רפורמת המרפסת: כפ"ס מריחה גביע

בהפועל כפ"ס המפורקת מדברים על התנהלות של מעצמה בליגת העל, על שיבה לשורשים, לעיר ולאוהדים. רק עניין אחד חסר: תוצאות שימנעו ירידה היסטורית לליגה השלישית. הערב: דרבי טביבי מול הפועל ת"א בגביע

עידן סגל | 26/2/2013 15:00

יום שישי האחרון היה די סטנדרטי. הפועל כפ"ס, מלווה במאות ירוקים שנותנים את
"לדעתי נעבור שלב, אנחנו קבוצת גביע טיפוסית". מוטי יברבוים צילום: דני מרון
הגרון בכל שבוע מאז נלקח המועדון מטלפיו של הבעלים הקודם הראל רייכמן, ראתה איך גם נצרת עילית חוגגת בלויטה ומסיימת את הקניות לשבת עם 3 נקודות בכיס.

אלא שחדי העין במגרש במזרח כפ"ס לא התרכזו בדשא או בתחתית הטבלה, שם רחוקה הקבוצה 9 נקודות מחוף מבטחים. הם בכלל הרימו ראש לעבר הדמות המוכרת שישבה למעלה. זה מטוס? זה ציפור? לא, גבירותיי ורבותיי, זהו הבעלים לשעבר אלי טביב, שאחרי היעדרות של שנים (בשל הסכסוך עם ראש העמותה שאולי דור) תפס מקום של כבוד במרפסת הכי מפורסמת בעיר. הסיבה למסיבה לא ברורה, אבל אל תהיו מצחיקים, הערב בשמינית גמר גביע המדינה, תתאמו שעונים ל-20.50, מגיעה ללויטה אחת, הפועל ת"א. הדרבי של טביב.

"אנחנו הולכים על כל התארים", צוחק במרירות המאמן תמיר בן חיים. הוא בדיוק היה בדרך לעשות סקאוטינג על בית"ר ת"א/רמלה בעילוט, ונראה שההרמות של דן רומן מדאיגות אותו הרבה יותר מאשר הדהירות של עומר דמארי. "לא נבוא להיות קישוט, אבל הליגה היא הלחם. ברגע שכל הפסטיבל ייגמר, צריך לזכור באיזו סיטואציה אנחנו נמצאים. אני מכיר את המועדון למעלה מ-40 שנה , מגיל 8, ואני לא זוכר מצב כל כך קשה".


בן חיים, שפוטר מתפקיד המנכ"ל בתקופת רייכמן וחזר כמאמן שותף לצד עידן שום, הוא חלק מסוללת ששת קפטני העבר שלקחה את המשימה להציל את כפ"ס מירידה ראשונה בהיסטוריה לליגה השלישית. ואלה שמות: היו"ר מוטי יברבוים; יו"ר מחלקת הנוער אלי יאני; סקאוט ומאמן קבוצת הנוער נח איינשטיין, ואברשה מרצ'ינסקי - המנהל המקצועי בנוער ומי שהניף את הגביע ב-75'.

"זה רק מראה עד כמה הקבוצה יקרה וחשובה", אומר בן חיים, שבית הקפה בבעלותו הפך למוקד עלייה לרגל עבור אוהדים, וגם עבור טביב. "אם הקבוצה היתה משחקת כמו שהדברים מתנהלים במועדון, לא היינו איפה שאנחנו נמצאים. כבר הייתי בסרט של ירידות, אבל הפעם זו תהיה בכייה לדורות. אנחנו מדחיקים אפשרות של ליגה שלישית ונשענים על כל סיכוי שיש לנו".

על אפשרות לפיה טביב ישוב לקבוצה, משיב תב"ח: "הוא לא בדיוק רווה נחת כאן, ומהרגע הראשון הוא לא התקבל בברכה. גם לו היתה יד בעניין, אבל בסופו של דבר הוא כפר סבאי שהקבוצה יקרה לו. הוא בא הרבה, מתעניין. צריך לזכור שרק אנשים כמו אלי יכולים להחזיק את המועדון". על האחיין טל בן חיים, שייעדר הערב מסגל הפועל ת"א בגלל צהובים, הוא מוסיף בקריצה: "לטל יש מזל שהוא לא משחק. הוא בדרך כלל מוצב בכנף שמאל, איפה שאני עומד, וזה לא היה הולך להיות לו נעים. אני מכיר את הטריקים שלו".


