בוגרת בצלאל: ראיון עם מאיה בצלאל

עד גיל 28 למאיה בצלאל לא היה חבר. דווקא עכשיו, כשהיא מצוידת בבן זוג אוהב ומתכננת במרץ חתונה וילדים, היא עולה עם סדרה חדשה ב-MAKO, שבה היא מחפשת פרטנר גיי להורות. ולא, היא כבר לא החברה הכי טובה של נינט. קבלו את המאמי הלאומית האמיתית

מלי זיידמן | 22/6/2012 12:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: מאיה בצלאל
לפני שלוש וחצי שנים ביליתי בוקר בלתי נשכח עם מאיה בצלאל. אז, בצל מתקפת הקסאמים ורגע לפני מבצע "עופרת יצוקה", נשלחתי לראיין אותה בעיר הולדתה, קריית גת. כאיתי אנגל של מגזיני הנשים יצאתי ללוות את בצלאל לבית הוריה, כולל נסיעה ברכבת מתל-אביב (היא גרה אז בעיר עם סופי טייב ובן זוגה דאז), פגישה עם אחדים משבעת אחיה, סיור בשכונה שבה שיחקה עם נינט גוגואים, ורביצה בסלון הקטן עם אבא משה ואמא לילי.

ישבנו בחדר נעוריה הוורוד, דגמנו את הטואלטיקה הזולה שעל המדף, והסתכלנו על עשרות התמונות שלה חבוקה עם נינט, כשנשמעה אזעקה. אף אחד לא ירד למקלט, כי לא היה כזה. עמדנו מתחת למשקוף בחדר עם חלון פתוח, וחיכינו שהטיל ייפול. אמא של בצלאל אמרה שהכל בסדר, כי היא התפללה. אחרי ששמענו את הבום סרנו למטבח. אזעקות עושות תיאבון, אבל בקריית גת, בניגוד לחגיגת הקונסרבים התלאביבית של מלחמת המפרץ, עשינו את זה עם סירי ממולאים, חמוצים מעשה בית, קובות, שניצלים וחצילים מטוגנים. היה טעים.

שלוש וחצי שנים אחר כך, והתפאורה שונה. משרדי "קשת" ברמת החי"ל, מרפסת השמש של הקפיטריה בקומה השלישית, קפה הפוך ועידו רוזנבלום מחלק נשיקות לעוברים ושבים. הנה דוד ליפשיץ יושב והוגה מערכון חדש ל"ארץ נהדרת", וגם עידית, אשתו לשעבר של רן שריג מ"מחוברים", מעשנת כמו קטר. בצלאל יושבת פה בשני כובעים. אחד של טאלנט, אחד של פועלת. בכובע הטאלנט, עולה עוד מעט סדרה אינטרנטית חדשה בכיכובה באתר "מאקו", ובתפקיד הזוהר פחות היא מלהקת בתוכנית היומית של קותי בערוץ 24, כלומר אחראית על גיוס אורחים שיבואו לשבת לצד הזוכה במיליון. לא משנה איזה כובע היא חבשה הבוקר, בצלאל פופולרית בבניין. כל רגע נעצר מישהו ליד השולחן שלנו, זורק בדיחה, אומר שלום. בצלאל מאמי. לא הלאומית אולי, אבל בהחלט מאמי.

כבר חמש שנים הפנים שלה צצות לכם על המסך. עד היום עשתה פאנלים: זה התחיל ב"טינופת", תוכנית הלייט-נייט ההורסת של "הוט", שבה מילאה את תפקיד ה"אותנטית" וכבשה לבבות עם פיה הגדול ואופיה הלבבי. אחר כך היא הייתה חברת פאנל ב"מהדורת השבט", התוכנית שליוותה את "הישרדות" בהגשת עדן הראל, אחריה עשתה את "המצעד" בהוט בידור ישראלי, וגם את "מת על לה לה לנד" עם מושיק גלאמין ואלירז שדה. רק עכשיו, אחרי חמש שנים כפאנליסטית, העזה לנסות את תפקיד הכוכבת, ב"צדיקה בסדום".

הסדרה , שבצלאל היא גם היוצרת שלה ביחד עם דנה לויט, היא סדרה מוקומנטרית אינטרנטית בת 8 פרקים, שעלתה ביום ראשון השבוע ב"מאקו", רגע אחרי שהוצגה גם בפסטיבל הקולנוע הגאה. הרעיון המרכזי הוא החיפוש של בצלאל אחר הזרע המושלם. בצלאל, אוטוטו בת 29, החליטה שהשעון הביולוגי שלה מתקתק, ושהיא יוצאת לחפש אחר הגיי המושלם לעשות איתו ילד. האומנם?

