאולוגים סבורים שהיישוב הראשון באזור נוסד בסביבות 5000 לפנה"ס, והמבנים שנחפרו מקורם בתקופה המשתרעת על פני 1000 שנים.

אל סלבדור: אתרים נוספים

לה ליברטאד - אתר גלישה בעל הגלים הטובים ביותר מהאוקייאנוס השקט. למי שאינו גולש אין מה לחפש בעיירת החוף המשעממת הזו. לה ליברטאד מלא בסופי שבוע באנשי העיר הגדולה, בגלל קירבתו אליה. לאורך לה קוסטה דל באלסאמו (La Costa del Bálsamo), רצועת חוף הנמתחת לאורך 75 ק"מ ממערב ללה ליברטאד ועד אקאחוטלה (Acajutla) אפשר למצוא חופים פחות צפופים, אף הם בעלי תנאי גלישה טובים.

סרו ורדה - פארק לאומי בו תוכלו לחזות בשני מראות מדהימים: הר הגעש איסאלקו (Volcán Izalco), שעדיין מעלה עשן ומרשים מאוד והאגם כחול בתוך לוע געשי, לאגו דה קואטפקה (Lago de Coatepeque), על המדרון המזרחי של הר הגעש סנטה אנה (Volcán de Santa Ana), שהוא הגבוה ביותר באל סלבדור.

לפני 200 שנה עוד היה הר הגעש איסאלקו רק חור באדמה, שנפלטו ממנו מדי פעם עמודי עשן גופריתי שחור. לאחר מכן החל להיווצר כאן חרוט, ותוך זמן קצר עלה החרוט עד לגובהו הנוכחי, 1910 מטר. איסאלקו ממשיך להתפרץ גם כיום ופולט עשן, סלעים ולהבות אש. למרות שהוא עדיין מוגדר כפעיל, איסאלקו רדום מאז 1966. שביל מסומן מגיע לפסגה, והטיפוס בו אורך כארבע שעות.

סרו ורדה נמצא במרחק של שעתיים נסיעה מדרום לסנטה אנה, והדרך הטובה ביותר לנסוע לכאן היא באוטובוס. סנטה אנה נמצאת 63 ק"מ מצפון מערב לבירה, והנסיעה באוטובוס אורכת כ-90 דקות.
היער המועב מונטכריסטו – יער אפוף עננים בו גדלים עצי אלון ודפנה לגובה של 30 מ', ועליהם יוצרים חופה שהשמש כמעט שלא חודרת דרכה. שרכים, סחלבים, פטריות וטחב מכסים את קרקע היער. עם חיות הבר המקומיות נמנים קוף העכביש הנדיר והמוגן, אוכל נמלים בעלי שני אצבעות וכן הפומה, האגוטי (מכרסם קטן), הטוקאן והינשוף המפוספס.

היער נמצא בפארקה נאסיונאל מונטה-כריסטו אל טריפיניו (Parque Nacional Montecristo-El Trifinio), מצפון מזרח לעיירה המנומנמת מטאפאן (Metapán), במרחק ארבע שעות נסיעה באוטובוס צפונה מסן סלבדור.

אילובאסקו - עיירה ידועה בזכות הקרמיקה שלה. היא מפורסמת במיוחד בסורפרסאס (sorpresas - הפתעות) שיוצרים בה - דמויות או סצינות זעירות ומפורטות בתוך מעטפת בצורת ביצה ובגודל אגוז. רוב הסצינות מתארות אירועים מחיי היומיום בכפר, אבל אחד מאמני אילובאסקו הוסיף מימד חדש להפתעות, כשיצר דמויות של זוג עירום באמצע סקס לוהט. בשורה של חנויות ארטסאניה (artesanía - מלאכות יד) לאורך הרחוב הראשי מוכרים את יצירות הקרמיקה המקומיות. אילובאסקו נמצאת 54 ק"מ מצפון מזרח לסן סלבדור, וניתן לנסוע אליה באוטובוס.

אל סלבדור: אטרקציות נוספות

טרקים: תמצאו אפשרויות טובות למסלולים באזורים הגעשיים של אל סלבדור. תוכלו לצאת לטרק סביב לועו של הר הגעש בוקרון (Boquerón) שליד סן סלבדור, או לצעוד בשביל ולרדת אל הלוע עצמו. מסלולי הליכה טובים נוספים נפרשים בפארק הלאומי סרו ורדה, ביער המועב מונטה-כריסטו וסביב לה פאלמה ופרקין.

גלישה: גלים נהדרים לגלישה נשברים אל חופי פלאיה דל קוסטה (Playa del Costa), לה ליברטאד ונקודות אחרות לאורך חוף באלסאמו. באיים שבמפרץ פונסקה (Golfo de Fonseca) תוכלו לצאת לשיט, וייתכן שתיתקלו בדולפינים ובצבי ים לאורך חופי החול-השחור של המפרץ.

