"הבחירה שלי במכבי היתה טרגדיה"

בחודשים האחרונים יניב עזרן עוד ניסה לחזור לשחק כדורגל. עבר טיפולים רפואיים. נאחז בכל שביב של תקווה. אבל היום הוא כבר מרשה לעצמו להודות: הקריירה נגמרה סופית. והוא יודע טוב מאוד בגלל מי

ליאור אבני | 24/2/2012 9:08

על פי התסריט המקורי שהריץ לעצמו, העונה הנוכחית הייתה אמורה להיות
יניב עזרן.
יניב עזרן. "אין למכבי סבלנות עם שחקנים" צילום: דני מרון
הטובה ביותר בקריירה של יניב עזרן. הוא האמין שבגיל 28 ימצא את עצמו מככב במדי קבוצה אירופית. אלמלא הבחירה - שהיום הוא מסמן כאומללה - ללכת לשחק במכבי ת"א בגיל 23, עזרן בטוח שהיה מתכונן השבוע למשחק, ולא מנהל מסעדה בעיר מגוריו.

בשבועות האחרונים גם הוא הודה שלכדורגל הוא לא יחזור יותר. הרבה זמן דחה את הקץ, מסרב להאמין שזה נגמר, נאחז בכל שביב של תקווה. אבל אחרי שעוד טיפול רפואי לא הועיל לרגל הפצועה שלו, יניב עזרן הבין שזהו זה.

בקיץ האחרון, לאחר שסיים את החוזה שלו במכבי, הוא קיווה שתיגמר גם התקופה הרעה; שחוסר המזל שרדף אותו מאז שחתם בקבוצה הצהובה יעזוב אותו כשהוא חוזר הביתה, למ.ס אשדוד. הוא אפילו יצא למחנה אימונים עם קבוצת נעוריו, והאמין שאוטוטו הוא עולה על הדשא ומתחיל בקאמבק הגדול שלו, אבל הכאבים הכריעו.

מעט לפני פתיחת העונה הוא הודיע ליוסי מזרחי שעוד לא, ובינתיים עבר עוד כמה בדיקות וטיפולים. עכשיו הוא מבין, וגם מוכן להודות, במה שלא הסכים להגיד בקול רם לפני כן: הקריירה נגמרה. "אין מה לעשות", הוא אומר השבוע בתסכול, "ניסיתי לחזור כל כך הרבה פעמים, ושום דבר לא קרה. ניסיתי בחודשים האחרונים אבל לא הצלחתי".

אז זהו, החלטת סופית להרים ידיים?
"תראה, הבעיה היא שכל ניסיון כזה לשיקום לקח ממני הרבה כוחות פיזיים וגם הרבה כוחות נפשיים. עכשיו אני מבין שאני כבר לא יכול לעמוד בזה ושאני צריך להמשיך הלאה. הכאב הוא פשוט גדול מדי. אחרי הניסיון האחרון אני כבר מבין שהסיכויים שאני אוכל אי פעם לחזור הם קלושים.

"לאחרונה הייתי אצל מומחים מאירופה, שהסבירו לי שעדיף לי להתחיל בעיסוק אחר. אז לא, אני לא מאמין שיהיה לי קאמבק. הלוואי וימציאו טכנולוגיה חדשה שתרפא לי את הברך כי אני מוכן אפילו לשחק בחינם היום, אבל שוב - היום אני לא מאמין שזה יכול לקרות. אם גם באשדוד לא הצלחתי להחלים, אז הסיכויים שאני אוכל לחזור מתישהו הם נמוכים מאוד מאוד. ואם זה ככה, חבל על כל המאמצים הנפשיים שזה דורש ממני".
צילום: עודד קרני
יניב עזרן במכבי ת''א. ''הבחירה בהם היתה טרגדיה'' צילום: עודד קרני
למה לא אספניול

לפני חמש שנים העתיד של עזרן נראה אחרת. הוא בדיוק סיים עונה מצוינת במדי אשדוד, כמלך השערים של ליגת העל, וכל האפשרויות היו פתוחות בפניו. היו הצעות משתי קבוצות בליגה הספרדית (אספניול וטנריפה), ממכבי חיפה, מהפועל וממכבי ת"א. שיקולים משפחתיים הכריעו לבסוף את הכף מבחינת עזרן, והוא בחר בצהובים.

כבר אז הזהירו אותו חבריו מאשדוד שמכבי היא "בית קברות לחלוצים". רק היום, בדיעבד, הוא מבין. מכבי שילמה סכום

עתק עבור מלך השערים הצעיר, כ-800 אלף דולר, וגם הוא עצמו זכה לחוזה חלומי, שהוערך ב-200 אלף דולר לעונה. אבל בעונת הבכורה שלו בצהוב הוא נפצע, ולמעשה לא חזר לשחק עד היום.

באוגוסט האחרון, בראיון ל"הארץ", הוא האשים את מכבי בנזק שנגרם לו. עכשיו, כשהקריירה מאחוריו, הוא עדיין לא נרגע. "אחרי שנפצעתי במכבי העדיפו לתת לי זריקות כדי להרוויח אותי בטווח הקצר", הוא נזכר. "וכך הפציעה רק החמירה".

אמרו לך מראש שמכבי ת"א היא בית קברות לחלוצים.
"הייתי רוצה להגיד לך שהאמירה הזאת לא נכונה, אבל בתכלס זה נכון. גם אחריי זה מה שקרה לכל החלוצים שלהם".

למה זה קורה?
"אין לי איזה משהו שאני יכול לשים את האצבע עליו, פשוט יש שם משהו לא מוצלח. אני לא חושב שזה הלחץ בקבוצה שגורם לכך. להפך: לחץ זה דבר בריא בהרבה מאוד מקרים. לפני מכבי, לחץ הוציא ממני דברים טובים, אבל פשוט אין להם סבלנות עם שחקנים. איתי זה הגיע למצב שאם הייתי נח כמה שבועות, בגלל הפציעה, היו מתחילים להזריק לי זריקות וסטרואידים. זה אולי אפשר לי למשוך עוד איזה משחק או שניים, אבל גם גרם נזקים".

אתה כועס על ההנהלה שם?
"ברור שאני כועס. מה שעשו איתי זו רשלנות רפואית גדולה. היה לי קרע מלא בגיד הפיקה, ואם לא מטפלים בזה כמו שצריך - אפשר לסיים בתור נכה. היום יש לי אפילו צליעה קטנה ברגל. זה מה שגרם לי הטיפול של מכבי".

צילום: דני מרון
סיים כמלך השערים באשדוד. יניב עזרן עם עידן שריקי צילום: דני מרון
אל תגיעו

אם היית יכול לחזור לאחור, לפני שהגעת למכבי, מה היית משנה?
"לא הייתי מגיע למכבי. הייתי חותם באספניול. גם היום, כשאני רואה משחקים של הליגה הספרדית, נצבט לי הלב. הבחירה שלי במכבי הייתה טרגדיה. לא פחות. בגלל זה הלכה לי הקריירה". החלוץ אגב עדיין מנהל מול הקבוצה מערכה משפטית מתמשכת.

"לא פשוט לפרוש בגיל 28", הוא ממשיך בעצב. "כל החבר'ה שגדלו איתי עדיין משחקים, וזה משהו מאוד כואב. היו לי לילות שאני לא מאחל לשונאים שלי. לילות שאני לא נרדם בהם, ופשוט חושב כל הזמן על איך זה קרה לי. יש לי צלקת גדולה בנפש, וייקח זמן עד שהיא תעבור".

אם חבר שלך יקבל הצעה להגיע למכבי, מה תמליץ לו?
"לא צריך אותי בשביל לדעת שלא כדאי להגיע למכבי. אנשים מבינים את זה בעצמם. אני שומע על הרבה שחקנים, וגם על מאמנים, שלא רוצים להגיע למכבי. המועדון הזה לא פשוט בכלל".

בגלל זה הם לא מצליחים גם העונה, עם סגל יקר מאוד?
"אני יכול להגיד רק שאני מקווה שהם יצליחו להביא הישגים כי באמת מגיע לאוהדים שלהם קצת נחת. אני יודע כמה האוהדים מחוברים לקבוצה הזאת".

בימים אלה עזרן לא מתעסק בכדורגל בכלל. הוא בעסקים. מסעדה, נדל"ן, שטחי פרסום. "יש הרבה שחקנים שהולכים לאיבוד כשהם פורשים", הוא מסביר, "כי אתה נוגע בפסגה בגיל מאוד צעיר, ושום דבר לא יכול להשתוות לריגוש הזה, התחושה אחרי הבקעת גול היא דבר אדיר. אני מנסה להמשיך הלאה, דרך העסקים".

כמה אתה מתעדכן בעולם הכדורגל?
"יש כאלה שבבוקר מתעוררים עם מדורי הספורט, אחר כך עוברים לתכניות הרדיו, ואת הלילה הם מסיימים מול חדשות הספורט. אני לא ככה. אני מעדיף להתנתק מזה. מתעניין קצת, אבל כבר ממש לא חי את זה. אני מעדיף להיות כמה שיותר עם האישה והילד. נראה לי שהוא רוצה להיות כדורגלן".

ואתה בעד או נגד?
"אני אעזור לו להיות כל מה שטוב לו - אם זה עורך דין ואם זה כדורגלן. כל דבר שירצה, אני אהיה מאחוריו. אם הוא ילך לכדורגל, אולי הוא יהיה התיקון שלי".

צילום: עדי אבישי
יניב עזרן. ''צלקת גדולה בנפש'' צילום: עדי אבישי
מכבי: "עזרן הסתיר עובדות"

ממכבי ת"א נמסר בתגובה: "יניב עזרן זכה לטיפול מסור מהצוות הרפואי של מכבי ת"א וממיטב המומחים בארץ ובעולם. על אף זאת, מכבי ת"א הגישה תביעה נגד עזרן לאור עובדות שנתגלו לה ושאותן הסתיר עזרן, הנוגעות למצבו הרפואי ערב החתימה על ההסכם עם מכבי ת"א ולאור התנהגותו עם כספים שקיבל מהמוסד לביטוח לאומי ואשר מגיעים למכבי. הטענות כולן ידונו במוסד לבוררות, מכבי ת"א תפרט שם את כל שדרוש".

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...