כמו שפאפא אוהב: ביקור במנזר נוטרדם

ביקורו החגיגי של האפיפיור בירושלים פותח צוהר לאחד המתחמים הקסומים בעיר העתיקה – הנוטרדם. בואו להכיר מתחם ומלון המלא ביופי, צנעה ואווירת קודש

דובי זכאי | 12/5/2009 10:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ישבנו בלבה של ירושלים, מטרים ספורים מכיכר ספרא. מסביב המתה ירושלים של בוקר: מוניות צפרו במעלה רחוב הצנחנים, כלי עבודה כבדים נהמו והכשירו את תוואי הרכבת הקלה. קבוצות תיירים התהלכו בצל חומות העיר העתיקה, מיהרו אחרי המדריך לשמוע את הסבריו. המולה ירושלמית ברוכה. קולות העיר המקיצה התנפצו אל חומות מנזר נוטרדם השוכן מול השער החדש לעיר העתיקה, אך למרות המיקום המרכזי של המנזר - בתוך החומות שולט השקט.
 
בתוך החומות שולט השקט. גסט האוס נוטרדם
בתוך החומות שולט השקט. גסט האוס נוטרדם צילום: דובי זכאי

הדרך העולה למבנה המרכזי מקושטת במערך צפוף של ורדים המפזרים את ריחם לכל אורך המעלה. עצי דקל מנידים בחן את ענפיהם וציפורים עליזות מברכות בציוץ עליז את הבוקר. הפסטורליות העירונית נחבאת במתחם ענק, מוקף חומה.

אחרי שמתנתקים מצבעי הוורדים, מרימים את העיניים וקולטים את המבנה המרשים: שני צריחים ענקיים שמזכירים את ה"טורה" (המגדל) במשחק השח, ובמרכז מתנשא פסל אבן ענק של הבתולה מרים, אוחזת בידה את תינוקה ישוע. הפסל משקיף על הנעשה בחצר והתחושה היא כאילו הבתולה סוקרת את מעשינו בעין אוהבת.

הנוטרדם הוא אחד המקומות היפים בירושלים. דווקא בגלל מרכזיותו, המקום מוכר פחות מאתרים אחרים. בשנת 1876 רכש רוזן צרפתי שטח קרקע נרחב (כ-4,000 דונם), שעליו נבנה מלון הצליינים כדי לעודד את המאמינים להגיע למקומות הקדושים. מנזר נוטרדם נחנך בשנת 1888, ופירוש שמו הוא הגבירה שלנו, כשהכוונה כמובן היא למרים.
נקי עד כאב

המטיילים הרבים שפוקדים את העיר כלל לא מעלים בדעתם שאפשר לבקש בנימוס להיכנס למקום היפה, והם ייענו בשמחה - למעט בימים אלה שבהם מתארחים במקום כל נכבדי הוותיקן, לרבות ראש הממשלה של הוותיקן שקיבל את המרפסת הענקית שצופה אל העיר העתיקה. בינתיים הגיע לפגוש אותנו האח ג'ון - גבר מרשים, גבוה ונאה, עטוף בחליפת כמרים מגוהצת ולצווארו סרט לבן. האח, שהגיע לכאן לפני ארבע שנים ממקסיקו, נראה רגוע וחייך אלינו בחיבה.

אחרי שיחה נעימה יצאנו לטייל במבנה המרהיב. מסדרונות האבן הוליכו אותנו אל חדרי האירוח הצנועים. אלה מיועדים לבודדים ולזוגות, מחירם סביר והם נקיים עד כאב, אך נטולי מוצרי מותרות כמו טלוויזיה למשל. האח ג'ון הסביר שמרכז נוטרדם

הפך לאתר תיירות ברמה גבוהה בגלל מיקומו הסמוך לעיר העתיקה, יופיו של המקום וצניעותו. העובדה שאנשי הוותיקן בחרו את המקום להלנת המשלחת מאששת את דבריו - בימים אלה רבים מגיעים לכאן כדי ללוות את מסעו של הכס הקדוש.

מעלית מהירה העלתה אותנו לגג. מכאן העיר העתיקה הייתה משכרת ביופיה. ג'ון סיפר שהגיעו לכאן צליינים מכל העולם, ואחרי שתחם מולם את גבולות העיר העתיקה הם עמדו נפעמים, לא האמינו שהשטח הקטן הזה הוא העיר הכי מפורסמת בעולם.

בקצה המערבי של המתחם נמתחת מרפסת ענקית. כאן יגור בימים הקרובים ראש ממשלת הוותיקן. בניגוד למרפסת הענקית, החדר עצמו צנוע, ואין בו מותרות שרגילים בהם ראשי ממשלות בעת ביקורם במלון המלך דוד.

סוג דם של בן תמותה רגיל

האב ג'ון לחש לנו סקופ קטן. האפיפיור יגיע לכאן כשעמו מתנה לכנסייה: מבנה חדש שנועד לאכסן את לחם הקודש שמתאים ליופי המאופק של הכנסייה. בצדו המערבי של הלובי היפה נמצאת מסעדה משובחת, ששף ספרדי הגיע אליה במיוחד כדי להכין את המאכלים לצוות הוותיקן. בזכות בית הספר לשפים שנמצא במתחם רבים מגיעים לכאן כדי לאכול ארוחת צהריים טובה במחיר סביר.

יופי מאופק. כנסיית נוטרדם בירושלים
יופי מאופק. כנסיית נוטרדם בירושלים דודו זכאי

בכניסה למתחם נמצא מוזיאון מיוחד ובו מוצגים "תכריכי טורינו" - ממצאים מהמאה ה-16 שמיוחסים לישו. נראה שהבד יוצר בטכניקה מאד מתקדמת, ועל התכריכים ניתן לזהות כתמי דם. המומחים, אגב, זיהו את סוג דמו של הקדוש כ-AB - סוג דם של בן תמותה רגיל.

במוזיאון נמצא גם כתר הקוצים (המשוחזר) שהיה על ראשו, וכן הולוגרמות שבהן תיעוד מעניין של תצלום, שבתהליך המעבר מהפוזיטיב לנגטיב שלו מתגלים פניו של ישו. במהלך שנות ה-70 עבר המבנה שיפוץ ונפתח כמלון צליינים יוקרתי. כיום משמש המבנה כבית מלון בוטיק וגם כמקום מפגש לקפה או ארוחת צהריים. כתובת: נוטרדם דה ג'רוזלם, הצנחנים 5. טלפון: 02-6279111.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שביל בצד

צילום: דובי זכאי

רוצים לצאת לטייל ומחפשים המלצה? דובי זכאי עם עשרות טיולים ברחבי ישראל, ברכב או ברגל

לכל הכתבות של שביל בצד

עוד ב''שביל בצד''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים