התגלה ממצא ארכיאולוגי מצרי נדיר ליד הכנרת

שבר לוחית אבן הנושא סמל מצרי קדום התגלה לאחרונה בחפירות ארכיאולוגיות בתל בית ירח שליד הכנרת. זהו הממצא הראשון מסוגו אשר נמצא אי פעם מחוץ למצרים

דליה מזורי | 1/9/2009 11:11 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשורה לחובבי הארכיאולוגיה: שבר לוחית אבן, הנושאת סמלים מצריים קדומים, התגלה בתל בית ירח (ח'רבת אל-כרך) שבמוצא הירדן מהכנרת. התל יושב על דרך קדומה שקישרה בין מצרים למרחבי המזרח הקדום, ושבר הלוחית, שאורכו כארבעה סנטימטרים, הוא הראשון מסוגו אשר נמצא אי פעם באתר ארכיאולוגי מחוץ למצרים.

מנהל החפירה, ד"ר רפי גרינברג מאוניברסיטת תל אביב, הסביר כי אפשר להבחין בתבליט של יד האוחזת במטה ובגרסה מוקדמת של סמל הענח' המצרי. לדבריו, את שבר לוחית האבן ניתן לייחס לתקופת מלכותה של השושלת הראשונה במצרים סביב שנת 3000 לפני הספירה, או מעט לאחר מכן.

עוד אמר ד"ר גרינברג כי ממצאים מסוג זה נדירים במצרים עצמה, על אחת כמה וכמה מחוצה לה. לדבריו, הסמלים נראים באיכות גבוהה, ואפשר להשוותם לסמלים המופיעים על לוחיות שחיקה מלכותיות ועל שרידים אחרים מתקופת היסוד של המלוכה המצרית. ממצאים קודמים, הן בבית ירח והן במצרים, כבר הצביעו על מגע ישיר בין האתר – אחד הגדולים שבבקעת הירדן – לבין חצר המלוכה המצרי.

ד"ר גרינברג הוסיף כי הממצא החדש מרמז כי לקשרים אלה הייתה משמעות מקומית רבה ביותר. לדבריו, חפירות השנה הטילו אור חדש על יחסים גם עם הצפון הרחוק, זאת עקב גילוין של כמויות נכבדות של "כלי בית ירח" (סוג ייחודי של קרמיקה ממורקת בגווני אדום ושחור): כיריים דמויי פרסה שהונחו על האש, שחלקם עוטרו בדמות פני אדם.
צילום: ד''ר רפי גרינברג
הממצא האריכאולוגי שנמצא בתל בית ירח צילום: ד''ר רפי גרינברג
תל קדום

"הכיריים דומים מאד לחפצים שנמצאו באנטוליה ובדרום הקווקז, ורובם נמצאו בשטחים פתוחים שבהם הייתה עדות לפעילויות אחרות הקשורות באש", הבהיר. "צרכני כלי החרס הללו היו כנראה מהגרים או צאצאי מהגרים, ותפוצת הכלים באתר כמו האופן שבו ארגנו את בתיהם עשויים ללמד על קשריהם עם ילידי המקום והסתגלותם לסביבה החדשה".

מוקד נוסף של החפירות היה המבנה המבוצר הגדול שזוהה על ידי מומחים בהיסטוריה איסלאמית קדומה כארמון האומיי של א-צינברה. רצפות פסיפס צבעוניות, שנתגלו לפני שנים רבות אך כוסו ונסתרו מהעין, נוקו ותועדו

לראשונה בצורה מלאה.

יסודות קירות רחבים ועמוקים הראו שלמבנה היו שני שלבי בנייה לפחות, שנראה כי עמד לגובה רב לפני שנהרס ולפני שאבניו הובלו אל מחוץ לאתר. בכמה מהקירות ניכרו סדקים עמוקים העשויים להעיד על רעידת אדמה – אולי זו של שנת 749 לספירה – אשר הרסה מבנים רבים לאורך בקעת הירדן.

המבנים שנחשפו כלולים בשטח המוכרז של הגן הלאומי "בית ירח", בקצה הצפוני של התל הקדום. עונת החפירות שהסתיימה בשבוע שעבר היא פרי שיתוף פעולה בין אוניברסיטת תל אביב והמכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת לונדון (UCL).

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''תיירות בארץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים