הספורט ניצח את הגזענות: חוויות מהיציע המזרחי

על רקע התעוררות "השד הגזעני" בקרב הגרעין הקשה של אוהדי בית"ר ירושלים, כתב מעריב הצטרף לאוהדים ביציע במשחק הטעון מול מכבי אום אל פאחם. בסוף בית"ר ניצחה והכול עבר בשלום

יוסי אלי | 30/1/2013 9:04

נתחיל בחדשות הטובות: המשחק הטעון שנערך אמש באצטדיון טדי בירושלים במסגרת גביע המדינה בכדורגל בין בית"ר ירושלים למכבי אום אל פאחם - הסתיים בשלום, ללא אירועים מיוחדים. הבשורות הרעות: הגזענות עוד חיה ובועטת בקרב הגרעין הקשה של אוהדי בית"ר, למרות שאתמול הם לא הצליחו להותיר את חותמם.
אוהד בית
אוהד בית"ר אמש. במועדון נושמים לרווחה צילום: יוסי אלי


על אף מזג האוויר הסוער בבירה, אוהדי בית"ר ירושלים מילאו אמש בהמוניהם את יציעי אצטדיון טדי בעיר, כדי לצפות במשחק המסקרן. משטרת ירושלים לא לקחה סיכונים ובתיאום עם הנהלת המועדון דאגה להשאיר בחוץ אוהדים שהיה חשש שילהיטו את רוחות וישמיעו קריאות גזעניות נגד הקבוצה האורחת ואוהדיה.

ובכל זאת, כמה צופים, מהגרעין הקשה של האוהדים, דאגו לשמור על האווירה החמה באצטדיון. פה ושם ניתן היה לשמוע קריאות כגון "טועמה מחבל", או קריאות לעריפת ראשו של חבר הכנסת אחמד טיבי, שהגיע לחזק את שחקני הקבוצה האורחת.

במהלך המשחק נרשמו עוד כמה מקרים מטרידים: תחילה, הקרן לידידות של המועדון הציבה שלט בו נכתב כי הקבוצה מגנה אלימות וגזענות. האוהדים לא נותרו אדישים לשלט הזה ודרשו מהנהלת האצטדיון להסירו. בשלב מסוים ניגש אוהד לשלט וקרע אותו בזעם. "השלט הזה לא מייצג אותנו בכלל", אמר אחד האוהדים ביציע. "טוב מאוד שהסירו אותו".
קיללו את גאידמק

עם תחילתו של המשחק החלה האווירה בטדי להתחמם. על הגדרות התיישבו ילדים רעולי פנים, מצוידים בחולצת ארגון האוהדים הקיצוני "לה פמיליה", וקראו קריאות גנאי לכל עבר. כאשר הקהל הבית"רי החל לנהום לעבר הקהל של אום אל פאחם, אותם ילדים המשיכו לקלל את טיבי ואת הנביא מוחמד.

ואיך אפשר בלי האורחים, שהפכו לקבועים ביציע המזרחי: מנהיג תנועת "עוצמה לישראל" מיכאל בן ארי, ופעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. לקראת תחילת המשחק נכנסו שלושת נציגי הימין הקיצוני לתוך ההמון ביציע המזרחי והניפו דגל ישראל. אוהדי הקבוצה גם עמדו בתור לצילום המסורתי עם שלושת האישים.

גם הבעלים של הקבוצה, ארקדי גאידמק, שעורר את גל הגזענות האחרון בקרב אוהדי בית"ר כשהודיע על כוונתו להביא למועדון שני שחקנים מוסלמים, ספג קללות מהאוהדים. "ארקדי מת", צעקו האוהדים.

לקראת סוף המחצית הראשונה, נרגעו הרוחות. בית"ר הובילה 0-2 ומבחינתם של האוהדים מהגרעין הקשה, אנשי אום אל פאחם כבר קיבלו את מה שמגיע להם. עם זאת, אי אפשר להתעלם גם מן הפרובוקציה שניסה לעורר שחקן של הקבוצה הערבית. לקראת תחילת המחצית השנייה, יצא אחד השחקנים של אום אל פאחם ומול הגרעין הקשה של אוהדי בית"ר החל להשטתח בתפילה מוסלמית.

"למה הוא עושה זאת? " שאל אוהד מבוגר, "הוא לא מבין שזו פרובוקציה? " למזלו של האוהד המודאג, האוהדים, שבעים מהגולים שקבוצתם הבקיעה בצרורות, לא נגררו לפרובוקציה. מלבד מספר קריאות בוז ונהמות מסורתיות כמו "הר הבית בידינו", הפרובוקציה לא עבדה.

אוהד אום אל פאחם בטדי
אוהד אום אל פאחם בטדי צילום: אלן שיבר

אחרי שבית"ר עלתה ל-4-0 הפסיקו גם הנהמות הגזעניות של אוהדי הקבוצה בצהוב-שחור. מנגד, שירתם של אוהדי אום אל פאחם לא נפסקה גם לאחר שחטפו את החמישי. "אללה הוא אכבר" ו"איטבח אל יהוד", זעקו אוהדים של הקבוצה האורחת, גם כאשר מרבית אוהדי בית"ר כבר החלו להתפזר.

לאחר שהמשחק הסתיים בתוצאה 0-5 לטובת המארחים, נפרסו כוחות משטרה לאורך כל היציע הצפוני של אוהדי אום אל פאחם. לאוהדים הערבים לא ניתן אישור לצאת מן המגרש עד לאחר שאחרון אוהדי בית"ר נטש את האצטדיון. בסיום, למרות החששות, הספורט ניצח אמש. אך גם נראה שהגזענות טרם אמרה את המילה האחרונה.

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מבזקי ספורט