"תראי, זה התחיל מבדיחה כזו. כשעשיתי את 'המצעד', דנה לויט, שהייתה העורכת שלי, ובת הזוג שלה נורית ברירו, שהנחתה את התוכנית, היו כל פעם שואלות אותי מה עם בן זוג, מה עם בן זוג, כי אני, עד גיל 28 לא היה לי חבר. ואני אמרתי להן'מה אני צריכה חבר, אני הולכת לעשות ילד עם הומו, וגם נעשה מזה ריאליטי,'המירוץ לביצית' עם עשרה הומואים, ויהיה מהמם'. בסופו של דבר ריאליטי לא עשינו, אבל סדרה כן".

צילום: אריק סולטן
התחיל כבדיחה. מאיה בצלאל צילום: אריק סולטן

אבל זו בדיחה, לא באמת חיפשת הומו לעשות איתו ילד, נכון?
"תראי, הרעיון בא ממקום של אמת, ואני חושבת שזו אופציה שראיתי אותה כהגיונית. בגיל 28 כבר רציתי ילד, אבל גם רציתי עוד קצת לחכות לבן זוג. אם הייתי מגיעה לגיל שלושים פלוס ורואה שאני עוד לבד, הייתי עושה את זה, כי אין אופציה שאני לא אהיה אמא. אנחנו שמונה אחים, יש לי 17 אחיינים,

אמא שלי מטפלת, אז תמיד היה לנו איזה לול עם תינוק בבית, וברור לי לגמרי שזו המהות של החיים. וכן, לעשות ילד עם הומו, אני בעד. לדעתי אנחנו בעידן הפוסט גייזי, יש פה מלא מגדרים והכל מעורבב, ואו שאתה מחליט להתמרמר על זה או שאתה מכייף על זה, ואני בעד לכייף על זה".
מה משה ולילי בצלאל היו אומרים אם היית עושה ילד עם הומו?
"אני לא אשקר, הם בטח היו רוצים שאני אעשה משפחה נורמלית, אבל ההורים שלי לא פרימיטיביים. הם כאילו מקריית גת ושמונה ילדים, ובטייפ קאסט הכי פרימיטיביים, אבל הם לא. אחי עודד התחתן עם נוצרייה, שאמא שלי קוראת לה'מיסיחייה' (נוצרייה בערבית, מ.ז), אחי אייל נמצא במערכת יחסים עם ילד בלי נישואים. המשפחה שלי מאוד מודרנית, כולם תומכים אחד בשני ומפרגנים. חוץ מזה שאמא שלי מאוהבת במושיק גלאמין, והוא הפך להיות בן משפחה. אם זה היה הוא, היא בטח הייתה זורמת עם זה".

צילום: אריק סולטן. חולצה: זארה, חצאית: פרנץ' קונקשן, נעליים: קסטרו, תכשיטים: אוסף פרטי, סגנון: מיכה טרנובסקי, איפור: אדווה אלמקייס ל''דקל בן ציון'', שיער: עדי מאיה ל''דקל בן ציון'' ציון ב:שרית שני חי'', בוטיק לרהיטי נוער ומבוגרים, נחמני 36 ת''א
בעד לכייף. מאיה בצלאל צילום: אריק סולטן. חולצה: זארה, חצאית: פרנץ' קונקשן, נעליים: קסטרו, תכשיטים: אוסף פרטי, סגנון: מיכה טרנובסקי, איפור: אדווה אלמקייס ל''דקל בן ציון'', שיער: עדי מאיה ל''דקל בן ציון'' ציון ב:שרית שני חי'', בוטיק לרהיטי נוער ומבוגרים, נחמני 36 ת''א

גלאמין , חוץ מהיותו ה-BFF של בצלאל, גם משתתף בסדרה כחלק מהפמליה שלה, והוא גם חלק מצוות התסריטאים. בסדרה היא כוכבת על חלל, סופרסטארית אמיתית, או לפחות אחת שחושבת שהיא כזו.
הגשמת את כל הפנטזיות בסדרה?
"בכלל לא. אין לי פנטזיה כזו. זה התחיל מסדרה על חיפוש גיי לעשות איתו ילד, אבל מהר מאוד זה נהפך לסאטירה על כל עניין הכוכבות בארץ ולפארודיה על הדוקו-ריאליטי. אני עבדתי בהפקה של 'יום בחיי', וכאילו האנשים שצילמנו אותם, שאלנו אותם 'אוקיי, מה יש לך באותו יום?'. ולבן אדם כאילו אין כלום, כלום. ואז מתחילים להמציא דברים, לסדר לו צילומים, פגישות, עניינים. אין כוכבות אמיתית בארץ. אני יכולה להתקשר עכשיו לאיזה מישהו ולהזמין אותו להתראיין אצל קותי, והוא יעשה לי עניינים ולא יענה לי וישלח אותי לסוכן שלו, ושנייה אחת אחרי זה אני אפגוש אותו ב-AM:PM עם כפכפים, קונה קוטג'. את מבינה?".