סקאוטינג של שומי

כבר חמש עונות שכפ"ס מתגוררת בחצר האחורית של הכדורגל הישראלי. מאז שהגלאקטיקוס של אוחנה ירדו ללאומית ב-2008, כפ"ס, שתמיד הולכת יד ביד עם המילה "מסורת", יצאה מהלופ. אולי זה הסיקור התקשורתי, ואולי התפאורה הפסטורלית של ימי שישי בליגת המשנה, אבל לפעמים נדמה שבכפ"ס עושים הכל כדי לא לחזור לפרונט. פעמיים זו היתה שיטת הקיזוז שהתעללה במועדון ושלחה אותו למשחקי המבחן על העלייה (ב-2010 הפסידה להפועל ר"ג וב-2011 להפועל פ"ת), ובעונה שעברה נחסכה הדרמה עם מקום רגוע במדבר הכי צחיח במזרח התיכון - הפלייאוף האמצעי של הלאומית.

בכפ"ס חזרו העונה לכותרות, אבל מהצד הלא נכון. בעונת 2012/13 היה מספיק חומר לטלנובלה, או לפחות לסרט בורקס טוב: שמועות על אי סדרים, אי תשלום משכורות, שחקנים שמביאים אבקת כביסה מהבית, זרים שגרים בדירה שדומה למרעה, מאמן שצובע את המגרש, רוכש שמקבל כתף קרה מהעירייה, הליכה לפירוק, הפחתת 9 נקודות, ובעיקר סימני שאלה עצומים: מה, לעזאזל, הלך במועדון הזה?

בעירייה, יש אומרים, זהירים מאוד אחרי פיגורות כמו טביב ורייכמן, ולכן גם הצעת הרכישה של סוכן השחקנים ג'קי מויאל נדחתה. הקבוצה, שהלכה להליך פירוק אצל עורכי הדין ליאור דגן (שפירק את הפועל פ"ת) וצפריר בן זאב, סוחבת עתה חובות מינוריים, וכל עוד לא תרד לליגה א' היא תהיה אטרקטיבית לכל רוכש. רק להרים ולקחת. "מאז הפירוק גייסנו כספים גדולים מאנשי עסקים מקומיים. הפועל כפ"ס מתנהלת כמו קבוצה בכירה בליגת העל", קובע יברבוים. על אופציית טביב מעדיף קשר העבר לא להרחיב ("אין טעם לדבר על פנטזיות"), אבל באותה נשימה מוסיף: "זו הקבוצה שאלי אהד מילדות וקבוצה אי אפשר להחליף".

כפ"ס כיום היא קבוצה צעירה, המתבססת בעיקר על שלד מקומי. גם ליציעים חזרה הגווארדיה הוותיקה, ובמשחקים רואים במרפסת את שלמה שרף, יצחק שום - אביו של המאמן עידן - ואת רפי אטינגר - האיש שהביא בזמנו לדרור את החמסה של קשטן. "שומי מגיע היום לאימונים ואפילו עושה סקאוטינג עם עידן", מגלה יברבוים ולא מתייחס לידיעות לפיהן שום עשוי לרכוש את הקבוצה. "היום אין פה אגו, אלא רק מטרה אחת: להשאיר את כפ"ס בליגה".

-ואם חלילה תרדו?
"זה יהיה אסון ספורטיבי ואלה שגרמו לכך ישלמו מחיר כבד. זו תהיה מכה פיננסית קשה. הקצבות, טוטו, התאחדות. אין לנו לוקסוס למלחמות פנימיות. הקבוצה סוף-סוף שייכת לעיר, לתושבים. מקבלים פה משכורות לפני הזמן, יש צוות רפואי, פסיכולוג, מסעדה אחת לשבוע. יש בכפ"ס הכל - חוץ מתוצאות. הבכי, העצב והשמחה פה הם אותנטיים. לכולם יש אינטרס אחד: שיהיה טוב לכפ"ס".

-ועכשיו , לתחזית.
"לדעתי נעבור שלב. תמיד היינו קבוצת גביע טיפוסית ובשנה שעברה הודחנו מול מכבי חיפה רק בפנדלים. בתקופות שלי משחק מול הפועל ת"א היה דבר רגיל, והתגעגענו לזה בשש השנים האחרונות. ב-DNA כפ"ס היא קבוצה גדולה והיא חסרה לכדורגל הישראלי. אנחנו במקום שאנחנו לא רגילים אליו".

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מבזקי ספורט