805002 יום שלישי ט”ו באייר תשס”ח
אהוד אולמרט הופך עולמות כדי לדחוק לשוליים את דוח וינוגרד השלם, שיתפרסם בעוד שלושה שבועות. הוא מבטיח שלום כולל ומנטרל גורמי אופוזיציה. בפני פרשנים הוא...
גיא מרוז
שומרים צעירים בכנסת
בני נוער גרמנים וישראלים נכחו השבוע במפגש משותף עם שרות החינוך משתי המדינות
נועה יחיאלי , 20.03.08, 14:47
יולי תמיר פלאש 90
יולי תמיר
צילום: פלאש 90
נציגי השומר הצעיר התארחו השבוע בכנסת לצורך מפגש עם בני נוער גרמנים ועם שרות החינוך משתי המדינות, גרמניה וישראל.

במסגרת ביקורה בארץ של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, עם שרי ממשלתה נפגשו בבוקר יום שני השרה יולי תמיר ושרת המשפחה, הקשישים והצעירים הגרמניה, אורסולה וון-דור לאיין. נציגי משלחת
חילופי הנוער הישראלי-גרמני, החניכים בתנועת השומר הצעיר ובתנועת הפלקון הגרמנית הוזמנו להשתתף בפגישה זו של השרות.

בימים אלה מתארחת משלחת הכוללת שבעה נערים ונערות גרמניים אצל חבריהם בארץ, ולכן הוזמנו למפגש דווקא נציגי התנועות הללו, מתוך כ-280 מיזמים של חילופי נוער, המתקיימים מדי שנה בין המדינות.

הקשר בין שתי התנועות נמשך כבר יותר מעשור. התכנית, שבמסגרתה מתארחות משלחות נוער מגרמניה ומישראל זו אצל זו כמה פעמים בשנה, עוסקת בזיכרון השואה ובקשר היהודי-ערבי בתוך מדינת ישראל, זאת מנקודת מבט סוציאליסטית. "זהו מפגש רב תרבותי לשבירת סטיגמות", מסבירה אדווה מאיר-וייל, רכזת המיזם בשומר הצעיר. "הוא מייצר בנערים תפיסה יותר מורכבת ויותר שלמה של המציאות".

במהלך המפגש שאלו השרות את הנערים על זיכרון השואה ועל החוויה שלהם בשתי המדינות. תמיר ציינה כי לטעמה המפגש בין בני הנוער משמעותי מאוד, כיוון שהוא מספק תמונה מורכבת יותר של
השואה. חניכת קן רחובות מכיתה י"ב סיפרה שהביקור בברגן בלזן לצד חברים יהודים וערבים העניק לה הזדמנות להסתכל על השואה מנקודת מבט שונה.

לשאלת השרה הגרמנייה מהם הקשיים שבהם נתקלים במפעל חילופי הנוער, סיפרה לה מאיר-וייל על הקושי האקונומי לארח בלא תקציב. "בגרמניה מארחים אותנו בצורה מלאה", אמרה, "ואילו אנחנו מארחים את הנערים בבתים שלנו, ואין לנו תקציב להסעות או לאוכל". למרות זאת, הודתה מאיר-וייל בשם שתי התנועות למועצה לחילופי משלחות, התומכת במיזם.

אייל רייז, מזכ"ל השומר הצעיר, מוסיף שחשיבותו של המפעל היא גם בתמיכה של תנועת הפלקון בתפקוד המשותף של שלושת הגורמים - יהודים, ערבים ישראלים ופלשתינים - במסגרת אחת. "הפלקון כתנועה גרמנית תומכת בנו כדי שנוכל לפעול ולחזק את המציאות של שתי מדינות לשני עמים, וחשוב לנו להודות להם ולציין עד כמה התמיכה הזאת רלוונטית וחשובה".
שלח כתבה לחבר
כתוב לעורך
הדפס כתבה
שמור במזוודה
הוסף תגובה
עוד בחינוך
חדשות ועידכונים מקומיים בסלולרי

לחצו כאן לפרטים נוספים
בכפוף לתקנון - עד שלוש הודעות ביום