אכלתי נעילה רצינית


רגע אחרי שהתחילה לעבוד על הסדרה ולשקול ברצינות את אופציית ההריון מידיד גיי, פגשה בצלאל את החבר הנוכחי שלה, רועי עסיס, עורך בערוץ 24 ובתוכנית הרדיו של יוסי סיאס. כבר עשרה חודשים הם יחד, ולפני ארבעה חודשים הם גם עברו לגור באותה הדירה. "הוא התחיל איתי פעמיים, כבר לפני שנה, אבל לא זרמתי. חשבתי שהוא חתיך, אבל לא ידעתי אם הוא מתחיל איתי בדיוק, ומה הכוונות שלו ממש. חשבתי שאולי זה סתם פלירטוט, כי כולם פה בבניין מפלרטטים בטירוף. ואז הזמינו אותי לאיזו מסיבת יומולדת והוא היה שם, ניגש אלי ואמר לי 'נו, מה קורה? לא נצא מתישהו?'. רצתי למושיק ואמרתי לו 'רועי עסיס מתחיל איתי, מה אתה אומר?'. והוא אישר, ומאז אנחנו ביחד".
אז איך זה לגור איתו?
"זה מהמם. אני מבשלת, אני מנקה, אני מכבסת. אני מבינה עכשיו מה זה כוחה של אהבה. למרות שאני צמחונית אני יורדת פה ל'רק בשר', קונה סטייק ומכינה לו, אני עושה דגים בשישי. אבל אני לא עושה בישולים של ארבע שעות, הכל און ליין כזה. חצילים, צ'יפס, שניצל, תיק תק".
ורועי עוזר?
"כן, בטח. מה פתאום? עזבי, מי צריך את זה? הם יודעים למיין כביסה? הם מקפלים יפה בארון? הם יודעים לנקות את המטבח אחרי שהם מבשלים? לא".
זה קצת עתיק מצידך.
"אני מעדיפה שהגבר שלי יהיה גבר ויתקן לי את המנורות כשצריך. בקטע הזה אני די קיצונית, וכמו שהיום אני חיה את העיר ומבלה בשירזי, ככה אני יודעת שכשאני אכנס לעניין של להקים משפחה, אני ארצה מלא ילדים ואני ארצה להיות איתם. אצלנו גדלנו שמונה, ולא שלחו אותנו לקייטנות. אמא שלי הייתה בבית וכל היום בישלה, והיא לא ממורמרת בכלל. בכיף שלי לעשות את זה, את יודעת איזה כיף זה שיש בבית ריח של כביסה ושל סיר? זה ריח של בית, לא ריח של דירה תל-אביבית".
איך זה קרה שהשגת לך חבר רק בגיל 28?
"לא יודעת מה להגיד לך. זה לא קרה. לא שלא רציתי, ולא שלא התחילו איתי בחורים. תמיד התחילו איתי, 25 קילו לפה או לשם. גם בתור נערה לא מפורסמת שמנה בת 15 מקריית גת, הייתי מאוד פופולרית. האמת היא שכשהגעתי לתלאביב לא השתגעתי מהגברים פה, ואחרי כמה שנים אכלתי נעילה רצינית על הכל, אפילו חזרתי לקריית גת".
באמת?
"הרגשתי שמיציתי את תל-אביב. היו חסרים לי האנשים שאני אוהבת, הרגשתי תקועה ולבד, למרות שהיו סביבי מלא אנשים כל הזמן. תכלס, את לא חוסכת פה שקל כי יקר פה רצח, העבודה שלי בטלוויזיה היא לא יציבה, ודי, החלטתי לחזור. ארזתי את הדברים שלי, התנתקתי מהפייסבוק וחזרתי לקריית גת, אבל קודם נסעתי לארה"ב לשלושה חודשים".
לאן?
"לסינסינטי באוהיו. נסעתי לאיזה חבר שיש לו עגלות שם. הם עושים שם ים של כסף. שנה וחצי קודם הצטרפתי לטור של שלמה ארצי בארה"ב עם ידיד שלי, טל פורר, ונדלקתי על ארה"ב. הפעם זה היה מסע של התבגרות, נסעתי לברר מי אני ומה השאיפות שלי. עד אז היו שואלים אותי מה אני רוצה לעשות כשאני אהיה גדולה ולא היה לי מושג, הייתי כזו 'זורמת עם החיים', וחשבתי שהגיע הזמן לחשוב קצת".
ומה הסקת?
"לא הרבה, אבל פיניתי מקום לעצמי, וזה היה חשוב. עובדה שאיך שחזרתי קרו דברים גדולים. גם הכרתי את רועי וגם יצרתי את הסדרה".

