זעם הנביא: טיול ביערות הכרמל

שפע של צמחייה ירוקה, ערוצי נחל ומצוקים, שבילים נסתרים ומערות וגם אגדה מפורסמת על נביא תנ"כי, אוכל אקולוגי וחווית ריקוד יפנית. מני נחמן מציע טיול ביערות הכרמל

מני נחמן | 8/6/2009 9:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
טבע והיסטוריה, נוף ואנשים, טיולים ואגדות – כל אלה הם רק חלק מהמאפיינים של אחד האתרים היפים ביותר באיזור הכרמל – יערות הכרמל. בין שפע של צמחייה ירוקה, ערוצי נחל ומצוקים, שבילים נסתרים ומערות, אפשר למצוא כאן בין היתר חוות תנים, בתי אמנים וכפרים דרוזיים.
 
פסל של אליהו הנביא מנזר קרן הכרמל
פסל של אליהו הנביא מנזר קרן הכרמל צילום: מני נחמן

נביאים מכל הדתות ביצעו כאן ניסים, צבאות מכל רחבי העולם העתיק נלחמו פה על כיבוש השטח ויישובים רבים באיזור נחרבו ונבנו מחדש. בין ביקור במנזר נוצרי, לסיפורים קדומים על נביא זעם תנ"כי, דרך חוויה אקולוגית וחוויית ריקוד יפנית, אחת הדרכים המומלצות לטיול באיזור היא לגמוע את השבילים הירוקים עם ג'יפים.

את הטיול ביערות הכרמל אפשר להתחיל במרומי הכרמל בביקור במנזר המוחר'קה, הנקרא בעברית "מנזר קרן הכרמל". שם אפשר לראות את פסלו של אליהו הנביא ולשמוע את סיפורו על רקע הנוף עוצר הנשימה של רכס הגולן הלבן, מפרץ חיפה ויערות הכרמל.

משמעות המילה "מוחר'קה" היא חריכה או שריפה, והיא מתקשרת לסיפורו של אליהו הנביא. על פי המסורת, בדיוק במקום זה נערך המאבק הדרמטי בין אליהו לבין נביאי הבעל, כפי שמתואר בספר מלכים א. 


גשם משמיים

האגדה מספרת על המלך אחאב ששנתו נדדה. הימים היו ימי בצורת – בלי חיטה, בלי מים למרעה וביד העם לא היה לשלם את המיסים. נישואיו של המלך אחאב לאיזבל הצידונית ועבודת האלילים שהביאה עימה קנו לו אויבים מבית ומבחוץ, שרקמו מזימות להדיחו מהשלטון.

חלפו הימים וגשם לא נראה באופק. פנו האנשים לכל נביא ואצטגנין, מעלה באוב, מלחש ומנחש. התפללו לפסלי אלים עתיקים, רקדו ביערות מול ירח מלא, פנו למכשפות ומנחשי עתידות, אך דבר לא עזר. השמיים חשוקים ואין מטר.

ניסה אליהו הנביא לדבר אל ליבם, שלא יעבדו אלילים

זרים, אך העם לא הקשיב לו. שמע אחאב מפי שר צבאו עובדיהו על דברי אליהו הנביא וקרא לו לבקש את עצתו. הגיע אליהו לארמון, ואליהו איש גדול מימדים, לבוש גלימה לבנה, בעל פנים מיוסרות העוטות זקן לבן ארוך ופרוע. נזף אליהו באחאב ודרש ממנו לוותר על עבודת האלילים ולשוב לאלוהי ישראל.

המלך אחאב לא ידע את נפשו – אלי צידון איימו להמיט חרפת רעב אם לא יעשו כתורתם, אלי מצרים הבטיחו חיי נצח למאמינים אם יקשיבו רק להם, וידעונית מנוסה נשבעה שהצדק רק עימה. לבסוף החליט המלך לערוך תחרות בין כל האלים.

זעקת האלים

מאות נביאים ומכשפות התקבצו בפקודת המלך בקרן הכרמל, הקימו מזבחות והציבו מנחות – כל איש לאל שלו, כל אדם באמונתו. המוני העם התאספו לחזות במחזה ולזעוק יחד לעזרת האלים, אך השמים נותרו סגורים כשהיו.

רק אליהו הנביא עמד בצד וגלימתו הצחורה מתנופפת ברוחות הפסגה. כשנואשו עובדי האלילים צעק אליהו בקול עז שכל העם רעד: "עד מתי אתם פוסחים על שני הסעיפים? רק אלוהי ישראל יעזור!". הניף את מטהו לשמיים ואל מזבחי נביאי השקר, ואש גדולה פרצה מהשמים, שרפה את המנחות, את מזבחי העץ ואף את תעלות המים שלצידם.

נפל כל העם על ברכיו לפני מזבח אלוהי ישראל ונדר נדר לעבוד רק אותו. ושערי השמים נפתחו וגשם ברכה שטף את ההר. וכל נביאי השקר ברחו מחמת זעמו של ההמון ונשחטו על נחל הקישון אשר מתחת לכרמל.

בחלוף השנים עלה אליהו השמיימה. על איזבל נכתב שיר ובקרן הכרמל נבנה מנזר לזכרו של אליהו הנביא ובו מוצב פסלו הזועם, המניף את מקלו מול השמיים.

משוויצריה הקטנה ועד יפן

לאחר הביקור במנזר אפשר להמשיך בשיירת ג'יפים דרך שביל נוף הכרמל עד לבקתת היערן. נסיעה בדרך נוף כרמל מזמינה תצפית נהדרת ביערות אורנים וברושים ובחורשים של אלונים, אלות וחרובים.

אפשר להמשיך בשיירת ג'יפים. טיול ג'יפים במים
אפשר להמשיך בשיירת ג'יפים. טיול ג'יפים במים צילום: מני נחמן

מבקתת היערן ניתן לצאת למשימת ניווט עצמאית שתסתיים בחווה החקלאית האקולוגית בהר שוקף הנקראת "חוות יללת התנים". שם תוכלו לשתות תה חם וליהנות מטעימות של מאכלים אורגניים.

אחרי הביקור בחווה מומלץ להגיע אל קרחת היער ולבקר בכפר האמנים עין הוד. שם אפשר לקבוע מראש ביקור אצל איריס סמרה, שתעביר לכם חוויית מחול יפנית. סמרה מתמחה במחול הבוטו – מחול אוונגרדי מיפן, המשלב בתוכו מסע של צבע, צלילים ודמיון באווירה יפנית.

מעין הוד אפשר להמשיך במסע הג'יפים בין כפרי הדרוזים בנחל אלון ואגם השלולית. אפשר לשלב קטע הליכה רגלית בשוויצריה הקטנה ולסיים את הטיול בכפר הערבי עין חוד לארוחת צהריים.

מני נחמן הוא מדריך טיולים

למידע נוסף על טיולים ואטרקציות בחינם בישראל

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים