האצטדיון בעכו: גבעת נפוליאון 2.0

בקרוב ייחנך המגרש החדש בעיר אחרי לידה של 19 שנה, בהנחה שהעבודות יסתיימו עד אז. האוהדים חשדניים כלפי הקומפלקס המודרני ומציעים לקרוא לו על שם האצטדיון המיתולוגי כדי להרגיש באמת בבית

זיו פרבר | 24/8/2011 11:30

תגיות: הפועל עכו
דצמבר 1992. ראש עיריית עכו דאז, אלי דה קסטרו ז"ל, לצדו מחזיק תיק הספורט מנדי בראון, ועסקונה פוליטית מקומית, מזמינים את אנשי התקשורת למבואות הדרומיים
האצטדיון החדש בעכו
האצטדיון החדש בעכו צילום: מקס ילינסון
של עכו, אזור שומם עם דיונות חול רחבות, ומצהירים: "פה יקום איצטדיון הכדורגל החדש של העיר".

גוזרים סרט, מניחים אבן פינה, מפזרים חיוכים למצלמות. 19 שנים חלפו מאז אותו טקס, ורק בחודש הבא צפוי האיצטדיון המדובר כל-כך להיחנך.

הרבה מים עכורים עברו מאז בנחל נעמן. פתאום צצו כל מיני תושבים שהתעקשו כי הם בעלי הקרקע, ונשבעו שהם שם עוד מימי נפוליאון. אחרי אינסוף עיכובים, דיונים משפטיים ופיצויים, יצא הפרויקט לדרך. הגיע בולדוזר, יישר את השטח וזהו.

לפני שבע שנים נבחר שמעון לנקרי לראשות העיר. לנקרי, ההיפך הגמור מהעסקנים הפוליטיים ששלטו עד אז בעכו, היה האיש שהביא לא רק את הבשורה אלא גם את המנחה. לנקרי - צעיר, נמרץ, אנרגטי ובעל חזון - הסיר את המכשולים הביורוקרטים, גייס כספים, השלים תקציבים, ובשנתיים העמיד אצטדיון לתפארת.

ב-4 בספטמבר ייחנך האצטדיון במשחק ראווה בין הפועל עכו למכבי חיפה. קודם לכן יהיו שלושה ימים מרוכזים ופתוחים לקהל, בהם יופיעו מיטב האמנים: משה פרץ, מירי מסיקה, דודו אהרון, רוני דלומי, שלומי סרנגה, כוכבי

"כוכב נולד" וגם יובל המבולבל. משחק הליגה הראשון מתוכנן לאמצע ספטמבר, מפגש נגד הפועל ב"ש.

העבודה באצטדיון עדיין בעיצומה, התאורה עדיין לא הושלמה והאוהדים די פסימיים. אחד מהם הוא דני פינקלשטיין, מהאוהדים הוותיקים: "גם עכשיו, כשאני רואה את האצטדיון, אני עדיין לא מאמין שזה קורה. זה כמו פאטה מורגנה. אני מאוד מקווה שראש העירייה יעמוד במילתו, והמגרש יהיה מוכן בזמן".

"אני מחויב לאוהדים, לתושבים ובעיקר לקבוצה שכבר שבע שנים נודדת מחוץ לעיר", הבטיח ראש העירייה לנקרי.

כולל תרבות

באצטדיון החדש הושקעו 50 מיליון שקל. הקמתו התאפשרה הודות לשיתוף פעולה בין עיריית עכו, הטוטו, רכבת ישראל, משרד התחבורה והמשרד לפיתוח הגליל. 5,000 מקומות, ארבעה חדרי הלבשה מודרניים, חדרי שירות וכ-1,000 מ"ר של שטחי מסחר.

הכוונה היא לאכלס את קומת המסחר בגורמים עסקיים ולהפוך את האיצטדיון לקומפלקס רב-תכליתי שיוכל לארח, מלבד משחקי כדורגל, גם אירועי תרבות.

למרות המודרניזציה, לדעת פינקלשטיין האוהדים לעולם לא יחליפו את החוויות מתקופת המגרש הישן בגבעת נפוליאון. "אם עכשיו יגידו לי שהפועל עכו חוזרת למגרש בגבעת נפוליאון, אהיה הכי מאושר בעולם.

צילום: מקס ילינסון
האצטדיון החדש בעכו. ייקרא על שם נפוליאון? צילום: מקס ילינסון

"במגרש בנפוליאון היתה אווירה חמה, ביתית, משפחתית, נוסטלגית. היינו יושבים על הגדרות ושחקני הקבוצות היריבות היו עולים עם פיק ברכיים", המשיך האוהד הוותיק. "הנחמה היחידה באיצטדיון חדש בעיר זה שנפסיק לנדוד ולבזבז זמן וכסף על נסיעות".

מנהל הקבוצה כיום הוא דוניה שינהולץ, שחקן עבר בהפועל עכו, וגם הוא מתגעגע: "המגרש בנפוליאון הוא חתיכת היסטוריה. קבוצות איבדו נקודות כבר בכניסה לעיר. המגרש החדש יותר רחב, פתוח, מרוחק מעט מהקהל. אבל אין מה לעשות, חייבים להתקדם".

שם לאצטדיון החדש עדיין לא נבחר. האוהדים חוששים שיבוא איזה אוליגרך וישים כסף גדול תמורת שמו. פינקלשטיין: "האצטדיון צריך להיקרא 'נפוליאון'. זה יזכיר לכולם את ההיסטוריה של המועדון".

לאצטדיון בעכו אין כרגע מתחרים בנוף הקסום. ממרומי היציעים ניתן להשקיף על חומות העיר העתיקה ועל מפרץ חיפה. נקווה שהקבוצה המקומית תיתן הצגות במגרש, כך שהנוף יהיה רק תוספת שולית.

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
vGemiusId=>/channel_ligat_al/news/ -->