בייגל
פחות בקשר. נינט טייב ומאיה בצלאל בייגל
מה פתאום חומוס?

את הקריירה הטלוויזיונית שלה חייבת בצלאל לנינט. לפני חמש שנים, אחרי קריירה קצרה ב"אינטל" בקריית גת, נינט סידרה לה פגישה עם לי ירדני, הבת של טמירה ירדני ואז מפיקה של "Y בעשר", וככה הכל התחיל.
מה עם נינט, לא ראיתי אותך איתה הרבה מאוד זמן.
"לא, ממש לא. נינט היא חברה טובה, ותמיד הייתי גאה בחברות שלי איתה. עדיין קופאיות ב'ילו' מזהות אותי כחברה של נינט, ואין לי בעיה עם זה, כאילו אני לא חמש שנים כבר בטלוויזיה. היום רועי הוא החבר הכי טוב שלי, והוא ממלא לי הרבה מקום, שאני יכולה לברוח אליו ולא צריכה אחרים".
אז נינה כבר פגשה אותו?
"לא. לא יצא, אבל גם בגלל שאני לא אוהבת את הדרמטיות של דאבל דייט. מה אני אגיד לו,'היום הולכים לפגוש את יהודה ונינט', והוא ייכנס לפאניקה. תראי, זה לא שאנחנו לא חברות, אבל החיים שלה היום, את פחות תראי אותי בהם, האברקסס, הפיקוק, המקומות של הברנז'ה, אלה לא המקומות שלי. היום יש לי העבודה שלי, החיים שלי, אני בקושי יוצאת. אם אני יוצאת זה רק למסיבות גייז, כי זה הכי כיף".
תמיד היית כזו "פאג האג"?
"אני אוהבת הומואים. תדעי לך, מהומואים למדתי איך לעבוד קשה וליהנות מהחיים. לא סתם הם מגיעים לכאלה מקומות גבוהים, הם חרוצים ועובדים קשה והם אינטליגנטים, ומהצד השני הם מה זה מכייפים, ובחיים לא תשמעי אותם מקטרים'אני עובד קשה, אני נגמר'. הם חיים, מבלים, אוכלים בריא, מתאמנים".
נו, ומושיק לא סוחב אותך איתו לחדר כושר?
"הוא לקח אותי כמה פעמים לחוף שפיים ונתן לי לרוץ על הסלעים, ונהיו לי שברי הליכה. לא דיברתי איתו בגלל זה. עזבי, אני רצה בקצב של אחוזת ראשונים, ואני לא בדיאטה עכשיו. אני במנוחה מהדיאטה, למרות שהקיץ כאן, וזה אומר שאני צריכה גם להפסיק לאכול וגם למהר ולעשות החלקה".  אה, את מתולתלת?
"ברור, וכל החיים אני עם החלקות. עשיתי הכל - סברה, יפנית, ברזילאית, צרפתית וגם את כולן ביחד. אני מתבאסת להחליק כי זה נורא מנשיר את השיער, אבל איזו ברירה יש לי? אם הייתי רזה הייתי חושבת שתלתלים בא לי טוב. תראי את יוליה פלוטקין ואפרת דור, יפה להן. אבל גם תלתלים גדולים וגם פנים גדולות, זה טו מאץ'".
אבל רועי אוהב אותך כמו שאת?
"בואי, אם הייתי רזה, הוא היה אוהב אותי יותר. תראי, רזה-רזה הוא לא יכול לדמיין ואני לא יכולה לדמיין, אבל שבעה קילו פחות, יש משהו שהוא יותר קליל בנפש, החיים יותר קלים ויותר טוב לך עם עצמך. הרגע הזה שאני מסתכלת במראה ומתבאסת, היה יכול להימנע. מצד שני, אם רועי היה מכיר אותי כשאני בסטרס לרזות ובטירוף של אימונים ודיאטה, גם זה היה יכול להוריד לו. אני אוהבת לאכול, כשאני קמה בבוקר אני לא חושבת על הקפה, אני חושבת על הסנדוויץ' שלצדו. נורא השמנתי מאז שאני איתו. כולם אומרים שכשאת מתאהבת את מרזה, איזה? כל היום אנחנו אוכלים ביחד. אם הייתי עכשיו עם הומו, לא היה סיכוי. הוא היה אומר לי 'מה פתאום חומוס?'. הייתי מפחדת לאכול".
את חושבת שאם היית רזה יותר, אז אולי היית מתקדמת לסדרה שהיא לא אינטרנטית, אלא טלוויזיונית?
"ממש לא, לדעתי דווקא המראה שלי עוזר לי. את המודל הזה של יפות שנראות טוב יש בטונות, כשמחפשים את המישהי השונה פונים אלי. סדרה אינטרנטית זה אתגר גדול. עד היום לא הייתה פה סדרה אינטרנטית שתפסה, שום דבר לא עשה באזז גדול. בחו"ל זה להיט. את תראי אותי בבגד ים ואת תראי אותי אוכלת פיתות בלי הפסקה, כי נכנסתי לזה עד הסוף. אני עושה צחוק מעצמי, כי אני מאמינה שרק אם בן אדם עושה צחוק מעצמו יש לו רשות לצחוק על אחרים".

ובצלאל עושה צחוק מאחרים. מאז צום הפייסבוק, היא שבה אליו וגם פתחה חשבון אינסטגרם. ויש לה מה להגיד על זה: "תגידו אנשים, מה, אתם חיים בים? כל היום בשקיעות? מה זה? וגם כולם נהיו כאלה אלופים עם הפילטרים, הכל שחורלבן ורק התפוח באדום, את יודעת כמה זמן זה לוקח? אין לי סבלנות לזה. תורג'י ואנה בתחרות עם עצמם מי צלם יותר מוכשר, וגיא פינס? הוא מגזים. אני שוקלת להוריד אותו. הוא מצלם את כל התהליך: הנה העוף בשוק, אחר כך את עצמו מכשיר את העוף, אחר כך את העוף בסיר, אחר כך את העוף מוגש לשולחן ובסוף גם את הצלחת ריקה והוא כותב 'היה טעים'. יאללה, חלאס ".

בייגל
עושה צחוק מעצמה ומכולם. מאיה בצלאל בייגל
אני לא קים בוסי

חמש שנים בטלוויזיה, אבל אם אתם עדיין לא מזהים את מאיה בצלאל, אתם לא היחידים: "את יודעת כמה אנשים מתבלבלים ביני לבין קים בוסי, וביני לבין עינב בובליל וביני לבין אמירה בוזגלו? כל הזמן קוראים לי בשמות שלהן ברחוב".
בגלל שכולכן שמנות?
"קים ממש לא שמנה. היא ממש רזה, היא ירדה איזה 20 קילו ואף פעם לא הייתה שמנה, אבל לא בגלל זה. נראה לי שזה בגלל שכולנו הגענו מאחורי הקלעים. קים היא מלהקת, ואמירה עורכת תוכן ואני, כולנו עשינו את המעבר הזה. זה כמו שאני חושבת שלינוי בר גפן וטלי מורנו זה אותו בן אדם, נו ככה זה".
הבנתי שדנה מודן, שבעצם נתנה לך צ'אנס ראשון להיות בפרונט ב"טינופת", היא חברה טובה שלך.
"דנה מהממת. איך 'אננדה'? נכון מדהימה? איזו סדרה שגורמת לך להאמין באהבה, אה?".
במיוחד שהכל גם התגשם במציאות.
"דנה תמיד אומרת שדברים שאתה כותב מתגשמים לך. אם אני מרגישה מדוכדכת היא תמיד אומרת לי 'תלכי, תכתבי משהו טוב וזה יתגשם'. עובדה שכתבתי את הסדרה על זה שאני מחפשת מישהו לעשות איתו ילד, ובדיוק מצאתי את רועי".
אבל הוא לא הומו.
"כן, אבל מה נראה לו? שהוא לא יעשה לי ילדים? אני רוצה עוד שנה לכייף ואז להתחיל. השמנתי בגללו, אבל אני גם ארזה בגללו, כשהוא יציע לי נישואים. אבל אל תדאגי, בלי שום קשר למשקל, אני עפה על עצמי. אם לא אני לי, מי ירים לי?".

צילום: אביב חופי
מה שאתה כותב- מתגשם. דנה מודן צילום: אביב חופי
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
תפוז אנשים