מים סוערים יותר מחכים לכם בנהרות למפה, פאס (Paz) וטורולה (Torola), ובהם תוכלו לצאת לרפטינג ולשיט בקיאקים. 14 הטוריסנטרוס (Turicentros), אזורי התיירות של המדינה, הם פארקים טובים לנופש ולקמפינג ורובם ממוקמים סמוך לחופים, לאגמים, או למעיינות טבעיים.

אל סלבדור: אסור לפספס

איסלה מונטה-כריסטו – זהו אי שמור ובתולי. ההגעה לכאן מחייבת תכנון מוקדם, אבל כתגמול תזכו לראות נוף פראי וחיי בר מופלאים, ותתקבלו בברכה על-ידי הקהילה הקטנה שמתגוררת במקום.
המשפחות מספקות אוכל ולינה בבתיהן, ואנשיהן יקחו אתכם לשיט בנהר וסביב עצי המאנגרובה.

מקומות הלינה כאן פשוטים מאוד, וכדאי להביא איתכם קצת אוכל משלכם. איסלה מונטה-כריסטו נמצא 80 ק"מ מדרום מזרח לסן סלבדור. הנסיעה מסן סלבדור ללה פיטה (La Pita), נקודת המוצא אל האי, אורכת שעתיים.

אל סלבדור: מתי להגיע

העונה היבשה היא הנוחה ביותר לביקור כאן: מצבם של הכבישים טוב יותר, לא תירטבו, ותוכלו ליהנות מפסטיבלי התרבות. תקופות החגים הגדולות ביותר חלות מחג המולד עד אמצע ינואר; במהלך סמאנה סנטה, השבוע הקדוש לפני חג הפסחא; ובשבוע הראשון של אוגוסט, כשסן סלבדור חוגגת את הפסטיבל השנתי שלה. במהלך תקופות אלה נסגרים מתקנים ושירותים רבים, ותעריפי המלונות מזנקים עד 50% יותר. בעונה הגשומה המחירים נמוכים יותר, החופים צפופים פחות, והערבים קרירים מעט יותר אחרי סערות הגשמים.

אל סלבדור: איך להגיע

יש מכאן טיסות לכל הערים הגדולות באזור, כמו גם טיסות לערים בארה"ב כגון אטלנטה, דאלאס, יוסטון, לוס אנג'לס, מיאמי, ניו יורק וסן פרנסיסקו. חברת התעופה הלאומית היא Taca, וחברות התעופה אמריקן איירליינס, קונטיננטל, דלתא ויונייטד איירליינס מקיימות גם הן טיסות למדינה.

הטיסות הבינלאומיות מגיעות לנמל התעופה הבינלאומי קומאלאפה (Comalapa), הממוקם ממש לחופי האוקיאנוס השקט, 44 ק"מ מדרום לסן סלבדור. ניתן לטוס עם איבריה או איר מדריד דרך ספרד. בין נמל התעופה הבינלאומי קומאלאפה לבין סן סלבדור מצפון לו מפרידות 45 דקות נסיעה, על כביש מתוחזק היטב, ומומלץ לנסוע בדרך זו במונית או בקולקטיבו (colectivo), מעין מונית שירות.

אל סלבדור: מידע שימושי

ויזה: ישראלים אינם זקוקים לאשרת כניסה
חיסונים: כלבת, מלריה, הפטיטיס, כולרה, טיפוס
שעון: מאחר את ישראל בשמונה שעות
חשמל: 115 וולט, 60 הרץ

אל סלבדור: אזהרות מסע

פשיעה קלה היא בעיה באל סלבדור. שמרו על ערנות ודאגו לביטחונכם האישי: הימנעו מנסיעות בשעות החשיכה, מטיול בגפכם, מהפגנה ראוותנית של עושר ומשוטטות בשכונות עוני ובדאון-טאון של סן סלבדור.

אל סלבדור: ישראלים ויהודים

שגרירות ישראל:
כתובת: CENTRO FINANCIERO GIGANTE, TORRE B PISO 63 AVENIDA
 SUR Y ALAMEDA ROOSEVELTSAN SALVDOR  INFO@SANSALVADOR.MFA.GOV.IL
טלפון: 503-22113434
פקס: 503-22113443
זמני קבלה: שני עד חמישי - 09:00-12:00.

הקהילה היהודית באל סלבדור מונה כ-150 איש. זוהי קהילה חמה המקבלת את הישראלים המגיעים אליה באהבה. מרכז החיים הקהילתיים הוא בית הכנסת היחיד בסן סלבדור. כל ערב שבת וחג מתקיימות בו תפילות וארוחות ערב.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים