טיול עם הכשר: טיולים בחו"ל לשומרי מסורת

הציבור הדתי מגלה בשנים האחרונות את יתרונות החופשה בחו"ל. הדגשים שונים מאלה של החילונים, מגבלות הכשרות עשויות לעלות כסף רב ואסור לשכוח את שמירת השבת. שומרים מסורת ברחבי הגלובוס

רותם סלע | 23/6/2011 15:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חופשה בחו"ל זה עניין מפתה. בריכה, ים, נופים חדשים ואטקרציות חדשות-כל אלה יכולים להפוך את החוויה לבלתי נשכחת. אבל יש אנשים שטיול בחו"ל הוא עסק מסובך בשבילם. ציבור הדתיים ושומרי המסורת, על כל גווניו, נתקל בקשיים כשהוא עוזב את הארץ, אפילו לטיול קצר. במקביל לקשיים המשותפים ישנו שוני ביחס כלפי נסיעות לחו"ל בקבוצות שונות.
 
חרדים אנגליה
חרדים אנגליה גטי אימג'ס

בציבור החרדי טיול מוסבר פעמים רבות כנחוץ לצורכי "בריאות הגוף והנפש", בעוד שומרי מצוות אינם אמורים לעזוב את הארץ אלא לצורכי פרנסה, בריאות או מציאת שידוך. דווקא בקרב חלקים נרחבים בציבור הדתי-לאומי, במיוחד בקרב אלה המשתייכים לגוש אמונים, יש נטייה לא לטייל בחו"ל כלל. היחס הזה מתבטא בסירוב של השבועון הדתי הפופולרי בשבע לפרסם מודעות של חברות המציעות טיולים מחוץ לישראל.

עם זאת, המגמה בציבור הדתי היא לגלות את החיים הטובים. זה בא לידי ביטוי בשינוי בדפוסי הצריכה ובעלייה בעשור האחרון בתדירות הביקורים במסעדות, בהיקף רכישת מוצרי בידור ביתיים, בתכיפות ההתחברות לאינטרנט וגם במספר טיולים לחו"ל.

לפי הערכות בשוק, אוכלוסיית שומרי המסורת והדתיים כוללת 15-20 אחוז מכלל התיירים הישראלים בחו"ל. הדתיים גילו את חו"ל אחרי האוכלוסייה החילונית, ולכן - גם כפועל יוצא של הגידול במספרם - היחס שלהם בקרב ציבור היוצאים לחו"ל הולך וגדל. לצורך כך נעשות התאמות מיוחדות, שלפעמים עולות לא מעט כסף.
דרוש מדריך דתי

את ההבדלים בין אופי הטיול של תייר חילוני לזה של תייר שומר מצוות אפשר ללמוד מחבילות הטיולים המאורגנים המוצעות לכל קבוצה. החבילות שונות זו מזו, נתון שמצביע גם על צרכים שונים וגם על הבדלים תרבותיים.

ראשית, היעדים שבוחרים הנופשים הדתיים דומים לאלה שבוחר הציבור החילוני. לרוב המשתתפים בטיול מאורגן מבוגרים יחסית, ולכן נראית עדיפות ברורה בטיולים אלה ליעדים באירופה הקלאסית כמו פריז, לונדון, רומא, פירנצה ואנטוורפן. לעומת זאת, המזרח הוא יעד פופולרי עבור דתיים פחות מאשר עבור חילונים.
 

בית כנסת
בית כנסת גטי אימג'ס


כאשר מגיעים למדינת היעד נתקלים בקשיים שאין בישראל. הצורך למצוא מזון כשר ובית כנסת זמין מגביל את אפשרויות הטיול ואף מקשה על התנהלות התייר הדתי. הבעיות האלה אף גורמות לטיסתם של דתיים ושומרי מסורת רבים לימים מעטים בלבד, ובכך נמנע מהם גילוי יעדים חדשים.

כמו כן, בטיול מאורגנים לשומרי מסורת המדריך צריך להיות דתי כדי להתאים לחתך התרבותי של המשתתפים. חשוב לשמור על אווירה יהודית בטיולים אלה, דבר שלא נראה תמיד בטיולים מאורגנים לחילונים.

"גם כאשר הם נוסעים לחו"ל, הדתיים רוצים לחוש כי הם מצויים בסביבה יהודית", מסביר ארנון בלוש מנתור מסורת,
קבוצת נתור. "לכן יש צורך לתבל את ההסברים באתרי התיירות השונים, תוך הצגת הפן היהודי-היסטורי-תרבותי למקום. האלמנט החשוב ביותר כאן הוא שמירת קדושת השבת עם הקפדה על קיום התפילה, ארוחת השבת ודרשת השבת. כל אלה יעניקו חוויה יהודית עוצמתית גם מחוץ לגבולות ישראל, וזה דבר חשוב בטיולים מסוג זה".

אווירה מתאימה ניתן ליצור גם באמצעות בחירת מסלול טיול המורכב מיעדים עם זיקה יהודית. בטיול מאורגן רגיל אין התעכבות על יעדים דתיים דווקא וההעדפה היא להקדיש זמן לכנסייה מפורסמת למשל, ואילו בטיול לשומרי מצוות יינתן דגש על מקומות כמו בתי כנסת ועוד.

שאטרסטוק
דתיים רוצים לחוש כי הם מצויים בסביבה יהודית. בית הכנסת בפראג. שאטרסטוק
הודו, בשביל האוכל

בחירת מסלול סיור שונה אינה כלולה לרוב במחיר נוסף, אך הדגש על שמירת שבת עשוי לעלות ביוקר. ראשית, חלק גדול מהקהילות היהודיות, מבתי הכנסת ומהמסעדות הכשרות נמצאים במרכזי הערים, וכדי להישאר קרוב אליהם יש לשלם מחיר יקר יותר עבור חדר במלון לעומת שהות במלון בפרברים.

גם מחיר שתי ארוחות שבת כשרות ומהודרות עלול להיות יקר ולהגיע ל-100 יורו , וזה ללא שקלול מחיר האוכל הכשר בשאר הטיול העשוי להיות גבוה גם הוא.

תחום המזון הוא למעשה האתגר המשמעותי ביותר בנסיעה לחו"ל. בטיול מאורגן ישנו הצורך לבצע תיאומים בכל הנוגע לענייני מזון ושתייה. הלחם והחלב חייבים להיות כשרים לפחות בהגדרת "פת עכו"ם וחלב", יש להצטייד ביין קידוש לשבת בבקבוקי פלסטיק כדי שלא יישברו, בכלים חד-פעמיים, בנרות לשבת להבדלה ועוד.

בכמה מדינות המצב טוב יותר מבאחרות. דווקא הודו נחשבת למדינה נוחה יחסית למטייל הדתי בכל הקשור לאוכל. חלק גדול מהמסעדות במדינה צמחוניות, ולכן המטבחים שלהן בהכשר גלאט. הבעיה היא "בישול עקום" - מראית העין הנוצרת מבישול האוכל על-ידי גויים. מכשול נוסף של שימוש בכלים של גויים ניתן לפתור באמצעות הבאת כלים מהבית.

ארה"ב היא יעד נוח נוסף מבחינה קולינרית בגלל כמות רבה של מסעדות כשרות בערים הגדולות שבהן יש אוכלוסייה יהודית גדולה. באירופה המצב בעייתי יותר: במדינות כמו ספרד ויוון ובמדינות סקנדינביה הגישה לאוכל כשר מוגבלת. הפתרון לבעיה זו טמון ב"דיאטת טיולים", המבוססת בעיקר על אכילת ירקות טריים ומזון שהובא מהארץ, כמו קופסאות שימורים. בסקנדינביה אפשר לאכול גם סלמון, אשר בצריכתו אין בעיה הלכתית.

במדינות רבות מספקת הרבנות המקומית מידע הנוגע למידת הכשרות של מוצרי מזון או של מסעדות. אך גם כך תכנון ארוחה בחו"ל זה דבר מורכב. "דתיים הנוסעים לחו"ל בטיול שאינו מאורגן נהנים מכך בשל השלה ממשקלם", אומר יוסי גליק, מנהל השיווק של חברת טיולי גשר לציבור הדתי. "השילוב של הליכה ודיאטה מצומצמת מובילים לכך שמי שמטייל מעל לשבוע בארצות מסוימות חוזר רזה יותר. יש יתרונות להיותך דתי".

עניינים נוספים שחילונים לא חושבים עליהם פעמיים עלולים לסבך את הטיול של שומרי המסורת. הבעיות הופכות למורכבות דווקא עם התקדמות הטכנולוגיה. כך למשל, במלונות רבים מותקנים חיישנים האחראים לפתיחת דלתות, להדלקת תאורה ולהפעלת ברזים, ויש מפתח מגנטי לדלת הכניסה לחדר. כל אלה מהווים פוטנציאל לחילול השבת. לפיכך בחברות התיירות דואגים לשריין חדרים בקומות נמוכות במלונות ולעתים דואגים לשכור מראש גוי של שבת, דבר שכרוך בעלות נוספת.

למרות הכל נראה כי דבר לא עוצר את התייר הדתי בדרכו לכבוש את העולם. לדברי בלוש מ"נתור מסורת", "אם בעבר נראה כי יעדים שנתפשים כקרובים, כמו אירופה הקלאסית או אגן הים התיכון, הם הפופולריים ביותר בקרב המגזר הדתי, הרי שהמצב כיום שונה בתכלית. ישנם טיולים לאזורים רבים בעולם, מספרד עד טוניסיה, ממרוקו עד שבדיה, מבולגריה עד סידני, כל האפשרויות פתוחות". בכל זאת, על המקום הראשונה שומרים היעדים באירופה שמושכים תיירים דתיים רבים בזכות המסורת והקהילות היהודיות בהם.

גם אם לא תבחרו בחבילת נופש באחת מהחברות המציאות "טיול כשר", ניתן לתכנן טיול כזה מבעוד מועד ולהיעזר לשם כך בסוכני הנסיעות בחברות אלה. הם מיומנים במציאת מלונות ומקומות התפורים לצורכי התייר הדתי ושומר המסורת.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_leisure/tourism/ordering_new_2/ -->